Od początku do końca 2017 roku średni czas ładowania wiki na Fandomie na komputerach stacjonarnych spadł o 46%, dzięki całości prac modernizacyjnych w ciągu ostatniego roku. To był tylko wierzchołek góry lodowej, a nasz zespół ciężko pracował nad znaczącymi usprawnieniami wydajności w witrynie mobilnej. Odnotowaliśmy już wiele sukcesów, zmniejszając o kilka sekund czas ładowania w przypadku użytkowników używających danych komórkowych.

Jak udało się to osiągnać?

Podjęte kroki

Podczas pomiaru czasów ładowania należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Oto te podstawowe, zarówno dla urządzeń mobilnych, jak i stacjonarnych.

  • First Meaningful Paint.[1] Jest to moment wczytywania głównych elementów górnej części strony (zdefiniowanych jako elementy widoczne natychmiast).
  • Time to Interactive.[2] Punkt, w którym możesz zacząć wchodzić w interakcję ze stroną i konsumować treść, czyli robić to, po co tu jesteś.

Aby osiągnąć poprawę w tych dwóch obszarach, pracowaliśmy nad wieloma różnymi ulepszeniami. Niektóre z nich są już dostępne:

  • Znacznie zmieniliśmy architekturę układu mobilnego, usuwając kod, który nie jest aktywnie używany. Na przykład pliki CSS i JS zostały znacznie zmniejszone, co pozwala na szybsze ładowanie.
  • Przeprojektowaliśmy kolejność, w której ładują się zasoby strony, upewniając się, że najbardziej przydatne rzeczy ładują się jako pierwsze.
  • Zoptymalizowaliśmy szereg tzw. „zależności”, takich jak połączenie z dostawcą miniatur zdjęć. Oznacza to, że obrazy ładują się szybciej.

Spowodowało to znaczną poprawę dla wszystkich. Poniżej znajduje się porównanie czasu ładowania strony na urządzeniach mobilnych pomiędzy sytuacją na dzień dzisiejszy a tym, co mieliśmy nawet na początku 2018 roku. Poniższy film został nagrany przy użyciu sieci 3G, na telefonie Moto G4.

Po lewej dzisiaj, po prawej zeszły rok.

Wyniki

Podczas testowania tych ulepszeń analizowaliśmy wiele różnych stron, ale poniżej przedstawiono dość standardowy wygląd tego, co to oznacza przy korzystaniu z rządzeń mobilnych:

  • Czas First Meaningful Paint zmniejszył się z 2,8 sekundy do około 1,1 sekundy, a więc spadek wyniósł 60%.
  • Czas Time to Interactive obniżył się z 7 sekund do około 3,4 sekundy, czyli spadek o 51%.

Nie dotyczy to tylko mobilnych wiki! Dyskusje i strona z treściami redakcyjnymi Fandomu, są teraz znacznie szybsze, zarówno na urządzeniach mobilnych, jak i na komputerach stacjonarnych. Dzięki temu i naszej pracy nad wersją desktopową w 2017 roku, cała witryna ładuje się teraz znacznie szybciej niż rok temu.

Korzyści i kolejne kroki

Posiadanie szybszej witryny ma wiele zalet, poza większą wygodą dla odwiedzających. Oznacza to, że więcej osób poświęca więcej czasu na czytanie Waszych treści. Nasze dane pokazują, że wraz ze spadkiem czasu ładowania strony zwiększa się liczba stron wyświetlanych przez użytkowników w trakcie jednej sesji.

Oczywiście, to nie koniec (czy kiedykolwiek się zatrzymujemy?) więc planowane są kolejne ulepszenia. Obejmą one:

  • Pracujemy nad szybszym ładowaniem pierwszego obrazu na stronie, uproszczeniem kolejności ładowania elementów artykułu i umożliwieniem szybszego przemieszczania między stronami.
  • Przyjrzymy się możliwym zmianom, które możemy wprowadzić w reklamach i czasie ich ładowania.
  • Będziemy badać, w jaki sposób wyszukiwarki indeksują witrynę, szukając okazji, aby uzyskać jeszcze wyższą pozycję w wynikach wyszukiwania.

Oprócz starań, które podjęliśmy w zeszłym roku, aby zmodernizować wygodę korzystania z wiki, oraz poprawy czasów ładowania w Dyskusjach i artykułów Fandomu, użytkownicy mobilni mają teraz znacznie szybszy dostęp do szerokiej gamy treści Fandomu. Prace nad modernizacją mobilną trwają nadal, a my już nie możemy się doczekać, kiedy zaprezentujemy kolejne aktualizacje w przyszłości!

Przypisy

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.