FANDOM


Witajcie! Do dzisiejszego wydania Admina od kuchni zaprosiiśmy administratora Dead Cells Wiki i do niedawna administratora technicznego na Wiedźmin Wiki, znanego na Fandomie pod nickiem Railfail536. Miłej lektury!

AOK-Railfail536
Witaj Railfail536 w Adminie od Kuchni! Przedstaw się nam i opowiedz czym się zajmujesz.

Jestem, jak to już błyskotliwie zauważył prowadzący, Rail. Czasami towarzyszy mi też nieudane alterego - fail536 - ale staram się go na codzień nie używać. Zajmuję się bardzo wieloma rzeczami, ale do tych najważniejszych chyba mogę zaliczyć tłumaczenie rzeczy (skryptów i dokumentacji na FANDOM Open Source Library, stron pomocy tu, na Centrum Społeczności i MediaWiki w ogóle na translatewiki.net), pomaganie bardziej lub mniej początkującym na forum/tablicach, skakanie po wiki i psucie portowanie infoboksów (czy to przypadkiem nie była twoja robota?) oraz zgłaszanie spamu i wandalizmów na VSTF Wiki. Hobbystycznie i po godzinach próbuję zostać poweruserem, ale ostatnio jakoś tak trudniej, głównie ze względu na to że ta grupa nie istnieje ¯\_(ツ)_/¯

Na jakich wikiach się udzielasz, bądź posiadasz uprawnienia administratora?

Te na których się udzielam wymieniłem częściowo powyżej, dodać do tego można też Gothicpedię na którą jakoś ostatnio mam mniej czasu. Uprawnienia administratora mam na Dead Cells Wiki i miałem na Wiedźmin Wiki, gdzie dotyczyło to przede wszystkim spraw technicznych. Ze względu na liczne inne zajęcia najczęściej zakładam projekt, doprowadzam go do stanu w którym ewentualnie ktoś inny byłby w stanie go przygarnąć, a następnie słuch po mnie na nim ginie. Ostatnio zajmowałem się w ten sposób Anthem Wiki.

Wspomniałeś o Wiedźmin Wiki, gdzie widniałeś na liście administratorów jako "administator techniczny". Czym różni się ta rola od zwykłego administartora?

Tym, że administratorzy oznaczeni jako techniczni nigdy nie czytali książek ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Dobrze wiedzieć. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ale czym taka osoba zajmuje się na wiki?

Razem z Duckeyem dbamy aby wiki trzymała się kupy. Głównie polega to na łataniu CSS-u i wprowadzaniu zachcianek administracji właściwej w życie. Najczęściej dotyczy to jednak prac konserwacyjnych i sprzątania. Co tu dużo mówić - technik to technik. Biorąc pod uwagę że ostatnio Duckey co chwilę tworzy nowe ciekawe rzeczy na Dev Wiki moja rola ogranicza się głównie do importowania jego skryptów :P (drobne lokowanie produktu: RCStats, Global Lua Modules/Timeline)

Czy od zawsze pełniłeś rolę osoby grzebiącej w kodzie?

Ogólnie czy konkretnie na Wiedźmin Wiki? Bo jeżeli mówimy o szerszej perspektywie, to nie. Przyczyna jest bardzo prosta: nie zawsze umiałem i bardzo wielu rzeczy nie umiem nadal (całe szczęście mam ciebie :>), więc początki mojej aktywności to było przede wszystkim tworzenie treści, konkretnie na Gothicpedii. Natomiast na Wiedźmin Wiki uprawnienia otrzymałem po znajomości i z zamysłem robienia rzeczy™.

Na Wiedźmin Wiki uczestniczyłeś w tworzeniu konta na Twitterze dla tejże wiki, czy poleciłbyś świeżo-upieczonym założycielom wiki zakładanie kont na mediach społecznościowych i jeśli tak masz dla nich jakieś wskazówki?

Drobna poprawka: nie uczestniczyłem, tylko sam wyszedłem z inicjatywą i je założyłem. Co do świeżych założycieli, to myślę że tak, bo aktywne media społecznościowe to dobry sposób na przyciągnięcie do wiki użytkowników czymś innym niż treść per se. Myślę że kluczem do sukcesu w Social Mediach jest przede wszystkim aktywność i regularność udostępnianej treści, o czym w dość upierdliwy sposób nie daje zapomnieć choćby Facebook. Jakkolwiek Twitter nie powinien być pierwszym wyborem, głównie ze względu na niezbyt dużą popularność w naszym kraju, to fanpage na Facebooku jest raczej niezbędny dla rozwijającej się wiki, no a do tego można się nim łatwo podzielić z czytelnikami.

Miejmy nadzieję, że komuś się to przyda. ;) A jak wyglądały Twoje początki jako użytkownik na Fandomie, z jakimi trudnościami musiałeś się zmierzyć?

Moja sytuacja była o tyle dobra, że miałem już w odległej przeszłości kontakt z wikitekstem, więc zaczynałem od razu w edytorze źródłowym, co na pewno przyspieszyło mój dalszy rozwój. Problemów nie pamiętam zbyt wielu, o ile w ogóle były jakieś większe. Wiem tylko że po założeniu swojej pierwszej wiki (aktualnie martwej) musiałem się dość szybko nauczyć tworzenia infoboksów, ignorując przy tym wszechobecne (wcale na ciebie nie patrzę) głosy, żebym dał sobie spokój i że InfoboxBuilder mi wystarczy. Dzisiaj umiem i z optymizmem patrzę na pewien projekt o którym nie wiem czy chcesz otwarcie mówić zanim nie zostanie skończony :>

Zobaczymy :P O ile nie miałeś wielu problemów, to czy tutejszy pobyt wpłynął w jakikolwiek sposób na Twoje życie?

Życie? To ma artykuł na Wikipedii? A tak bardziej na poważnie, to z całą pewnością aktywność na FANDOMIE pochłania od dłuższego okresu zdecydowaną większość mojego wolnego czasu, więc tak, wpłynął :P Nie wiem czy to dobrze, czy źle, ale bardzo mocno angażuję się w takie aktywności i staram się osiągnąć w nich najwyższy możliwy stopień zaawansowania, aby pomagać innym wejść w ten kolorowy świat wiki i pedii. Ma to też niestety swoje ciemne strony i niejednokrotnie miałem dość, ale uzależnienie jest zbyt silne aby rzucić wszystko w cholerę i wyjechać w Bieszczady 🙃

Trzymamy kciuki, za dalszy rozwój. :) A jak oceniasz zmiany wprowadzone na Fandomie na przestrzeni ostatniego roku?

Chyba jako jeden z nielicznych oceniam je pozytywnie xD Na pewno dobrze jest widzieć rozwijające się Dyskusje i wszystko co z nimi związane (Ankiety, ostatnio dodane Ogłoszenia, które może i nie są bezpośrednio związane, ale jestem wręcz przekonany że na ich powstanie miały wpływ narzekania użytkowników na brak funkcji wyróżniania postów, którą to Forum miało od samego początku). Spodobała mi się też nowa nawigacja wprowadzona jakiś czas temu, bo jestem wielkim fanem spójności w serwisach tego typu (w tym wypadku spójności z usługą News & Stories), czego upust dałem w swoim nowym profilu :P Oczywiście nie można tutaj wspomnieć o czymś co wszyscy powtarzają jak mantrę, bo w istocie stanowi palący problem - z każdą większą zmianą użytkownicy dostają coraz większe ograniczenia w kwestii dostosowywania ich wiki, co może i nie boli początkujących administratorów którym w zupełności wystarczy kolorystyka wprowadzona w kreatorze motywu, jednak ci bardziej zaangażowani i doświadczeni edytorzy odczuwają to jako podcinanie skrzydeł w ich kreatywności.

Miejmy nadzieję, że w przyszłości się to zmieni. I na koniec, czy miałbyś jakieś rady dla osoby, która po raz pierwszy dostał się do tajemnych przycisków administratora?

Poleciłbym zaglądać do stron pomocy, a jeżeli coś nie zostało w nich opisane to do dokumentacji MediaWiki, choć ten silnik ma to do siebie, że większość jego funkcji można poznać "bezboleśnie" po prostu go używając. Oczywiście poprzez "zaglądać" nie mam na myśli "studiować na pamięć", chodzi mi tylko o umiejętne znajdowanie informacji o zagadnieniu z którym aktualnie ma się trudności. Z kolei gdy występują problemy, strony pomocy nic o nich nie mówią, a oficjalna dokumentacja jest niezrozumiała, zawsze można zwrócić się z pomocą na forum Centrum Społeczności. Zawsze znajdzie się ktoś kto w miarę możliwości udzieli pomocy.

To już wszystko na dziś, czy chciałbyś kogoś pozdrowić?

Tak, tego nowego helpera który przez kawał czasu tylko udawał że jest helperem. Podobno koleś mówi z niemieckim akcentem... hmm, ciekawe... A poza tym nie mógłbym zapomnieć o wszystkich tych z którymi ostatnio najwięcej współpracuję, czyli o Rudym, Szynce, Pirrze, Duckey'u, Lisicy i Kubusiu z Gothicpedii. Przepraszam jeżeli kogoś tu pominąłem 😢

🤔 W każdym razie wielkie dzięki za poświęcony czas i miłego edytowania!

Miłego banowania 👋

To już koniec wywiadu z Railem, któremu jeszcze raz dziękujemy za poświęcony czas i zapraszamy na następny wywiad, który opublikuje Pio za dwa tygodnie. Jeśli znasz osobę, z którą powinniśmy go przeprowadzić, daj nam znać wypełniając ten formularz. Do następnego!

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.