FANDOM


 • Filiposschmidt

  Przez 2 lata (?) byłem aktywny na Sonic Wiki. Od teraz robię co innego i postanowiłem zamknąć to konto, ponieważ nie będzie mi już potrzebne. Chciałbym podziękować tym, którzy w jakimś stopniu mi pomogi.

  Do zobaczenia!  Filip

  Czytaj całość >
 • Nanaki

  Witajcie administratorzy!

  Dzisiaj chcemy przedstawić Wam najnowszą funkcję na Fandomie – panel analityczny dla administratorów! Funkcja pochodzi z Gamepedii, gdzie administratorzy mają dostęp do tych danych od około roku.

  Te narzędzia analityczne dają adminom dostęp do danych, które pozwolą im podejmować lepsze decyzje. Udostępniliśmy dane, które powinny dać dobry obraz jak wiki radzi sobie na różnych fontach, jednak nie ma wyłącznie jednego sposobu interpretowania tych danych – wykorzystanie tych danych do rozwoju i wzmocnienia społeczności już leży w rękach zespołu administratorów danej wiki.

  W panelu można znaleźć następujące dane:

  • najczęściej odwiedzane strony;
  • liczbę odwiedzin (codziennie, na przestrzeni ostatnich 30 dni);
  • najczęściej odwi…
  Czytaj całość >
 • Rail01

  Czołem edytorzy!

  Ogłaszając reorganizację wewnątrz naszych zespołów zwróciliśmy uwagę na kilka projektów na których zamierzamy się skupić. Dotychczas powiedzieliśmy wam już o menadżerach wiki i Content Teamie oraz aktualizacji MediaWiki. Dzisiaj przedstawiamy wam nowy gotowy projekt: oficjalny serwer na Discordzie dla edytorów i administratorów na Gamepedii i Fandomie!

  Użytkownicy często prosili o lepszą komunikację z personelem. Ów nowy serwer umożliwi naszym edytorom i administratorom na łatwiejszy dostęp do członków personelu z mniejszymi barierami w komunikacji.


  Bardzo wiele lokalnych zespołów na wiki używa juz Discorda aby zorganizować edytowanie i działania administratorów, więc najsensowniejszym rozwiązaniem było pójść w kierunku rozwi…


  Czytaj całość >
 • Rail01

  Cześć wszystkim!

  Ten blog jest pierwszym z serii miesiąc na Fandomie, comiesięcznego podsumowania fajnych i godnych uwagi rzeczy, które działy się z wiki, kanałami treści i zespołami deweloperskimi w przeciągu ostatniego miesiąca. Jest to kolejny krok naszego zobowiązania do zapewnienia nam lepszej komunikacji i ukazania naszego uznania dla niesamowitych społeczności.

  W zeszłym tygodniu ogłosiliśmy plany aktualizacji MediaWiki na Fandomie i otrzymaliśmy całą masę świetnych opinii od społeczności. Wczoraj poszliśmy o krok dalej z kontraktem ze społecznością o nową plarformę Fandomu, naszą długoterminową umową z użytkownikami gdy budujemy wspólnie przyszłość Fandomu.

  Zobaczmy co działo się w naszych zespołach w czerwcu!  Jeżeli chodzi o aktualizac…  Czytaj całość >
 • Nanaki
  Jeśli nie czytaliście poprzedniego bloga na temat aktualizacji MediaWiki, to warto się z nim najpierw zapoznać.

  Witamy wszystkich!

  Dziś chcemy ogłosić coś dużego i podpisać długoterminowy kontrakt z Wami, ze społecznością.

  W 2016 roku ogłosiliśmy, że Wikia zostanie przemianowana na Fandom powered by Wikia, co miało na celu pokazanie, że platforma jest czymś więcej niż tradycyjnym doświadczeniem wiki. Decyzja o zmianie nazwy, choć ostatecznie właściwa, była niekompletna. To była ważna decyzja z punktu widzenia tego, by nasza działalność mogła się rozwijać, ale doświadczenia edytora nie zmieniły się w żaden znaczący sposób. Zmieniono nazwę, ale w tle nadal funkcjonowała platforma Wikia, jak doskonale wiedzą ci, którzy zaglądają na nasz github. A…

  Czytaj całość >
 • Nanaki

  Witamy wszystkich!

  Mamy duże ogłoszenie, które było bardzo długo wyczekiwane przez wielu z Was. Podejmujemy się ogromnego przedsięwzięcia, aby ulepszyć narzędzia i platformę, które są kluczowe dla edytowania wiki. Jesteśmy bardzo podekscytowani faktem, że dokonamy aktualizacji MediaWiki na Fandomie.

  Będziemy szczerzy, nie znamy jeszcze wielu szczegółów. To będzie bardzo długotrwały proces. Choć nie wiemy jeszcze dokładnie co się wydarzy, ani jak to zrobimy, chcemy pomówić o tym, dlaczego podjęliśmy tą decyzję teraz i dlaczego nie zrobiliśmy tego wcześniej.


  W sierpniu rozpoczęliśmy serię rozmów z Community Council, prosząc o informacje na temat wielu obszarów platformy. Obejmowało to sposób, w jaki pracownicy społeczności angażują się w działan…


  Czytaj całość >
 • Pedyjczyk

  Admin od kuchni: Frisk

  maj 25, 2019 przez Pedyjczyk

  Dzień dobry? Nikt się mnie tu nie spodziewał, prawda? :)

  Dzisiaj, w ramach formatu „Admin od kuchni”, chciałbym porozmawiać z osobą… z Gamepedii. Frisk jest administratorem polskiej Minecraft Wiki oraz członkiem Gamepedia Rapid Anti-Spam Patrol (w skrócie GRASP).

  Jeśli chcecie poznać go lepiej, zapraszam do lektury.


  Witaj w adminie od kuchni, kozo! Powiedz nam coś o sobie.
  Frisk: Nazywam się Piotr, ale w sieci używam pseudonimu Frisk, z którym czuję się lepiej. Od mniej-więcej 2013 roku uczestniczę w rozwoju wszelakich encyklopedii na Gamepedii. Oprócz tego głównie spędzam czas w domu przy programowaniu, graniu w gry. Poza tym interesuje mnie fandom Furry oraz tematy informatyczne.
  Osobiście kojarzę Cię jako biurokratę Minecraft Wiki oraz członka zesp…

  Czytaj całość >
 • Luqgreg

  Witajcie!

  Dziś chcielibyśmy przedstawić Wam w skrócie zmiany jakie zaszły w angielskich i hiszpańskich społecznościach nad którymi pracowaliśmy od kilku miesięcy.

  • Menedżerowie Wiki
   • Menedżerowie Wiki są niepełnoetatowymi staffami przypisanymi do konkretnych wiki, którzy mają pomóc się im rozwinąć i pozwolić na łatwą komunikację z pełnoprawnym staffem z danego działu
  • Członkowie Content Teamu
   • Członkowie Content Teamu mają za zadanie pomóc z uzupełnianiem zawartości wiki, szczególnie przy nadchodzączych premierach, czy większych aktualizacjach, itd.

  Jeśli jesteście zainteresowani szczegółami dotyczących tych ról, przeczytajcie pełną wersję tego bloga w języku angielskim.

  Czytaj całość >
 • Isthealice

  Witam serdecznie, dołączyłam do grona prowadzących „Admina od kuchni”. Dzisiaj moim gościem jest DeRudySoulStorm, szerzej znany jako Rudy. Jak sam się przedstawia, jest to filantrop, myśliciel i filozof… A tak poważnie, jest administratorem Darkest Dungeon Wiki oraz moderatorem Wiedźmin Wiki. Jeśli chcecie poznać go lepiej, zapraszam do lektury.


  Hej Rudy, a raczej DeRudySoulStorm. Nie będzie zaskoczeniem, ale zawsze ciekawiła mnie geneza tej nazwy. Zdradziłbyś ją? ;)
  Rudy: Cześć Alice! Historia mojego nicku jest wręcz czysto przypadkowa. Swego czasu miałem ksywkę „Rudy”, jednak wydawało mi się to zbyt oklepane. Potrzebowałem także jakiejś nazwy do wspólnej gry ze znajomym. Po kilkuminutowej dyskusji powstał nick „DeRudySoulStorm”. Jak wiadomo, R…

  Czytaj całość >
 • Rail01

  Od ostatnich znaczących zmian w Dyskusjach minęło dużo czasu, przez co społeczności słusznie czuły się sfrustrowane stanem Dyskusji i brakiem długo oczekiwanych funkcji. Nie winimy was, mieliście rację.

  W ciągu ostatnich ośmiu miesięcy mocno zastanawialiśmy się nad naszymi priorytetami i tym, na czym musimy się skupić aby zapewnić lepsze doświadczenie społeczności. W związku z tym jest bardzo wiele rzeczy, które zamierzamy ogłosić w najbliższych tygodniach i miesiącach, jednak teraz mam przyjemność ogłosić, że mamy pewne świeże ulepszenia do Dyskusji, które wejdą w życie już dzisiaj!


  Podczas analizowania sposobów w jakie ludzie korzystają z Fandomu zauważyliśmy, że bardzo wielu użytkowników wpada na twoją wiki, znajduje to, czego szukało (na…


  Czytaj całość >
 • Rail01

  Admin od kuchni: Lisica01

  maj 3, 2019 przez Rail01

  Czołem! Witajcie w kolejnym Adminie od kuchni. W wyniku pewnych komplikacji, dzisiejszy wywiad jest opóźniony o tydzień. Mimo wszystko, życze przyjemnej lektury!

  Tym razem do naszego studia zaprosiliśmy ' i kilku mniejszych projektów:


  Witaj w AoK-u! Przedstaw się i przybliż nam swoją osobę.

  Nazywam się Aleksandra, aczkolwiek na FANDOMie jestem znana bardziej jako Lisica lub też Liska. Mam 17 lat, a już od ponad 5 aktywnie udzielam się na różnych projektach. I tak, można powiedzieć, że założyłam tutaj konto łamiąc zasadę posiadania minimum 13 lat, ale jako, że nikomu nie wadziłam, to absolutnie nikt nie zwracał na to uwagi, ba, wręcz przypisywano mi czasami wiek pełnoletni. :P Moją rodzimą wikią jest Jak Wytresować Smoka Wiki, na której piastuję …


  Czytaj całość >
 • Rail01

  Admin od kuchni: Isthealice

  kwi 13, 2019 przez Rail01

  Witajcie w to niezbyt piękne sobotnie popołudnie! Po uporaniu się z egzaminami niosę dla was kolejny wywiad.

  Dzisiaj do rozmowy zaprosiliśmy Isthealice, która piastuje funkcję administratora na Harry Potter Wiki. Zapraszam!


  Witaj w adminie od kuchni, Alice! Powiedz nam coś o sobie

  Nazywam się Alicja i od kilku lat działam na FANDOMie. Moją rodzimą wikią jest Harry Potter Wiki, na której piastuję stanowisko administratora. 😉

  Co możesz nam powiedzieć o drodze jaką przeszłaś nim zostałaś administratorem na Harry Potter Wiki i jak wyglądały twoje początku na Fandomie w ogóle?

  Moje początki były mizerne. Bardzo wstydziłam się edytować i nie czułam akceptacji wśród otoczenia. Po około dwóch miesiącach stwierdziłam, że chciałabym spróbować poprawić jaki…


  Czytaj całość >
 • Rail01

  Czołem! Po kolejnej już dłuższej przerwie „Admin od kuchni” wraca do życia, razem z nowym prowadzącym, którego funkcję mam zaszczyt pełnić ja. Tym razem przepytaliśmy Dżemożercę11, która jest administratorką Miraculum Wiki. Zapraszamy do lektury.


  Przedstaw się i opowiedz nam coś o sobie

  Jestem Dżemiś, czasami też w Internetach używam nicku Akodone (np. na Discordzie). Życie upływa mi na narzekaniu na szkołę, marzeniach o zostaniu informatykiem i edytowaniu na Fandomie. Poza tym uwielbiam robótki ręczne, książki i anime.

  Jakie zadania administratora uważasz za najprzyjemniejsze, a które są według ciebie najmniej angażujące i satysfakcjonujące?

  W byciu administratorem wprost kocham grzebanie w kodach CSS i patrzenie, jak moja praca wpływa na wygl…


  Czytaj całość >
 • Stygies VIII


  Już od pewnego czasu chcieliśmy poprawić wiele widocznych problemów dotyczących jednego z naszych powszechnie używanych, ale zbyt mało rozwijanych produktów: przenośnych infoboksów. Wiele naszych społeczności z pomocą wolontariuszy Vanguard zastosowało te przystosowalne szablony, by pokazywać się od jak najlepszej strony na wszystkich platformach. Było to widoczne zwłaszcza przy wzroście popularności urządzeń mobilnych, gdy dokonaliśmy zmian, by ulepszyć wygląd i odczucie infoboksów, żeby z kolei usprawnić korzystanie z nich.

  Infoboksy okazały się użyteczne dla użytkowników mobilnych, ale wciąż mogliśmy je o wiele bardziej ulepszyć w taki sposób, by społeczności były w stanie pokazywać swoje dane i zawartość tak, jak chciały. Więc nie tylko…


  Czytaj całość >
 • Darkshadow43

  Takie tam

  mar 13, 2019 przez Darkshadow43

  Nigdy się nie poddam będę pisala tak jak potrafię

  Czytaj całość >
 • Luqgreg

  Od dłuższego czasu chcieliśmy naprawić wiele błędów w jednym z naszych szeroko używanych produktów – przenośnych infoboksach. Przez lata z pomocą grupy Vanguard, jak i wieloma społecznościami zaadoptowaliśmy je, by poprawić wygląd strony na wszystkich platformach. To było szczególnie widoczne wraz z rozwojem urządzeń przenośnych, podczas których wprowadziliśmy zmiany, aby poprawić wygląd i jakość infoboksów dla polepszenia wrażeń czytelnika.

  Pomimo ich przydatności przy prezentowaniu treści na mniejszych ekranach, wciąż było wiele rzeczy, które można byłoby usprawnić, aby pomóc społecznościom pokazać dane w sposób, w jaki chciały. Oprócz poprawek i nowego wyglądu na urządzeniach mobilnych i aplikacji Fandomu, dodaliśmy opcje dostosowywania …

  Czytaj całość >
 • Kefir18

  Czy ta wiki jest za mała? Nie. Kilka razy klikałem pod dyskusją i jakiś niechcący skrypt mi usunął. Plush Wiki jest stworzona dla wszystkich, nie tylko dla mnie. Oprócz tego musi ktoś mi pomóc w reklamach Plusha. Napiszcie, dlaczego nie edytujecie tą wiki (powód).

  I pisze, że blogi powinny być w forum?

  Czytaj całość >
 • Stygies VIII

  Większość infoboksów streszcza artykuł. Uwidaczniając kilka faktów pozwalają czytelnikowi szybko zorientować się w temacie.

  Jednakże, zwłaszcza na wikiach o grach, infoboksy mogą być o wiele bardziej nastawione na prezentowanie danych. Infoboksy w takich społecznościach służą pokazywaniu statystyk – sprawia to, że są o wiele większe. Takie infoboksy wypełnione informacjami mogą wymagać od ciebie, jako administratora, innego podejścia.

  Ten blog wyjaśnia jak sprawić, by twoje infoboksy nastawione na dane były użyteczne dla czytelników tak bardzo, jak to możliwe.


  Organizacja od razu polepsza twoje infoboksy. Zgrupuj razem powiązane dane, upewniając się, że najważniejsze statystyki są pierwsze.

  Powiedzmy, że projektujesz infoboks związany z Dungeon…


  Czytaj całość >
 • Szynka013

  W życiu trzeba się do czegoś przywiązać i czuć swoistą przynależność, którą ja kilka dobrych lat temu odnalazłem w Fandomie. Każdy dzień bez edycji był dniem straconym. Ludzie, z którymi współpracowałem i rzeczy, które wspólnie tworzyliśmy, sprawiały, że Fandom stał się nierozłącznym elementem mojego życia. Z tym uzależnieniem „Szynka013” piął się coraz wyżej po stromej drabince Fandomowej kariery, ale nawet gdy z niej spadł, wciąż czuł przywiązanie do tego serwisu i społeczności, która swego czasu... istniała.

  Tytuł bloga to z pozoru normalne zdanie wypowiedziane przez Stephena Hawkinga w 2006 roku, który mówił o swoich planach na przyszłość. Kiedy ja rozmyślam na temat swojej przyszłości, nie widzę tam Fandomu... Więc jak już zdążyliście się…

  Czytaj całość >
 • Luqgreg

  Kategorie to proste narzędzie, która zapewnia podstawy do organizacji artykułów na wiki. Co może Was zaskoczyć, to fakt że komplikują one wyświetlanie zawartości w wynikach wyszukiwarek. Chcielibyśmy Wam przedstawić ich redesign, który ma na celu zachować ich obecny wygląd i funkcjonalność oraz poprawić problemy z SEO.


  System kategoryzacji artykułów to podstawowa część silnika MediaWiki i istniała od jego początku. Kilka lat temu, stworzyliśmy opcjonalny alternatywny wygląd dla stron kategorii, który pozwalał na przedstawienie ich w postaci galerii.

  To był bardzo dobry pomysł, wizualne przedstawienie treści bardziej przyciąga użytkowników. Dodana została także opcja personalizacji, dzięki której mogliście zdecydować czy chcecie przeglądać je…


  Czytaj całość >
 • Luqgreg

  W sierpniu zapowiedzieliśmy nowy projekt, nastepujący Modernizację Wiki i Mobilną Modernizację. Dzisiaj, chcielibyśmy z Wami o nim porozmawiać.


  Wielokrotnie słyszeliście od nas o modernizacji poprzez ostatnie półtora roku. Nie tylko poprawiła ona wygląd i wydajność serwisu poprzez aktualizacje i zmniejszenie liczby reklam, ale także odegrała ona duże znaczenie w zwiększeniu liczby osób korzystających z niego. Poniżej możecie zobaczyć dane o edycjach na wiki od 2014 roku:


  Jak możecie zobaczyć liczba edytorów zwiększała się i zmniejszała, ale w ogólnym rozrachunku traciliśmy edytorów, szczególnie w roku 2016, kiedy zwiększyliśmy liczbę reklam. Jednkże, odkąd zaczęliśmy prace nad poprawą wydajności strony, szczególnie na końcu 2017 roku, liczba…  Czytaj całość >
 • Nanaki

  W sierpniu ogłosiliśmy, że dokonamy migracji domen wikia.com na fandom.com. Dokładnie przygotowujemy się, aby przetestować wpływ migracji na SEO i chcemy przybliżyć Wam ten proces, porozmawiać o tym, na czym będzie polegał test, jak chcemy uchronić ruch oraz odpowiedzieć na Wasze pytania.

  Na początku października – celujemy w przyszły tydzień, ale damy znać jaka będzie konkretna data – dokonamy migracji około 3200 społeczności do nowej struktury domen. Obejmą one około 600 angielskich społeczności, podczas gdy reszta to społeczności międzynarodowe w 11 innych językach. Społeczności międzynarodowe pomogą również przetestować nową ścieżkę języka, którą ogłosiliśmy w lipcu w ramach globalnego wdrażania HTTPS.

  Oto kluczowe aspekty tego testu.

  • Dla…
  Czytaj całość >
 • TOR

  Ech. Chciałbym móc blogować o czymś pozytywnym i przyjemnym. Zamiast tego muszę się wcielić w Hulka:


  UE KRZYWDZIĆ WIKI. GRRRR.

  Rozwalanie rzeczy bez opamiętania raczej tutaj nic nie da, więc spróbuję wyjaśnić wam co się dzieje i jak możecie pomóc. Poniżej dalej jestem Hulkiem, tyle że w okularach.

  Jak myślicie, kto powinien odpowiadać za treść edycji na wiki? Albo za zawartość posta na Dyskusjach?

  To nie jest podchwytliwe pytanie. Jeśli nie jesteście tu od wczoraj, to pewnie odpowiedzielibyście jakoś tak:

  Cała społeczność danej wiki odpowiada wspólnie za jakość treści i za to, jak treść jest poukładana. Podobnie na Dyskusjach: wszyscy pracujemy na to, aby tematy były ciekawe i toczyły się w przyjaznej atmosferze.

  Ale to autor lub autorka każdej …


  Czytaj całość >
 • Nanaki

  W tym roku sporo zrobiliśmy w kierunku ulepszenia wersji mobilnej. Rozpoczęliśmy od zmian za kulisami, które miały na celu przyspieszenie ładowania i działania strony. Niedawno wprowadziliśmy więcej zmian mających na celu poprawienie wyglądu i komfortu użytkowania.


  Pewnie się zastanawiacie, skąd te zmiany w skórce mobilnej? W uproszczeniu, jeśli strony dobrze wyglądają i odznaczają się większą jakością, to jest większa szansa, że czytelnicy wrócą na Wasze społeczności. Do tego dochodzi fakt, że strony lepszej jakości przyciągają reklamy wyższej jakości – a takie reklamy pozwalają zredukować ich ilość. W podobny sposób, udało nam się zmniejszyć ilość reklam o 30% w wersji na komputery. Uważamy, że lepszy design skórki mobilnej pozwoli nam zm…


  Czytaj całość >
 • Nanaki

  Na początku 2019 roku poczynimy kolejny duży krok dla marki FANDOM: wszystkie nasze domeny zmienią się z wikia.com na fandom.com. Oznacza to, że domeny Waszych wiki zmienią się z [nazwa].wikia.com na [nazwa].fandom.com.

  Wiemy, że będziecie mieć wiele pytań, a nawet obaw. Omówimy niektóre z tych, których się spodziewaliśmy, a na wszelkie inne pytania odpowiemy w komentarzach poniżej.

  • Dlaczego domena zmienia się na fandom.com? Nie jesteśmy Wikią od prawie dwóch lat. Strona wciąż ewoluuje pod marką FANDOM. Fani doceniają FANDOM i Wasze społeczności jako ważne miejsca pośród stron zajmujących się światem rozrywki. Jesteśmy przekonani, że nadszedł czas, aby dokończyć rebranding i docenić markę FANDOM tak, jak zrobili to fani.
  • Dlaczego to jest dobre…
  Czytaj całość >
 • DeXart

  Witajcie! Chcemy Wam przedstawić kolejną edycję Fantasy Fight. Tym razem odbędzie się pojedynek rozmaitych artefaktów i przedmiotów. Edycja Fantasy Fight: Artefakty polega na tym, że spośród 32 kandydatów, których Wy wybierzecie odbędzie się 16 walk pomiędzy nimi w 1 etapie i Wy będziecie decydować o tym, kto wygra.


  • Zdecyduj się! Zdecyduj się! Wybierz dowolny przedmiot z twojego ulubionego wymyślonego uniwersum, na przykład Szpon Beliara z serii gier Gothic, Rękawica Nieskończoności z uniwersum Marvela czy Żelazny Tron z Gry o Tron!
  • Nominuj! Jeśli już się na coś zdecydowałeś, możesz nominować przedmiot poprzez formularz poniżej. Oczywiście możesz wysłać więcej propozycji, jeśli nie możesz zdecydować się na tą jedną. Idealnie, jeśli istnieje ar…

  Czytaj całość >
 • Nanaki

  Na początku czerwca wprowadziliśmy dużą aktualizację aplikacji FANDOM na iOS. Dodaliśmy artykuły z wiki i Dyskusje do istniejącej treści redakcyjnej, łącząc wszystkie typy treści w jednej aplikacji. Teraz ta sama ujednolicona aplikacja jest dostępna Androidzie.


  Dzięki zunifikowanej aplikacji FANDOM na iOS, a teraz także na Androida, fani mogą śledzić cały fandom i wszystkie jego treści, a nie tylko śledzić nowości. Macie dostęp do wielu fandomów, z których część składa się z niezależnej społeczności bez treści redakcyjnych, niektóre tylko z treści redakcyjnych, a wiele z zawierają oba rodzaje treści. To do Was należy decyzja, które fandomy śledzić i na których się udzielać.

  Ta aktualizacja udostępniła również aplikację FANDOM użytkownikom mi…


  Czytaj całość >
 • Luqgreg

  Witajcie! Do dzisiejszego wydania Admina od kuchni zaprosiiśmy administratora Dead Cells Wiki i do niedawna administratora technicznego na Wiedźmin Wiki, znanego na Fandomie pod nickiem Railfail536. Miłej lektury!


  Witaj Railfail536 w Adminie od Kuchni! Przedstaw się nam i opowiedz czym się zajmujesz.

  Jestem, jak to już błyskotliwie zauważył prowadzący, Rail. Czasami towarzyszy mi też nieudane alterego - fail536 - ale staram się go na codzień nie używać. Zajmuję się bardzo wieloma rzeczami, ale do tych najważniejszych chyba mogę zaliczyć tłumaczenie rzeczy (skryptów i dokumentacji na FANDOM Open Source Library, stron pomocy tu, na Centrum Społeczności i MediaWiki w ogóle na translatewiki.net), pomaganie bardziej lub mniej początkującym na for…


  Czytaj całość >
 • Baakamono

  Dobry wieczór moi drodzy członkowie Centrum Społeczności,

  oczekiwaliście tutaj zapewne kolejnego wywiadu z serii Admin od kuchnii, jednak dzisiaj głos zabieram ja. Ja, Baakamono, znany także jako PonyDesu, był helper polskiej społeczności. Przez wiele lat pełniłem stanowisko administratora na polskiej Bleach Wiki, jak i innych mniejszych projektach.

  Od bardzo dawna nie uczestniczę w życiu na Fandomie, ale nabrałem dzięki temu zupełnie nowej perspektywy, nowego spojrzenia na sprawy związane z edytowaniem. Mam wam dziś do przekazania ważną wiadomość, pozwolę sobie umieścić tutaj mój krótki manifest.

  Nie edytujcie. Wszyscy umrzemy, to jest bez sensu.


  Dziękuję za uwagę i spokojnej nocy.

  Czytaj całość >
 • Nanaki

  Dzisiaj, wszystkie społeczności otrzymały do dyspozycji nowe narzędzie: Ogłoszenia. Narzędzie kieruje wszystkich niedawno aktywnych członków społeczności na wybraną stronę w formie powiadomienia.


  Ogłoszenia stanowią zamiennik zarówno dla opcji wyróżniania postów na forum, jak i dla zakątka społeczności. Stare funkcje wymagają, aby odbiorca samemu odwiedził społeczność, aby zobaczyć komunikat. Ogłoszenia pozwalają dostarczyć wiadomość, niezależnie od tego, gdzie na Fandomie znajduje się odbiorca.

  Powiadomienia z Ogłoszeń są wysyłane do użytkowników wiki oraz Dyskusji, jeśli gdziekolwiek wykonali akcję w przeciągu ostatnich 90 dni. Powiadomienia są dostarczane przez system, z którego obecnie korzystają Dyskusje. Niedługo Ogłoszenia będą również…


  Czytaj całość >
 • Comet2500

  To już jest koniec. Francja wygrywa, Chorwacja wice-mistrzostwo. A ja już nikomu nie muszę przypominać o typach w prywatnych wiadomościach na discordzie.

  Osobiście dziekuję wszystkim osobom, które oddały typy przynajmniej do 1 rundy ;) 

  A w szczególności dla użytkowników: 3patryk3, Damian102, WW19, DarknessEyes23 oraz Norbertl1989 którzy razem ze mną wzieli udział we WSZYSTKICH rundach typowania mundialu.   Co prawda wszyscy już znają wyniki, ale dla formalności przestawię je tutaj:
  Konkurs typowania wygrał użytkownik: Damian102, który obronił tytuł sprzed 2 lat podczas typowania Euro 2016 i on znowu będzie typerem fandomu na przynajmniej kolejne 2 lata aż do konkursu typowania Euro 2020.

  Ale wielkie brawa należą się też użytkownikowi 3patryk3, kt…


  Czytaj całość >
 • Nanaki

  Od pierwszej połowy tego roku FANDOM systematycznie wdraża HTTPS w coraz większej części naszej sieci.

  HTTPS to protokół, który szyfruje dane przesyłane przez stronę internetową, w porównaniu do zwykłego protokołu HTTP, który wysyła dane w postaci zwykłego tekstu. FANDOM już od wielu lat szyfruje i bezpiecznie przesyła dane osobowe takie jak dane logowania i hasła, ale coraz częstszym standardem sieciowym jest przesyłanie wszystkich części witryny za pośrednictwem protokołu HTTPS. Właśnie dlatego pracujemy nad tym, aby cały nasz portal był zgodny z HTTPS.  Kilka miesięcy temu zakończyliśmy projekt, dzięki któremu zalogowani użytkownicy mogą korzystać z HTTPS na wszystkich wiki z pojedynczą subdomeną (takich jak wiki bez prefiksu językowego, n…  Czytaj całość >
 • Comet2500

  To już ostatni weekend. Czas w końcu, żeby TOP 4 drużyny tego świata zmierzyły się ze sobą o: złote, srebrne oraz brązowe medale. Wiecie co to oznacza? Że już nie będę musiał nikomu przypominać o typach w prywatnych wiadomościach na discordzie! 


  Wyniki 6 rundy:

  1. Damian102 - 6 pkt
  2. The Doctor of Tardis - 5 pkt
  3. 3patryk3, Comet2500, DeXart oraz Darknesseyes23 - 4 pkt
  4. Norberl1989 - 1 pkt
  5. WW19 - 0 pkt

  Klasyfikacja generalna

  1. Damian102 - 68 pkt
  2. 3patryk3 - 67 pkt
  3. Comet2500 - 61 pkt
  4. Norbertl1989 - 55 pkt
  5. WW19 - 53 pkt
  6. DarknessEyes23 - 48 pkt
  7. Szynka013 - 40 pkt
  8. DeXart - 35 pkt
  9. IwanRoslin - 26 pkt
  10. Mustafar29 - 14 pkt
  11. NesteaCookie - 13 pkt
  12. The Doctor of Tardis - 5 pkt

  Mecz o 3 miejsce, czyli Belgia-Anglia będzie meczem punktowanym dwukrotnie. Przypominam, że te drużyny spo…  Czytaj całość >
 • Pio387

  Admin od kuchni: ZelDelet

  lip 9, 2018 przez Pio387

  Witajcie!

  Dziś jest co prawda poniedziałek, ale mimo to pomyślałem że warto opublikować wywiad w ramach „Admina od kuchni”. Chciałbym przedstawić Wam użytkownika ZelDelet, administratora i biurokratę Nonsensopedii i jednego z najstarszych (a przy tym nadal aktywnych) członków polskojęzycznej społeczności Fandomu. Życzę miłej lektury wywiadu!


  Witaj w Adminie od Kuchni, ZelDelet! Na sam początek powiedz nam coś o sobie.
  Jestem starym zgredem, który skończył studia nauk społecznych, z sentymentu uwielbia VHSy i stare nagrania z TV, i przynudza.
  A w zasadzie... dlaczego akurat ZelDelet? I dlaczego korzystasz z domyślnego avatara na FANDOMie?
  Nicka "ZelDelet" wybrałem w 2005, gdy byłem jeszcze młody i głupi i nie miałem pomysłu na nic fajnego. Nie…

  Czytaj całość >
 • Comet2500

  Witam. Przed nami już przedostatnia faza mundialu - półfinały, gdzie zmierzą się ze sobą 4 najlepsze drużyny na tym świecie. Zwycięzcy par półfinałowych zagrają ze sobą w wielkim finale z przegrani zagrają mecz o 3 miejsce.

  A oto jak się prezentują wyniki:

  5 runda:

  1. NesteaCookie - 13 pkt
  2. Damian102 - 10 pkt
  3. WW19 - 7 pkt
  4. DarknessEyes23 - 5 pkt
  5. DeXart - 4 pkt
  6. Comet2500 oraz Szynka013 - 3 pkt
  7. 3patryk3 oraz Norbetl1989 - 2 pkt

  Klasyfikacja generalna:

  1. 3patryk3 - 63 pkt
  2. Damian102 - 62 pkt
  3. Comet2500 - 57 pkt
  4. Norbertl1989 - 54 pkt
  5. WW19 - 53 pkt
  6. Darknesseyes23 - 44 pkt
  7. Szynka013 - 40 pkt
  8. DeXart - 31 pkt
  9. IwanRoslin - 26 pkt
  10. Mustafar29 - 14 pkt
  11. NesteaCookie - 13 pkt  • Francja VS Belgia
  • Anglia VS Chorwacja


  Pogrubione mecze będą punktowane x2.

  Czytaj całość >
 • Comet2500

  Witam. Mundial już naprawdę wchodzi w decydującą fazę, gdyż w grze zostało już tylko 8 fantastycznych zespołów, które już realnie mogą myśleć o zdobyciu mistrzostwo świata. Gdyż w tej fazie nie ma już przypadkowych zespołów.

  A oto przed nami jak dotychczas prezentują się wyniki:


  • Klasyfikacja 4 rundy:
  1. Damian102 - 17 pkt
  2. WW19 - 14 pkt
  3. Comet2500 - 13 pkt
  4. Szynka013 - 9 pkt
  5. Norbertl1989 oraz 3patryk3 - 8 pkt
  6. DarknessEyes23 - 7 pkt
  7. DeXart - 6 pkt  • Klasyfikacja generalna:
  1. 3patryk3 - 61 pkt
  2. Comet2500 - 54 pkt
  3. Norbertl1989 oraz Damian102 - 52 pkt
  4. WW19 - 46 pkt
  5. DarknessEyes23 - 39 pkt
  6. Szynka013 - 37 pkt
  7. DeXart - 27 pkt
  8. IwanRoslin - 26 pkt
  9. Mustafar29 - 14 pkt  Czas jest do piątku 6 czerwca 2018, godz 15:50. Przypominam też, że żaden mecz nie może zakończyć się remisem. Kt…


  Czytaj całość >
 • Comet2500

  Witam. Oto 4 runda typowania Mundialu 2018 oraz pierwsza runda w, której to będziemy już typować mecze fazy pucharowej mundialu.

  Na mundial zakwalifikowało się łącznie 32 drużyny. 16 z nich (czyli równo połowa) wyszła z grupy i zagra w 1/8 finału. Od tej pory nie będzie patrzenia na wyniki w innych spotkaniach, każdy musi grać swoje. Gdyż drużyna, która wygra mecz będzie grać dalej a kto przegra odpada.

  Również typowanie Mundialu będzie w pewnym sensie prostsze, bo będzie mniej meczy do wytypowania.

  Ale teraz jeśli jakieś spotkanie zakończy się po 90 minutach remisem będzie wtedy potrzebna dogrywka a jeśli to nie rezultatów to seria rzutów karnych, by w końcu móc wyłonić zwycięzcę.


  4. IwanRoslin oraz Szynka013 - 14 pkt

  5. Comet2500 - 13 pk

  6. Darknes…


  Czytaj całość >
 • Comet2500

  Witam. Za nami już połowa drugiej kolejki fazy grupowej Mistrzostw Świata w piłce nożnej bądź jak to woli Mundialu 2018.

  Zaraz rozpocznie się ostatni batalia o punkty (na Mundialu, bo w naszym konkursie walka o punkty będzie trwać do finału). Niektóre drużyny są już pewne gry w 1/8 finału, inne pewne że po ostatnim meczu opuszą Rosję a jeszcze inne będą grały mecz o wyjście z grupy. Również wtedy 2 mecze w każdej grupie będą rozgrywane o tej samej porze, by nikt nie sabotował wyników (jak np. RFN oraz Austria w 1982 roku, żeby wyeliminować Algierię z Mundialu).

  No to przejedźmy do konkursu. Po połowie rudny mamy 2 liderów - 3Patryk3 oraz Szynka013. Ogólnie to w tej rundzie "pewniaki" wygrywają swoje mecze, ale skromnym 1:0. Dlatego ponad poł…

  Czytaj całość >
 • Comet2500

  Hej. Za nami już połowa pierwszej kolejki fazy grupowej Mundialu.

  Na chwilę obecną minimalną przewagę w klasyfikacji ma Damian102, jednak wszystko może się jeszcze zmienić. Oficjalnie wyniki 1 rundy zostaną podane po zakończeniu meczu Polska VS Kolumbia - 19 czerwca ok godz 19:00.

  Z racji tego iż 19 czerwca zaczyna się już druga kolejka fazy grupowej Mundialu, rozpoczynając od meczu Rosja - Egipt to czas rozpocząć typowanie 2 kolejki.

  Czas macie do Wtorku 19 czerwca, godz 19:50.

  A oto co typujemy w 2 drugiej kolejce:  Tutaj opcjonalnie dla tych, którzy NIE zrobili tego przy 1 rundzie (jednak tutaj się dostanie o 1 pkt mniej)

  • Kto wygra Mundial?
  • Kto zostanie królem strzelców?
  • Gdzie zajdzie Polska?


  • Rosja VS Egipt
  • Urugwaj VS Arabia Saudyjska
  • Portugalia VS …  Czytaj całość >
 • Luqgreg

  Hej! Dzisiaj w ramach , a także kilku mniejszych projeków oraz członka grupy Community Council. Miłej lektury!


  Witaj Stygies VIII w Adminie od Kuchni! To tradycyjne na początek opowiedz nam kim jesteś, czym się zajmujesz.

  Cześć, jestem Stygies, kiedyś znana jako The Lusty Dovahkiin, a po starym nicku do dziś pozostało mi przezwisko Lustyna. Chyba na zawsze pozostanie ono moim fandomowym imieniem. Od 2014 roku siedzę na Fandomie i albo edytuję, albo zajmuję się studiami, albo robię w fanowskich spolszczeniach. Lubię też angażować się w społeczność, ale tak naprawdę zajmuję się tylko społecznością The Elder Scrolls. Kiedy znajdę trochę czasu tak naprawdę dla siebie, odpalam netflixa, ESO albo TES: Legends, ewentualnie gram w bitewniaki, plansz…


  Czytaj całość >
 • Comet2500

  Witam. Oto pierwsza runda z obstawiania Mundialu. Zasady przedstawiłem już w poprzednim blogu.

  A to co typujemy (do 14 czerwca 2018):

  • Kto wygra mundial?
  • Kto zostanie Królem Strzelców?
  • Gdzie zajdzie Polska

  A tu wyniki meczów:

  • Rosja VS Arabia Saudyjska
  • Urugwaj VS Egipt
  • Hiszpania VS Portugalia
  • Maroko VS Iran
  • Francja VS Australia
  • Dania VS Peru
  • Argentyna VS Islandia
  • Chorwacja VS Nigeria
  • Kostaryka VS Serbia
  • Brazylia VS Szwajcaria
  • Niemcy VS Meksyk
  • Szwecja VS Korea Południowa
  • Belgia VS Panama
  • Anglia VS Tunezja
  • Polska VS Senegal
  • Kolumbia VS Japonia

  Pogrubione mecze będą punktowane x2.

  Powodzenia ;) Tytuł typera fandomu wciąż do zgarnięcia :)


  • Grupa A (Rosja, Urugwaj, Egipt, Arabia Saudyjska): Urugwaj wydaje się być pewnym faworytem tej grupy. Rosja jest nieco bez formy. For…
  Czytaj całość >
 • Comet2500

  Typowanie Mundialu 2018

  cze 10, 2018 przez Comet2500

  Pamiętacie te czasy kiedy na Centrum Społeczności w 2014 roku typowano meczu Mundialu w Brazylii a 2 lata później mecze Euro we Francji? Cóż w takim razie czas kontynuować tradycję!

  Mundial w Rosji zaczyna się już za 4 dni, podczas meczu otwarcia Rosja VS Arabia Saudyjska! Największe sportowe święto na świecie. Natomiast dla użytkowników Fandomu oferuję konkurs w, którym wyłonimy najlepszego typera w całym fandomie!

  Oto zasady konkursu:

  • W komentarzach przed meczem podajecie dokładny wynik jakim waszym zdaniem padnie.
   • 3 pkt - za dokładny wynik
   • 1 pkt - wytypowanie zwycięzcy/remisu
   • Ciekawsze mecze jakie wybiorę oraz mecze reprezentacji Polski będą liczone x2
  • Komentarze pisane w trakcie meczu lub po meczu nie będą liczone!
  • Konkurs wygra osoba, która n…
  Czytaj całość >
 • DeXart

  Fantasy Fight: Zwycięzca

  cze 8, 2018 przez DeXart

  Cześć! To już jest finał Fantasy Fight. Ogólnie chciałbym podziękować wszystkim za udział w głosowaniu. Bardzo chciałbym podziękować Nanakiemu oraz Stygies za pomoc w organizowaniu. Specjalnie wyróżnienie dla Szynki oraz dla Vuha za ożywienie sekcji komentarzy oraz pojedynku Dovahkiin vs Constantine, który potem pojawił się na stronie głównej.


  Zwycięzcą okazał się król Polski, Władysław Łokietek. Serdecznie zapraszamy do rozwinięcia dopiero powstającej wiki Korona Królów Wiki, Korona Królów to polski serial skupiający się na historii Polski.


  Nie jest to ostatnia rzecz jaką planuję zorganizować. Do zobaczenia za rok w następnym pojedynku, który nie będzie już walką postaci.

  By zobaczyć całe głosowanie zobacz Poprzednie głosowanie.

  Czytaj całość >
 • Nanaki


  W dniu dzisiejszym wypuściliśmy ujednoliconą aplikację FANDOM na system iOS, która jest dużą aktualizacją naszej flagowej aplikacji. Aplikacja ta łączy treści wiki, redakcyjne i dyskusje w jednej wygodnej aplikacji – dając fanom łatwy dostęp do wszystkiego, co jest dostępne dla określonego fandomu, takiego jak Gwiezdne wojny, Trzynaście powodów, czy Fortnite. Wersja na urządzenia z systemem Android pojawi się niedługo, bo już w lipcu tego roku.

  Rzućmy okiem na aplikację i jak będzie się ona zmieniała przez cały rok.


  Wszystkie rodzaje treści na FANDOMIE odgrywają istotną rolę w Podróży Fana. Ludzie są fanami wielu tematów, więc udostępnienie pełnej gamy społeczności i typów treści w aplikacji FANDOM będzie kluczem do stworzenia jeszcze lepsze…  Czytaj całość >
 • Pio387

  Witajcie!

  Po przerwie, spowodowanej paroma sprawami mojego życia prywatnego, wracamy do wywiadów w ramach serii Admin od kuchni. Naszym dzisiejszym (wyjątkowo, na dobry początek tygodnia, poniedziałkowym) gościem jest Addamek09, biurokrata Harry Potter Wiki. Życzę miłej lektury wywiadu!  Witaj Addamek w Adminie od kuchni! Na początek przedstaw nam się krótko.
  Witam serdecznie! Ja jestem Adam, Adaś, Adamek, czy jak kto woli się do mnie zwracać. Jestem jak widać jednym z wielu użytkowników Fandomu, na którym działam już prawie sześć lat i na razie nie zamierzam przestawać, bo jest to dla mnie bardzo satysfakcjonujące zajęcie. Przy okazji tej działalności zostałem administratorem paru projektów, co jest zapewne powodem tego zaszczytu, jakim jest …


  Czytaj całość >
 • Stygies VIII


  W zeszłym tygodniu omawialiśmy drogę od czytelnika do edytora. Kolejnym krokiem jest rozwijanie swoich umiejętności, reputacji oraz relacji na wybranej przez siebie wiki.

  Zaangażowani edytorzy to serce i dusza naszych społeczności. Prawdopodobnie zaczynali oni jako czytelnicy i od dłuższego czasu ulepszają swoje umiejętności. Ze względu na znajomość terytorium, zasad, narzędzi i terenu danej społeczności, są oni lokalnymi przewodnikami. Istnieje wiele rzeczy mogących udoskonalać społeczność, które możesz robić jako użytkownik, dzięki którym staniesz się użytkownikiem-ekspertem!


  Najlepszym sposobem na bycie zauważonym i szanowanym jest wkład, który stanowią edycje o wysokiej jakości. Dobrym postępowaniem jest wprowadzanie drobnych ulepszeń or…  Czytaj całość >
 • DeXart

  Fantasy Fight: Finał

  cze 1, 2018 przez DeXart
  Czytaj całość >
 • DeXart

  Fantasy Fight: Półfinał

  maj 25, 2018 przez DeXart
  Czytaj całość >
 • DeXart
  Czytaj całość >
 • Stygies VIII


  Strona główna danej wiki służy jako brama do najlepszej zawartości stworzonej przez społeczność. Dobrze zaprojektowana strona główna powinna wyróżniać najważniejsze oraz najbardziej popularne artykuły, przy czym powinna być bardzo przyjazna i przyciągająca. Jednym z zalecanych elementów strony głównej jest ładna galeria do nawigacji z rzucającymi się w oczy obrazami, które promują wspomnianą wcześniej ważną i popularną zawartość. Zalecamy też, by taka galeria była jedną z pierwszych rzeczy, które użytkownik widzi, otwierając stronę główną wiki.

  FANDOM odkrył w ostatnich badaniach w społecznościach Game of Thrones i Arrowverse, że galerie do nawigacji są najczęściej używanym elementem stron głównych i zbierają więcej kliknięć, niż cokolwiek …


  Czytaj całość >
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.