Czołem!

Wydaliśmy dzisiaj pierwszą partię usprawnień do Dyskusji, które są wynikiem dalszych prac nad ogłoszoną w zeszłym roku inicjatywą Unified Community Platform.

Celem tych usprawnień jest uczynienie Dyskusji lepszym miejscem do… cóż… przyjemnych i zorganizowanych dyskusji wewnątrz społeczności.

O jakie usprawnienia chodzi?

Będą one mieć miejsce falami. Oto co udało nam się przygotować do pierwszej fali:

  • Wprowadzamy nową metodę przeglądania treści Dyskusji jako takich, czerpiąc podstawy designu z forum i modernizując go na miarę roku 2020. Standardowy wygląd Dyskusji pozostaje jako jedna z dwóch dostępnych opcji, lecz nowy, kompaktowy wygląd będzie bardziej znajomy i preferowany dla fanów starego forum. Opcja przełączania się pomiędzy widokiem standardowym i kompaktowym znajduje się w rozwijanym menu „Podgląd”, wraz z opcją sortowana według gorących oraz nowych postów i opcją moderatorów do ukrycia usuniętych postów.
  • Kategorie zostają odnowione i zamiast filtrów w głównej stronie Dyskusji stają się oddzielnymi instancjami z własnymi nagłówkami, informacjami i postami wewnątrz nich. Zmiany te nadają Dyskusjom klimatu starego forum oraz ułatwiają głębsze przeglądanie konwersacji. Elementem tej zmiany jest fakt, że kategorie otrzymały swoje własne rozwijane menu zamiast bycia kolejną opcją filtrowania. Zapewni to, że użytkownicy mają świadomość istnienia różnych kategorii, pomiędzy którymi mogą się przełączać i które mogą filtrować. To rozwijane menu będzie zawierać dane na temat każdej z kategorii, więc użytkownicy będą wiedzieć, gdzie ma miejsce aktywność.
  • Gdy użytkownik dodaje nowy post, przeglądając konkretną kategorię, będzie ona oznaczona jako domyślna w tym nowym poście. Jest to zachowanie podobne do tego, które oferowało forum. Powinno także zredukować czas moderatorów, poświęcany na przenoszenie postów do odpowiednich kategorii.
  • Dodaliśmy także sekcję „Aktywność w kategoriach”, która wyświetla do dziesięciu kategorii z liczbą postów i sygnaturą czasową ostatniej wykonanej akcji (napisania posta bądź odpowiedzi) w tej kategorii + awatar ostatniego aktywnego użytkownika. Podobnie do menu kategorii, powinno to ułatwić zwykłym odwiedzającym określenie, jak aktywna jest społeczność i łatwiejsze znalezienie nowej zawartości dodanej od ostatniej wizyty.
  • Finalnie zmodyfikowaliśmy także wygląd pojedynczych postów, aby były bardziej zwarte i pokazywały więcej treści na ekranie. Poprawi to wykorzystanie przestrzeni ekranowej i wyświetli więcej treści bez scrollowania.

Jeśli uważasz, że to wszystko, to nie, oj zdecydowanie nie. Wiemy, że Dyskusje wymagają więcej uwagi, aby zaspokoić potrzeby naszych najbardziej społecznie zaangażowanych społeczności. Prowadzone były rozmowy ze społecznościami opartymi na odgrywaniu ról, prowadzeniu ogólnych dyskusji i pisaniu fanowskich opowiadań oraz innymi, aby zrozumieć ich potrzeby. Dzięki ich opiniom oraz naszym długoterminowym użytkownikom Dyskusji już teraz przyglądamy się co zrobić w następnych rundach usprawnień do Dyskusji, włączając w to sposoby, na jakie możemy poprawić moderację i odkrywanie treści. Wiemy bardzo dobrze o obszarach, o których myślicie, że mogą zostać bardziej poprawione i nasza praca skupi się właśnie wokół tego.

Migracje forów

Jak ogłoszono już w zeszłym roku, będziemy wycofywać funkcję Specjalna:Forum przed migrowaniem wiki, na których fora wciąż są włączone do Unified Community Platform. Ten krok był już dwukrotnie odkładany na później, aby upewnić się, że posiadamy dość danych na temat społeczności w znacznej mierze zależących od forum i możemy przełożyć te dane na usprawnienia dla platformy Dyskusji.

Ponieważ usprawnienia są już gotowe, jesteśmy w stanie rozpocząć proces migrowania pozostałych zawartości forum do Dyskusji.

Dlaczego wycofujemy fora?

Ta funkcja jest zbudowana z daleko idącymi modyfikacjami w MediaWiki, oprogramowaniu, dzięki któremu działa nasza platforma wiki. Modyfikacje te uczyniły aktualizację MediaWiki i uzyskanie korzyści wynikających ze zmian wykonywanych przez twórców MediaWiki, Fundację Wikimedia, niezwykle trudnym zadaniem. Ważne zmiany, takie jak aktualizacje bezpieczeństwa, musiały być wstecznie dodawane, aby działać na wysoce zmodyfikowanej instalacji Fandomu.

Aby przywrócić nas do łask najnowszego oprogramowania, zdecydowaliśmy porzucić funkcje, które zbyt mocno polegają na niestandardowych modyfikacjach i zamienić je nowszymi wersjami, które mogą działać na platformie bez żadnych problemów w przyszłości.

Jak to zrobimy?

Na wiki wyświetlony zostanie komunikat informujący, że treść forum zostanie przeniesiona. Gdy przyjdzie czas migracji, forum zostanie przełączone w tryb tylko do odczytu podczas gdy treść będzie automatycznie migrowana. Dyskusje będą cały czas dostępne podczas migracji.

Witajcie w nowych Dyskusjach

Ciężko nam opisać jak bardzo doceniamy wszelkie opinie dostarczane nam przez społeczności korzystające zarówno z for jak i z Dyskusji. Dzisiaj ma miejsce pierwszy dzień nowych Dyskusji i z nadzieją patrzymy w przyszłość, w której będziemy mogli czynić doświadczenie jeszcze lepszym dla was.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.