Czołem Wikianie! W tym blogu przedstawię Wam nową funkcję – zarządzanie stronami głównymi dla urządzeń mobilnych.

Dla większości społeczności, strona główna jest najczęściej odwiedzaną stroną. Cztery na pięć najbardziej popularnych stron na całej Wikii to strony główne, co ma sens – wpisując „Star Wars Wiki” w wyszukiwarce najprawdopodobniej wyświetli stronę główną jako pierwszy wynik.

Strony główne na komputerach z reguły stanowią duży zbiór treści, galerii, szablonów i elementów wyglądu, które mają reprezentować społeczność. Niestety, elementy, które pozwalają na wyróżnienie się na komputerach często stanowią utrudnienie obsługi na urządzeniach mobilnych. Ponieważ ponad połowa użytkowników Wikii odwiedza portal na czymś innym niż komputery, to narzędzie ma na celu zwiększenie komfortu przeglądania na ich urządzeniach przez zapewnienie dostępu do obszernej i dogłębnych treści dostępnych na danej społeczności.

Społeczności, które posiadają aplikację już wiedzą o co chodzi: za pomocą prostego systemu zarządzania treścią można wybrać najważniejsze artykuły, filmy, blogi czy kategorie, na które warto zwrócić uwagę czytelników. Wygoda korzystania z aplikacji jest tak duża, że chcieliśmy zobaczyć czy sprawdzi się również w mobilnych przeglądarkach.

Mając to na celu przeprowadziliśmy kilka testów i porównaliśmy nowe doświadczenia ze starymi mobilnymi stronami głównymi. Okazało się, że użytkownikom test bardzo przypadł do gustu. Na podstawie dwóch tygodniowych testów zanotowaliśmy zwiększenie o 12-16% w ilości stron na sesję, oraz obniżenie o 18-21% współczynnika odrzuceń (zamknięcie strony po otwarciu tylko jednej strony). Jak na szybki i prosty test to znaczny wzrost zaangażowania.

Kiedy włączyliśmy te zmiany dla większej ilości wiki z aplikacjami, liczby były podobnie imponujące jak we wstępnych testach. Wtedy pomyśleliśmy o udostępnieniu tego dla wszystkich społeczności – nawet tych, które nie mają obecnie aplikacji mobilnych.

Zmiany możecie zobaczyć w akcji już na wielu wikiach. Odwiedzicie Wookieepedię czy Game of Thrones Wiki na telefonie już teraz. Dla tych co wolą screenshoty:

WookCurated.png
GoTCurated.png

Jeśli chodzi o CMS (system zarządzania treścią), zostanie on podzielony na poniższe sekcje:

Wyróżniona treść na samej górze

  • Wyróżniona treść
    • Ta sekcja stanowi świetny sposób na wyróżnienie pojedynczych elementów treści takich jak artykuły czy blogi. To dobry sposób na ukazanie czytelnikom nowości na temat tego co się dzieje na Twojej wiki oraz w fandomie, który opisujesz.

Pozwól czytelnikom zagłębić się w kategoriach

  • Wyróżnione kategorie
    • Kategorie stanowią dobry sposób na przedstawienie czytelnikom ogólnego zarysu treści. To jak udostępnienie poglądowej nawigacji, która może potencjalnie prowadzić do dziesiątek tysięcy artykułów.
  • Opcjonalne kategorie
    • Chociaż wyróżnienie kategorii pozwala na zgrupowanie kilku kategorii razem, nie zawsze ma to sens. Opcjonalne kategorie pozwalają Ci na wyświetlenie ich samych.

Na dodatek zarządzanej treści, którą dostosujesz, nowe strony głównej będą dynamicznie wyświetlać popularne artykuły i filmy co pozwoli przypadkowym czytelnikom zobaczyć nowości na Twojej wikii.

Przytnij obrazy do swoich potrzeb

Administratorzy społeczności mają dostęp do narzędzia z poziomu przycisku na stronie głównej zarówno na komputerach jak i urządzeniach mobilnych. Każdy element wymaga wybranie reprezentującego go obrazu, który może zostać przesłany z komputera/telefony lub wybrany ze zdjęć przesłanych na wiki. Będziesz również mieć możliwość przycięcia zdjęcia, tak aby dopasować do tego co zobaczy czytelnik. Więcej szczegółów znajdziesz na stronie Pomoc:Zarządzanie stroną główną.

Myślimy, że jest jeszcze sporo miejsca na poprawki, dlatego chcielibyśmy się dowiedzieć co o tym sądzicie. Są jakieś funkcje, które chcielibyście zobaczyć? Może więcej kontroli nad sekcją zarządzaną? Czy jest coś co działa na komputerach, ale nie jest wspierane w wersji mobilnej? Dajcie nam znać.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.