FANDOM


Cześć! Tak jak dwa tygodnie temu zapowiedział Pio, będę wspólnie z nim prowadził wywiady w ramach serii Admin od kuchni, oby jak najdłużej. ;) Tymczasem, chcielibyśmy przybliżyć Wam sylwetkę administratora Assassin's Creed Wiki oraz Arrowwersum, a także byłego helpera - DarknessEyes23.

AOK-DarknessEyes23
Witaj Darkness w Adminie od Kuchni! Opowiedz nam coś o sobie - kim jesteś, czym się zajmujesz?

Cześć! Jestem Darkness, na chwilę obecną mam 18 lat i zajęty jestem teraz głównie przygotowaniami do matury. Swoją przyszłość wiążę z tłumaczeniem najróżniejszych utworów z języka angielskiego na polski, a także w drugą stronę. Poza tym, interesuję się web designem, a także szeroko pojętą sztuką, do której zaliczam też gry wideo. Cieszę się z tego, że zostałem zaproszony do Admina od kuchni Emoticon_happy.png

Nam również miło ;) Jak trafiłeś na FANDOM i co Ciebie skłoniło do założenia konta?

W postaci ipka na FANDOMie pojawiłem się, o ile dobrze pamiętam, w 2011, szukając jakichś informacji na temat Harry'ego Pottera. Nie zwracałem jednak wtedy uwagi na to, gdzie te informacje się znajdują ani kto je tam dodaje. Los zaprowadził mnie na FANDOM z powrotem 23. listopada 2012, kiedy szukałem informacji na temat serii gier Assassin's Creed. Nie byłem zadowolony ze stanu artykułu o Niccolo Machiavellim, więc postanowiłem założyć konto i użyć przycisku "edytuj". I tak się to wszystko zaczęło.

A w jakich okolicznościach i gdzie otrzymałeś uprawnienia administratora?

Było to właśnie na Assassin's Creed Wiki, na której założyłem konto. W lutym 2013 byłem już tam rollbackiem, a dzięki swojej aktywności w ciągu miesiąca awansowałem na administratora, którym pobyłem pięć miesięcy.

To dosyć szybko, czy napotkałeś na jakieś trudności związane z dodatkowymi przyciskami?

Oczywiście były, ale na całe szczęście wieczny biurokrata ACW był niezwykle pomocny, dzięki czemu ułatwiło mi to przyzwyczajenie się do dodatkowych możliwości, ale także obowiązków.

A gdyby ktoś Ciebie się zapytał, co robić jako administator? Miałbyś dla niego jakieś wskazówki?

Nie próbuj robić wszystkiego na raz, mierz siły na zamiary, ale przede wszystkim nie poddawaj się. Nie od razu Rzym zbudowano, a wielkie projekty się nie pojawiają znikąd. Pielęgnuj powierzoną ci wiki, a w razie jakichkolwiek problemów nie wahaj się spytać kogoś bardziej doświadczonego o pomoc, np. helpera albo innego administratora. Warto też czytać artykuły z Centrum Społeczności, które nierzadko oferują cenne informacje, także na temat promocji swojego projektu.

Wielokrotnie pomagałeś użytkownikom przy projektowaniu, co byś polecił administratorowi, który chce zmienić wygląd wiki?

Najlepiej jest najpierw dobrać paletę kolorów, która będzie związana z tematem wiki. Potem należy zastanowić się co chcemy wyeksponować na stronie głównej, która czasami będzie miejscem startowym dla nowych użytkowników. Na sam koniec pozostawiamy wszelkie zmiany dodatkowe, upiększacze, ale należy pamiętać, by nie przesadzić z ich ilością, a także, że w tych czasach duża ilość cieni i gradientów nie jest modna, a wręcz uważana jest za coś brzydkiego i utrudniającego czytanie, więc najlepiej jest dążyć w stronę płaskiego wyglądu. Złym pomysłem nie jest też proszenie o pomoc, np. projektantów Emoticon_happy.png

Dziękujemy za wskazówki, miejmy nadzieje, że komuś się przydadzą ;) Twoje konto liczy ponad 5 lat, jak czerpiesz dalszą motywację do edytowania?

Szczerze mówiąc, utraciłem ją jakieś dwa lata temu, gdy byłem helperem. Zanim nim zostałem, to regularne edytowanie było moim nawykiem, częścią mojego zwykłego dnia, ale po objęciu stanowiska ComDeva zacząłem czuć się ograniczony na FANDOMie, przestałem mieć czas na swój główny projekt i ostatecznie też edytowanie stało się utrapieniem. Szkoła też dołożyła swoją cegiełkę, gdyż skutecznie skracała czas, który mogłem poświęcić wiki. Teraz próbuję powrócić do regularnego wykonywania edycji na swoim „rodzinnym” projekcie, czyli ACW. Odświeżony wygląd skutecznie mnie w tym motywuje Emoticon_wink.png

Trzymamy kciuki za udany powrót ;) Gdybyś miał zmienić jedną rzecz na FANDOM-ie, co by to było?

Dałbym większą wolność modyfikowania wyglądu użytkownikom. Strasznie denerwujące jest to, że zakazują nam wprowadzania zmian w nowej wikiowej nawigacji, na ten przykład. Wiele zaprojektowanych wyglądów dużo by zyskało z większą swobodą, a ładna wiki zapewne w jakimś stopniu motywowałaby i nowych, i starych użytkowników do edycji.

No i dotarliśmy do końca. Chciałbyś kogoś pozdrowić?

Oczywiście Emoticon_happy.png Chciałbym pozdrowić Kubara906, za wprowadzenie mnie w świat FANDOMu; Matika7, Szynkę013 i Baakamono za towarzyszenie mi w ComDevie, a także przed nim i po nim oraz Ciebie i Pedyjczyka za pomoc w licznych projektach przeszłych i, mam nadzieję, przyszłych Emoticon_wink.png

Dziękuję za pozdrowienia :) Trzymaj się!

I to tyle jeśli chodzi o wywiad z Darknessem, a ja zapraszam na następny za dwa tygodnie, który poprowadzi Pio. Jeśli znasz kogoś, którego powinniśmy wyróżnić, daj nam znać wypełniając odpowiedni formularz. Do następnego!

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.