FANDOM


Ann Watson jest wiceprezesem ds. zasobów ludzkich w Fandom powered by Wikia. Dołączyła do firmy w 2012. Wcześniej napisała wprowadzenie do serii „Wartości Fandomu”.
Balance Value

Zacznijmy od tego, że kocham swoją pracę. Nie „lubię”, „znoszę”, czy „większość czasu mi się podoba” – całym ciałem kocham tę pracę. Wiem, co myślicie: jesteś w HR, jak możesz lubić pracę, w której chodzi o pakowanie innych w kłopoty i wystawianie ocen pracowniczych. Widzieliście kiedyś The Office? Pewnie myślicie o Tobym, ktoś, kogo wszyscy kochają nienawidzić, bać się i mu współczuć. Jednak ja mogę być innym typem pracownika kadr, ponieważ Fandom jest inny i cenimy tutaj Równowagę.

Równowaga to moja ulubiona wartość

Jeśli miałabym wybrać moją ulubioną wartość – a to jak wybierać ulubione dziecko, czego nigdy się nie robi (a tak naprawdę, skrycie ma się to ulubione, ale nigdy się tego nie mówi, żeby nie umniejszyć pozostałych) – to byłaby to Równowaga. Sięga to jeszcze do czasu, gdy dołączyłam. Od czasu kiedy przekroczyłam drzwi – i ten sentyment dzielę z naszym wiceprezesem ds. talentu, Jona-Paula Alesa-Barnicoata, który dołączył w zeszłym roku – gołym okiem było widać, że to więcej niż tylko strona. Nie była to nawet jedna grupa zajmująca się jedną stroną. Było to wiele grup o różnych celach, wspierających tysiące społeczności, z których każda ma własną osobowość i potrzeby.

Nawet wartości potrzebują Równowagi

W moim poprzednim blogu mówiłam Wam o rozmowach, w których chcieliśmy określić wartości najlepiej oddające nasza mentalność. Wspomniałam o debacie pomiędzy słowami „współpraca” a „kooperacja”. Zastanawialiście się trochę nad tymi słowami? Bo ja tak! Jaka jest między nimi różnica? Co się stanie, jak do jednego zostanie przykuta większa uwaga? Muszą one być w równowadze, to samo dotyczy ostatecznego zestawu słów, na których skończyliśmy. Co, jeśli masz za dużo Serca? Za dużo Zaufania? Za dużo Współpracy? Wszystkie mogą prowadzić do bałaganu przy skrajnościach.

Trzymanie naszych wartości w ryzach i nie przysłanianie, jak i eksponowanie ich na tle pozostałych to ciągła sztuczka ekwilibrystyczna. To, że je spisaliśmy, nie oznacza, że nasze zadanie jest zakończone. Dlatego przedstawiamy Równowagę jako pierwszą. Wraz z nią pokazujemy perspektywę potrzebną, aby przyjrzeć się pozostałym.

Rozwijanie się jako ludzie

Długo miałam zawodową obsesję na punkcje koncepcji, że firma (oraz kadry) nie powinny tylko starać się robić lepszych pracowników, ale również lepszych ludzi. Chcę, aby każdy pracownik po zakończeniu pracy w Fandomie nauczył się, rozwijał i zmienił się jako człowiek. Zatrudniamy ludzi takich, jacy są teraz, ale chcę, aby pracownik wyniósł więcej.

Ja wraz z zespołem (głównie z Carlą) mamy okazję wprowadzać programy, które skupiają się na więcej niż tylko elfach robiących zabawki szybciej, ale także lepszych elfach, które są zaszczepione na grypę, mają lepsze pojęcie o finansach, są wolontariuszami w ich okolicy, podróżują, uczą się języków, myją zęby, jedzą zdrowe jedzenie i konkurują z innymi zza oceanu o śmiesznie kiczowate nagrody za zrobienie większej ilości kroków z Fitbitem. Jeśli Fandom byłby znany tylko z robienia zabawek, to rozmowa na temat robienia lepszych ludzi byłaby ogromną stratą czasu. Nic z tego nie miałoby sensu, gdyby nie to, że Fandom jest znany jako kultura.

Kultura Fandomu

Mówiłam już Wam, że mamy ten piękny płomień kultury, który staram się chronić przed zdmuchnięciem. To, czego Wam nie powiedziałam, to, że czasami sama chcę go zdmuchnąć. Oczywiście nie całkiem, tylko niektóre części. Może nie na zawsze, a tylko na jakiś czas. Jak można zdmuchnąć część płomienia bez naruszenia całości? Przestaliście nadążać? Jak znaleźliśmy się na temacie ognia?

Pozwólcie, że wyjaśnię.

Zawsze mieliśmy dobrą równowagę między pracą a życiem prywatnym. Ogólnie stawiamy się w pracy o sensownej godzinie. Nasze biuro w San Francisco jest świetnym miejscem dla pracowników, którzy przeszli przez trzy start-upy w ciągu dwóch lat i są dobrzy w tym, co robią, ale nigdy nie skupili uwagi na tym, co robią w tym czasie. Fandom to świetne miejsce, w którym ludzie mogą przekraczać własne granice, zachowując przy tym rozsądek i pamiętając, jak wyglądają ich dzieci. To, co robimy, kiedy potrzebne jest zaszczepienie poczucia pilności? Nie chcę, aby nasze życie prywatne ucierpiało i złamać obietnicę, która pojawia się w trakcie rekrutacji, ale czasami zdarza się sytuacja, że trzeba zostać dłużej. Czasami w piątek. Tylko tyle ile trzeba, aby przekroczyć metę.

Jeśli jest jedna rzecz, która sprawia problemy z utrzymaniem równowagi, to pozostanie takimi samymi wraz z rozwojem i ewoluowaniem. Zatrudniamy różnych ludzi, podejmujemy nowe ryzyka, odstępujemy od naszych norm, i tak, pracujemy ciężej, jeśli zajdzie taka potrzeba, jednak robimy to mając na uwadze, że pozostanie po godzinach w piątek nie jest normą, i nie jest to przez złe planowanie czy kogoś, kto nadużywa władzy. Jedynym sposobem na robienie czegokolwiek jest zdanie sobie sprawy z tego, kim jesteśmy i wypowiedzenie na głos kim chcemy być. Musimy utrzymać równowagę między tym, skąd pochodzimy a tym, gdzie zmierzamy. W przeciwnym wypadku nie poczynimy żadnych postępów i zgubimy drogę.

Ten blog też potrzebuje Równowagi

Pracowaliśmy nad kilkoma wersjami tego wpisu i mieliśmy problem z trafieniem w dobrą równowagę (śmieszne, że mieliśmy problem znaleźć równowagę w Równowadze). Ja chciałam powiedzieć Wam o naszej niesamowitej szafce z przekąskami, ale także o tym, że stanęłam przed całą firmą i powiedziałam, że nigdy nie będę stawiać na zyski, które spowodują zwiększenie ilości godzin pracy. Albo tym, że nasze biura mają świetne nagłośnienie, albo to, że niektóre moje ulubione historie dotyczą grupowego śpiewania do losowych kanałów na Spotify. Jednak również chciałabym powiedzieć, że jesteśmy spokojni i wyczuleni na to, co potrzebują zawodowcy, aby świetnie wykonywać swoją pracę (w tym przestrzenie, które są ciche i gdzie nic nie odwraca uwagi). Chciałam powiedzieć Wam, że potrafimy być rozważni przy kimś, kto jest w ciężkiej sytuacji, ale także szczycić się czymś na naszych wspaniałych imprezach. Chciałam powiedzieć Wam, że chcemy podejmować decyzje szybko, ale także je przemyśleć, iść szybko i wolno, robić rzeczy, które są piękne, ale zarówno użyteczne oraz robić to, co jest dobre, ale także to, co jest potrzebne.

Balance Collage

Oto kilka fajnych rzeczy, które robimy w Fandomie!

Czasami mogą to być trudne decyzje, ale mogą to również być bardzo satysfakcjonujące. Jak mamy podejmować takie decyzje? Przez współpracę. I to jest wartość, o której będzie mowa za tydzień we wpisie od Teda Gilla, dyrektora ds. produktu i innowacji, oraz Andrzeja Swędrzyńskiego, starszego wiceprezesa ds. inżynierii.

W międzyczasie, jakie są przykłady równowagi w Waszych społecznościach? W jaki sposób zaspokajacie potrzeby obecnych użytkowników i czytelników wraz z potrzebami nowych? Opowiedziałam Wam nasza historię, teraz Wasza kolej!

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.