FANDOM


Awb-blog-1

AutoWikiBrowser to półautomatyczne narzędzie, służące do przyspieszania i ułatwiania wielokrotnych, powtarzających się edycji. W tym wpisie na blogu dowiesz się, jak wykonywać edycje za jego pomocą.

AutoWikiBrowser (AWB) w przeciwieństwie do PyWikiBota posiada graficzny interfejs, toteż do obsługi nie jest wymagana znajomość żadnego z języków programowania ani wprowadzania komend w wierszu poleceń, wszystko wykonujemy z poziomu programu z przejrzystą powłoką. Jest przeznaczony tylko dla użytkowników systemu Windows, więc korzystającym z Linuksa pozostaje uruchomienie go za pomocą WINE. Tutaj dowiesz się szczegółowych informacji na ten temat.

Jeśli nie wiesz czym jest bot i do czego służy, przeczytaj stronę Pomoc:Boty, gdzie zdobędziesz podstawową wiedzę na temat botów używanych w projektach typu wiki.

Instalacja

Instalacja jest bardzo prosta i polega tylko na pobraniu odpowiednich plików; pobierz najnowszą wersję AWB z tej strony i wypakuj gdziekolwiek chcesz, na przykład na pulpit. Jeśli używasz systemu starszego niż Windows Vista, dodatkowo będziesz potrzebować NET Framework w wersji 2.0.

Z tego co sprawdziłem wersje 5xxxx nie działają zbyt dobrze na Fandomie, więc upewnij się, że na pewno pobrałeś/-aś najnowszą (6.1.0.1) wersję programu.

Konfiguracja

Krok 1 – tworzenie konta dla bota

Na początek utwórz konto dla bota w ten sam sposób, jak gdybyś tworzył/-a konto dla zwykłego użytkownika. Nadaj mu nazwę jednoznacznie wskazującą na operatora.

Krok 2 – preferencje

Z rozwijanego menu Options wybierz Preferences, a następnie kliknij zakładkę Site. Zmień projekt z Wikipedii na custom i protokół na https://, a następnie wprowadź link do twojej wiki w ten sposób:

addreswiki.fandom.com/pl

Na przykład dla Krypty, której adres to https://fallout.fandom.com/pl poprawnym linkiem będzie:

fallout.fandom.com/pl

W liście projektów znajdują się Wikia i Fandom, ale jeśli je wybierzesz, program zwróci błąd o nieudanym połączeniu, więc trzymaj się podanego wyżej sposobu.

AWB-blog-2
Krok 3 – logowanie

W menu przejdź do File i kliknij na Log in/Profiles. W oknie, które się pojawiło wprowadź login i hasło uprzednio stworzonego konta bota. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, na dolnym pasku powinieneś widzieć nazwę konta twojego bota na zielonym tle.

Awb-blog-3

Przykład

Aby pokazać jak wykonywać półautomatyczne edycje, posłużymy się prostym przykładem:

  1. Załóżmy, że na mojej testowej wiki artykuły 1, 2 oraz 3 znajdują się w kategorii Super, a my chcemy ową kategorię z nich usunąć:
    1. Aby to zrobić, w znajdującej się w lewym, dolnym rogu zakładce Make list spójrzmy na rozwijaną listę przy sekcji Source i wybierzmy z niej Category:, a następnie wprowadźmy nazwę kategorii i kliknijmy Make list.
    2. W tym momencie w polu poniżej powinniśmy ujrzeć listę wszystkich artykułów zawierających tę kategorię. Przejdźmy do znajdującej się obok zakładki More i w sekcji Categories: z rozwijanej listy wybierzmy Remove category: i ponownie w polu obok wpiszmy jej nazwę.
    3. Przejdźmy teraz do zakładki start, w polu Default Summary wprowadźmy opis zmian, jaki ma się pojawić przy wykonywaniu edycji przez bota, na przykład bot usunął kategorię super i kliknijmy na Start.
    4. Upewnijmy się teraz, że bot zrobił dokładnie to, co chcieliśmy i kliknijmy przycisk Start jeszcze dwa razy, aby pozbyć się tej kategorii ze wszystkich artykułów.
AWB-blog-4

Zobacz też

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.