Centrum Społeczności
Advertisement

Cześć wszystkim!

Jednym z najczęściej zadawanych pytań podczas migracji do Unified Community Platform (UCP) było: „jaki będzie nowy design platformy?” i to jest właśnie kwestia, w którą dziś się zagłębimy. Zobaczycie, jak wygląda nowe doświadczenie z FandomDesktop, czym jest ten projekt i czym nie jest, poznacie rodzaje opinii, które uwzględniliśmy oraz sposób, w jaki wyciągnęliśmy wnioski zarówno z Fandomu jak i Gamepedii, a na końcu dowiecie się o różnicach w potrzebach czytelników i zalogowanych edytorów.

Kilka tygodni temu podczas Community Connecta, jednym z naszych zobowiązań było „im więcej, tym lepiej”. Więcej przejrzystości. Więcej kontekstu. Więcej szczerości i otwartości. Więcej informacji. Ten wpis na blogu jest naprawdę długi, ale jest to wysiłek zmierzający do dotrzymania tego zobowiązania teraz i w przyszłości. Wszyscy jesteśmy naprawdę podekscytowani tym, że wreszcie możemy podzielić się z wami tymi projektami i nie mówimy tego dlatego, że tutaj pracujemy – jesteśmy naprawdę niesamowicie podekscytowani FandomDesktopem. To unowocześniony wygląd Fandomu, który przyjął ważne elementy przeniesione z Gamepedii.

Zaczekajcie chwilę… Właśnie wydaliście UCP, a teraz zmieniacie design?

Dobra uwaga! Powinniśmy w tym miejscu zatrzymać się na chwilę i przywrócić trochę kontekstu dla długiego procesu wdrażania UCP. Kiedy ogłosiliśmy UCP powiedzieliśmy, że istnieją dwie fazy – technologiczna (czyli to, w jaki sposób platforma działa z technicznego punktu widzenia), a następnie wyglądu i sposobu działania samych wiki. Do tej pory skupialiśmy się razem z wami głównie na tej pierwszej fazie. Bądź co bądź gdy budujesz samochód, musisz najpierw upewnić się, że jego silnik jest sprawny, a dopiero później martwisz się o kolor jego lakieru.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy zakończyliśmy migracje wiki do UCP i jesteśmy blisko zamknięcia drzwi dla starej platformy. Przez kilka tygodni udało nam się naprawić kluczowe błędy i co ważne dla was, większa część czasu i zasobów naszego zespołu będzie skupiona na ciągłym rozwijaniu istniejących oraz nowych funkcji, poprawie „jakości życia” użytkowników i obsłudze platformy, która ma coraz mniej błędów.

Udało nam się także zmigrować wszystkie wiki Gamepedii, a na tę chwilę 100% ruchu mobilnego jest już obsługiwanego przez pierwszą fazę nowego, zjednoczonego doświadczenia mobilnego, znanego także jako skórka FandomMobile.

Teraz przyszedł czas na to, o czym wszyscy myślicie, czyli „jak będzie wyglądał design wiki Fandomu i Gamepedii na komputerach?”. Co prawda wiele z was również korzysta z mobilnego doświadczenia i podczas gdy pochodzący z niego ruch stanowi znaczy procent naszych odwiedzin, edytowanie i zarządzanie wiki jest zazwyczaj doświadczeniem płynącym z komputerów. Co za tym idzie, ważne jest przygotowanie FandomDesktopu we właściwy sposób. Być może nie jest to większość ruchu, ale z całą pewnością jest to skórka używana przez większość z was, a wy jesteście fundamentem stanowiącym o społeczności.

Czym jest FandomDesktop?

FandomDesktop jest nowym, ujednoliconym wyglądem i podejściem do wiki Fandomu i Gamepedii – oto nasz elokwentny sposób na nazwanie tego projektu. Mówiąc prościej, jest to skórka dla komputerów. Została zaprojektowana, bazując na wiedzy, którą zdobyliśmy podczas poprzednich eksperymentów i prób zmiany wyglądu platformy. W końcu nie jest to pierwszy raz, gdy to robimy! Jest to jednak z całą pewnością największa dokonana przez nas zmiana w wyglądzie i działaniu Fandomu od 2010 roku i zdajemy sobie sprawę, że będzie szczególnie trudna dla wiki na Gamepedii.

Nowa skórka bazuje również na napływających do nas przez wiele lat opiniach czytelników, administratorów i edytorów. Wlicza się w to szereg najnowszych badań. Mianowicie, przeprowadziliśmy trzy testy (dwa z edytorami, jeden z klientami), bezpośrednio poprosiliśmy o opinię członków grupy Community Council i wysłuchaliśmy waszego zdania podczas Community Connecta. W trakcie tego procesu sprawdziliśmy wiele możliwych opcji, wprowadziliśmy zmiany na podstawie otrzymanych informacji zwrotnych i przeprowadziliśmy dalsze testy w celu upewnienia się, że projekt odzwierciedla te spostrzeżenia.

Nowy design bierze pod uwagę najważniejsze elementy obu platform, ale nie wszystkie. Gdybyśmy spróbowali po prostu połączyć dwa odmienne style, prawdopodobnie powstałby z tego kolejny Frankenstein, który starałby się zaspokoić potrzeby wszystkich, ale ostatecznie nie zadowoliłby nikogo.

Istnieje kilka kluczowych punktów, które administratorzy i edytorzy uznali za ważne dla siebie, i które pokrywają się z tym, co twierdził ogół użytkowników. Spójrzmy teraz na niektóre z nich:

Co twierdzą administratorzy i edytorzy? Jakie jest zdanie ogółu fanów?
Są zaniepokojeni zmianą między Fandomem a Gamepedią – obie platformy posiadają wyraźne elementy zdobytego przez nich doświadczenia, którego nie chcieliby stracić. Często nie zdają sobie sprawy z tego, że pojedyncze wiki są częścią jednej platformy. Trafiają na stronę poprzez Google w celu znalezienia informacji, ale nie przywiązują się do marki.
Chcą korzystać z większej ilości miejsca na ekranie, a wiele z nich nie lubi korzystać ze stałej szerokości wiki na Fandomie. Zawartość wiki może być często długa i trudna do konsumpcji, zwłaszcza wtedy, gdy poszukuje się odpowiedzi na jasno określone pytanie.
Uwielbiają możliwość dostosowywania ich wiki i czują wyraźną dumę, patrząc na to, co udało im się zbudować oraz na sposób, w jaki wyrażają swoją tożsamość. Lubią przejrzyste i zgodne projekty, które nie sprawiają kłopotów w nawigacji i nie lubią, gdy personalizacja wpływa na przystępność.
Chcą szybkiego dostępu do narzędzi edytorskich, ważnych linków i możliwości łatwej moderacji oraz zarządzana ich wiki. Często odwiedzają tylko jedną wiki i/lub jeden typ zawartości, więc nie każde narzędzie albo strona są odpowiednie dla ich doświadczenia.

Biorąc to pod uwagę, musimy zdefiniować zakres tego, co robimy z FandomDesktopem i naszym ogólnym projektem zmiany designu (który obejmuje także FandomMobile). Równie ważne do zrozumienia jest to, czym FandomDesktop jest, a także przyjrzenie się temu, czym nie jest. Rzućmy na to teraz szybko okiem:

Czym FandomDesktop jest Czym FandomDesktop NIE jest
To przeprojektowane opracowanie graficzne artykułów na wiki, które obejmuje przemyślane umiejscowienie reklam i przeglądanie zawartości, przez co ludzie nie będą musieli nauczyć się od nowa jak korzystać z serwisu, przechodząc z jednej wiki do drugiej. Nie jest to wprowadzenie nowego rodzaju zawartości lub narzędzi dla twórców. Te są następne w kolejce! W przyszłości udostępnimy kolejny wpis na blogu, który opisze kilka nowych narzędzi, jakich możecie się spodziewać już wkrótce. Zapowiedzieliśmy niektóre z nich na Community Connectcie, a ich odbiór był bardzo pozytywny.
Zawiera jednolite doświadczenie korzystania z globalnej i lokalnej nawigacji dla wiki Fandomu i Gamepedii, pozwalając użytkownikom bez trudności odnaleźć zawartość zarówno pojedynczej wiki, na której się znajdują, jak i na całej platformie. Nie wprowadza nowych rozwiązań związanych z opcją wyszukiwania, chociaż i w tym zakresie pojawią się stopniowe poprawki, jakie możemy wdrożyć jako część tego projektu, zanim zadbamy o lepszej jakości doświadczenie korzystania z wyszukiwarki w dłuższej perspektywie.
Jest designem, który wkrótce połączy się ze skórką FandomMobile i nowym Kreatorem motywu, ewentualnie oddziaływającym także na urządzenia mobilne (nareszcie umożliwi dostosowanie wyglądu mobilnego dla wiki na Fandomie, czyli coś, o co użytkownicy pytali przez wiele, wiele lat!) To nie przeprojektowanie stron Fandomu, które nie są wiki, takich jak strona główna, strony redakcyjne czy Dyskusje. Równolegle przebiegać będzie oddzielny projekt, który wprowadzi kilka wstępnych aktualizacji do strony głównej Fandomu.

Jak wygląda FandomDesktop?

Teraz kiedy wyjaśniliśmy już sobie cały kontekst wprowadzanych zmian, możemy już przejść do tej długo wyczekiwanej części – czyli tego, jak właściwie wygląda FandomDesktop! Ale zanim zaczniemy, chcemy podkreślić, że w tym miejscu poruszymy temat doświadczenia z punktu widzenia niezalogowanego użytkownika, który nie jest edytorem. Oznacza to, że przeglądając poniższe makiety, natkniecie się na reklamy i rzeczy, które mogą nie być skierowane do was. Uznaliśmy jednak, że ważne jest pokazanie wam najpierw tego, co zobaczy ogół odbiorców.

ANON - Default.png
Zauważcie, że niektóre elementy tej makiety, takie jak infoboks, zostały wykorzystane tylko do jej celów i nie sugerują, że nie będziecie w stanie dostosować ich wyglądu

To jest doświadczenie, które zobaczą niezalogowani fani odwiedzający stronę pierwszy raz, ogólnie rzecz biorąc po znalezieniu waszych wiki w wynikach wyszukiwania Google. Można w nim wyróżnić kilka elementów, na które chcemy zwrócić waszą uwagę, zanim przejdziemy do omówienia kolejnych makiet, pokazujących bardziej spersonalizowane doświadczenia przeglądania.

 • Doświadczenie globalnej nawigacji. Nie zaskoczy nas, jeśli szybko zauważycie, że globalna nawigacja Fandomu znajduje się teraz po lewej stronie, a nie na górze. Zmieniliśmy to z kilku powodów. Po pierwsze, z globalną nawigacją i reklamą na górze, więcej czasu zajmuje dotarcie do ważnej części strony: treści. Dzięki tej zmianie możliwe jest zwolnienie nieco pionowej przestrzeni. Z tym nowym podejściem, wierzymy – i zobaczyliśmy podczas testów użytkowników – że przyciągniemy więcej spojrzeń i w ten sposób doprowadzimy do zwiększonego odkrycia większej ilości treści, zwłaszcza gdy strona główna Fandomu także zostanie przebudowana i stanie się bardziej trafna. Umieszczenie nawigacji po lewej stronie, z wiedzą, że większość naszych odbiorców czyta od lewej do prawej, może uczynić ją bardziej widoczną dla ludzi. Jesteśmy ciekawi efektów oraz porównania z nawigacją znajdującą się na górze. Jest to także ukłon w stronę Gamepedii posiadającej nawigację po lewej stronie. Szukamy sposobów na wykorzystanie tej nawigacji, aby zwiększyć liczbę odwiedzin na różnych wiki, co prowadzi do zwiększenia liczby czytelników, a tym samym potencjalnych edytorów.
 • Doświadczenie lokalnej nawigacji. Zdecydowaliśmy się również do użycia w tym nowym designie obecnego miejsca lokalnej nawigacji z wiki Fandomu. Wiemy, że nawigacja po lewej stronie jest ważna dla wielu edytorów Gamepedii, a w ramach tego procesu zbadaliśmy wiele potencjalnych opcji układu, używając różnych kombinacji umiejscowienia globalnej i lokalnej nawigacji i sprawdzając interakcję z doświadczeniem płynnej szerokości (więcej o tym za moment!). Ostatecznie uznaliśmy, że ten design jest najbardziej skalowalny, funkcjonalny, a także stanowi dla nas najbardziej nowoczesne podejście, na którym możemy budować. Więcej o tym za kilka chwil.
 • Obraz w nagłówku. Jedną z rzeczy, które byliśmy w stanie zrobić w tym designie, jest usunięcie stałego koloru z lokalnej nawigacji i zastąpienie go bardziej spersonalizowanym tłem nagłówka. To umożliwi nie tylko głębsze zanurzenie się w temat wiki, ale też pozwoli społecznościom na lepsze spersonalizowanie całej strony, nadając odpowiednią atmosferę od samego początku, gdy strona się załaduje. Mimo że będzie to design, który będzie wspierany przez nasz nowy Kreator motywu, wiki mogą dodać pełne tło za pomocą CSSu, jeśli tak wybiorą.
 • Płynna szerokość. Po lewej stronie przestrzeni na treść zobaczycie przycisk z dwustronną strzałką. Bierzemy kolejny przykład z Gamepedii, czyli płynny układ dostępny dla wszystkich użytkowników. Nieważne, jakiego urządzenia używasz czy jaką szerokość ma Twoja przeglądarka, wasza treść wypełnia więcej ekranu dla każdego, kto chce zwiększyć szerokość strony. Zapewnia to więcej przestrzeni na ekranie niż to, co jest dozwolone na Fandomie obecnie, i więcej, niż na ogół widzą niezalogowani użytkownicy Gamepedii na większości rozmiarów ekranów.
 • Odznaka dziedzictwa Gamepedii. Jak obiecaliśmy, dziedzictwo wiki pochodzących z Gamepedii zostanie uhonorowane, jako część tego nowego doświadczenia. To jest nasz obecny pomysł na zaznaczenie statusu społeczności pochodzącej oryginalnie z Gamepedii. Płomień i logo książki znajdą się w nagłówku, obok nazwy wiki i będą włączane za pomocą ustawienia dostępnego dla staffów, dzięki czemu tylko społeczności pochodzące z Gamepedii dostąpią tego zaszczytu. To logo będzie możliwe do kliknięcia i będzie przekierowywać do strony opowiadającej historię Gamepedii. Bardzo byśmy chcieli usłyszeć wasz feedback dotyczący tego podejścia i designu.

Jak wygląda FandomDesktop, gdy przewijasz stronę?

Dobre pytanie! Góra strony jest niesamowicie ważna, ale nie zapominajmy o tym, jak wygląda strona, gdy ją przewijacie i zaczynacie zagłębiać się w treść. Gdy odbiorcy zaczynają szukać informacji, jest dla nas ważne, by wszystkie elementy nawigacyjne pozostawały w zasięgu, aby można było szybko przechodzić przez stronę, wiki albo Fandom jako całość.

Oto przykład, jak to wygląda:

ANON - Scroll.png
Zauważcie, że niektóre elementy tej makiety, takie jak zwinięty spis treści, zostały wykorzystane tylko do jej celów i nie sugerują celowej zmiany w funkcjonalności.

Porozmawiajmy tutaj o niektórych kluczowych elementach:

 • Wyszukiwanie jest zawsze na wyciągnięcie ręki. Możecie zobaczyć, jak zaczynamy zachowywać dostęp do narzędzi przy przewijaniu poprzez wyszukiwanie, będące widoczne w lewej części strony. Tak było już w przypadku wiki Fandomu, z nieruchomą globalną nawigacją, ale nie w przypadku wiki z Gamepedii. Staje się to zatem takie samo we wszystkich społecznościach, więc ludzie mogą szybciej wyszukać więcej treści.
 • Lokalna nawigacja przewija się razem z wami. Kiedy przewijacie stronę w dół, lokalna nawigacja zwinie się i podąży za Wami w dół strony. W ten sposób czytelnicy cały czas mają dostęp do ważnych linków, których im dostarczacie. Wspomnieliśmy wcześniej, że próbowaliśmy wielu różnych designów nawigacji, zarówno na górze, jak i z boku, i dostęp do nawigacji przy przewijaniu jest ważnym powodem, dla którego wybraliśmy taki design zamiast tego, w którym nawigacja znajduje się po lewej stronie. Nie było to wcześniej możliwe dla wiki Fandomu (lokalna nawigacja jest umieszczona na górze strony) ani na większości wiki Gamepedii (gdzie nawigacja po lewej mogła być tak długa, jak tylko się chciało, co wymagało przewijania, by zobaczyć wszystkie linki i z tego powodu nie mogła znajdować się stale w jednej pozycji). Pozycja lokalnej nawigacji jest też jednym z powodów, dla których globalna nawigacja znajduje się po lewej stronie, dzięki temu na górze strony nie ma dwóch pasków nawigacji.
 • Linki do łatwego dostępu do narzędzi. Zauważycie, że na lewy brzeg przestrzeni na treść nachodzą trzy przyciski. Najwyższy z nich to przełącznik płynnej szerokości. Drugi przycisk otwiera spis treści dla strony, na której się obecnie znajdujecie. Podczas gdy spis treści nadal będzie się znajdował w swoim tradycyjnym miejscu, pomiędzy wstępem do artykułu a jego główną treścią, będziecie mieli dostęp do niego także bez względu na to jak daleko przewinęliście stronę, co umożliwi łatwiejszą nawigację po niej. Trzeci przycisk służy do edycji i podąża za wami przy przewijaniu. Nadal będziecie mieli dostęp do edycji sekcji w taki sposób jak obecnie, ale to zapewni łatwy dostęp do edycji całego artykułu niezależnie od tego, w którym miejscu się znajdujecie.

Proszę, powiedzcie mi, że jest ciemny tryb

Wy prosiliście, my posłuchaliśmy. Ciemny tryb był już przez długi czas dostępny jako opcja z poziomu wiki na Gamepedii, ale nigdy nie był dostępny na Fandomie. To się wkrótce zmieni, gdy dodamy bardziej spersonalizowane opcje wyświetlania. Zobaczcie to:

ANON - Dark Theme2.png

Każdy użytkownik przyjmuje treść w swój własny sposób i by się do tego dostosować, FandomDesktop daje użytkownikom większą kontrolę nad tym, w jaki sposób widzą stronę, nawet jeśli nie są zalogowani. Uwielbiamy sposób, w który Gamepedia wspiera jasny i ciemny motyw, więc uczyniliśmy to podstawową częścią nowego doświadczenia.

Nasz nowy Kreator motywu umożliwi wam dostosowywanie zarówno jasnego i ciemnego motywu na waszych wiki. Podczas gdy przykłady prezentowane wyżej używają tego samego obrazu w nagłówku, Kreator motywu umożliwi Wam posiadanie różnych obrazów dla jasnego i ciemnego motywu. Administratorzy będą mogli ustawić jako domyślną wersję, którą chcą – to pierwszy raz od 2010 roku, gdzie pojawia się taka opcja w domyślnym stylowaniu. Dodamy także wsparcie czcionek natywnych w nagłówkach, umożliwiając większą ekspresję tożsamości wiki.

Zapewnimy toteż wsparcie dostępności przy wybieraniu kolorów dla jasnego i ciemnego motywu, by upewnić się, że wszyscy czytelnicy mogą się cieszyć treścią waszej wiki.

Okej, to jak wygląda doświadczenie zalogowanego użytkownika?

To kolejne bardzo dobre pytanie – jesteście na fali.

Zarówno na Fandomie, jak i Gamepedii strona wygląda zupełnie tak samo niezależnie, czy jesteście zalogowani, czy nie. Oczywiście występują pewne różnice, jak możliwość wyłączenia większości reklam na Fandomie czy zdobycia takiej opcji za pomocą Gamepedii Pro, jednak to praktycznie wszystko. W szczególności obecny wygląd Fandomu został zaprojektowany z podejściem „jeden rozmiar dla wszystkich”, gdzie edytorzy widzą wszystko, co widzą czytelnicy, nawet jeśli nie jest to dla nich użyteczne. Nasze doświadczenie przez lata mówi nam, że nie jest to dobra postawa i że powinniśmy znajdować rozwiązania, w których doświadczenie zalogowanego użytkownika jest bardziej dostosowane do edytorów. FandomDesktop jest krokiem w tym kierunku.

Gdy się zalogujecie, strona może wyglądać tak:

Logged In - Default.png

Przejdźmy przez kluczowe punkty:

 • Doświadczenie wolne od reklam. Jak zawsze, możecie wyłączyć prawie każdą reklamę na stronie. To się nie zmieni i będzie dawać wam bardziej elegancko wyglądającą stronę, która znacznie bardziej skupia się na treści i znacznie mniej na tym, w jaki sposób zarabia. To zarabianie jest ważne, w inny sposób nie bylibyśmy w stanie się utrzymać ani budować nowych rzeczy, ale nie musicie tego widzieć. Wartość, którą wnosicie na stronę, rekompensuje jakiekolwiek uderzenie w przychody, które otrzymujemy przez niewyświetlanie wam reklam.
 • Działania skupione na edytorach. W prawym, górnym rogu znajdują się przyciski przeznaczone dla edytorów, takie jak Dodaj nową stronę, Ostatnie zmiany, Panel administratora oraz ukryte wewnątrz dodatkowego panelu Dodaj nowy obraz i Dodaj nowy film. Większość z tych opcji nie jest widoczne dla niezalogowanych użytkowników, ponieważ nie są tak ważne dla ich doświadczenia jak w przypadku tych zalogowanych.
 • Narzędzia strony. Zobaczycie, że moduły po prawej stronie zawierają teraz linki do najważniejszych stron i narzędzia, z szybkim dostępem do między innymi linkujących stron, ich historii oraz dyskusji. Rzeczy te będą również dostępne w pasku narzędzi u dołu ekranu, który będzie częścią tego projektu pomimo braku jego obecności na tym konkretnym obrazie.
 • Nienaruszenie preferowanej szerokości. Jeżeli zdecydujecie się na opcję pełnej szerokości, strona to zapamięta i nie będziecie musieli tego zmieniać za każdym razem, gdy przeglądacie stronę.

Jeżeli przejdziecie na dół strony, oto co zobaczycie:

Logged In - Scroll.png

Standardowo już spójrzmy na kilka najważniejszych punktów:

 • Przycisk edycji strony zawsze w zasięgu wzroku. Podobnie jak w przypadku niezalogowanych użytkowników, dostaniecie dostęp do przycisków edycji sekcji oraz całej strony bez względu na to, w jakim miejscu się znajdujecie.
 • Skróty pozostaną w zasięgu ręki. Nawigacja stale podąża za korzystającymi ze strony, więc mają oni ciągły dostęp do opcji nawigowania po stronie.
 • Dostosowane moduły z prawej strony ekranu. Moduły skoncentrowane na edycji i moderacji będą podążały za wami w dół strony.
 • Przeprojektowany pasek narzędzi edytorów. W prawym, dolnym rogu możecie zauważyć przeprojektowany pasek narzędzi. O jego działaniu porozmawiamy dokładniej w kolejnym wpisie na blogu.

Jeszcze więcej miejsca dla treści

Możecie teraz zastanawiać się, co jeżeli nie chcecie widzieć modułów po prawej stronie z tymi wszystkimi, dodatkowymi narzędziami i potrzebujecie więcej miejsca dla zawartości.

Jeżeli jesteście zalogowanymi użytkownikami, w preferencjach konta pojawi się dla was możliwość ustawienia zwinięcia i ukrycia modułów. Na samej stronie z zawartością pojawi się za to przełącznik, który pozwoli je pokazać lub ukryć. Strona będzie wtedy wyglądać tak:

Logged In - Collapsed Right Rail.png

Po raz pierwszy od ponad dekady na Fandomie będziecie mogli doświadczyć pełnej szerokości strony z zawartością, gdy zalogujecie się na wasze konta. Nie możemy tego umożliwić niezalogowanym użytkownikom – moduły po prawej stronie są niezbędne dla reklam – ale za to pozostawiamy taki wybór wam. Słyszeliśmy dotyczące tego opinie od 2010 roku, gdy stała szerokość skórki Oasis była jednym z największych problemów. Słyszeliśmy je podczas badań, przeprowadzanych wraz z redaktorami podczas projektowania FandomDesktopu. Słyszeliśmy je od Community Councili. Szczególnie usłyszeliśmy je od użytkowników Gamepedii, którzy w innym wypadku straciliby część miejsca na ekranie. Finalnie słyszeliśmy je podczas Community Connecta, gdzie obiecaliśmy wysłuchiwać opinii i wcielić w życie to, co mogliśmy.

W dużym skrócie: usłyszeliśmy opinie głośno i wyraźnie. To było coś szczególnie ważnego dla edytorów Gamepedii i coś, co wiele razy słyszeliśmy od użytkowników Fandomu i jesteśmy podekscytowani faktem, że możemy wprowadzić jeszcze większą szerokość niż na Gamepedii. W naszych staraniach nadal pozostanie próbowanie uczynienia modułów po prawej stronie bardziej użytecznymi i mamy nadzieję, że z nimi zostaniecie, ale wybór pozostawiamy w waszych rękach.

Jak wygląda strona, gdy edytuję?

Chcemy upewnić się, że wizualna tożsamość FandomDesktopu pozostanie bez zmian, gdy znajdujecie się w trybie edycji. Usiłujemy nadal poprawiać doświadczenie płynące z edycji, skupiając się na tym, aby dać wam więcej miejsca do edycji przy jednoczesnym trwaniu podstawowej funkcjonalności. Doświadczenie edycji z Gamepedii wykonało dobrą pracę, zapewniając wam dostęp do dodatkowych funkcjonalności poza paskiem edytorskich narzędzi, co też przenieśliśmy do nowego projektu.

Zapoznajcie się teraz z przebiegiem edycji:

Logged In - Editor.png

Najważniejszymi punktami tutaj są:

 • Ciągły dostęp do lokalnej nawigacji. Podczas edytowania możesz chcieć mieć łatwy dostęp do innej strony. Obecnie zazwyczaj wymaga to przejścia do nowej karty i powrotu do wiki. W takim przypadku będziesz mógł od razu otwierać ważne linki w nowych kartach.
 • Łatwe przełączanie się między edytorami. Przechodzenie między edytorem źródłowym a wizualnym powinno być jak najbardziej możliwie łatwe i właśnie to zamierzamy zrobić.
 • Dostęp do strony z narzędziami. To, że edytujecie stronę, nie oznacza, że nie musicie mieć dostępu do niektórych narzędzi. Edytor będzie miał menu, w którym możecie nadal uzyskać do nich dostęp.
 • Więcej miejsca na ekranie. Przestrzeń przeznaczona dla edytora wykorzystuje większość miejsca na ekranie, dostarczając maksymalną ilość miejsca do edycji oraz dopasowując się do opcji pełnej szerokości strony.

Co jeśli zobaczę rzeczy, które można by poprawić?

Przeprojektowanie nie jest końcem, ale raczej nowym początkiem. Ten nowy wygląd jest podstawą, dzięki której możemy nadal wprowadzać nowe ulepszenia. Niektóre kluczowe obszary, które wiem, że można ulepszyć to:

 • Ikonografia. W feedbacku, jaki otrzymaliśmy od użytkowników, pojawiły się głosy, że niektóre przyciski nie są zrozumiałe dla wszystkich. Będziemy badać sposoby, aby uczynić je lepszymi do zrozumienia.
 • Profil i powiadomienia. Wczesne opinie, jakie otrzymaliśmy od członków Community Council i uczestników Community Connecta są takie, że profil i menu powiadomień znajdują się w lewym dolnym rogu wraz z nową globalną nawigacją, co jest dużym odstępstwem od starej skórki i nie wszystko jest tak intuicyjne, biorąc pod uwagę, że większość witryn umieszcza je na górze strony. Mamy kilka ciekawych pomysłów, jak wykorzystać nową globalną nawigację, ale musimy upewnić się, że dobrze znamy podstawy. Będziemy więc kontynuować interakcję w razie potrzeby.

Jeśli uważacie, że jest coś, co przegapiliśmy, dajcie nam znać! Przeczytamy wszystkie opinie pozostawione w komentarzach pod tym blogiem. Jeśli wasze wiki mają wyznaczonego Asystenta, przekażcie im swoją opinię. Jeśli nie, porozmawiajcie z nami na serwerze Fandomu i Gamepedii na Discordzie, gdzie chętnie wysłuchamy waszego zdania na temat nowej skórki.

Kiedy możemy spodziewać się FandomDesktopu?

FandomDeskopt zostanie udostępniony jako opcjonalny wygląd jeszcze tej wiosny. Latem wygląd stanie się domyślnym wyglądem wiki. Więcej szczegółów udostępnimy w późniejszym blogu.

Dalsze kroki

I tak oto dotarliśmy do końca tego wpisu. Jest jeszcze wiele rzeczy, których nie omówiliśmy. W ciągu następnych kilku tygodni następne blogi przybliżą wam bardziej szczegółowo niektóre tematy, m.in. Kreatora motywu, lokalnej i globalnej nawigacji, artykułów, narzędzi podczas edytowania, elementów dostosowania i większej ilości szczegółów na temat tego, jak opinie społeczności ukształtowały nowy wygląd skórki.

W międzyczasie zapraszamy was do podzielenia się waszymi opiniami w komentarzach!

Advertisement