Centrum Społeczności
Advertisement

Witamy wszystkich!

Mamy duże ogłoszenie, które było bardzo długo wyczekiwane przez wielu z Was. Podejmujemy się ogromnego przedsięwzięcia, aby ulepszyć narzędzia i platformę, które są kluczowe dla edytowania wiki. Jesteśmy bardzo podekscytowani faktem, że dokonamy aktualizacji MediaWiki na Fandomie.

Będziemy szczerzy, nie znamy jeszcze wielu szczegółów. To będzie bardzo długotrwały proces. Choć nie wiemy jeszcze dokładnie co się wydarzy, ani jak to zrobimy, chcemy pomówić o tym, dlaczego podjęliśmy tą decyzję teraz i dlaczego nie zrobiliśmy tego wcześniej.

Opinie społeczności

W sierpniu rozpoczęliśmy serię rozmów z Community Council, prosząc o informacje na temat wielu obszarów platformy. Obejmowało to sposób, w jaki pracownicy społeczności angażują się w działania członków społeczności, jaki rodzaj oryginalnych treści (takich jak filmy i artykuły redakcyjne) tworzymy oraz co użytkownicy chcieliby zobaczyć wokół rozwoju produktu.

Jednym z kluczowych odkryć, które z tego wynikły, było poczucie, że wiele funkcji i narzędzi stało się przestarzałe, co doprowadziło do Porzucenia Funkcjonalności. W rzeczywistości to dokładne sformułowanie pochodziło od konkretnego członka Rady, Ursuula. Główne punkty stojące za tym poczuciem to fakt, że:

  • Edytorzy uważają, że od wielu lat nie ma wystarczających postępów.
  • Skupiliśmy się na tym, co nowe, bez kładzenia nacisku na wzmocnienie tego, co już istnieje w społecznościach.
  • Funkcje są usuwane lub przestają być wspierane bez odpowiedniego wyjaśnienia lub zastąpienia czymś nowym.
  • Nasza instancja MediaWiki jest przestarzała, pozostawiając administratorów i użytkowników z przestarzałymi narzędziami.

Wszystko to przyczyniło się do poczucia, że Fandomowi nie zależy na edytorach. Zawsze dbaliśmy o naszych użytkowników, ale czyny są ważniejsze niż słowa. Wsparcie edytorów nie było wystarczające. Wiąże się to z kolejnym fragmentem opinii Rady: brakiem skupienia na celu. Z odczuciami użytkowników, że przyjęliśmy doświadczenie wiki za oczywiste i rozwijaliśmy się w sposób, który odbywał się kosztem edytorów.

Ta informacja zwrotna i inne skłoniły nas do pierwszego kroku w kierunku większego skupienia się na doświadczeniu edytora. Ale wciąż pozostaje pytanie: dlaczego MediaWiki nie zostało zaktualizowane wcześniej?

Monolit MediaWiki

Od kilku lat częścią naszego podejścia do tworzenia nowych funkcji było „doczepianie” ich do MediaWiki. Nasza platforma składa się obecnie z miliona linii kodu i ogromnego długu technicznego. W rezultacie nasza instancja MediaWiki stała się nietykalnym monolitem. Za wyjątkiem funkcji takich jak Dyskusje, które zostały zaprojektowane w taki sposób, że nie przyczyniły się do tego monolitu, macki MediaWiki są wszędzie i dotykają wszystkiego.

W związku z tym każda próba uaktualnienia MediaWiki prowadziłaby do zepsucia witryny.

Próbowaliśmy tego raz wcześniej. Nasza ostatnia aktualizacja MediaWiki miała miejsce w 2012 roku, więc minęło od tego dużo czasu. Kiedy dokonaliśmy tej aktualizacji, z mniejszym długiem technicznym i uwikłaniem, strona skończyła zaśmiecona błędami, których naprawienie zajęło dużo czasu. Tak więc po wielu latach rozwoju od tej aktualizacji, wszelkie dalsze próby aktualizacji naszej instancji MediaWiki byłyby niemożliwe na naszej obecnej platformie. Dlatego od dawna nazywamy to forkiem MediaWiki 1.19.

Rozwiązaniem jest więc to, że będziemy musieli zbudować nową platformę Fandom, aby mieć zaktualizowaną wersję MediaWiki. Stworzymy taką platformę, uruchomimy ją na nowoczesnej wersji MediaWiki, a następnie ostrożnie i inteligentnie dodamy do niej odpowiednie dodatkowe funkcje w taki sposób, aby nie tworzyła splątanej sieci, którą mamy teraz. Efektem końcowym będzie doświadczenie, które znacie, ale oparte na nowoczesnym oprogramowaniu i posiadające lepsze zestawy narzędzi dla edytorów.

To ogromne przedsięwzięcie. Zajmie dużo czasu i zasobów. Dlaczego więc chcemy to robić?

Doświadczenie edytora

Każdy projekt tej wielkości musi dawać wyraźną korzyść. A dla nas korzyścią jest możliwość wzmocnienia fundamentów witryny. I nie chodzi nam tylko o oprogramowanie. Wy jesteście fundamentem tej witryny. Aby rozwijać się i mieć pozytywne doświadczenia na Fandomie, musimy być najlepszą możliwą platformą wiki, jaką możemy być.

Dzięki uwagom, które otrzymaliśmy od Rady, oraz kiedy w pełni rozpoczęliśmy proces reorganizacji firmy dzięki dołączeniu Gamepedii do rodziny Fandomu, stało się dla nas wszystkich jasne, że musimy ponownie skupić się na jakości doświadczeń z edytowania wiki. Nie możemy być najlepszą platformą wiki, jeśli edytorzy nie czują się wspierani i nie mają odpowiedniego zestawu nowoczesnych narzędzi do budowania i rozwijania niesamowitych społeczności.

Prawdopodobnie widzieliście już posty na Centralach mówiące, że wiki są istotą tego, co robimy, ale czy naprawdę dało się to odczuć? Z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy powiedzieć, że odpowiedź brzmi nie. Uwagi od Rady były słuszne: w miarę gdy rozwijaliśmy inne obszary, następowało to kosztem wygody edytowania. Przyznajemy się do tego. Prawda jest taka, że rozwój działa tylko wtedy, gdy oprócz poszerzenia tego, co fani mogą zrobić w Fandomie, istnieje silne doświadczenie edycji.

Ta możliwość lepszej obsługi i budowania silniejszych oraz zdrowszych społeczności jest największą korzyścią z aktualizacji MediaWiki. Tylko w ten sposób możemy odnieść sukces w dłuższej perspektywie.

Z tej koncepcji powstał zespół ds. Doświadczeń Edytowania. Zadaniem zespołu jest ulepszanie życia edytorów, ponieważ dostrzegamy, ile oni inwestują oraz jaki mają wpływ na nasze wiki. Wszyscy jesteście zainteresowani tym procesem, więc naszym zadaniem będzie koordynacja aktualizacji MediaWiki od strony użytkownika. Będziemy do dyspozycji, aby pozyskiwać informacje od użytkowników, a także przekazywać aktualne informacje o naszych postępach.

Co dalej?

Aktualizacja MediaWiki potrwa długo. Istnieje wiele warstw wyspecjalizowanych funkcji, które trzeba rozwikłać oraz 10 lat długu technologicznego i kodu do powolnego rozplątania. Musimy w pełni zrozumieć, gdzie możemy wykorzystać to co już mamy (w tym funkcje z Gamepedii!), gdzie możemy wykorzystać rozwój MediaWiki, gdzie możemy wprowadzać nowe rozszerzenia i wiele więcej.

Kiedy będziemy mieli platformę działającą na nowoczesnej wersji MediaWiki, będziemy mogli szybciej się poruszać i ulepszać. Nie będziemy musieli opracowywać wewnętrznych rozwiązań dla rzeczy, które istnieją w podstawowej wersji MediaWiki w wyniku pracy Wikimedia Foundation i dzięki twórcom rozszerzeń. Nie będziemy mieć tylu błędów, które wymagają naprawy. Wszystko to oznacza, że będziemy mogli poświęcić więcej czasu, wspierając zupełnie nowe funkcjonalności, aby poprawić edytowanie!

Nie obiecujemy konkretnych ram czasowych, ponieważ chcemy zrobić to dobrze i bez pośpiechu. Mając to na uwadze, dokładamy wszelkich starań, aby przekazać aktualne informacje o naszych postępach w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

To pierwszy krok w tej podróży, więc możemy nie mieć jeszcze konkretnych odpowiedzi na wiele pytań, które macie. Ale dołożymy wszelkich starań, aby zająć się tymi pytaniami i zachęcamy zarówno do wyrażania opinii, jak i do dyskusji.

Advertisement