FANDOM


Dzień dobry? Nikt się mnie tu nie spodziewał, prawda? :)

Dzisiaj, w ramach formatu „Admin od kuchni”, chciałbym porozmawiać z osobą… z Gamepedii. Frisk jest administratorem polskiej Minecraft Wiki oraz członkiem Gamepedia Rapid Anti-Spam Patrol (w skrócie GRASP).

Jeśli chcecie poznać go lepiej, zapraszam do lektury.

AOK-Frisk
Witaj w adminie od kuchni, kozo! Powiedz nam coś o sobie.
Frisk: Nazywam się Piotr, ale w sieci używam pseudonimu Frisk, z którym czuję się lepiej. Od mniej-więcej 2013 roku uczestniczę w rozwoju wszelakich encyklopedii na Gamepedii. Oprócz tego głównie spędzam czas w domu przy programowaniu, graniu w gry. Poza tym interesuje mnie fandom Furry oraz tematy informatyczne.
Osobiście kojarzę Cię jako biurokratę Minecraft Wiki oraz członka zespołu odpowiedzialnego za tłumaczenie tej gry. Czy to była rzeczywiście twoja pierwsza wiki, czy może udzielałeś się gdzieś wcześniej?
Frisk: W Internecie zaczynałem w zasadzie jak każdy — wątpię, aby było tutaj wiele ciekawego do wspomnienia. W Minecraft zacząłem grać mniej więcej w okolicy aktualizacji 1.1. Po długim używaniu polskiej Minecraft Wiki jako źródła wiedzy o grze zarejestrowałem się na Gamepedii w 2013 roku, aby zaktualizować informacje o aktualizacjach gry. Irytowało mnie, iż te nie były dodawane na bieżąco.
Niedługo po tym, dzięki mojemu zainteresowaniu grą, postanowiłem stworzyć serwer Minecraft dla znajomych, zacząłem wchodzić na angielskie strony o pluginach do serwera. Dzięki temu udało mi się poszerzyć horyzonty odnośnie tego, co mogłem osiągnąć w Internecie (oraz pozyskałem sporo wiedzy na temat języka angielskiego). Od tamtego czasu czynnie zajmowałem się pielęgnowaniem polskiego projektu, oficjalnej Minecraft Wiki.
Wow, czyli interesujesz się tematem już naprawdę długo (nieśmiertelne 1.2.5). W każdym razie, co sprawiło Ci największą trudność po dołączeniu na Minecraft Wiki?
Frisk: W zasadzie moją największa zmorą — jeżeli chodzi o wiki — do tej pory są elementy techniczne, a szczególnie szablony oraz moduły. Będąc tę mniejszą wiki, Minecraft Wiki Polska często używa rzeczy podobnych do tych, co są na angielskim odpowiedniku. Ten zaś, w większości, używa modułów napisanych w języku Lua, którego nie udało mi się opanować do teraz mimo wielu prób.
Oczywiste jest, że przy pracy na wiki bardzo często będzie się wpadało na takie właśnie elementy techniczne, które trzeba często aktualizować wraz z nowymi dodatkami do gry — gdy stare implementacje przestają być sensowne. Jest to jedna z rzeczy, które chciałbym w przyszłości opanować, aby uniknąć zastojów w tworzeniu wiki.
W takim razie, co mógłbyś poradzić użytkownikom, których strona techniczna przerasta, a jednak chcą podzielić się swoją wiedzą?
Frisk: Jeżeli chodzi o funkcje parsera — po pewnym czasie czytania dokumentacji stwierdziłem, że nie jest on aż taki zły. Gdy zrozumie się główną logikę działania, jestem w stanie napisać coś sensownego. Chyba najlepszą radą w takich przypadkach jest przypatrzenie się, jak działają istniejące już szablony/moduły, szczególnie te prostsze. Rozebranie ich na kawałki oraz eksperymentowanie w sandboxie może dać sporo wiedzy na temat ich działania.
Myślę, że bardzo ważne jest rozpoczęcie od tworzenia bardzo prostego kodu i próba podnoszenia poprzeczki z czasem. Zdaje mi się, że to mój główny powód, dlaczego tak szybko podnoszę białą flagę — staram się stworzyć coś skomplikowanego bez wcześniejszej wiedzy na ten temat.
Działasz na szeroko pojętej Gamepedii już dłuższy czas, masz doświadczenie w byciu administratorem jak i biurokratą. Jaki, Twoim zdaniem, powinien być administrator? Na co powinien zwrócić uwagę, gdy dopiero otrzymał swoje pierwsze „przyciski”?
Frisk: Osobiście uważam, iż najważniejszymi cechami administratora powinna być cierpliwość oraz chęć pomocy innym.
Jednym z najważniejszych aspektów jest traktowanie każdej osoby z należytym szacunkiem za to, że chcą poświęcić swój czas nad jej rozwojem. Czasem, gdy przeglądam dyskusje na różnych wiki (co zdarza mi się bardzo często z powodu przynależności do GRASP), widzę administratorów, a nawet nawet personel strony, który nie zakłada dobrej woli edytujących. Według mnie jest to duży błąd — zwykła nieumiejętność edycji użytkowników powoduje u niektórych odruch sięgania po młot z podpisem „Ban”, podczas gdy użytkownik sam dopiero zaczyna swoją przygodę na wiki.
Administratorzy powinni być przykładem dla innych użytkowników — według mnie jest to głównie rola przewodnika z dodatkowymi narzędziami.
Oprócz tego, ponowne odwiedzenie Specjalna:Strony_specjalne brzmi jak dobry pomysł po otrzymaniu uprawnień administratora — MediaWiki (+ rozszerzenia) ma sporo przydatnych narzędzi, o których wiele osób nie ma pojęcia.
Skoro już o GRASPach mowa – byłbyś w stanie wytłumaczyć, czym ta grupa się zajmuje? W jakim stopniu pokrywa się z zdaniami działających na Fandomie helperów i VSTFów?
Frisk: Nie jestem w stanie powiedzieć, jak bardzo zadania GRASPu pokrywają się z zadaniami wikiow… znaczy fandomowych helperów, gdyż dopiero poznaję strukturę Fandomu. Jednakże od pewnego czasu jestem w stanie głębiej poznać społeczność Fandomu, w szczególności członków VSTF.
Obie grupy powstały w celu rozwiązania tego samego problemu, mają prawie identyczne zadania oraz lekko różniące się uprawnienia (jedną z głównych różnic jest fakt, iż GRASP nie posiada CheckUsera). Obie grupy korzystają z własnych narzędzi do rozpoznawania i eliminowania spamu oraz wandalizmów. Na Fandomie jednak zakres działań jest o wiele szerszy. Fandom posiada możliwość zakładania własnych wiki oraz ma o wiele większą ilość użytkowników, powoduje to że VSTF ma znacznie więcej pracy ale również członków w grupie.
Zejdźmy na chwilę z tematów związanych z wiki. Skąd się wziął pomysł na avatar oraz nick, piotrexie43?
Frisk: Musiałeś użyć mojego starego nicku, prawda? XD
Mój avatar to tak naprawdę część arkusza referencyjnego czegoś, co w fandomie furry nazywa się „fursoną”. W skrócie jest to jakby fantastyczna, antropomorficzna wersja przedstawiająca mnie. Postać nie została jednak narysowana przeze mnie, a przez KairyuDee na zlecenie bliskiej mi osoby. Postać jest kozą, gdyż kozy są słodkie :)
Nick? Zawsze piszę, że jest to całkiem tragicznie smutna historia jego stworzenia, gdyż nie ma ona w sobie krzty oryginalności. W przeszłości, gdy miałem jeszcze bardzo mało lat, postanowiłem założyć swój adres email. Po ogromnym wysiłku intelektualnym postanowiłem użyć coś związanego z moim imieniem oraz dodać x, gdyż jak każdy wie, nick bez x jest nickiem nudnym. Piotrex był jednak zajęty, dlatego musiałem wybrać jedną z podpowiedzi daną mi przez serwis email. Tak skończyłem z jakże wspaniałym nickiem piotrex43.
Dzisiaj jednak używam nicku „Frisk”, który przeszedł jeszcze bardziej wyimaginowany proces twórczy. Otóż bardzo spodobało mi się imię postaci z gry Undertale (❤️) i, po długim wymienianiu plusów oraz minusów zmiany z nicku z x, postanowiłem, iż zmiana byłaby bardzo miła.
Jak oceniasz najnowsze aktualizacje Minecrafta? Na optymalizację tymczasowo spuśćmy zasłony milczenia.
Frisk: Według mojej opinii gra idzie w dobrym kierunku — ostatnia aktualizacja 1.14 w dużym stopniu zmieniła grę i uczyniła ją o wiele bardziej interesującą. Ilość zmian w wersji jest spora w porównaniu do wcześniejszych aktualizacji. Samo powodzenie aktualizacji oceniam po ilości czasu spędzonego na prywatnym serwerze, przeze mnie oraz moich znajomych.
Chciałbym w przyszłości zobaczyć zmiany do podziemia gry, gdyż jak na grę z "Mine" w nazwie, nie mogę pozbyć się myśli, że podziemia są strasznie ignorowane przez deweloperów gry.
W takim razie, czekamy na 1.15! A tak z innej beczki, dlaczego przeglądarki oparte o Chromium są lepsze od Firefoxa?
Frisk: W pytaniu znajduje się oczywisty błąd logiczny — otóż słowo lepsze powinno być oczywiście zastąpione słowem gorsze. Wybaczam autorowi ten błąd, każdemu się może zdarzyć. (:
A są one lepsze dlatego, iż ich rozwój nie jest w pełni kontrolowany przez korporacyjnego giganta, który trzymałby monopolistyczną pieczę nad dalszym rozwojem Internetu. Przeglądarki oparte o silnik używanym w Firefox za to korzystają z otwartych standardów, które są wciąż rozwijane przez użytkowników sieci, a ich rozwoju nie pilnuje grupa smutnych osób z celami zarobkowymi. :)
Ekhem… W3C, ekhem… Wróćmy na chwilę do wiki — jesteś już to naprawdę kawał czasu, niejednokrotnie uczestniczyłeś w dyskusjach na temat nadchodzących zmian. Jak oceniasz to, co ostatnio się dzieje na Gamepedii po przejęciu przez Wikię? Jak oceniasz rozwój ich głównego serwisu, Fandomu? Jakie masz w ogóle podejście do tego?
Frisk: Gamepedia, po przejęciu przez Wikię, działa nadal mniej więcej tak samo. Zrodził się projekt Crossover, którego celem jest połączenie dwóch lub więcej wiki na ten sam temat w jedną, na Gamepedii czy na Wikii. Osobiście uważam, że cały projekt jest bardzo interesujący i nie mam do niego żadnych zastrzeżeń. Przed przekierowaniem wiki z jednej platformy na drugą staff upewnia się, że to jest to coś, czego chcą obie społeczności, na obu platformach. Dopóki ta kwestia jest omawiana przez obie społeczności i osiągany jest konsensus, nie mam najmniejszego problemu z projektem. W moim odczuciu projekt ten pokazuje także, że czarny scenariusz — którego wszyscy się bali po wiadomości o przejęciu przez Wikię — w postaci całkowitego scalenia obu platform nie jest w planach.
Zmiany w zarządzaniu obu serwisów również wydają mi się interesujące. Wiele osobistości z Gamepedii objęło wysokie pozycje w Fandomie, Fandom przejmuje pomysł menedżerów wiki i implementuje go na swojej platformie, a z tego, co wiem, jest to nie jedyna funkcja, która niedługo zostanie zaimportowana z Gamepedii na Fandom ;). Gamepedia staje się bardziej przejrzysta po udostępnieniu swojego issue trackera na GitLabie, dzięki czemu społeczność może mieć wgląd w to, jakie problemy są naprawiane oraz samemu zgłaszać problemy i dodawać tłumaczenia rozszerzeń. Tworzona jest metoda komunikacji użytkowników na obu platformach w celu ułatwionej komunikacji z osób zarządzającymi obiema platformami. Użytkownicy platform są wypytywani przez staffów na temat rozwoju nowych funkcji.
Wydaje się, że Fandom rzeczywiście zaczyna stąpać po dobrej drodze. Wiele opowieści w klimacie horror, które czytałem na temat Wikii, zdają się coraz mniej realistyczne. O ile wiele kwestii nadal wymaga pracy, to myślę, że zmiany poczyniane przez Wikię nie są najgorsze. Nadal chciałbym zobaczyć wprowadzenie czegoś stylizowanego na podstawie programu PRO na Gamepedii, gdzie aktywni edytorzy, którzy rozwijają wiki, są wynagradzani przynajmniej w taki sposób, że całkowicie nie widzą reklam.
Staram się nadal być podejrzliwy w stosunku do Fandomu/Gamepedii, gdyż są to korporacje, a te mają jeden cel. W dalszym ciągu będę starał się walczyć o lepsze wiki dla wszystkich, jak zresztą robiłem to do tej pory. Aczkolwiek jedno muszę przyznać, ostatnie zmiany wydają mi się korzystne dla wszystkich.
Rozwińmy to temat troszeczkę — w takim razie jakiej zmiany oczekiwałbyś (oczywiście na obu platformach) w przyszłości? Dlaczego?
Frisk: Na Fandomie zdecydowanie chciałbym zobaczyć nieprzestarzałą wersję MediaWiki, mimo iż szanse, że kiedykolwiek to zobaczę, są bardzo nikłe. Poza tym, więcej skórek. Na Gamepedii? Chciałbym, aby grupa biurokratów była częściej nadawana aktywnym administratorom oraz aby tworzenie nowych wiki nie było procesem manualnym — wykonywanym jedynie przez personel — a podobnym jak na Fandomie, gdzie każdy może założyć swoją wiki.
Oprócz tego? Szczerze, nie wiem. Wiki jako tako mi odpowiadają już teraz. Marzeniem byłoby pozbycie się reklam dla wszystkich, ale to zostanie jedynie marzeniem.
Niestety nasz czas dobiegł końca — bardzo przyjemna rozmowa z tego wywiadu wyniknęła. Czy jest coś, co chciałbyś dodać na koniec? Kogoś pozdrowić może? :>
Frisk: Pozdrawiam wszystkich śmieszków, którzy postanowili pewnego czasu dołączyć na serwer Discord Minecraft Wiki Polska i rozpocząć rozmowę z Gamepediową częścią społeczności :). Pozdrawiam również użytkowników Fandomu, pozdrawiam oraz wysyłam dzięki za waszą pracę nad wiki, z których sam wielokrotnie korzystałem!

Kolejny wpis w ramach wznowionej serii Admin od kuchni jest już za nami — następny pojawi się za dwa tygodnie. Do zobaczenia! Tymczasem zapraszam do komentowania i zgłaszania własnych kandydatów.

Trzymajcie się, cześć ^^

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.