Nanaki Nanaki 26 cze 2014
3

Darwin i co dalej

W oryginale miał to być tylko wątek na subforum dotyczącym Darwina ale napisałem bloga z okazji, że takiego u nas brak oraz nie ma potrzeby na przemianowane forum „Nowe funkcje” skoro wszelka dyskusja na ich temat i tak odbywa się pod odpowiednimi blogami.

Wygląd i doznania na Wikii ciągle ewoluują ale zmiany już nie będą publikowane jako część „Projektu Darwin” - w końcu słowo projekt sugeruje jakąś datę końcową, a ewolucja ciągle trwa!

Chociaż przyszłe aktualizacje nie będą się już pojawiać pod znakiem „Darwin”, dalej będziemy kontynuować ten sam proces przy wprowadzaniu zmian na Wikii. Dalej będziemy dzielić się z Wami wynikami testów, które wpływają na nasze strategie jako, że jest to główny sposób otrzymywania sugestii od niezarejestrowan…

Przeczytaj cały post
Baakamono Baakamono 11 cze 2014
1

VisualEditor - przeszłość, teraźniejszość, przyszłość

Witajcie, Wikianie!

Prezentujemy wam aktualizację VisualEditora (VE) - to, co działo się w ciągu ostatnich kilku miesięcy, to, nad czym pracujemy teraz, a także to, co zamierzamy zrobić w przyszłości.

W ubiegłych miesiącach, nasz zespół ciężko pracował dodając nowe funkcje, likwidując błędy i poprawiając ogólne odczucia związane z edycją. Połączenie pracy Fundacji Wikimedia i naszej sprawiło, że VE jest teraz szybszy, zawiera lepsze media i narzędzie szablonów, zreorganizowany pasek narzędzi, ładniejszy wygląd i wiele więcej. Zaktualizowaliśmy także preferencje edytowania, pozwalając użytkownikom w większym stopniu kontrolować ich edycyjne doznania.

Dość niedawno, VE stał się domyślnym edytorem dla niezarejestrowanych użytkowników - zaczynają…

Przeczytaj cały post
Vuh Vuh 5 lut 2014
2

Elastyczny układ - aktualizacja i wskazówki

Ważną częścią projektu Darwin są opinie użytkowników. Grudniowe wprowadzenie elastycznego układu przyniosło dopasowaną szerokość stron dla każdego i dało nam szansę na usłyszenie od was większej ilości opinii, ze względu na to, że niektóre społeczności posiadają zaktualizowaną skórkę.

W nowym roku, wprowadziliśmy dwie nowe zmiany do kreatora motywu, które sprawiają, że tworzenie tła stało się nieco łatwiejsze:

 • Maksymalny rozmiar dla obrazów tła został powiększony z 150KB do 300KB, dzięki czemu można wyświetlić lepszej jakości obrazy.
 • Teraz można korzystać z opcji "nie dziel" dla teł, które posiadają więcej niż 2000px szerokości (wcześniej było dostępne dla 2100px). Zrobiono to, aby pomieścić wiele istniejących obrazów tła, które zostały utwor…
Przeczytaj cały post
Sovq Sovq 5 gru 2013
4

Elastyczny układ na całej Wikii

Pierwszy etap projektu Darwin - elastyczny układ stron - został właśnie włączony globalnie! Korzystają z niego już wszystkie wiki. Jak kilkukrotnie wspominano w ciągu kilku ostatnich miesięcy, głównym celem tego kroku jest optymalizacja wyglądu wiki na wielu urządzeniach korzystających z przekroju różnych rozdzielczości. Na dużych monitorach obszar zawartości strony będzie proporcjonalnie większy, podczas gdy na tabletach zawartość dopasowywać się będzie do wymiarów wyświetlacza, co pozwoli lepiej skupić się na treści artykułów.

Wsparcie i opinie od społeczności pomogły uczynić tą aktualizację udaną. Otrzymaliśmy ogrom pytań i sugestii dotyczących zachowania się tła i obrazów w nowym układzie, co pozwoliło nam dopracować dodatkowe opcje w K…

Przeczytaj cały post
Sovq Sovq 3 gru 2013
6

VisualEditor już dostępny w Laboratorium

Przez ostatnie kilka miesięcy pracowaliśmy nad implementacją na Wikii VisualEditora i jego roli w ewolucji Wikii: czynieniem edytowania na wszystkich wiki dostępnym dla wszystkich rodzajów edytorów. Wasze opinie w fazie beta były bardzo pomocne w ustalaniu priorytetów, identyfikowaniu problemów i dopinaniu wszystkiego na ostatni guzik przed kolejnym etapem wprowadzania nowego sposobu edytowania w życie. Ten krok właśnie nadszedł!


VisualEditor jest już dostępny w sekcji "Laboratorium" Rozszerzeń wiki. Przez ostatnie kilka tygodni aktualizowaliśmy edytor, aby oferował wszystkie najważniejsze funkcjonalności na wiki, które zdecydują się go włączyć. To oznacza:

 • Opcje zmiany nazwy i dodawania szablonów licencji do plików dodawanych do artykułu.
 • Up…

Przeczytaj cały post
Sovq Sovq 18 lis 2013
12

Elastyczny układ stron pojawi się 4 grudnia

Przez ostanie kilka miesięcy wiele mówiliśmy o nowym, elastycznym układzie stron na Wikii, dając możliwość obejrzenia i wypróbowania go na żywo. Nadeszła pora na postawienie kolejnego kroku. W środę 4 grudnia, elastyczny układ zostanie włączony globalnie.


W tej samej aktualizacji, włączony zostanie także nowy widok podglądu, Specjalna:CSS i niedawno zaktualizowany kreator motywu. Bardzo cieszymy się, że możemy zaproponować użytkownikom te zmiany i powoli podsumowywać pierwszy etap projektu Darwin.

Przejrzeć najistotniejsze zmiany możesz na stronie pomocy Darwina, a tutaj znajdziesz wskazówki dotyczące dostosowania swojej wiki do nowego wyglądu.

Z chęcią włączymy elastyczny układ już teraz na każdej wiki, która tego zapragnie. Administrator moż…


Przeczytaj cały post
Sovq Sovq 17 lis 2013
0

Przygotuj swoją wiki na elastyczny układ

Globalne włączenie elastycznego układu zbliża się wielkimi krokami. Poniższy post pozwolić powinien administratorom przygotować wiki na nadchodzące zmiany.


 • 1 Strona główna
  • 1.1 Lewa kolumna
  • 1.2 Prawa kolumna
  • 1.3 Slidery
 • 2 Tło
  • 2.1 "Nie dziel"
  • 2.2 Dwa kolory tła

Strona główna to często najbardziej złożona strona na wiki. Pełni wiele funkcji; zawiera linki do najistotniejszych zakątków wiki, bloki z nowościami, wyróżnionymi plikami i artykułami i jest głównym punktem nawigacyjnym na wiki. Najczęściej zawartość strony głównej zorganizowana jest przy użyciu układu kolumnowego, który sprawia, że prawa kolumna jest tej samej szerokości co prawy panel na pozostałych stronach.


Najważniejsze części strony głównej zwykle odnaleźć można w lewej kolumnie. Podobnie jak …
Przeczytaj cały post
Sovq Sovq 1 lis 2013
3

Droga do VisualEditora

Bardzo cieszymy się z przesłanych ostatnio komentarzy i opinii na temat VisualEditora i z tego, że wielu z Was uznało to rozszerzenie za przydatne w szczególności dla nowszych użytkowników. Zapewniamy, że edycja w trybie źródłowym pozostanie dostępna dla każdego i pracujemy nad tym, aby VisualEditor spełniał oczekiwania szerokiego grona edytorów. Dziś chcielibyśmy przedstawić osiągnięcia i wyzwania, które napotkaliśmy na drodze do aktualizacji edytowania WYSIWYG na Wikii. Opiszemy także w skrócie następne etapy fazy beta edytora, które mamy w planach.


Inżynierowie Wikii Christian i Inez przez długi czas współpracowali z Fundacją Wikimedia. Owocem tej współpracy jest wiele nowych pomysłów i technologii, takich jak Parsoid, umożliwiający bły…

Przeczytaj cały post
Sovq Sovq 14 paź 2013
14

VisualEditor następnym krokiem ewolucji Wikii

Na początku był wikitekst. Kto dawno temu, pod koniec minionego stulecia, przypuszczałby, że ten prosty język znaczników stanie się fundamentem dla całej palety projektów społeczności Wikii jak i bazy wiedzy ludzkości jaką jest Wikipedia? Wraz ze wzrostem liczby platform umożliwiających współpracę i współtworzenie, rosły także możliwości narzędzi, które wykorzystujemy, aby dzielić się informacjami. Przez niemal dwa lata, Wikia i Fundacja Wikimedia pracowały nad prostym, przejrzystym i eleganckim edytorem, pozwalającym zobaczyć jak publikowana strona wyglądać będzie naprawdę. Dzisiaj z dumą prezentujemy pierwszą odsłonę beta VisualEditora na Wikii.


Pierwsza edycja na Wikii powinna być możliwie łatwym i intuicyjnym doświadczeniem. Nowy użytkown…


Przeczytaj cały post
Sovq Sovq 10 paź 2013
1

Darwin: Podgląd w elastycznym układzie

Dziś zakończyliśmy prace nad ostatnim elementem pierwszego etapu projektu Darwin - poglądzie w elastycznym układzie. Narzędzie to pozwala na podejrzenie tego jak wyglądać będzie edytowany artykuł w minimalnej i maksymalnej elastycznej rozdzielczości, jak i rozdzielczości obecnie wykorzystywanej przez użytkownika.

Opcja ta dostępna będzie w górnym lewym rogu okienka podglądu na każdej wiki z włączonym elastycznym układem. Jak nowe opcje podglądu działają zobaczyć można na Community Test Wikia. Jak wspomniano w webinarze o Darwinie i na Forum, pracujemy obecnie nad rozwiązaniem błędów i wdrażaniem w życie pomysłów związanych z nowym, elastycznym układem i narzędziem Specjalna:CSS. Dajcie nam znać co sądzicie o wszystkich elementach etapu "Flu…

Przeczytaj cały post

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.