W ciągu ostatnich dwóch miesięcy ujawniliśmy wiele informacji dotyczących naszych zamiarów udoskonalenia strony, najpierw w podsumowaniu naszych planów na 2017 rok, a później, bardziej szczegółowo, w serii wpisów o reklamach (ang.). Zapewnienie wyższego standardu użytkowania wiki jest jednym z naszych najważniejszych celów w pierwszej połowie 2017 roku, nic więc dziwnego, że często pytacie, jak dokładnie planujemy to osiągnąć. Poniżej zamieszczamy wczesne spojrzenie na ten projekt, licząc na Wasze uwagi i komentarze.

Portal lepszy dla wszystkich

Chcemy, żeby Fandom stał się nowoczesnym portalem, gdzie nasi czytelnicy zawsze znajdą właściwe treści we właściwym czasie. Portalem, który jest zarazem prosty w obsłudze i zapewnia najwyższy standard naszym największym grupom odbiorców: użytkownikom i reklamodawcom.

  • Użytkownicy i czytelnicy. To dzięki Wam możemy w ogóle działać. I każdy chyba przyzna, że pomiędzy rzeczywistą treścią a innymi elementami na stronie istnieje duża nierówność. A to przecież właśnie treść jest najważniejsza i nigdy nie powinno być inaczej.
  • Reklamodawcy. Zwiększanie naszej atrakcyjności dla reklamodawców pozwala nam utrzymywać ciągły rozwój wiki oraz udoskonalać wtyczki, funkcje i ogólne działanie portalu. Strony wiki są szczególnym wyzwaniem, ponieważ ich wygląd nie zmienił się wiele od 2010 roku (w tym czasie przybyło za to wiele niskiej jakości reklam), podczas gdy oczekiwania reklamodawców zmieniły się diametralnie. Oczekują oni od stron, na których zamieszczają reklamy przejrzystości i nowoczesności.

Co ciekawe, to czego chcą użytkownicy i czytelnicy – uprzątnięcie strony i wyeksponowanie treści – jest też tym, na czym zależy reklamodawcom. Te wspólne potrzeby stoją u podstaw tego projektu i są powodem, dla którego chcemy razem z Wami znaleźć idealną równowagę pomiędzy tworzeniem wartości dla reklamodawców oraz zapewnianiem najwyższego komfortu użytkowania strony.

Krok pierwszy: Filmy

Jest wiele elementów, którymi będziemy musieli się zająć, żeby osiągnąć zamierzony cel „modernizacji” wiki. Mowa tutaj m.in. o powiązanych treściach wideo, doborze reklam, wydajności strony oraz dostępności treści.

Zaczynamy od filmów – dlaczego? Przewiduje się, że do 2020 roku przeglądanie treści wideo będzie stanowić nawet 80% całego ruchu w internecie. Tylko w tym roku wydatki na internetowe reklamy wideo mają wzrosnąć o 31%. Wydaje się oczywiste, że branża, zarówno z perspektywy reklam, jak i treści, zmierza w stronę wykorzystania filmów i to w szybkim tempie.

Do tej pory zamieszczanie filmów na wiki nie było powszechnie dostępne, jednakże coraz częściej użytkownicy szukają właśnie takich treści. Nie przechodzimy do branży filmowej, chodzi nam jednak o zwiększenie różnorodności treści na stronie, żeby sprostać oczekiwaniom naszych użytkowników i reklamodawców.

Nie chcemy jednak tylko reagować na trendy rynkowe i dostosowywać się do nich – modernizacja wiki to dla nas ogromna szansa na:

  • Umieszczanie droższych reklam w treściach wideo pozwoli nam uprzątnąć wygląd wiki – na stronie będziemy mogli umieszczać sumarycznie mniej reklam.
  • Usunięcie reklam poprawi też wydajność strony, a właśnie ona stanowi nasz największy problem związany z reklamami na portalu.
  • Będziemy mogli umieszczać na stronach powiązane tematycznie filmy stworzone przez nasz zespół, które będą mogły pojawiać się również w mediach społecznościowych i na YouTube, co sprowadzi na Wasze wiki więcej czytelników.
  • Filmy są dla wielu naszych odbiorców najciekawszym i najszybszym sposobem odbierania informacji oraz umożliwiają odkrywanie nowych treści w zupełnie inny sposób.

Podsumowując, wykorzystanie filmów pozwoli nam uprzątnąć wygląd wiki i uporządkować chaos reklamowy dzięki powiązanym tematycznie filmom i wysokiej jakości reklamom oraz zaoferować naszym użytkownikom nowy sposób odbioru treści, którego sami często szukają. Gdy osiągniemy te cele, będziemy mogli zająć się dalszym udoskonalaniem strony.

Wczesne testy treści wideo

Obecnie przeprowadzamy testy zamieszczania filmów na zmodernizowanej wersji anglojęzycznej Harry Potter Wiki na trzech stronach: Lista czarów (List of spells), Domy Hogwartu (Hogwarts Houses) oraz Newton Scamander. Daleko jeszcze do końcowego produktu – to na razie dosyć wczesna wersja, oparta w znacznej mierze na przeprowadzonych do tej pory testach. Będziemy eksperymentować nad różnymi podejściami – zmieniając rozmiar filmów i ich rozmieszczenie na stronie – w oparciu o dane zbierane od użytkowników, Wasze opinie oraz wyniki naszych testów.

Możliwe, że nie wszystkie strony, a może nawet nie wszystkie wiki będą miały dostęp do tematycznych filmów tak, jak Harry Potter Wiki – treści wideo nie będą przecież pasować do każdego fandomu. Będziemy jednak testować moduły umożliwiające zamieszczanie powiązanych filmów na różnych stronach portalu. Więcej wiki, które obsługują zamieszczanie filmów i reklam z nimi powiązanych pozwoli nam na dalszą modernizację strony i w dużej mierze właśnie to testujemy.

Pracujemy obecnie nad rozszerzeniem testów na większą liczbę wiki, więc jeżeli chcecie, żeby Wasza wiki wzięła w nich udział – napiszcie do nas, rozpatrzymy Wasze prośby. Zależy nam, żeby uczestniczące w testach strony były możliwie jak najbardziej zaangażowane. Nawet gdy filmy tworzone są przez pracowników Fandomu, chcemy, żeby użytkownicy uczestniczyli w tworzeniu scenariuszy, dzięki czemu efekt końcowy stanie się bardziej naturalny i autentyczny.

Więcej informacji

W Centrum Społeczności zostanie założone subforum poświęcone projektowi, w którym znajdziecie takie informacje jak: osoby nad nim pracujące, nasze cele oraz sposoby zaangażowania społeczności.

Dzięki temu projektowi chcemy osiągnąć bardziej nowoczesny, wydajniejszy standard użytkowania wiki w portalu Fandom. Wprowadzenie filmów to nieodzowny pierwszy krok na drodze do nowoczesnych wiki, a ich działanie będzie wymagało Waszych opinii i pomysłów.

Wasze opinie pomagają nam lepiej wykonywać pracę, więc wszystkie pomysły są mile widziane. Chcemy wprowadzać nowe funkcje krok po kroku, a nie tworzyć gotowy produkt bez możliwości usłyszenia Waszych uwag, nie jest to więc dla Was i dla Waszych wiki ostatnia okazja, żeby wpłynąć na jego finalny kształt. Chcemy też dać Wam większy wgląd w nasz proces decyzyjny: będziemy Was informować o tym, jak używamy Waszych opinii i propozycji, oraz dlaczego wykorzystujemy jedne, a inne odrzucamy.

Jeżeli macie pytania lub uwagi dotyczące modernizacji wiki – napiszcie do nas!

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.