FANDOM


 • Nanaki

  Witamy wszystkich!

  Mamy duże ogłoszenie, które było bardzo długo wyczekiwane przez wielu z Was. Podejmujemy się ogromnego przedsięwzięcia, aby ulepszyć narzędzia i platformę, które są kluczowe dla edytowania wiki. Jesteśmy bardzo podekscytowani faktem, że dokonamy aktualizacji MediaWiki na Fandomie.

  Będziemy szczerzy, nie znamy jeszcze wielu szczegółów. To będzie bardzo długotrwały proces. Choć nie wiemy jeszcze dokładnie co się wydarzy, ani jak to zrobimy, chcemy pomówić o tym, dlaczego podjęliśmy tą decyzję teraz i dlaczego nie zrobiliśmy tego wcześniej.


  W sierpniu rozpoczęliśmy serię rozmów z Community Council, prosząc o informacje na temat wielu obszarów platformy. Obejmowało to sposób, w jaki pracownicy społeczności angażują się w działan…


  Czytaj całość >
 • Luqgreg

  Witajcie!

  Dziś chcielibyśmy przedstawić Wam w skrócie zmiany jakie zaszły w angielskich i hiszpańskich społecznościach nad którymi pracowaliśmy od kilku miesięcy.

  • Menedżerowie Wiki
   • Menedżerowie Wiki są niepełnoetatowymi staffami przypisanymi do konkretnych wiki, którzy mają pomóc się im rozwinąć i pozwolić na łatwą komunikację z pełnoprawnym staffem z danego działu
  • Członkowie Content Teamu
   • Członkowie Content Teamu mają za zadanie pomóc z uzupełnianiem zawartości wiki, szczególnie przy nadchodzączych premierach, czy większych aktualizacjach, itd.

  Jeśli jesteście zainteresowani szczegółami dotyczących tych ról, przeczytajcie pełną wersję tego bloga w języku angielskim.

  Czytaj całość >
 • Rail01

  Od ostatnich znaczących zmian w Dyskusjach minęło dużo czasu, przez co społeczności słusznie czuły się sfrustrowane stanem Dyskusji i brakiem długo oczekiwanych funkcji. Nie winimy was, mieliście rację.

  W ciągu ostatnich ośmiu miesięcy mocno zastanawialiśmy się nad naszymi priorytetami i tym, na czym musimy się skupić aby zapewnić lepsze doświadczenie społeczności. W związku z tym jest bardzo wiele rzeczy, które zamierzamy ogłosić w najbliższych tygodniach i miesiącach, jednak teraz mam przyjemność ogłosić, że mamy pewne świeże ulepszenia do Dyskusji, które wejdą w życie już dzisiaj!


  Podczas analizowania sposobów w jakie ludzie korzystają z Fandomu zauważyliśmy, że bardzo wielu użytkowników wpada na twoją wiki, znajduje to, czego szukało (na…


  Czytaj całość >
 • Luqgreg

  Od dłuższego czasu chcieliśmy naprawić wiele błędów w jednym z naszych szeroko używanych produktów – przenośnych infoboksach. Przez lata z pomocą grupy Vanguard, jak i wieloma społecznościami zaadoptowaliśmy je, by poprawić wygląd strony na wszystkich platformach. To było szczególnie widoczne wraz z rozwojem urządzeń przenośnych, podczas których wprowadziliśmy zmiany, aby poprawić wygląd i jakość infoboksów dla polepszenia wrażeń czytelnika.

  Pomimo ich przydatności przy prezentowaniu treści na mniejszych ekranach, wciąż było wiele rzeczy, które można byłoby usprawnić, aby pomóc społecznościom pokazać dane w sposób, w jaki chciały. Oprócz poprawek i nowego wyglądu na urządzeniach mobilnych i aplikacji Fandomu, dodaliśmy opcje dostosowywania …

  Czytaj całość >
 • Luqgreg

  W sierpniu zapowiedzieliśmy nowy projekt, nastepujący Modernizację Wiki i Mobilną Modernizację. Dzisiaj, chcielibyśmy z Wami o nim porozmawiać.


  Wielokrotnie słyszeliście od nas o modernizacji poprzez ostatnie półtora roku. Nie tylko poprawiła ona wygląd i wydajność serwisu poprzez aktualizacje i zmniejszenie liczby reklam, ale także odegrała ona duże znaczenie w zwiększeniu liczby osób korzystających z niego. Poniżej możecie zobaczyć dane o edycjach na wiki od 2014 roku:


  Jak możecie zobaczyć liczba edytorów zwiększała się i zmniejszała, ale w ogólnym rozrachunku traciliśmy edytorów, szczególnie w roku 2016, kiedy zwiększyliśmy liczbę reklam. Jednkże, odkąd zaczęliśmy prace nad poprawą wydajności strony, szczególnie na końcu 2017 roku, liczba…  Czytaj całość >
 • Nanaki

  W sierpniu ogłosiliśmy, że dokonamy migracji domen wikia.com na fandom.com. Dokładnie przygotowujemy się, aby przetestować wpływ migracji na SEO i chcemy przybliżyć Wam ten proces, porozmawiać o tym, na czym będzie polegał test, jak chcemy uchronić ruch oraz odpowiedzieć na Wasze pytania.

  Na początku października – celujemy w przyszły tydzień, ale damy znać jaka będzie konkretna data – dokonamy migracji około 3200 społeczności do nowej struktury domen. Obejmą one około 600 angielskich społeczności, podczas gdy reszta to społeczności międzynarodowe w 11 innych językach. Społeczności międzynarodowe pomogą również przetestować nową ścieżkę języka, którą ogłosiliśmy w lipcu w ramach globalnego wdrażania HTTPS.

  Oto kluczowe aspekty tego testu.

  • Dla…
  Czytaj całość >
 • TOR

  Ech. Chciałbym móc blogować o czymś pozytywnym i przyjemnym. Zamiast tego muszę się wcielić w Hulka:


  UE KRZYWDZIĆ WIKI. GRRRR.

  Rozwalanie rzeczy bez opamiętania raczej tutaj nic nie da, więc spróbuję wyjaśnić wam co się dzieje i jak możecie pomóc. Poniżej dalej jestem Hulkiem, tyle że w okularach.

  Jak myślicie, kto powinien odpowiadać za treść edycji na wiki? Albo za zawartość posta na Dyskusjach?

  To nie jest podchwytliwe pytanie. Jeśli nie jesteście tu od wczoraj, to pewnie odpowiedzielibyście jakoś tak:

  Cała społeczność danej wiki odpowiada wspólnie za jakość treści i za to, jak treść jest poukładana. Podobnie na Dyskusjach: wszyscy pracujemy na to, aby tematy były ciekawe i toczyły się w przyjaznej atmosferze.

  Ale to autor lub autorka każdej …


  Czytaj całość >
 • Nanaki

  W tym roku sporo zrobiliśmy w kierunku ulepszenia wersji mobilnej. Rozpoczęliśmy od zmian za kulisami, które miały na celu przyspieszenie ładowania i działania strony. Niedawno wprowadziliśmy więcej zmian mających na celu poprawienie wyglądu i komfortu użytkowania.


  Pewnie się zastanawiacie, skąd te zmiany w skórce mobilnej? W uproszczeniu, jeśli strony dobrze wyglądają i odznaczają się większą jakością, to jest większa szansa, że czytelnicy wrócą na Wasze społeczności. Do tego dochodzi fakt, że strony lepszej jakości przyciągają reklamy wyższej jakości – a takie reklamy pozwalają zredukować ich ilość. W podobny sposób, udało nam się zmniejszyć ilość reklam o 30% w wersji na komputery. Uważamy, że lepszy design skórki mobilnej pozwoli nam zm…


  Czytaj całość >
 • Nanaki

  Na początku 2019 roku poczynimy kolejny duży krok dla marki FANDOM: wszystkie nasze domeny zmienią się z wikia.com na fandom.com. Oznacza to, że domeny Waszych wiki zmienią się z [nazwa].wikia.com na [nazwa].fandom.com.

  Wiemy, że będziecie mieć wiele pytań, a nawet obaw. Omówimy niektóre z tych, których się spodziewaliśmy, a na wszelkie inne pytania odpowiemy w komentarzach poniżej.

  • Dlaczego domena zmienia się na fandom.com? Nie jesteśmy Wikią od prawie dwóch lat. Strona wciąż ewoluuje pod marką FANDOM. Fani doceniają FANDOM i Wasze społeczności jako ważne miejsca pośród stron zajmujących się światem rozrywki. Jesteśmy przekonani, że nadszedł czas, aby dokończyć rebranding i docenić markę FANDOM tak, jak zrobili to fani.
  • Dlaczego to jest dobre…
  Czytaj całość >
 • Nanaki

  Na początku czerwca wprowadziliśmy dużą aktualizację aplikacji FANDOM na iOS. Dodaliśmy artykuły z wiki i Dyskusje do istniejącej treści redakcyjnej, łącząc wszystkie typy treści w jednej aplikacji. Teraz ta sama ujednolicona aplikacja jest dostępna Androidzie.


  Dzięki zunifikowanej aplikacji FANDOM na iOS, a teraz także na Androida, fani mogą śledzić cały fandom i wszystkie jego treści, a nie tylko śledzić nowości. Macie dostęp do wielu fandomów, z których część składa się z niezależnej społeczności bez treści redakcyjnych, niektóre tylko z treści redakcyjnych, a wiele z zawierają oba rodzaje treści. To do Was należy decyzja, które fandomy śledzić i na których się udzielać.

  Ta aktualizacja udostępniła również aplikację FANDOM użytkownikom mi…


  Czytaj całość >
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA o ile nie wspomniano inaczej.