FANDOM


Ted Gill jest dyrektorem ds. produktu i innowacji w Fandom powered by Wikia i jest w firmie od 2014 r. Napisał ten wpis wspólnie z Andrzejem Swędrzyńskim, starszym wiceprezesem ds. inżynierii, który dołączył do firmy w 2010 r.
Collaboration Value

Kiedy Fandom (wtedy Wikia) został założony ponad dziesięć lat temu, celem firmy było zrzeszanie ludzi wokół ich pasji. Wraz z tworzeniem naszych wartości, okazało się oczywiste, że nie będziemy w stanie opowiedzieć, kim naprawdę jesteśmy bez poruszenia tematu Współpracy.

Wiki są skupione wokół współpracy i jest to zakorzenione w DNA strony. Wiki zostały spopularyzowane, ponieważ jeden z nas nie jest w stanie wiedzieć tyle, co wszyscy razem. Zaczęło się od Wikipedii, a następnie ewoluowało do tysięcy wiki na Fandomie, które mamy dzisiaj. W ten sposób udało nam się zostać największym portalem rozrywkowym na świecie.

To, co nie jest oczywiste to jak pracownicy Fandomu współpracują na co dzień. Ann Watson wspomniała o tym w blogu, który przedstawił nasze wartości. We wprowadzeniu wspomniała, jak niesamowite jest to, że nasza praca tak odzwierciedla sposób działania społeczności. Zbieramy się razem, wszyscy z różnymi pomysłami, pochodzimy z różnych środowisk, i używamy tego do kształtowania podejścia przy rozwiązywaniu problemów i podejmowaniu decyzji. Nawet pisanie bloga jak ten jest podobne do edytowania strony na wiki. Nigdy nie jest widziany tylko przez jedną osobę. Zawsze jest ktoś, kto sprawdza i wprowadza zmiany, żeby opublikowany został jako najlepszy, jaki może być (przyp. tłumacza: dotyczy to również tłumaczenia).

Jednym z najlepszych przykładów współpracy pracowników, jaki zdarzył się niedalekiej przeszłości, jest organizacja Community Connect w 2015 r. Pomysł był prosty: zbierzmy 20-30 użytkowników w naszym biurze w San Francisco i wysłuchajmy, co mają do powiedzenia na temat produktu, naszych celów na przyszłość i tego, czego oczekują po portalu. Oczywiście nic nie jest tak proste, jak może się wydawać. Zorganizowanie takiego wydarzenia wymaga dużego wkładu w logistykę, co wymagało współpracy wszystkich zespołów, aby to osiągnąć. Zespół ds. społeczności musiał zaprosić wszystkich użytkowników. Asystent prezesa zabukował dla nich transport i pokoje w hotelu. Kierownictwo naszego biura musiało przygotować je na tę okazję. Zespoły ds. produktu, marketingu, społeczności, projektowania i wiele innych, przygotowały prezentacje i sesje klasowe do zbierania opinii uczestników. Lista jest długa. Każdy miał wkład w efekt końcowy.

Community Connect 2016 Attendees

Uczestnicy Community Connect 2016.

Sukces inauguracyjnego Community Connect pozwolił nam na dalsze rozszerzenie go. W tym roku jeden miał miejsce w San Francisco oraz drugi w Poznaniu, gdzie pracuje większość naszych inżynierów. Dodaliśmy do tego również grupy fokusowe oraz testy z pomocą użytkowników, co oznaczało, że zostały dodane dodatkowe grupy do kręgu współpracy. Do tego, zorganizowanie wydarzenia mającego miejsce na dwóch kontynentach stworzyło nowe wyzwania logistyczne. Oznacza to, że trzeba zarezerwować dodatkowe loty i hotele (dla uczestników oraz pracowników), przez co kierownicy biur mieli jeszcze więcej roboty. Oba wydarzenia poszły jak po maśle.

Mieliśmy wiele wizyt administratorów w San Francisco, ale nigdy nie sprowadziliśmy grupy użytkowników do Poznania przed 2016. Nasi polscy inżynierowie z radością poznawali użytkowników w ich własnym biurze i z interakcji było oczywiste, że użytkownicy byli zachwyceniu możliwością ich poznania. Administratorzy i doświadczeni użytkownicy często mają talent techniczny, dlatego możliwość porozmawiania z ludźmi, którzy budują i utrzymują stroną, jest rzadkim rarytasem.

Nie da się przesadzić, mówiąc, jak ważna jest taka osobista współpraca. Zawsze współpracowaliśmy i rozmawialiśmy z użytkownikami wirtualnie, czy to przez blogi, forum, czy na czacie, ale świat wirtualny nie jest naprawdę tak interaktywny. Możliwość spojrzenia w oczy osobie, z którą rozmawiasz, usuwa wiele barier. Nie musisz się zastanawiać, jaki jest ton wypowiedzi i czy rozmówca jest z tobą szczery. Kontakt międzyludzki pozwala oboju mówić szczerzej i bardziej komfortowo. Dlatego wprowadziliśmy testy produktu z użytkownikami na Community Connect, gdzie użytkownicy mogli wyrazić opinie na temat naszych nowych produktów i pomysłów. To bezcenny proces.

Są użytkownicy, którzy na przestrzeni lat, wykroczyli ponad wszystko, jeśli chodzi o współpracę z personelem Fandomu, a ich wkład nawet pokazuje w akcji Równowagę. Weźmy dla przykładu Volunteer Developerów. Pracują nad naprawianiem błędów, a nawet tworzeniem nowych narzędzi. Nie tylko pozwala im to na rozwijanie ich hobby, ale również rozwianie zawodowych umiejętności i zainteresowań. Wielu takich użytkowników, którzy pracowali z nami w przeszłości, zostało stażystami, a nawet pełnoetatowymi pracownikami.

Ta wspaniała współpraca nie byłaby możliwa bez Społeczności, i to będzie wartość, o której będzie mowa za tydzień, wraz z postem autorstwa Jen Burton, wiceprezes ds. społeczności, oraz Williama Schultze'a, starszego wiceprezesa ds. rozwoju.

A w międzyczasie. Jakie są przykłady współpracy w Waszej społeczności? Dlaczego cenicie tę wartość? Opowiedzieliśmy naszą historię, teraz Wasza kolej!

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.