FANDOM


Przez kilka ostatnich lat pracowaliśmy nad poszerzeniem sposobów, w jaki fani mogą uczestniczyć w Wikii. Kluczowym jest i będzie edytowanie wiki – tworzenie i rozszerzanie dogłębnych źródeł wiedzy fanów. Wiedzieliśmy też, że bycie fanem to nie tylko edytowanie, co oznacza, że na stronie istnieje duży niewykorzystany potencjał. Przykładowo, wiedzieliśmy, że fani chcą dzielić się swoimi przemyśleniami na tematy, które kochają, co doprowadziło do wystartowania naszego redakcyjnego huba na początku tego roku.

Jednak część redakcyjna nie jest jedynym nowym sposobem doświadczania Wikii. Pod koniec zeszłego roku zaczęliśmy pracować ze społecznościami nad nową funkcją pod nazwą Dyskusje. Ta nowa platforma to jedyny sposób na płynne komunikowanie z innymi fanami przy użyciu komputerów, strony mobilnej oraz aplikacji. Niektórzy z Was mogą wiedzieć o tej funkcji, ponieważ była testowana na angielskich społecznościach takich jak Nukapedia, Wookieepedia czy DC Database. Z radością ogłaszamy, że od dzisiaj Dyskusje są dostępne na żądanie dla zainteresowanych społeczności.

Jakie są zalety Dyskusji?

W przeciwieństwie do starej funkcji forum, Dyskusje działają tak samo na wszystkich platformach. Nie ważne, czy piszesz na swoim komputerze, przeglądasz aplikację swojej społeczności albo stronę mobilną, możesz dzielić się swoim entuzjazmem do fandomu z innymi fanami.

Fallout-Discussions

To dzielenie się entuzjazmem jest kluczowym pomysłem stojącym za Dyskusjami. Pomyśl o tym, co oznacza edytowanie wiki. Większość wiki zawiera tylko faktyczne i opublikowane informacje, jednak omija pogłoski, spekulacje czy czasami nawet spoilery. Weźmy za przykład Wookieepedię i nadchodzący film Łotr 1. Gwiezdne wojny - historie. Jest tylko ograniczona ilość informacji, które można zawrzeć w artykule o filmie, zanim wejdzie do kin w grudniu.

Dzięki Dyskusjom i hubowi redakcyjnemu Fandom możesz dzielić się i rozmawiać na wiele więcej tematów. Może udało Ci się zauważyć coś ważnego w zwiastunie Łotra 1 i chcesz się z innymi podzielić swoją analizą. Być może chcesz porozmawiać na temat historii nowych bohaterów albo tego, jaką rolę odegra Darth Vader. Czy właściwa wiki to dobre miejsce na to? Prawdopodobnie nie, ale Dyskusje są.

W ten sposób Dyskusje pozwalają fanom na zaangażowanie się w społeczność przed premierą, kiedy jeszcze nie ma o czym pisać. Daje to też platformę do kontynuowania dyskusji po premierze, kiedy większość informacji została już napisana, co prowadzi do zwiększenia prawdopodobieństwa, że fani pozostaną członkami społeczności.

Aby zobrazować ten punkt, oto kilka ciekawych faktów na temat tego, co dotąd zaobserwowaliśmy:

  • Połowa założonych kont na Wikii w każdym miesiącu pochodzi z Dyskusji. Dokładnie! Podwoiły ilość zarejestrowanych kont, nawet w limitowanej wersji beta.
  • Gdy Dyskusje są wyróżnione na samej górze ekranu domowego aplikacji, wyświetlenia artykułów wzrastają o 14% oraz napisane zostaje również więcej postów.
  • Użytkownicy, którzy przeglądają Dyskusje dwukrotnie częściej wracają w następnym miesiącu, a użytkownicy, którzy napisali post aż czterokrotnie.

Te dane pokazują, że fani pragną faktów znajdujących się na wiki, ale mają również opinie i pytania. Dyskusje umożliwiają użytkownikom wszystkich platform dołączenie do społeczności oraz żywe rozmowy na temat danego fandomu.

Brzmi świetnie! Jak mogę zacząć korzystać z Dyskusji?

Jeśli chcecie włączyć Dyskusje na swoich wiki, dajcie znać w komentarzach lub przez Specjalna:Kontakt. Gdy Wasze społeczności zaczną używać Dyskusji, podzielcie się z nami, co według Was działa i co chcielibyście zobaczyć wraz z dalszym rozwojem.

Co stanie się z forum?

Forum dobrze służyło wielu społecznościom na Wikii, ale ma braki w wielu aspektach, m.in. kompatybilność z urządzeniami mobilnymi i widoczność w wyszukiwarce. Pomimo tych wyzwań, dane pochodzące z forów pokazują, że fani mają chęć prowadzenia tego typu rozmów. Wikia planuje zastąpienie obecnych forów Dyskusjami.

Wraz z postępem wycofywania forów w nadchodzących miesiącach, treść zostanie przeniesiona do Dyskusji, więc nic nie zostanie stracone. Będzie to stopniowy proces i podzielimy się szczegółami przed rozpoczęciem migracji. W tym samym czasie zintegrujemy Dyskusje do procesu tworzenia wiki.

Czekaj, ja ciągle mam pytania

Jeśli macie dalsze pytania, przygotowaliśmy odpowiedzi na najczęstsze pytania. Więcej informacji na temat Dyskusji znajdziecie na stronie pomocy oraz możecie je przetestować na Community Test Wiki. Polecamy również obejrzeć prezentację na temat Dyskusji (ang.) z tegorocznego Community Connect. Dyskusje dalej będą ewoluować w nadchodzących miesiącach i chętnie posłuchamy Waszych opinii w trakcie całego procesu. Mamy nadzieję, że również jesteście podekscytowani tą rozwijającą się funkcją.

Aktualizacja: 15 września

Otrzymaliśmy bardzo dużo informacji o konkretnych rzeczach, które chcielibyście zobaczyć w Dyskusjach, co poszerza informacje, które mamy od społeczności testujących wersję beta i z Community Council. To wszystko ma wpływ na to co nastąpi w trakcie dalszego rozwoju.

Co dalej? Oczywiści dalej będziemy wprowadzać małe zmiany i poprawki. Następną dużą funkcją, która się pojawi to możliwość obserwowania wybranych postów, bycia informowanym o aktywności w tych postach i wyświetlania listy obserwowanych postów.

Żeby ostudzić niepokój wokół migracji pragnę jeszcze raz zwrócić uwagę na to, że nie ma konkretnego harmonogramu. Niedługo zaczniemy wprowadzać Dyskusje na nowych społecznościach oraz zaczniemy od wyłączania forów na wiki, które nigdy ich nie używały. Jednak jeśli chodzi o społeczności, które obecnie używają forum (albo używały w przeszłości), to migracja nie nastąpi w roku 2016. Chętnie przyjmiemy wiki, które chcą przeprowadzić wcześniejszą migrację (już kilka się zgłosiło). Chcemy Was informować o procesie rozwoju i pracować z Wami na każdym kroku.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.