FANDOM


Witajcie!

Dzisiaj sobota, a więc i kolejny wywiad z serii Admin od kuchni. Emoticon_happy.png Dzisiaj naszym gościem jest Luqgreg, biurokrata i administratora polskiej Need for Speed Wiki, a od dosłownie dzisiaj także i anglojęzycznej wiki na ten temat. Życzę miłej lektury wywiadu. Emoticon_wink.png

AOK-Luqgreg
Witaj Luqgreg! Na początek... powiedz coś o sobie. Kim jesteś? Czym się zajmujesz na co dzień? Emoticon_wink.png
Witam! Edytuję na Fandomie już od ponad półtora roku i prócz rozwijania kilku projektów w miarę możliwości staram się pomagać innym. Poza Fandomem jestem zwykłym uczniem - na ten moment w okresie "przejściowym" Emoticon_wink.png
...hmm, a co przedstawia Twój avatar? Emoticon_happy.png
No tego się akurat da dosyć łatwo domyślić. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Otóż "Lenny Face" się tam znalazł ze względu na moje nietypowe poczucie humoru i chęć "pośmieszkowania". Zdarza mi się niejednokrotnie wstawić do wypowiedzi jakiś żart, często zachaczający o połacie "czarnego humoru". Nie znaczy to jednak, że nie da się ze mną poważnie porozmawiać. Staram się podchodzić do wszystkiego z dystansem. Emoticon_wink.png
...a Twoja nazwa użytkownika... skąd się wzięła? Emoticon_happy.png
Wiedziałem, że takie pytanie padnie. Emoticon_happy.png Szczerze, sam nie pamiętam jak ta "zlepka" powstała - kilka ładnych lat minęło, jedynie powiem, że częściowo jest ona związana z moim imieniem. Myślałem nad jakąś unikalną nazwą, taka wpadła do głowy, spodobała mi się i tak została. Chociaż z perspektywy czasu wydaje się ona głupia i pozbawiona wszelkiego sensu. Dodam jeszcze, że ze względu na trudności z jej wypowiedzeniem wiele osób sobie ją skraca do poprostu "Luq", bądź ostatnio nawet do "Lu".
Okej. Emoticon_happy.png Właściwie spytałem Cię o nazwę użytkownika, o avatar i o to, kim jesteś ogólnie... ale wciąż nie wiemy jednego - jak trafiłeś na FANDOM (w owych czasach, na Wikię)? Od czego zacząłeś? Jak wygląda potoczyła się Twoja historia jako użytkownika naszej społeczności? Na których projektach działałeś?
Na FANDOM (wtedy jeszcze Wikię) już trafiałem parokrotnie szukając informacji dot. gier w które grałem - jestem osobą, która lubi dogłębnie poznawać niektóre uniwersa i szukam róźnych ciekawostek czy sekretów na dany temat. No i na pewnej wiki, przy jednym artykule, zauważyłem kilka dość rażących błędów. By nie było widać mojego IP założyłem konto i je poprawiłem. Przy okazji poprawiłem jeszcze jeden artykuł i zostawiłem konto nieużywane przez dosyć długi czas. Dopiero w dzień przed wigilią Bożego Narodzenia 2015 roku trafiłem na polską Need for Speed Wiki, gdzie po poprawieniu kilku błędów zostałem na dłużej. Sam byłem z serią dosyć obyty, więc chciałem się podzielić swoją wiedzą. Po dwóch miesiącach tworzenia artykułów dostałem od Pirra uprawnienia administratora i mogłem się rozwijać dalej Emoticon_laughing.png Po kolejnych kilku miesiącach, niestety samotnego edytowania, dostałem uprawnienia biurokraty i zostałem z wikią praktycznie sam. W międzyczasie utworzyłem polską Burnout Wiki, ale skończyła ofiarą słomianego zapału - mam nadzieję, że kiedyś jeszcze znajdę czas by ją rozwinąć. Chociaż ta porażka nauczyła mnie kilku rzeczy. Emoticon_wink.png

I tak żmudnie edytując na zarówno jak i na polskiej jak i angielskiej NFS Wiki minłął rok. Na CS zaglądałem, ale się nigdy nie wypowiadałem, ani nie wchodziłem na czat, aż na trafiłem na link do tutejszego Discorda. Dzięki temu w końcu miałem okazję w końcu poznać innych edytorów na FANDOMIE, czy ponownie spotkać Pirra :V.

A więc edytowałeś na Need for Speed Wiki, jesteś też założycielem Burnout Wiki... w zasadzie chciałbym Cię spytać o Need for Speed Wiki. Emoticon_wink.png Jesteś jej administratorem i biurokratą - opowiedz nam, jak wygląda codzienna praca tam, co możesz powiedzieć o społeczności Need for Speed Wiki? Jakie są główne problemy tej wiki?
Tak jak już wcześniej zaznaczyłem, na obecną chwilę na Need for Speed Wiki jestem jedynym stałym edytorem, chociaż raz na jakiś czas ktoś się przewinie i poprawi coś lub napisze miły komentarz. Sam głównie zajmuję się dokumentowaniem zawartości gier - listy dostępnych tras, czy dostępnych modyfikacji aut oraz zbieraniu przeróżnych ciekawostek. Często mi się zdarza spędzić kolejną godzinę z daną grą, czy przeszukać jej pliki w poszukiwaniu danej informacji. Największym problemem wiki jest brak aktywnych użytkowników, przez co czasem tracę chęci do jej dalszego rozwijania.
No nic, życzę Ci, byś po jakimś czasie znalazł dla NFS Wiki stałą społeczność.... i dalszej wytrwałości w tworzeniu Need for Speed Wiki. Emoticon_wink.png No właśnie, edytorzy na FANDOMIE, którzy mają kilkuletni staż w edytowaniu, widzieli niejedną zmianę wprowadzoną przez przysłowiową „górę”. Emoticon_wink.png Ogólnie, jak oceniasz same zmiany i ich kierunek?
Dziękuję! Emoticon_happy.png Nie miałem okazji widzieć zbyt wielu zmian, ale mam co do nich mieszane odczucia. Jak na przykład podoba mi się minimalistyczny wygląd nowego nagłówka i nawigacji, tak wprowadzanie filmów w artykułach (co widać na kilku angielskich wikiach) już niekoniecznie - przeczy to moim zdaniem idei która przyświęca rozwijaniu danych projektów. Odnoszę też wrażenie iż zmiany są wycelowane zdecydowanie bardziej w czytelników, którzy raz na jakiś czas zajrzą na FANDOM poszukać informacji, a brakuje innowacji dla stałych edytorów i administratorów.
Myślę jednak, że 1,5 roku jakiegoś większego edytowania daje i tak jakiś ogląd na sprawy... nie tylko takie sprawy, ale też wszelakie związane z samym używaniem przycisków... no właśnie, jako wprawiony administrator, co doradzisz komuś, kto dopiero dostał przyciski?
Na pewno, warto się rozejrzeć do czego otrzymaliśmy dostęp, ale nie oznacza to, by od razu wszystkiego używać. Na to przyjdzie czas. Emoticon_wink.png Ogromnym błędem byłoby też pomyślenie "napracowałem się na te uprawnienia, teraz niech inni edytują" - mimo nowych przycisków, warto kontynuować swoją pracę jako edytor, a nie zajmować się samym patrolowaniem, czy zmienianiem wyglądu. To, że jest się administratorem nie oznacza też, że można narzucać swoją wolę. Warto przedyskutować zmiany, czy inne decyzje wraz ze społecznością.
A gdy jednak na Need for Speed Wiki zawita nowy edytor - co mu doradzisz? Jak ma rozpocząć?
Na pewno nie chciałbym "nadmiarem" porad go wystraszyć. Nawet najmniejsza poprawka jest przydatna, więc niech nie boi się edytować, a jeżeli ma wątpliwości nikt nie zabrania mu się zapytać administracji :). Jeśli popełnia jakieś większe błędy warto to też mu wytłumaczyć, drobnostki można zawsze skorygować samemu.
Jak radzisz sobie w sytuacjach jakichkolwiek sporów, konfliktów?
Jeżeli mam dwie strony do wyboru, staram się rozpatrzeć argumenty i postulaty każdej ze stron i wybrać tą, która wyjdzie najlepiej dla dobra ogółu. Jeżeli jest to możliwe staram się też pójść na częściowe ustępstwo dla drugiej strony. Z taką sytuacją już miałem okazję się zetknąć, gdy na Need for Speed Wiki pewna osoba umieściła artykuł o wydanej fanowskiej książce, po czym znalazł się wiele komentarzy, że tego artykułu tu nie powinno być, a sama książka to oszustwo. Ostatecznie artykuł został znacząco zmodyfikowany, by zaznaczał, że to nieoficjalna twórczość i jest linkowany tylko w kilku miejscach. Niestety dalej się pojawiają komentarze atakujące i książkę, i administrację.
No to na koniec... chciałbyś kogoś pozdrowić? Emoticon_happy.png
W szczególności Pirra, który mi pozwolił się rozwinąć oraz cały tutejszy discord za niepowtarzalną atmosferę. Emoticon_wink.png
Dobrze, dziękuję za poświęcenie czasu... bywaj, Lu. Emoticon_happy.png
No nic, dobranoc w takim razie!

No nic, wywiad dobiegł końca... ale gdybyście mieli jakieś pytania, nie wahajcie się ich zadać w komentarzach! A na kolejny wywiad, który przeprowadzi Wedkarski, zapraszamy za dwa tygodnie. Emoticon_wink.png

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.