FANDOM


 • Rail01

  Cześć!

  Jesteśmy bardzo podekscytowani mogąc ogłosić, że już od dwóch dni wszystkie NOWE wiki na Fandomie tworzone przez was, naszych wspaniałych edytorów, działają na Unified Community Platform!

  To pierwsze z wielu planowanych wydań, gdyż wciąż pracujemy nad przenoszeniem funkcji ze starej platformy na nową uwzględniając istniejące przypadki użycia. W tej chwili traktujemy zainstniałą sytuację jako formę wydania „otwartej wersji beta”. Udostępnienie wam platformy w tak wczesnym stadium rozwoju jest dla nas niezwykle ważne pod kątem zrozumienia tego jak ona działa przy normalnym obciążeniu użytkownikami.

  Przypominamy, że wasze istniejące wiki pozostaną na starych platformach Fandomu i Gamepedii tak długo, aż UCP nie będzie posiadać wszystkich …

  Czytaj całość >
 • Rail01

  Czołem!

  Oto nasz ostatni blog ujawniający szczegóły UCP przed jej pierwszym wydaniem, które będzie miało miejsce już w środę 11 marca – tylko dla nowych wiki! Istniejące wiki będą utrzymywane na starych platformach Fandomu i Gamepedii do momentu rozpoczęcia migracji zależącej od tego, czy Unified Community Platform będzie w stanie obsłużyć funkcje używane na tych wiki.

  Ten blog skupia się na edytorze na Fandomie, który otrzyma OGROMNĄ aktualizację względem obecnej platformy. Gamepedii ta zmiana nie dotyczy, jako że platforma działa już na MediaWiki 1.33.


  Gdy Unified Community Platform ujrzy światło dzienne w znacznym stopniu usprawniony zostanie edytor, jako że przeskakujemy do edytora wikitekstu z 2017 roku od Fundacji Wikimedia (WMF). Wzięli…


  Czytaj całość >
 • Rail01

  Czołem!

  Jak obiecaliśmy, wracamy do was z dodatkowymi informacjami na temat nowych zamienników dla profili użytkowników i tablic wiadomości na Unified Community Platform.

  Obie z tych funkcji zostały przebudowane w celu zapewnienia kompatybilności z nową architekturą UCP, jednak działają i wyglądają bardzo podobnie do ich odpowiedników ze starej platformy – mają jednak pewne nowoczesne usprawnienia.


  Z pewnością zauważysz, że Profile zostały nieco odświeżone. Design jest czystszy i skupia się bardziej na tobie jako na użytkowniku, a nie na twoich statystykach. Dodaliśmy ponadto możliwość personalizowania profilu obrazkiem w tle, tak jak w wielu popularnych platformach społecznościowych. Choć nie widać tego na przedstawionych przykładach z Commu…


  Czytaj całość >
 • Rail01

  Czołem!

  Jak ogłaszaliśmy w ostatnim blogu o Unified Community Platform (bardzo długa, ale wartościowa lektura!), zamierzamy wypuścić nowy proces tworzenia wiki, gdy wydamy już UCP. W tym wpisie porozmawiamy na temat procesu, myślenia jakie za nim stoi, odpowiemy na kilka pytań które mogą zrodzić się w waszych głowach i również na te, o których jeszcze nawet nie myśleliśmy.


  Aktualnie proces tworzenia wiki na Fandomie jest bardzo prosty. Wprowadzasz jej nazwę, wybierasz URL, odpowiadasz na kilka pytań dotyczących tematyki, wybierasz motyw. Wiki jest już wtedy gotowa do edytowania!

  Wraz ze startem UCP proces ten otrzyma dodatkowy aspekt dla tworzenia wiki, które zdają się konkurować z istniejącymi społecznościami. Jeśli nasz system wykryje, że t…


  Czytaj całość >
 • Rail01


  Cześć wszystkim!

  Jak obiecaliśmy w podsumowaniu Community Connecta 2020 (ang.), nadszedł czas, aby ponownie porozmawiać o Unified Community Platform (w skrócie UCP). W tym poście chciałbym spojrzeć na chwilę wstecz, aby nadać sprawie więcej kontekstu, zanim zagłębimy się w szczegóły projektu. Następnie będziemy mogli porozmawiać o Fazie 1 i Fazie 2, ich znaczeniu, harmonogramie i niektórych specyfikacjach Fazy 1, o których powinniście teraz wiedzieć. Uwaga to będzie długi wpis, zapnijcie pasy!  Podstawowym celem Unified Community Platform jest połączenie Fandomu i Gamepedii w tej samej wersji oprogramowania MediaWiki, tworząc przy tym fundamenty, na których możemy wprowadzać dalsze innowacje. Aktualnie platforma Fandomu to bardzo zmodyfikowan…
  Czytaj całość >
 • Nanaki

  Witajcie!


  Pora na coś nowego i innego: dzisiaj przybliżymy najbardziej aktywnych polskich edytorów w roku 2019!

  Jako edytorzy dobrze wiecie, że to dzięki Waszemu poświęceniu i regularnym edycjom Fandom jest taki świetny. My też to wiemy, ale przez ostatnie lata nie pokazaliśmy naszego uznania w należyty sposób – co chcemy zmienić od 2020 roku!

  W zeszłym roku testowaliśmy tak zwane „nagrody dla edytorów” (więcej informacji na ten temat znajdziecie w angielskim blogu) na rynkach międzynarodowych, przy czym wiele się nauczyliśmy odnośnie tego co jest możliwe, a co nie. Dlatego, że chcemy nagrodzić Was za ciężką pracę.

  W 2019, we wszystkich językach IVT, udało nam się skontaktować z 34 użytkownikami i zaoferować im nagrody za ich wkład w treść wik…


  Czytaj całość >
 • Nanaki


  Witamy wszystkich!

  Zgodnie z obietnicą, jest to kontynuacja bloga z zeszłego tygodnia z naszą pierwszą aktualizacją tego, co nazywa się projektem Unified Community Platform (UCP).

  Zanim zagłębimy się w to nad czym pracujemy, a także tym co już udało nam się zrobić, zajmiemy się pewnymi obawami, które pojawiły się pod zeszłotygodniowym blogiem.

  Co stanie się z treściami na mojej wiki?

  Zostaną przeniesione na nową platformę. To nadal będą Wasze wiki. Wasze edycje będą nadal Waszymi edycjami. Pracujemy nad tym, aby migracja była jak najbardziej bezbolesna.

  Co stanie się z uprawnieniami do mojego konta?

  Uprawnienia Waszych kont zostaną zachowane. Mogą nieznacznie zmienić się nazwy grup, czy konkretne uprawnienia, ale zachowacie odpowiedniki obecnych…


  Czytaj całość >
 • Nanaki


  Witamy wszystkich!

  Odkąd ogłosiliśmy nową platformę i Kontrakt ze społecznością regulujący naszą pracę nad nią, nasze zespoły bardzo ciężko pracowały nad budową fundamentów dla następnego etapu Fandomu: naszego nowego domu.

  Nowa platforma połączy Fandom i Gamepedię. Zgadza się. Będziemy jedną dużą, szczęśliwą, nowoczesną platformą MediaWiki. Nasze wewnętrzne zespoły nazywają ją Unified Community Platform (UCP, Zjednoczona Platforma Społeczności).

  UCP będzie nowoczesną platformą wiki, najlepszym co oferuje Fandom i Gamepedia, która oddaje w ręce swoich redaktorów potężne narzędzia, umożliwia głębokie zaangażowanie społeczności i dynamicznie prezentuje wszystkie najlepsze informacje o wszystkich Waszych fandomach wszystkim odwiedzającym fanom. B…


  Czytaj całość >
 • Nanaki

  Witajcie administratorzy!

  Dzisiaj chcemy przedstawić Wam najnowszą funkcję na Fandomie – panel analityczny dla administratorów! Funkcja pochodzi z Gamepedii, gdzie administratorzy mają dostęp do tych danych od około roku.

  Te narzędzia analityczne dają adminom dostęp do danych, które pozwolą im podejmować lepsze decyzje. Udostępniliśmy dane, które powinny dać dobry obraz jak wiki radzi sobie na różnych fontach, jednak nie ma wyłącznie jednego sposobu interpretowania tych danych – wykorzystanie tych danych do rozwoju i wzmocnienia społeczności już leży w rękach zespołu administratorów danej wiki.

  W panelu można znaleźć następujące dane:

  • najczęściej odwiedzane strony;
  • liczbę odwiedzin (codziennie, na przestrzeni ostatnich 30 dni);
  • najczęściej odwi…
  Czytaj całość >
 • Rail01

  Czołem edytorzy!

  Ogłaszając reorganizację wewnątrz naszych zespołów zwróciliśmy uwagę na kilka projektów na których zamierzamy się skupić. Dotychczas powiedzieliśmy wam już o menadżerach wiki i Content Teamie oraz aktualizacji MediaWiki. Dzisiaj przedstawiamy wam nowy gotowy projekt: oficjalny serwer na Discordzie dla edytorów i administratorów na Gamepedii i Fandomie!

  Użytkownicy często prosili o lepszą komunikację z personelem. Ów nowy serwer umożliwi naszym edytorom i administratorom na łatwiejszy dostęp do członków personelu z mniejszymi barierami w komunikacji.


  Bardzo wiele lokalnych zespołów na wiki używa juz Discorda aby zorganizować edytowanie i działania administratorów, więc najsensowniejszym rozwiązaniem było pójść w kierunku rozwi…


  Czytaj całość >
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.