Witamy wszystkich!

Zgodnie z obietnicą, jest to kontynuacja bloga z zeszłego tygodnia z naszą pierwszą aktualizacją tego, co nazywa się projektem Unified Community Platform (UCP).

Zanim zagłębimy się w to nad czym pracujemy, a także tym co już udało nam się zrobić, zajmiemy się pewnymi obawami, które pojawiły się pod zeszłotygodniowym blogiem.

Co stanie się z treściami na mojej wiki?

Zostaną przeniesione na nową platformę. To nadal będą Wasze wiki. Wasze edycje będą nadal Waszymi edycjami. Pracujemy nad tym, aby migracja była jak najbardziej bezbolesna.

Co stanie się z uprawnieniami do mojego konta?

Uprawnienia Waszych kont zostaną zachowane. Mogą nieznacznie zmienić się nazwy grup, czy konkretne uprawnienia, ale zachowacie odpowiedniki obecnych uprawnień na nowej platformie.

Co stanie się z wiki na temat tej samej gry podczas migracji?

Nie zmuszamy do łączenia odpowiedników na Fandomie i Gamepedii. Project Crossover jest nadal dobrowolny.

Prace w toku i ukończone

Jak wspominaliśmy, ostatnie kilka miesięcy spędziliśmy na budowaniu fundamentów nowej platformy. Chcemy teraz podzielić się z Wami niektórymi z nich.

Badania użytkowników

Zgodnie z obietnicą zawartą w Kontrakcie ze społecznością, kontaktowaliśmy się ze społecznością, gdy potrzebowaliśmy informacji. W ciągu ostatnich kilku miesięcy prowadziliśmy dogłębne badania dotyczące komfortu użytkowania, sposobu pracy, zachowań konsumpcyjnych, pożądanych funkcji itp. Te badania przybierały różne formy, w tym ankiety oraz indywidualne rozmowy. Wykorzystujemy to, czego się nauczyliśmy dzięki tym wysiłkom, w połączeniu z naszą własną wiedzą o wiki, aby podejmować decyzje w zakresie projektowania i rozwoju funkcji. Prace te trwają i będą kontynuowane nawet po dostarczeniu UCP i kolejnych nowych funkcji, ponieważ zawsze będziemy dążyć do ulepszenia platformy.

Reklamy

Jednym z najwcześniejszych projektów, które zrealizowaliśmy po połączeniu sił Fandomu z Gamepedią, było ujednolicenie kodu reklamowego między platformami, co pozwoliło nam skoncentrować nasze wysiłki na dostarczaniu reklam o lepszej jakości i ograniczaniu problemów zewnętrznych dostawców.

Tabele użytkowników

Jak wspominaliśmy w poprzednim blogu, pracujemy nad połączeniem tabel użytkowników, umożliwiając nam przejście do uniwersalnego logowania na nowej platformie. W miarę jak będziemy bliżej uruchomienia UCP, będziemy znali więcej szczegółów na temat ujednoliconych kont, a także podamy więcej informacji na temat rozwiązywania problemów z wieloma kontami jeszcze przed tym.

Wyszukiwanie

Obecnie pracujemy nad ulepszeniem wyszukiwania, które zapewnią bardziej całościowe wyniki z całej sieci wiki i różnych dostępnych tam rodzajów treści, kluczowego elementu połączenia platform. Gamepedia jest teraz uwzględniana w wynikach wyszukiwania społeczności na Fandomie!

Sama platforma

Obecnie mamy wewnętrzne pole testowe, gdzie Fandom działa na MediaWiki 1.33, co pozwala nam zobaczyć, jak platforma działa obecnie na dużo późniejszej wersji, w porównaniu do naszeg gałęzi MediaWiki 1.19 (ze wszystkimi niestandardowymi funkcjami platformy Fandom). Wykorzystujemy całą niesamowitą wiedzę i doświadczenie Gamepedii z nowoczesną bazą kodu, aby stworzyć niesamowitą nową platformę.

Cztery funkcje do wycofania/wymiany

Zobowiązaliśmy się w Kontrakcie, że będziemy przejrzyście podejmować decyzje dotyczące platformy, opierać je na danych i udostępniać te dane, jeśli to możliwe. W związku z tym są cztery funkcje, których wycofanie i/lub zamianę chcemy ogłosić:

Forum (Fandom)

Wraz z poprzednimi migracjami, Forum jest funkcją, z której regularnie korzysta mniej niż 100 wiki z ponad 350 tysięcy, a jej kod jest dość stary. Przez to jej przenoszenie na nową platformę jest bezcelowe. Dzięki dalszym ulepszeniom Kanałów społecznościowych/Dyskusji oraz dostępności forum w stylu wiki za pośrednictwem rozszerzenia DPL, postanowiliśmy wycofać Forum przed przejściem do UCP. Forum zostanie wycofane najpóźniej do połowy stycznia.

Rozumiemy, że społeczności wiki, które nadal korzystają z Forów, są bardzo do nich przywiązane i wiele z nich intensywnie z nich korzysta. Będziemy współpracować z tymi społecznościami w celu migracji do wyżej wymienionych rozwiązań zastępczych. Stworzymy także odpowiednie miejsce na Centrum Społeczności dla administratorów i redaktorów tych wiki, które pozwoli na omówienie zmian i znalezienie pomocy.

Tablice wiadomości (Fandom)

Tablice są faktycznie zbudowane na tym samym systemie co Forum i musi zostać wycofana po przejściu na UCP. Rozumiemy potrzebę komunikacji między użytkownikami w sposób, który umożliwia Tablica wiadomości i dlatego będziemy mieć zastępcę tej funkcji na UCP. Wasze tablice zostaną przeniesione do zamiennika.

Komentarze do artykułów (Fandom)

System komentarzy do artykułów także jest zbudowany na tym samym systemie co forum i tablice, więc musi zostać wycofany wraz z nimi. Obecnie szukamy zamiennika, który byłby bardziej przyjazny i przydatny dla użytkownika, ale chcemy wysłuchać wszystkich społeczności wiki, które używają komentarzy w niestandardowy sposób, ponieważ pomoże to w naszej pracy.

Profil (Fandom i Gamepedia)

Profil sam w sobie nie zostaje wycofany. Zostanie zastąpiony nowym Ujednoliconym Profilem, który wykorzystuje najlepsze aspekty profilów z Fandomu i Gamepedii, dodaje także kilka nowych ulepszeń. Nie mamy jeszcze określonego terminu, ale biorąc pod uwagę zależność Profilu i Tablicy wiadomości, chcemy Was poinformować o tej funkcji w jej obecnej fazie rozwoju.

Jedna jakby nowa funkcja

Podczas gdy wiele nowych funkcji UCP nie jest jeszcze gotowych do prezentacji, z przyjemnością ogłaszamy, że – oprócz podstawowych edytorów i profesjonalnego stylu edytowania, których można się spodziewać – użytkownicy Fandomu na UCP będą również mogli skorzystać z innego rodzaju edytora, z którego użytkownicy Gamepedii korzystają od dawna – mobilnego edytora!

Niedawna ankieta przeprowadzona wśród 2550 edytujących na Gamepedii ujawniła, że edycja mobilna stanowi ogromną szansę na przyciągnięcie nowych edytujących na strony wiki. 33,4% ankietowanych, którzy edytują na Gamepedii stwierdziło, że ich pierwsza edycja została wykonana przy użyciu mobilnego edytora. To zadziwiająca liczba, biorąc pod uwagę liczbę edytujących na każdej z platform. Z tych danych wiemy, że jest to realna potrzeba użytkowników Gamepedii, którzy przejdą na nową platformę.

Ta sama ankieta ujawniła również, że mamy rzadką okazję, aby poprawić jakość edycji mobilnej dla wszystkich użytkowników, ponieważ edytujący na urządzeniach mobilnych znacznie rzadziej edytowali lub zalecali edycję w porównaniu z edytującymi na komputerach. Chociaż nie ogłaszamy jeszcze nic konkretnego, badamy sposoby, aby edycja mobilna była lepszym niż obecnie punktem wejścia dla nowych edytujących w nowej wersji UCP.

Jak przy każdym blogu, chętnie odpowiemy na Wasze pytania! Jeśli macie pytania do pracowników dotyczące innego tematu lub potrzebujecie pomocy, zapraszamy do kontaktu przez nasz portal wsparcia lub na Forum.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.