Centrum Społeczności
Advertisement

Cześć wszystkim!

Zgodnie z tym, co obiecaliśmy we wprowadzeniu do FandomDesktopu, kontynuujemy nasze podejście „im więcej, tym lepiej” w celu wprowadzenia do nadchodzących później tej wiosny i w lecie zmian dla użytkowników komputerów z Fandomu i Gamepedii. Więcej przejrzystości, więcej myślenia o designie i więcej dogłębnej analizy zmian przed ich nadejściem.

Dziś spojrzymy na to, w jaki sposób Kreator motywu rozwija się przy FandomDesktopie i nadchodzącymi wraz z nową skórką funkcjami, lepszymi rozwiązaniami wydajnościowymi i większą ilością opcji dostosowywania, czego celem jest ożywienie tożsamości waszych społeczności.

Nowy wygląd, nowe rozwiązania

Stanowiący część UCX Kreator motywu został przez nas przebudowany od podstaw i jest teraz lepszym narzędziem do wzmocnienia nowego doświadczenia. W innych obszarach UCX skupialiśmy się bardziej na optymalizacji istniejących rozszerzeń, ale w przypadku Kreatora motywu usłyszeliśmy płynące od was opinie o potrzebach użytkowników i zauważyliśmy możliwość usprawnienia go.

Na lewo, na lewo

Od momentu gdy obecny Kreator motywu został opublikowany, użytkownicy zaczęli skłaniać się ku większej szerokości proporcjonalnie do szybkiego rozwoju technologii graficznej, za którym z kolei nadążały urządzenia wyświetlające obraz. W tym celu przenieśliśmy panel z opcjami dostosowywania skórki z góry do lewej strony ekranu. Pozwala to na wyświetlenie większej części waszych stron podczas zerkania na nie przy wykonywaniu zadań projektowych, czyniąc ich wykonanie łatwiejszym.

Theme Designer Light.png

Prawdziwe zmiany na prawdziwych stronach

Nowy Kreator motywu umożliwia podgląd zmian na żywo. Oznacza to, że będziecie w stanie wybrać daną stronę z wiki, aby wyświetlić jej podgląd. Wasza zawartość, a nie jej zamiennik, na bieżąco przedstawia wprowadzane przez was zmiany.

Theme Designer - Page URL.png

Poprzez to rozwiązanie dowiecie się jak poszczególne strony i ich konkretne formatowanie reagują na zmiany, które testujecie w ustawieniach podglądu. Nie trzeba więcej niczego zapisywać, opuszczać Kreatora motywu, sprawdzać konkretnej strony i wracać, gdy zaimplementowane przez was poprawki okazują się nie być tym, czego oczekiwaliście. Jeżeli chcecie zobaczyć inną docelową stronę, możecie ją zamienić w panelu podglądu paska URL i następnie zostanie ona zaktualizowana.

Pamiętacie koszt interakcji ze wpisu o nawigacji, czyli sumę wysiłku umysłowego i fizycznego, wymaganego do osiągnięcia oczekiwanego rezultatu? To ZNACZNIE redukuje ten wskaźnik dla Kreatora motywu, dając wam większy wgląd w to, które zmiany bezpośrednio wpłynęły na poszczególne elementy.

Ach, no tak… wasze zmiany favikon także mogą być monitorowane na żywo w pasku URL okna podglądu!

Dzień i noc

Jak bez wątpienia zauważyliście w poprzednich blogach o FandomDesktopie, będziemy natywnie wspierać jasny i ciemny motyw, włączając w to wsparcie obu motywów w Kreatorze motywu!

Będziecie mieli możliwość łatwego przejścia pomiędzy dwoma motywami poprzez interfejs Kreatora motywu, aby móc pracować nad każdym z nich i porównać jak między sobą wypadają, a wszystko to znajdzie się w tym samym oknie podglądu. Pojawi się możliwość ustawienia domyślnego motywu dla społeczności, przedstawiając czytelnikom doświadczenie, które jako administratorzy uważacie za najlepsze dla waszych wiki.

Krótka informacja o tym, jak jasny i ciemny motyw będą działać w kwestii wyboru użytkowników:

  • W czasie wyrażenia zgody na zmianę skórki, jasny i ciemny motyw będą ograniczone do preferencji użytkowników
    • Jeżeli preferencje nie zostały zdefiniowane, motyw wybrany przez administratora wyświetli się jako domyślne doświadczenie na poszczególnej wiki
  • Pokazany na wielu wcześniejszych makietach designu przełącznik motywu na wiki jest obecnie przewidziany do wdrożenia przed przeniesieniem pierwszej grupy wiki do FandomDesktopu dla ich ogólnego doświadczenia
  • Przełącznik ten będzie dostępny zarówno dla zalogowanych, jak i niezalogowanych użytkowników (anonimowych)
    • Dla zarejestrowanych użytkowników przełącznik zapisze wybór jako zmianę w globalnych preferencjach co do jasnego i ciemnego motywu
    • Dla niezarejestrowanych użytkowników przełącznik zapisze preferencję dla jednej sesji. Kiedy rozpocznie się nowa sesja, anonimowi użytkownicy zostaną uważani za takich bez określonej preferencji co do motywu i zostanie im wyświetlony ten, który został wybrany przez administratora na danej wiki

Potrzebowaliśmy nieco więcej czasu, aby przygotować logikę dla preferowania i przełączania motywów. W duchu większej przejrzystości chcieliśmy, żebyście wszyscy odpowiednio wcześniej wiedzieli o tej drobnej zmianie w porównaniu do tego, co zostało pokazane wcześniej.

Wybór niestandardowych czcionek

Theme Designer - Font.png

Do Kreatora motywu zostanie dodana opcja wybrania niestandardowych czcionek dla tekstu waszego nagłówka. Zaczniemy z pięcioma czcionkami, które zostały sprawdzone przez zespół Product Designu pod względem użyteczności i dostępności. Wśród nich znajdują się pokazane na powyższym zrzucie ekranu Rubik, Work Sans, Lora, Roboto Slab, BioRhyme i Inknut Antiqua. Inne niestandardowe czcionki wciąż mogą być dodawane poprzez CSS tak długo, jak utrzymują standardy dostępności.

Znaczne ulepszenia

W dodatku do zmian sposobu, w jakim rozszerzenie działa z podstawowego punktu widzenia, skorzystaliśmy też z okazji do wprowadzenia kilku ulepszeń, bazując przy tym na feedbacku od użytkowników i ucząc się z doświadczenia, którego dostarczyły nam migracje do Unified Community Platform.

Lepsze rozwiązania przechowywania

Obecny Kreator motywu przechowuje niektóre pliki, takie jak tło wiki, w lokalizacji poza MediaWiki. Spowodowało to problemy podczas migracji do UCP, ponieważ czasami te obrazy nie migrowały się poprawnie i były w następnym czasie trudne do odzyskania.

Idąc naprzód, przechowywanie plików związanych z Kreatorem motywu będzie opierać się na zarządzaniu plikami MediaWiki, dając administratorom wiki opcję kontrolowania obrazów i ich wersji poprzez narzędzia MediaWiki, a nie tylko ograniczonego zarządzania, tak jak to wynikało z poprzedniego doświadczenia Kreatora motywu. Dzięki temu w przyszłości zabezpieczymy się przed błędami przy wprowadzaniu potrzebnych zmian w zarządzaniu plikami, ponieważ Kreator motywu będzie traktowany tak jak reszta wiki i nie będzie konieczności migrowania kolejnego systemu.

Więcej kolorów i lepsze możliwości ich wyboru

W obecnym Kreatorze motywu istnieją dwie możliwości wyboru kolorów: próbki lub kody hex. To korzystna sytuacja dla administratorów doświadczonych w projektowaniu, którzy od razu znają kolory hex lub wybierają jeden z kolorów z dostarczonych przez nas próbek. Poza tym nie sprzyja to kreatywności.

Legacy Swatch Picker.png

W nowym Kreatorze motywu zaczynamy z próbnikiem kolorów, który daje wam MNÓSTWO możliwości wyboru w całym widzialnym zakresie światła… albo możecie nadal używać kodów hex, jeżeli chcecie.

Better Color Picker.png

Obecnie patrzymy w przyszłość z chęcią pójścia z tą funkcją jeszcze dalej poza te opcje, wliczając w to większe wsparcie dla dostępności. Więcej informacji o naszych postępach dowiecie się od zespołu CATS po wstępnym wydaniu FandomDesktopu!

Theme Designer - Color.png

Większe jest lepsze

Jak wspomniano wcześniej, rozdzielczości ekranu zwiększyły się wobec osiągnięć w technologii graficznej wraz z technologią wyświetlania. Do powszechnego użycia dostają się wyświetlacze 8K, więc musimy rozwijać się razem z waszymi wyborami technologicznymi.

Dzięki temu trendowi i konkretnym prośbom społeczności twórców, limit dla tła wzrośnie z 300 KB do 1 MB.

Większa ilość logo!

Jedną z większych różnic pomiędzy Gamepedią i Fandomem w kwestii designu było to, w jaki sposób tożsamość wiki jest prezentowana w formie logo. Wiki na Gamepedii używają kwadratowego avatara, podczas gdy wiki na Fandomie używają prostokątnego logotypu.

Theme Designer - Logo.png

Z nowym doświadczeniem FandomDesktopu będziemy wspierać obydwa style w nowym, jednolitym formacie, nazwanym po prostu Logo. Możliwa rozdzielczość przesyłanego pliku wzrośnie do 500x500 pikseli, pozwalając na dopasowanie obydwu formatów i cieszenie się z benefitów wynikających z wyższych rozdzielczości ekranu. Na komputerach logo w stylu avatarów zostaną wyświetlone w rozdzielczości 100x100 (80x80 na tabletach). Logo w stylu logotypów pozostaną przy rozdzielczości 250x65.

Theme-Designer-Avatar-Scroll.png

Zachęcamy wiki do zdecydowania się na logo w stylu kwadratowych avatarów, jako że ich użycie w promocji tożsamości wiki w większej ilości miejsc jest łatwiejsze niż w przypadku prostokątnych logo na podobę logotypów. Kiedy przewiniecie stronę w dół, kwadratowe logo może zwinąć się do przypiętej lokalnej nawigacji, utrzymując tożsamość wiki na samej górze ekranu. Prostokątne logo ograniczyłoby użytkową przestrzeń nawigacyjną zbyt mocno. Logo znajdujące się w przypiętej podczas przewijania zawartości strony lokalnej nawigacji jest opcjonalne. Inne przyszłe funkcje pozwalające na wykorzystanie tego przenośnego elementu tożsamości waszych wiki również znajdują się w fazie rozwoju. Dowiecie się o nich więcej, gdy będą już gotowe do podania opinii publicznej.

Motywy muszą być płynne

Prawdopodobnie przeczytaliście to wszystko i się zastanawiacie: „Okej, ale jak to będzie działać w momencie przejścia do nowej skórki?” Zespół CATS przeanalizował różne pomysły dotyczące tego konkretnego zagadnienia. Jak możemy uczynić przejście do nowego designu i nowego Kreatora motywu tak bezbolesnym, jak to tylko możliwe? To, co wymyślili, jest całkiem niezłym pomysłem i polega na funkcjonalnym, oddzielnym przechodzeniu dla Fandomu i Gamepedii do tego samego miejsca.

Dla wiki Fandomu wybór jest wasz

Kiedy przejdziecie do FandomDesktopu jako administratorzy, odwiedzenie Kreatora motywu zaprezentuje wam okno wyboru. Możecie albo zaimportować dotychczasowy motyw, albo zacząć projektować od początku. Jeżeli wybierzecie drugą opcję, damy wam czyste konto i pozwolimy odkryć nowe doświadczenie Kreatora motywu bez żadnych poprzednich decyzji dotyczących motywów, które staną się częścią waszego wstępnego designu FandomDesktopu.

Theme Designer Choice.png

Uwaga: NIE stracicie waszego obecnego motywu jeżeli to zrobicie. W każdym momencie podczas okresu dowolnego wyboru możecie zdecydować, że właściwie to chcecie zaimportować istniejący motyw lub odzyskać go z sekcji historii i Kreator motywu przeniesie wasz stary motyw z Oasisa do nowego motywu FandomDesktopu. W przypadku wiki bez aktywnej administracji podczas okresu dowolnego wyboru, logika automatycznego importu przekonwertuje motyw z Oasisa do tego z FandomDesktopu, gdy wiki w pełni przejdzie do nowego doświadczenia.

Dla importu obecnego motywu Kreator motywu zastosuje nieco logiki koloru do spojrzenia na wasz motyw Oasisa podczas procesu importu i ustali, czy jest on jasny lub ciemny, a następnie zgodnie z tym zapisze go. W tym samym czasie uczyni wszystko, żeby stworzyć odpowiedni motyw dla drugiej opcji. Dla przykładu, jeżeli społeczność Gwiezdnych wojen Wiki zaimportuje ich motyw, Kreator motywu rozpozna go jako jasny, a następnie przypisze standardowy motyw dla trybu ciemnego. Osobiście nie możemy się doczekać, gdy na platformie zobaczymy różne motywy Jasnej i Ciemnej strony Mocy z wszelkich wiki o Gwiezdnych wojnach.

Przebieg importu dla wiki Gamepedii

Gamepedia nigdy nie miała Kreatora motywu, a także layouty wiki na Gamepedii zostały stworzone przez Wiki Representatives lub administratorów za pomocą CSS-u jako część procesu zajmowania się tworzeniem wiki. Kiedy historycznie wiki z Gamepedii zacznie korzystać z FandomDesktopu, wstępnym motywem będą favikona, logo i jasny lub ciemny motyw, ustalony w zależności od tego, czy wcześniejszym motywem była Hydra, czy HydraDark. Wszystko inne będzie nowe. Biorąc pod uwagę podejście czystego konta, zespoły Community Experience i Community Development będą dostarczać specjalnego wsparcia dla stylizowania wiki historycznie znajdujących się na Gamepedii. Ujawnimy więcej informacji na ten temat, gdy już zbliżymy się do wydania nowej skórki.

Mamy więcej informacji na temat dostosowywania, wliczając w to szczegółowe informacje dla osób zaznajomionych z CSS-em, dotyczące tego jak pliki, wartości, selektory, zmienne i tym podobne zmieniają się z FandomDesktopem. Wypatrujcie tego bliżej uruchomienia za zgodą, którego datę ogłosimy już wkrótce!

A teraz standardowo już spojrzymy na wasze pytania i odpowiemy na nie najlepiej jak tylko potrafimy!

Advertisement