Centrum Społeczności
Advertisement

Cześć wszystkim!

Od dzisiaj przegląd treści, proces bezpieczeństwa, który stosujemy dla niestandardowych edycji JavaScriptu na poziomie wiki, został włączony dla społeczności, które wcześniej znajdowały się na Gamepedii. Teraz, gdy jesteśmy na wspólnej platformie z ujednoliconym designem, posiadanie ujednoliconego przeglądu bezpieczeństwa i zapewnienie administratorom wiki równego dostępu do dostosowywania społeczności było ważnym kolejnym krokiem.

Zauważcie, że ten blog jest o wiki historycznie pochodzących z Gamepedii. Jeśli jesteś użytkownikiem wiki historycznie pochodzącej z Fandomu, nie krępuj się czytać dalej, jednak wiedz, że dla Ciebie nic się nie zmienia w związku z tym ogłoszeniem!

Czym jest przegląd treści?

Przegląd treści to proces, który rozpoczyna się, kiedy administrator wiki modyfikuje niestandardowy JavaScript na swojej wiki. Wywołuje to przegląd nowego kodu przez członka Zespołu Społeczności w celu upewnienia się, że wprowadzona modyfikacja jest bezpieczna dla wszystkich użytkowników i jest zgodna z naszą polityką modyfikacji.

Ukończenie procesu przeglądu może zająć do jednego dnia roboczego, jednak większość aktualizacji jest przeglądana całkiem szybko. Wskaźnik akceptacji dla tego procesu to około 98%, co oznacza, że owe zaakceptowane zmiany są dobrze uformowane, bezpieczne i stosowne.

Dlaczego przegląd treści jest konieczny?

Administratorzy wiki na Fandomie cieszą się już rozległą wolnością w zakresie dostosowywania strony, której nie da się znaleźć na większości innych platform o treści generowanej przez użytkowników. Przegląd treści tego nie zmienia. Konieczne jest zapewnienie, aby ponad 300 000 wiki na platformie było bezpiecznych przed modyfikacjami, które mogłyby w najlepszym przypadku zepsuć doświadczenie użytkownika, a w najgorszym stanowić realne zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkowników. Polityka modyfikacji sama w sobie nie zmienia się wraz z działającym przeglądem treści. Jest to po prostu sprawdzenie zgodności z tą polityką, by nie czekać na reakcję społeczności na jakiś zły kod lub nawet problemy z bezpieczeństwem, które mogłyby się pojawić.

Wszystkie poprzednie wersje niestandardowego JavaScriptu na Twojej wiki, włącznie z ostatnią wersją przed uruchomieniem przeglądu treści, zostały automatycznie zaakceptowane przez skrypt. Przez to podejście zakomunikowanie tej informacji musiało zaczekać do momentu, gdy proces został zakończony, abyśmy mogli zaaplikować zmianę w skali wiki bez ręcznego przeglądania jakiegokolwiek potencjalnie szkodliwego kodu pomiędzy ogłoszeniem i implementacją. Jeśli po fakcie zobaczymy coś, co nie zostałoby zaakceptowane przy normalnym przeglądzie treści, kod ten zostanie naprawiony, aby zachować funkcjonalność.


Jakie są korzyści z przeglądu treści?

Wraz z aktywnym przeglądem treści na wiki pochodzących historycznie z Gamepedii, społeczności te cieszą się teraz dostępem do biblioteki modyfikacji JavaScriptu hostowanej na Dev Wiki. Obecnie Dev Wiki jest hostem do wielu modyfikacji, które polepszają doświadczenie wiki bez potrzeby korzystania z zasobów programistów Fandomu do realizacji celów. Zespół wolontariuszy z pasją tworzy i utrzymuje owe modyfikacje, sprawdzając te, które są przydatne i bezpieczne, jednocześnie podnosząc poziom świadomości na temat tych, które mogą być zbyt eksperymentalne, by zastosować je dla całej wiki. Modyfikacje takie mogą być jednak stosowne do Twojego prywatnego JavaScriptu! W porównaniu z tym, ile technicznej sprawności aż do teraz wymagało osiągnięcie podobnych modyfikacji na wiki historycznie należących do Gamepedii, możliwość wykorzystania modyfikacji z Dev Wiki jest znaczącym dobrodziejstwem dla adminów o dowolnym poziomie umiejętności.

Ładowanie skryptów z Dev Wiki przy pomocy ImportJS wymaga włączenia przeglądu treści, więc teraz wszystkie wiki historycznie pochodzące z Gamepedii mogą korzystać z tej możliwości. Poniżej są przykłady takich modyfikacji, które, jak uważa nasz Zespół Wiki, uznacie za użyteczne:

  • UploadMultipleFiles – system przesyłania wielu plików umożliwiający przesłanie wielu plików na wiki z jednego okna dialogowego, twórcą jest Pcj,
  • DiscordIntegrator – moduł w prawym panelu, który umożliwia wyświetlenia serwera na Discordzie należącego do wiki, wraz z informacją o obecnie aktywnych użytkownikach i zachętą dla edytorów do dołączenia do konwersacji, twórcą jest KockaAdmiralac,

Discordwidget.png

  • MassNullEdit – narzędzie do masowego wykonywania pustych edycji na stronach, co czyści cache i aktualizuje jakiekolwiek zastane linki. Może być szczególnie użyteczny do szukania problemów z innymi modyfikacjami. Skrypt został stworzony przez użytkownika Ozank Cx, przy pomocy użytkowników DarthKitty i OneTwoThreeFall,

MassNullEdit.png

  • CategoryRedLinks – robi to, co mówi, zmienia linki do nieistniejących kategorii na czerwone, co niektóre społeczności wolą zamiast domyślnego zachowania Fandomu, gdzie linki do nieistniejących kategorii są niebieskie. Twórcą jest SlyCooperFan1,
  • QuickDiff – ta modyfikacja umożliwia wywołanie okna, w którym można szybko sprawdzić różnicę pomiędzy edycjami. Bardzo przydatne do patrolowania Ostatnich Zmian. Twórcą jest OneTwoThreeFall.

QuickDiff screenshot.png

To są tylko próbki modyfikacji utworzonych przez użytkowników z Dev Wiki, teraz dostępnych dla historycznych wiki Gamepedii. Macie teraz dostęp do całej biblioteki użytecznych modyfikacji, które są łatwe do implementacji, więc doświadczeni administratorzy Fandomu mogą śmiało dzielić się ich ulubionymi skryptami z Dev Wiki, które mogą mieć wartość w Waszych społecznościach. Społeczność Dev Wiki posiada także wspaniały serwer na Discordzie, gdzie można dyskutować na temat modyfikacji, który możecie znaleźć poprzez ich użycie modułu DiscordIntegrator w prawym panelu wiki.

To pierwsza z kilku aktualizacji dotyczących bezpieczeństwa nadchodzących w bliskiej przyszłości. Na końcu powinniście się czuć bezpiecznie na Fandomie i wspierani w swojej pracy. To jest główny cel naszego zespołu Bezpieczeństwa Społeczności, który w najbliższej przyszłości będą mogli się podzielić większą ilością informacji na temat ich planów dotyczących technicznego bezpieczeństwa, w tym związanych z Dev Wiki.

Czy macie jakieś pytania?

Advertisement