Centrum Społeczności
Advertisement

Potencjan Potencjan 22 dni temu
0

Święta, to szabat oraz Pascha

Świętami dla wszystkich jest tylko i wyłącznie szabat - sobota, dzień odpoczynku w trosce o zdrowie nasze (Rdz 2,2-3) Natomiast dla Izraela świętem jest szabat oraz Pesach - Pascha, na pamiątkę wyjścia z niewoli śmierci do życia, oraz śmierci Jezusa Zbawiciela w zastępstwie śmierci każdego z nas (Łuk 22,14-22)

Przeczytaj cały post
Akodone Akodone 13 paź
0

Przegląd treści i skrypty z Dev Wiki na wiki Gamepedii

Cześć wszystkim!

Od dzisiaj przegląd treści, proces bezpieczeństwa, który stosujemy dla niestandardowych edycji JavaScriptu na poziomie wiki, został włączony dla społeczności, które wcześniej znajdowały się na Gamepedii. Teraz, gdy jesteśmy na wspólnej platformie z ujednoliconym designem, posiadanie ujednoliconego przeglądu bezpieczeństwa i zapewnienie administratorom wiki równego dostępu do dostosowywania społeczności było ważnym kolejnym krokiem.

Zauważcie, że ten blog jest o wiki historycznie pochodzących z Gamepedii. Jeśli jesteś użytkownikiem wiki historycznie pochodzącej z Fandomu, nie krępuj się czytać dalej, jednak wiedz, że dla Ciebie nic się nie zmienia w związku z tym ogłoszeniem!


Przegląd treści to proces, który rozpoczyna się, ki…


Przeczytaj cały post
Avaanche Avaanche 1 sie
2

Własne Miraculum!

Hej, w moim pierwszym wpisie będziecie mogli stworzyć własne miraculum z kwamii! Jeżeli chcielibyście zagrać w grę do tworzenia kwamii to link tutaj ------>https://joy-ling.itch.io/miraculous-kwami-creator miłego tworzenia kwamii🤗

Tworzenie Miraculum:

 1. Wybierzcie takie zwierzę jakie nie jest już stworzone np. Czarny Kot
 2. Wybierzcie imię waszego kwamii
 3. Co lubi jeść wasze kwamii
 4. Jakie macie hasło przemiany i przemiany zwrotnej
 5. Wasza broń
 6. Wasza moc
 7. Przedmiot przemiany
 8. Nazwa bohatera

Zasady tworzenia:

 1. Odpowiedzi na podpunkty 1-8 napiszcie w kom
 2. Jak widzicie w komentarzy zwierzę które chcieliście zrobić to nie róbcie, chyba że macie inne imię, moc i hasło przemian

Moje stworzone miraculum będzie napisane w komentarzu

Miłego tworzenia

Przeczytaj cały post
Akodone Akodone 1 cze
10

Eksploracja opt-in FandomDesktopu jest już dostępna!


Cześć wszystkim!

Z przyjemnością ogłaszamy, że FandomDesktop jest teraz dostępny do eksploracji opt-in! W tym okresie zalogowani użytkownicy będą mogli przełączyć swoje doświadczenie z Oasisa lub Hydry na FandomDesktop poprzez przełącznik, który znajduje się na bannerze na stronie, a także w preferencjach użytkownika. Będą mogli także przełączyć się z powrotem do swoich poszczególnych wcześniejszych doświadczeń, również w preferencjach.

Celem tego okresu jest umożliwienie edytorom i adminom przyzwyczajenie się do nowego designu i, szczególnie, pozwolenie adminom na przygotowanie ich społeczności do całkowitej migracji, która nadejdzie wczesnym latem tego roku.

Proszę, zauważcie! Na samym początku Wasza wiki będzie miała domyślny motyw zarówno…


Przeczytaj cały post
Habuba Habuba 24 maj
0

Testy, testy, testy

Habuba Habubabidingdong III (dyskusja) 07:48, 24 maj 2021 (UTC)

Przeczytaj cały post
Light22 Light22 13 maj
3

Głębsze spojrzenie na Kreator motywu w FandomDesktopie


Cześć wszystkim!

Zgodnie z tym, co obiecaliśmy we wprowadzeniu do FandomDesktopu, kontynuujemy nasze podejście „im więcej, tym lepiej” w celu wprowadzenia do nadchodzących później tej wiosny i w lecie zmian dla użytkowników komputerów z Fandomu i Gamepedii. Więcej przejrzystości, więcej myślenia o designie i więcej dogłębnej analizy zmian przed ich nadejściem.

Dziś spojrzymy na to, w jaki sposób Kreator motywu rozwija się przy FandomDesktopie i nadchodzącymi wraz z nową skórką funkcjami, lepszymi rozwiązaniami wydajnościowymi i większą ilością opcji dostosowywania, czego celem jest ożywienie tożsamości waszych społeczności.


Stanowiący część UCX Kreator motywu został przez nas przebudowany od podstaw i jest teraz lepszym narzędziem do wzmocnie…Przeczytaj cały post
Akodone Akodone 11 maj
4

Głębsze spojrzenie na nawigację w FandomDesktopie


Cześć wszystkim!

Jak obiecaliśmy we wprowadzeniu do FandomDesktop, kontynuujemy nasze podejście w stylu „im więcej, tym lepiej” do zapowiedzi zmian nadchodzących w Fandomie i Gamepedii dla użytkowników komputerów później tej wiosny i w lecie. Więcej przejrzystości, więcej myślenia projektowego, więcej głębszych spojrzeń na to, co się zmienia przed wdrożeniem. Dzisiaj spojrzymy na to, jak nawigacja ewoluuje z FandomDesktopem.


 • 1 Społeczność na górze
  • 1.1 Nawigacja zawsze w zasięgu
 • 2 Przybornik twórcy
 • 3 Idąc globalnie
 • 4 Co z wyszukiwaniem, profilem i powiadomieniami?
 • 5 Zmiana daje wzrost możliwości

Lokalne linki społeczności będą pierwszymi na górze ekranu. Jest to zmiana zarówno dla Fandomu, jak i Gamepedii, dzięki której społecznościom zostanie nadany naj…
Przeczytaj cały post
Akodone Akodone 8 maj
3

Głębsze spojrzenie na artykuły w FandomDesktopie


Cześć wszystkim!

Tydzień temu pokazaliśmy Wam pierwszą publiczną zapowiedź FandomDesktop, unifikację desktopowych doświadczeń Fandomu i Gamepedii. W tej zapowiedzi podwoiliśmy nasze zobowiązanie z Community Connecta, mówiące „im więcej, tym lepiej” i oznaczające większą przejrzystość, większą otwartość i więcej dogłębnego spojrzenia na zmiany, zanim jeszcze zostaną dokonane. Kontynuując to zobowiązanie, podsumujmy, w jaki sposób strony artykułów zmieniają się wraz z FandomDesktop. Przyjrzyjmy się też temu, w jaki sposób doszliśmy do tych zmian.


 • 1 Zaczynając od sedna sprawy
 • 2 Rozwiązania dla wielu przypadków użycia
 • 3 Ale czekajcie… Jest coś więcej!
 • 4 A te inne przyciski?
 • 5 Jeszcze raz, do edytora!
 • 6 Im więcej, tym lepiej
 • 7 Co dalej?

Kiedy mówimy o wiki będ…
Przeczytaj cały post
0

Moja strona wiki

"Tosty zabujcy mraf" jest to fandom dla beki i też mój pierwsza własna strona wiki, mam nadzieje że spodoba się dla was ten fandom choć jeszcze nie jest skończony.

Link: https://tosty-zabujcy-mraf.fandom.com/pl/wiki/Tosty_zabujcy_mraf_Wiki

Przeczytaj cały post
Light22 Light22 1 maj
13

Przedstawiamy FandomDesktop, nowy wygląd i doświadczenie dla użytkowników komputerów


Cześć wszystkim!

Jednym z najczęściej zadawanych pytań podczas migracji do Unified Community Platform (UCP) było: „jaki będzie nowy design platformy?” i to jest właśnie kwestia, w którą dziś się zagłębimy. Zobaczycie, jak wygląda nowe doświadczenie z FandomDesktop, czym jest ten projekt i czym nie jest, poznacie rodzaje opinii, które uwzględniliśmy oraz sposób, w jaki wyciągnęliśmy wnioski zarówno z Fandomu jak i Gamepedii, a na końcu dowiecie się o różnicach w potrzebach czytelników i zalogowanych edytorów.

Kilka tygodni temu podczas Community Connecta, jednym z naszych zobowiązań było „im więcej, tym lepiej”. Więcej przejrzystości. Więcej kontekstu. Więcej szczerości i otwartości. Więcej informacji. Ten wpis na blogu jest naprawdę długi, a…


Przeczytaj cały post
Milk Pawz Milk Pawz 21 kwi
0

O mnie

Witaj!

jestem MilkPaw i jestem nowa na tej stronie!

o mnie w realu xDJeśli to widzisz to

życzę ci miłego dnia! lub nocy ;3

bye bye moje słodziaki!

Przeczytaj cały post
Pan.Minecraft Pan.Minecraft 19 kwi
0

Zaproszenie

Zapraszam do https://klan-hero.fandom.com/pl/f

Przeczytaj cały post
Rail Rail 21 mar
0

Pierwszy tydzień naprawiania błędów

Czołem!

Ostatni tydzień upłynął nam na naprawianiu błędów, które spowodowało wstrzymanie prac nad projektem UCX – nową skórką komputerową, elemencie wcześniej znanym jako Faza 2 UCP. W tym czasie nasz zespół ds. designu przyglądał się feedbackowi, który otrzymaliśmy podczas przedstawionego na Community Connecie przeglądu tego, jak UCX ma wyglądać. Możecie wyczekiwać publicznego przedstawienia UCX wkrótce!

We wtorkowym i czwartkowym wdrożeniu znalazło się łącznie 121 poprawek błędów – najważniejsze z nich wymienione zostały we wpisie na blogu na Community Central.

Będziemy kontynuować naprawianie błędów, a za tydzień pojawi się ponowne podsumowanie tego, co zostało w tym czasie zrobione.

Przeczytaj cały post
1

Jak zaczęła się moja przygoda z wojownikami i klanem tornada

Cześć moja przygoda z klanami jest mega ciekawa.

Ogólnie zaczęło się to tak że do naszej biblioteki szkolnej przyjechała seria książek "Wojownicy" lubiłam już wtedy koty a więc pomyślałam że to będzie książka dla mnie. Zaczęłam ją czytać z koleżankami i się w tej serii po prostu zakochałam. Szczerze mówiąc na początku myślałam że ta książka będzie mega męcząca i nudna, jednak okazało się że to jest fantastyczna historia! Pomyślałam wtedy że fajnie było by założyć własny klan na samiusieńkim początku mój klan (który jest teraz klanem Tornada) był małym klanem wilka który mieszkał w lesie iglasto-sosnowym ale o tym potem.

Mam nadzieję że jakoś was wprowadziłam w to co będzie się działo i o czym będą moje Fandomy.

pozdrawiam,

Wiosenna Gwiazda

Przeczytaj cały post
Rail Rail 17 lut
12

Przedstawiamy zasady blokowania na wiki

Czołem!

Ten blog miał nadejść już od dawna i dla niektórych z was może być bezpośrednim wynikiem feedbacku, jaki przekazywaliście na temat naszych wytycznych. Historycznie Fandom stał po stronie administratorów, uznając prawidłowość nakładanych przez nich lokalnych blokad – nawet jeśli powody tych blokad były dyskusyjne. Wprowadzając zakaz tworzenia duplikatów wiki w naszej nowej polityce nowych wiki, wcześniejsze rozwiązanie, aby użytkownicy tworzyli po prostu swoje własne wiki, przestało działać, ponieważ dzieli społeczność edytorów i czytelników. W dłuższej perspektywie koniecznym stało się rozwiązanie problemu przypadków złych administratorów.

Obecna polityka dotycząca blokad sprowadza się do następującego zdania: administratorzy mogą zab…

Przeczytaj cały post
K61YZU K61YZU 15 lut
1

Kreator motywu

Jak zmienić motyw na wiki? Kreatora motywu już nie ma, a chciałbym zmienić tło.

Przeczytaj cały post
Light22 Light22 13 lut
4

Nowe wytyczne tworzenia społeczności

Cześć wszystkim!

Każdy z was, jako Fandom, jest członkiem niesamowitej społeczności, która dostarcza najlepszej jakości informacji milionom polskich odwiedzających dziennie. Dzięki waszemu bezinteresownemu wkładowi zbudowaliśmy coś unikatowego w skali internetu i szybko staliśmy się niezastąpionym, wiarygodnym źródłem.

Jednak nowoczesne podejście do budowania i funkcjonowania stron internetowych cały czas wymaga od nas podążania za najnowszymi trendami, a więc co za tym idzie – stałego ulepszania naszej struktury z dwóch stron: technicznej i szeroko rozumianej zawartości.

Właśnie dlatego chcemy dziś przedstawić wam nowe zasady tworzenia społeczności na polskojęzycznym Fandomie, dzięki którym nasza konkurencyjność pozostanie na niezmienionym p…

Przeczytaj cały post
Rail Rail 4 lut
0

Poprawianie wydajności wiki


Zgodnie z obietnicą, rozpoczynamy serię wpisów, w których będziemy dzielić się z wami naszą analizą tego jak specyficzne dla wiki elementy wpływają na wyniki w Web Core Vitals, jako część naszego projektu rozwijając się z siecią. Znajdziecie tutaj ogólne podsumowanie końcowych wniosków. Aby zagłębić się w szczegóły, polecane jest przejście do tej strony pomocy w języku angielskim. Jej polska wersja pojawi się wkrótce.


 • 1 Pomiary
 • 2 Co możemy zrobić
 • 3 Co wy możecie zrobić
  • 3.1 Krótkie strony i zalążki
  • 3.2 Strony z zakładkami
  • 3.3 Skracanie artykułów
 • 4 Co dalej?

Zacznijmy od przypomnienia – Core Web Vitals to nowy projekt Google, który mierzy 3 różne aspekty tego jak wczytują się strony internetowe gdy już chcesz do nich przejść. Celem projektu jest zapewnienie…
Przeczytaj cały post
Rail Rail 3 lut
1

Postępy w migracji domeny Gamepedia do Fandomu

Począwszy od 15 lutego zaczniemy migracje dodatkowych wiki z Gamepedii, które przeszły Project Crossover i które NIE były wybranymi wiki w tym projekcie społeczności.

Czołem!

W tym blogu przedstawimy wam skrócone postępy w testach migracji Gamepedii do Fandomu i jak szły nasze prace w tym zakresie.

Od rozpoczęcia listopadowych migracji wiki z testowej grupy monitorowaliśmy wpływ migracji na ruch na wiki. Dla kontekstu warto wspomnieć, że migracje dotyczyły wiki, na których w większości przeprowadzony został Project Crossover, co oznacza, że archiwalne wiki z domeną <nazwa>-archive.fandom.com miał bardzo mało odwiedzin.

Obserwacje wykazały, że duże wiki na Gamepedii po przeniesieniu na adres URL Fandomu obyły się bez większych szkód, co jest ba…

Przeczytaj cały post
Rail Rail 17 sty
3

Rozwijając się z siecią: zadowalanie Google'a


Cześć!

Mam nadzieję, że wszyscy spędziliście święta bezpiecznie w gronie najbliższych ^^

Jako że rok 2021 się już rozpoczął, porozmawiajmy na temat optymalizacji dla wyszukiwarek internetowych (SEO), albo po prostu sprawianiu, aby Google był zadowolony. Niektórzy z was na pewno już o tym wiedzą, ale zawsze warto przypomnieć: wyniki w wyszukiwarkach internetowych odpowiadają za przytłaczającą większość wejść na naszą platformę, z czego 90% ruchu na wiki pochodzi z wyników Google. Jest to główne źródło ruchu na każdej uznanej wiki, bez wyjątku. Wynika to z faktu, że Google zdaje sobie sprawę, że platforma Fandomu jest najważniejszym autorytetem w świecie wiedzy z różnych uniwersów i dlatego nagradza wasze wiki bardzo wysokimi pozycjami w wynika…


Przeczytaj cały post
Rail Rail 18 gru 2020
6

Wyszukiwanie w Dyskusjach jest już dostępne!

Hej!

Dzisiaj mamy przyjemność ogłosić, że długo wyczekiwana funkcja w postaci wyszukiwania postów w Dyskusjach jest już dostępna!

Na wiki działających na Unfiied Community Platform na stronie Specjalna:Szukaj pojawiła się nowa opcja w postaci zakładki „Posty”, która umożliwia wyszukiwanie postów w Dyskusjach. Użytkownicy często prosili o dodanie tej funkcji od momentu oddania Dyskusji w wasze ręce.

Na ten moment jednak nie zmieni się działanie wyszukiwarki, a to oznacza, że będzie trzeba wchodzić na Specjalna:Szukaj, aby mieć dostęp do zakładki postów. To pierwsze wydanie dotyczy tylko skórki komputerowej, a także wyniki wyszukiwania z Dyskusji nie będą znajdowały się w zakładce „Wszystko” ani w zaawansowanych opcjach wyszukiwania. W przyszłym…

Przeczytaj cały post
Czytoważne? Czytoważne? 2 gru 2020
0

Trochę o postaciach

Chcę wam przedstawić Reia to 17 letni chłopak który mieszka zam w wielkim mieście. Pewnego dnia poznaje Akari, Hinate i Momo dziewczyny zamierzają mu pomóc i ciągle zapraszają go do siebie i dają mu jedzenie. Chłopak gra w tutejszą gre shogi. Rei jest w tej grze bardzo dobry chociaż czasami przegrywa. Ogólnie to mój pierwszy raz jak pisze takie coś i chcę żebyście to zrozumieli ale ogólnie zachęcam do obejrzenia tego serialu można obejrzeć na netflixie i na cda dziękuje za wysłuchanie i pa.

Na tym zdjęciu znajduje się Akari Hinata Momo i Rei

Przeczytaj cały post
Rail Rail 17 lis 2020
3

Przyszłość Gamepedii

Postępy w naszym teście SEO można znaleźć tutaj.

Począwszy od 15 lutego zaczniemy migracje dodatkowych wiki z Gamepedii, które przeszły Project Crossover i które NIE były wybranymi wiki w tym projekcie społeczności.

Czołem kochani!

Dzisiaj mamy dla was ważną wiadomość. Po niespełna dwóch latach prac nad przeniesieniem wiki z Fandomu i Gamepedii na jedną platformę, we wczesnym okresie 2021 roku rozpoczniemy migrację wiki z Gamepedii do domeny Fandom.com. Istnieje wiele powodów za taką decyzją, a jednym z najważniejszych jest chęć zapewnienie, że owoce ciężkiej pracy edytorów Gamepedii nadal będą wysoko plasować się w wynikach wyszukiwana.

Zdajemy sobie sprawę, że to duża zmiana, jednak widoczność wyników w wyszukiwarkach czyni ją niezbędną. Prz…

Przeczytaj cały post
Rail Rail 23 wrz 2020
7

Aktywność społeczności, WikiEditor i wznowienie migracji


Hej!

Z przyjemnością możemy ogłosić, że oprócz rozwiązania największych problemów, naszemu zespołowi udało się także pomyślnie wdrożyć na Unified Community Platform pierwszą wersję kanału aktywności w społeczności, jak i edytora wikitekstu z 2010 roku.


Wchodząc na ostatnie zmiany, ujrzycie teraz także zakładki kierujące do aktywności generowanej przez społeczność (wiadomości na tablicach i komentarze) oraz ostatnio dodanych obrazów (Specjalna:Nowe pliki).


Aktywność w społeczności umożliwia śledzenie zmian na tablicach i w komentarzach, dodając do tego użyteczne linki dodające kontekstu.

Aktywność w obrazach ładuje stronę Specjalna:Nowe pliki, na której także została dodana wspomniana struktura zakładek z ostatnich zmian, co umożliwi szybkie pr…
Przeczytaj cały post
Akodone Akodone 20 wrz 2020
0

Pomysł na recenzje wiki

Cześć! Jeśli mnie nie kojarzycie, to przedstawię się: jestem Akodone alias Dżemiś i jestem użytkownikiem na Fandomie od 2016 roku, edytuję przede wszystkim wiki o Miraculum i twórczości Ricka Riordana. Ale to nie moja autopromocja, więc przejdę do rzeczy.

Wpadłam na pomysł, by prowadzić tutaj, na Centrum Społeczności, takie jakby recenzje wiki. Czemu miałoby to służyć? Przede wszystkim rozpromowaniu wiki, większych lub mniejszych, na rozmaite tematy, a także podpowiedzeniu, co na danej wiki można by ulepszyć.


Wiki do recenzji może zgłaszać administrator danego projektu lub osoba, która otrzymała na to zgodę lokalnej administracji. W przypadku braku aktywnej administracji (tzn. żaden administrator nie edytował od 2 miesięcy lub dłużej) nie je…


Przeczytaj cały post
RokiR222 RokiR222 11 wrz 2020
3

Pomysł

Proponuję wznowić konkurs na wiki miesiąca. Myślę, że to dobry pomysł na wypromowanie tych stron - pozatym widać, że dawno go nie bylo - nazywa się nadal "Wikia Miesiąca", a Wikia to od 3 lat Fandom.

Przeczytaj cały post
Rail Rail 31 sie 2020
0

Wstrzymujemy migracje do UCP, aby rozwiązać największe problemy


Cześć wszystkim!

Mamy dla was ważną wiadomość odnośnie projektu Unified Community Platform. Wyciągając wnioski z waszej konstruktywnej krytyki, którą zbieraliśmy, a następnie analizowaliśmy – zdecydowaliśmy o wstrzymaniu wszelkie migracje do UCP na czas rozwiązania krytycznych problemów przywoływanych przez społeczność, a które to blokują nasz przepływ pracy i migracje. Choć nie podajemy żadnych konkretnych dat, musicie być przygotowani na oczekiwanie przynajmniej do października.


Dyskutowaliśmy wszelkie błędy zgłaszane przez użytkowników. Zdawaliśmy sobie sprawę z niektórych z tych problemów, jednakże zidentyfikowanie kiedy dany problem przekracza „masę krytyczną” i zdecydowanie w którym momencie musimy się zatrzymać i powiedzieć „hej, mamy…Przeczytaj cały post
6

Zmian w IVT ciąg dalszy

Siemka!

Ostatni rok przyniósł sporo zmian w polskim zespole IVT - zespół helperów jakiś czas temu opuścił Nanaki. Pod koniec maja za to do polskiego zespołu dołączył Light22, który skupia się na rozwoju polskich wiki. W czerwcu przywitaliśmy Raila, który pomagał od dość dawna na Centrum Społeczności i teraz pomaga Vuhowi w pojawiających się tu zgłoszeniach.


Przechodząc do meritum, mam dziś przyjemność poinformować was, że również dołączyłem do polskiego zespołu helperów. Jako nowy helper odpowiedzialny będę przede wszystkim za rozwój społeczności i udzielanie wsparcia dotyczącego SEO.

To tyle, wszystkim, którzy przeczytali powyższy wątek, życzę miłego dnia. Mam nadzieję, że będzie się nam wszystkim dobrze współpracować :)

Przeczytaj cały post
Light22 Light22 17 sie 2020
2

Pierwsza polska sesja AMA na Discordzie

Cześć wszystkim!

Mam przyjemność ogłosić, że już w tym miesiącu zorganizujemy pierwszą, polską sesję Ask Me Anything na oficjalnym serwerze Discord Fandomu i Gamepedii. Naszym gościem, który odpowie na wasze najbardziej dociekliwe pytania, będzie polskojęzyczny staff, 6thsurvivor. • Gdzie? – Jak wspomniałem wyżej – na naszym oficjalnym serwerze Discord, w polskojęzycznej sekcji, na specjalnie przygotowanym do tego celu kanale #ask-me-anything-pl. Jeżeli jeszcze do niego nie dołączyliście, zróbcie to czym prędzej!
 • Kiedy? – 28 sierpnia o godzinie 17:00!
 • Jak długo? – Szacujemy, że całość wydarzenia potrwa mniej więcej godzinę.

Liczymy na dużą frekwencję i ultra ciekawe pytania, nie zapomnijcie zanotować sobie całego ich szeregu. Do zobaczenia wkrótce!Przeczytaj cały post
Rail Rail 21 wrz 2020
0

Aktualizacja Dyskusji i plan na fora

Czołem!

Wydaliśmy dzisiaj pierwszą partię usprawnień do Dyskusji, które są wynikiem dalszych prac nad ogłoszoną w zeszłym roku inicjatywą Unified Community Platform.

Celem tych usprawnień jest uczynienie Dyskusji lepszym miejscem do… cóż… przyjemnych i zorganizowanych dyskusji wewnątrz społeczności.


 • 1 O jakie usprawnienia chodzi?
 • 2 Migracje forów
 • 3 Dlaczego wycofujemy fora?
 • 4 Jak to zrobimy?
 • 5 Witajcie w nowych Dyskusjach

Będą one mieć miejsce falami. Oto co udało nam się przygotować do pierwszej fali:

 • Wprowadzamy nową metodę przeglądania treści Dyskusji jako takich, czerpiąc podstawy designu z forum i modernizując go na miarę roku 2020. Standardowy wygląd Dyskusji pozostaje jako jedna z dwóch dostępnych opcji, lecz nowy, kompaktowy wygląd będzie bardzi…


Przeczytaj cały post
Rail Rail 21 wrz 2020
0

Przyszłość czatu


Czołem!

Choć niektórzy z was mogą odebrać to jako smutną wiadomość, podjęliśmy decyzję o tym, że funkcja czatu nie zostanie przeniesiona na Unified Community Platform. Choć interakcje w czasie rzeczywistym pomiędzy członkami społeczności są niezwykle ważne (a zwłaszcza takich czasach, jakie mamy teraz), jasnym stało się, że funkcja czatu, jaką mamy teraz, nie spełnia oczekiwań naszych użytkowników z wyjątkiem ich bardzo małej grupy.


Czat znajduje się w trudnym położeniu od dawna. Nie jest łatwo go moderować, nie jest przyjazny dla urządzeń mobilnych, a ogólne doświadczenie płynące z jego używania przypomina coś antycznego. Czat jest na Fandomie od okolic roku 2011 i z wielu powodów nigdy nie był utrzymywany ani rozszerzany, pomijając to, że …Przeczytaj cały post
Rail Rail 21 wrz 2020
0

Przedstawiamy SOAP - nową nazwę naszej grupy zwalczającej spam

Czołem!

Mam dzisiaj przyjemność ogłosić, że osiągnęliśmy kolejny kamień milowy w naszej inicjatywie Unified Community Platform – małą techniczną zmianę, która ma jednak znacznie głębsze podłoże społecznościowe. Na wiki używających UCP zobaczysz od teraz użytkowników oznaczonych jako członkowie zespołu SOAP.


Jest to nowa, połączona nazwa dla dwóch grup, które już są znajome dla naszych edytorów. VSTF (Volunteer Spam Task Force) z Fandomu oraz GRASP (Gamepedia Rapid Anti-Spam Patrol) z Gamepedii zostały teraz połączone w jeden zespół. Zdecydowaliśmy się nadać grupie nową nazwę, aby nie faworyzować historii jednej platformy ponad drugą. Wszyscy członkowie zespołu zagłosowali na dostępne do wyboru nazwy, a następnie personel wybrał swoją ulubio…

Przeczytaj cały post
Del321 Del321 3 sie 2020
0

Poszukiwanie edytorów

Hej. Mam do Was prośbę. Jeśli ktoś z was zna jakieś osoby, które lubią Jeżycjadę i chcą pomóc edytować wikię w tej tematyce, nich napisze  pod tym wpisem lub na mojej tablicy wiadomości. Z góry dziękuję.

Przeczytaj cały post
Rail Rail 21 wrz 2020
0

Łączenie systemów logowania Fandomu i Gamepedii

Aktualizacja na dzień 24 lipca 2020: systemy logowania zostały scalone. Dziękujemy za waszą cierpliwość podczas procesu w którym musieliśmy naprawić kilka nieoczekiwanych, dziwnych problemów. Pozostają dwa główne problemy nad którymi teraz pracujemy, a które nie zatrzymały naszej pracy. Są to: niedziałająca strona BotPasswords na Gamepedii oraz pewna liczba użytkowników, których konta zostały przeniesione w dziwny sposób. Jeśli twoja zmiana nazwy użytkownika wygląda nietypowo, , aby poprosić o dodanie Twojego przypadku do kolejki do poprawek.

Czołem!

Jak wielu z was może wiedzieć, ostatnio pracowaliśmy nad zunifikowanym systemem logowania dla Fandomu i Gamepedii, który będzie częścią projektu Unified Community Platform.

Mamy przyjemność ogłos…

Przeczytaj cały post
Light22 Light22 16 lip 2020
1

Rozwój polskojęzycznego Fandomu od czerwca

Cześć wszystkim! Niniejszy blog jest początkiem cyklicznych wpisów, które mają na celu informować was o stanie polskojęzycznej sieci Fandomu. Przez ostatni czas działo się wiele dobrego, a na przyszłe miesiące planujemy jeszcze więcej dobrych wieści i niespodzianek.Jak podano wcześniej, jakiś czas temu stałem się członkiem polskiej części wolontariuszy Fandomu, aby wspierać społeczności w uzyskaniu treści o jak najwyższej jakości i rozpoznawalności tam, gdzie zbliżają się premiery na „gorące” tematy.

Naszym pierwszym projektem było The Last of Us Wiki, gdzie z racji zbliżającego się wielkimi krokami wydania drugiej części gry spodziewaliśmy się wzrostu zainteresowania tą tematyką w sieci. Praca polegała przede wszystkim na dodaniu najświeżs…Przeczytaj cały post
Rail Rail 21 wrz 2020
0

Zmiana we współdzielonej pomocy na Unified Community Platform

Czołem!

Jedną z funkcji która nie zostanie przeniesiona ze starej platformy Fandomu na Unified Community Platform jest tak zwana współdzielona pomoc. Objaśniamy to w specyficzny sposób ze względu na naturę tej funkcji i fakt, że możesz mieć treść, którą chcesz zachować. Na szczęście udało nam się stworzyć zmianę w kodzie, która zapewni, że twoja treść nie zostanie utracona.


W uproszczeniu współdzielona pomoc bierze strony pomocy z Centrum Społeczności i przekazuje je do stron pomocy na twoich indywidualnych wiki.


Zamieniamy te lokalne transkluzje przekierowaniami do ich źródeł na Centrum Społeczności, dzięki czemu użytkownicy mogą trafić w miejsce, w którym znajdą najlepsze wsparcie dotyczące platformy i uwagę osób zdolnych im pomóc, zamiast …Przeczytaj cały post
Rail Rail 21 wrz 2020
0

Zmian w IVT ciąg dalszy

Czołem!

Mam dzisiaj okazję powitać was w pewnych nowych, dość niespodziewanych okolicznościach, ale o tym za chwilę. Pragnę na początku przybliżyć wam niedawne wydarzenia w składzie helperów.Jak zapewne większość z was zauważyła, zespół helperów jakiś czas temu opuścił Nanaki. Nie zamieścił on żadnego publicznego wpisu na ten temat, więc uważam to za warte zauważenia. Jeszcze raz z tego miejsca chciałbym podziękować mu za całe lata wkładu w rozwój polskiego Fandomu.

Pod koniec zeszłego miesiąca natomiast mieliśmy okazję przywitać w gronie polskich helperów Lighta22, który odpowiedzialny będzie przede wszystkim za rozwój społeczności na „gorące tematy” i udzielanie wsparcia dotyczącego SEO, ci którzy przegapili jego wpis na ten temat mogą nad…Przeczytaj cały post
Rail Rail 27 maj 2020
34

Pierwsze migracje do Unified Community Platform


Ten blog został opublikowany w maju, gdy rozpoczęły się migracje prostych wiki do Unified Community Platform. Od tego czasu miało miejsce kilkanaście kolejnych wydań, uwzględniających m.in. znaczącą przebudowę kilku istotnych funkcji, niezliczone poprawki błędów oraz pewne długodystansowe poprawki w funkcjonalnościach. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej, skorzystaj z linków po prawej stronie tej strony.

Niżej zobaczysz oryginalnie opublikowany wpis.


Cześć wszystkim!

Mamy przyjemność ogłosić, że Unified Community Platform wchodzi w drugi etap wdrażania – przenoszenie wiki bez zaawansowanych rozszerzeń i zestawów funkcji na nową platformę!

Co to oznacza? Oznacza to, że Unified Community Platform osiągnęła punkt w którym pewna ilość wiki istniej…


Przeczytaj cały post
Light22 Light22 25 maj 2020
8

Zmiany w zespole IVT

Cześć wszystkim!

Mam dla was nowinę – zostałem dziś oficjalnie ogłoszony jako nowy członek zespołu helperów. Tych, którzy nie wiedzą co to oznacza odsyłam do odpowiedniej strony pomocy.

Teraz mogę zdradzić jedynie tyle, iż jako jeden z wolontariuszy będę zajmować się przede wszystkim pomocą dobrze prosperującym społecznościom. Na większe konkrety jeszcze przyjdzie czas, na razie niestety muszę was pozostawić w lekkiej niepewności. ;)

To tyle na ten moment. Jeśli dotrwaliście do końca, możecie w nagrodę obejrzeć ten śmieszny filmik z szopem praczem. Mam nadzieję, że będzie się nam wszystkim dobrze współpracowało!

Przeczytaj cały post
Rail Rail 21 wrz 2020
0

O wadze aktualizacji MediaWiki


Jeśli pierwsze słyszysz o projekcie Unified Community Platform, to przeczytaj proszę tego bloga aby dowiedzieć się więcej na temat zakresu całego projektu przed komentowaniem.

Jako że Fandom kontynuuje w tym roku wydawanie Unified Community Platform, mogłeś zauważyć, że jednym z powodów dla których tworzymy nową platformę jest umożliwienie naszej sieci wiki istnienie na tej samej wersji MediaWiki. Oznacza to, w szczególności dla społeczności już istniejących na Fandomie, aktualizację do MediaWiki w wersji 1.33.

To wyjaśnienie może mieć sporo sensu dla naszych najstarszych, najbardziej doświadczonych użytkowników, ale dla wielu termin „MediaWiki” jest zagadką. Czym jest MediaWiki i dlaczego Fandom się nim przejmuje? Czyż Fandom nie ma swojego…


Przeczytaj cały post
Opanowana565 Opanowana565 31 mar 2020
3

Pedysta od Kuchni II: Double

Witajcie szanowni pedyści! W tym tygodniu, w drugiej odsłonie Pedysty Od Kuchni, nasza redakcja chciałaby przedstawić wam znanego nam wszystkim pedystę – Double (niestety nie wiemy jaki ma nick na FANDOMie powered by Wikia ale pewnie podoby).

Pierwsze pytanie, publiczność chciałaby cię poznać. Opowiedz coś o sobie, czym się zajmujesz na co dzień?

Na co dzień jestem uczniem i z tego powodu nie mam zbyt wiele czasu na cokolwiek. Kiedy jednak znajdę czas, to rysuję. I to dość sporo. Oprócz tego zajmuję się też tworzeniem muzyki, a od czasu do czasu modelarstwem. Z takim natłokiem zadań nie starcza mi czasu na granie (hehe), a i tak chcę sobie w przyszłości załatwić więcej hobby.

Hmm, to ciekawe, wielu pedystów tworzy w tych czasach muzykę.

Zauważ…
Przeczytaj cały post
Rail Rail 21 wrz 2020
0

Pierwsze wydanie Unified Community Platform jest już dostępne dla NOWYCH wiki

Cześć!

Jesteśmy bardzo podekscytowani mogąc ogłosić, że już od dwóch dni wszystkie NOWE wiki na Fandomie tworzone przez was, naszych wspaniałych edytorów, działają na Unified Community Platform!

To pierwsze z wielu planowanych wydań, gdyż wciąż pracujemy nad przenoszeniem funkcji ze starej platformy na nową uwzględniając istniejące przypadki użycia. W tej chwili traktujemy zainstniałą sytuację jako formę wydania „otwartej wersji beta”. Udostępnienie wam platformy w tak wczesnym stadium rozwoju jest dla nas niezwykle ważne pod kątem zrozumienia tego jak ona działa przy normalnym obciążeniu użytkownikami.

Przypominamy, że wasze istniejące wiki pozostaną na starych platformach Fandomu i Gamepedii tak długo, aż UCP nie będzie posiadać wszystkich …

Przeczytaj cały post
Rail Rail 21 wrz 2020
0

Edytor i pierwsza data wydania Unified Community Platform

Czołem!

Oto nasz ostatni blog ujawniający szczegóły UCP przed jej pierwszym wydaniem, które będzie miało miejsce już w środę 11 marca – tylko dla nowych wiki! Istniejące wiki będą utrzymywane na starych platformach Fandomu i Gamepedii do momentu rozpoczęcia migracji zależącej od tego, czy Unified Community Platform będzie w stanie obsłużyć funkcje używane na tych wiki.

Ten blog skupia się na edytorze na Fandomie, który otrzyma OGROMNĄ aktualizację względem obecnej platformy. Gamepedii ta zmiana nie dotyczy, jako że platforma działa już na MediaWiki 1.33.


 • 1 Jaką różnicę może zrobić kilka lat!
 • 2 Co z mobilnym edytorem?
 • 3 Kwestia WikiEditora
 • 4 A na koniec…

Gdy Unified Community Platform ujrzy światło dzienne w znacznym stopniu usprawniony zostanie edytor…Przeczytaj cały post
Rail Rail 10 mar 2020
0

Profil i tablice wiadomości na Unified Community Platform

Czołem!

Jak obiecaliśmy, wracamy do was z dodatkowymi informacjami na temat nowych zamienników dla profili użytkowników i tablic wiadomości na Unified Community Platform.

Obie z tych funkcji zostały przebudowane w celu zapewnienia kompatybilności z nową architekturą UCP, jednak działają i wyglądają bardzo podobnie do ich odpowiedników ze starej platformy – mają jednak pewne nowoczesne usprawnienia.


Z pewnością zauważysz, że Profile zostały nieco odświeżone. Design jest czystszy i skupia się bardziej na tobie jako na użytkowniku, a nie na twoich statystykach. Dodaliśmy ponadto możliwość personalizowania profilu obrazkiem w tle, tak jak w wielu popularnych platformach społecznościowych. Choć nie widać tego na przedstawionych przykładach z Commu…


Przeczytaj cały post
Rail Rail 21 wrz 2020
0

Tworzenie nowych wiki na Unified Community Platform

Czołem!

Jak ogłaszaliśmy w ostatnim blogu o Unified Community Platform (bardzo długa, ale wartościowa lektura!), zamierzamy wypuścić nowy proces tworzenia wiki, gdy wydamy już UCP. W tym wpisie porozmawiamy na temat procesu, myślenia jakie za nim stoi, odpowiemy na kilka pytań które mogą zrodzić się w waszych głowach i również na te, o których jeszcze nawet nie myśleliśmy.


 • 1 Tworzenie wiki na UCP
 • 2 Dlaczego to robimy?
 • 3 Oczekiwane pytania
 • 4 Podsumowanie

Aktualnie proces tworzenia wiki na Fandomie jest bardzo prosty. Wprowadzasz jej nazwę, wybierasz URL, odpowiadasz na kilka pytań dotyczących tematyki, wybierasz motyw. Wiki jest już wtedy gotowa do edytowania!

Wraz ze startem UCP proces ten otrzyma dodatkowy aspekt dla tworzenia wiki, które zdają się …Przeczytaj cały post
Nekomimi97 Nekomimi97 29 lut 2020
1

Pożegnanie z CS

Witajcie,
tytuł raczej nie pozostawia wątpliwości, więc od razu przejdę do meritum. Postanowiłem zrezygnować z funkcji moderatora dyskusji na Centrum Społeczności. Decyzja ta kiełkowała we mnie już od dłuższego czasu i chociaż początkowo planowałem dokonać rezygnacji dopiero 15 kwietnia w siedmiolecie otrzymania moderatora czatu w tym miejscu, postanowiłem przyspieszyć decyzję o półtora miesiąca, bo po pierwsze i tak nic nie da zostawienie sobie tych uprawnień na dłużej, a po drugie śmiesznie będzie, jak ktoś zauważy może kiedyś moją rezygnację zrobioną w datę, która odbywa się raz na cztery lata.

Zastanawiacie się jednak (albo i nie), dlaczego w ogóle podjąłem taką decyzję. Odpowiedź na pierwsze pytanie jest prosta, ani nie mam zbytnio czas…


Przeczytaj cały post
Rail Rail 21 wrz 2020
0

Unified Community Platform: Wizja, cel i proces


Cześć wszystkim!

Jak obiecaliśmy w podsumowaniu Community Connecta 2020 (ang.), nadszedł czas, aby ponownie porozmawiać o Unified Community Platform (w skrócie UCP). W tym poście chciałbym spojrzeć na chwilę wstecz, aby nadać sprawie więcej kontekstu, zanim zagłębimy się w szczegóły projektu. Następnie będziemy mogli porozmawiać o Fazie 1 i Fazie 2, ich znaczeniu, harmonogramie i niektórych specyfikacjach Fazy 1, o których powinniście teraz wiedzieć. Uwaga to będzie długi wpis, zapnijcie pasy!


 • 1 Czym jest Unified Community Platform?
 • 2 Etapy wdrażania UCP
  • 2.1 Faza 1 – prace trwają
  • 2.2 Faza 2 – w planach
 • 3 A co ze zmianami w Fazie 1?

Podstawowym celem Unified Community Platform jest połączenie Fandomu i Gamepedii w tej samej wersji oprogramowania MediaW…
Przeczytaj cały post
Light22 Light22 18 lut 2020
1

Wprowadzenie do AutoWikiBrowser

AutoWikiBrowser to półautomatyczne narzędzie, służące do przyspieszania i ułatwiania wielokrotnych, powtarzających się edycji. W tym wpisie na blogu dowiesz się, jak wykonywać edycje za jego pomocą.

AutoWikiBrowser (AWB) w przeciwieństwie do PyWikiBota posiada graficzny interfejs, toteż do obsługi nie jest wymagana znajomość żadnego z języków programowania ani wprowadzania komend w wierszu poleceń, wszystko wykonujemy z poziomu programu z przejrzystą powłoką. Jest przeznaczony tylko dla użytkowników systemu Windows, więc korzystającym z Linuksa pozostaje uruchomienie go za pomocą WINE. Tutaj dowiesz się szczegółowych informacji na ten temat.

Jeśli nie wiesz czym jest bot i do czego służy, przeczytaj stronę Pomoc:Boty, gdzie zdobędziesz podsta…

Przeczytaj cały post
Rail Rail 21 wrz 2020
0

Wyniki głosowania na wiki roku 2019

Czołem.

Zgodnie z planem wczoraj zakończyło się finalne głosowanie na wiki roku 2019 (poprzednie dwa blogi znajdują się tutaj i tutaj). Osobiście niezwykle cieszy mnie zainteresowanie jakie wywołała akcja i aktywność która wytworzyła się w komentarzach pod blogami z poszczególnymi etapami konkursu.

Przyszedł czas na wyłonienie zwycięzców. W głosowaniu wzięło udział 468 osób, jednak niektóre głosy pozostały nieważne (nie zagłosowano na wiki w żadnej z dostępnych kategorii).

Poniżej przedstawiam tabele z wynikami wszystkich wiki w poszczególnych kategoriach, zespołom zwycięskich wiki serdecznie gratuluję i zapowiadam, że ich wiki nie obejdą się bez wyróżnienia 😉 (zachęcam również do chwalenia się tym zaszczytnym tytułem na własną rękę np. na stro…

Przeczytaj cały post
Nanaki Nanaki 18 sty 2020
5

Podsumowanie wkładu polskich edytorów w roku 2019

Witajcie!


Pora na coś nowego i innego: dzisiaj przybliżymy najbardziej aktywnych polskich edytorów w roku 2019!

Jako edytorzy dobrze wiecie, że to dzięki Waszemu poświęceniu i regularnym edycjom Fandom jest taki świetny. My też to wiemy, ale przez ostatnie lata nie pokazaliśmy naszego uznania w należyty sposób – co chcemy zmienić od 2020 roku!

W zeszłym roku testowaliśmy tak zwane „nagrody dla edytorów” (więcej informacji na ten temat znajdziecie w angielskim blogu) na rynkach międzynarodowych, przy czym wiele się nauczyliśmy odnośnie tego co jest możliwe, a co nie. Dlatego, że chcemy nagrodzić Was za ciężką pracę.

W 2019, we wszystkich językach IVT, udało nam się skontaktować z 34 użytkownikami i zaoferować im nagrody za ich wkład w treść wik…


Przeczytaj cały post

Advertisement