Centrum Społeczności
Advertisement

Z pewnością zdarzyło ci się natknąć na okienka z informacji i powiązane treści rozproszone po artykułach na Twoich ulubionych wiki. Może też zastanawiało cię, jak dodać tego typu okienka do swojej własnej wiki, myśląc, że może to być niezwykle skomplikowane. To nie jest tak trudne, jak się wydaje! Choć utworzenie własnego szablonu lub infoboksu może być pewnym wyzwaniem, Fandom udostępnia liczne zasoby, które Ci w tym pomogą.

Tworzenie infoboksu w edytorze graficznym[]

Możesz łatwo stworzyć infoboks w graficznym kreatorze stosując się do tych kroków:

Tworzenie niestandardowego infoboksu[]

Jeśli wygląd infoboksu utworzonego w VisualEditorze nie odpowiada Twoim potrzebom, możesz stworzyć własny, niestandardowy infoboks, który będzie odpowiadał wymaganiom Twojej wiki. Uwaga: aby utworzyć niestandardowy infoboks, musisz przełączyć się z edytora wizualnego na edytor źródłowy. Możesz to zrobić, klikając żółty przycisk w prawym górnym rogu strony edytora lub zmieniając domyślne ustawienie w preferencjach.

Jak dodać obraz w infoboksie[]

Infoboksy niemal zawsze, ale zwłaszcza na stronach postaci, mają swój główny obraz przedstawiający temat strony. Aby dodać pojedynczy obraz do nowego infoboksu, przejdź do strony infoboksu (oznaczonej przestrzenią nazw „Szablon: + nazwa infoboksu”) i znajdź następującą linię:

  <image source="image1">
    <caption source="caption1"/>
  </image>

Jeśli Twój infoboks zawiera tę linię, możesz użyć parametru image1 (lub parametru niestandardowego, który utworzyłeś podczas tworzenia szablonu) i wstawić nazwę pliku obrazu.

Na przykład:

{{Infoboks postaci
|image1 = obraz.png
}}

Nagłówki sekcji i podpisy[]

Aby dodać nagłówki sekcji do szablonu, użyj znacznika header wokół żądanego tytułu.

Na przykład:

<header>Tytuł sekcji</header>

W tym momencie możesz użyć parametrów data i label, aby dodać linie zawierające informacje, które chcesz umieścić w swoim infoboksie.

Na przykład:

<data source="label-1">
      <label>Informacja</label>
</data>

Uwaga: W powyższym przykładzie parametr label-1 dodaje linię do infoboksu, natomiast „Informacja” służy jako tytuł tej linii.

Template line example

Po lewej stronie widać jak linia wygląda wewnątrz edytora. Po prawej zaś, jak wyświetlana jest w artykule.

Dodawanie galerii do infoboksu[]

Czasami postacie mogą mieć wiele form lub wersji wyglądu, a wiki lubią prezentować te odmiany wewnątrz infoboksu. Można to osiągnąć, dodając wiele obrazów za pomocą tagu gallery. Spowoduje to utworzenie zakładek nad obrazem, umożliwiając czytelnikom przełączanie pomiędzy nimi. Nie zapomnij użyć pionowej kreski |, aby dodać tekst do zakładek dla obrazów.

Zmiana wyglądu[]

Na koniec, możesz dostosować wygląd swojego infoboksu za pomocą kreatora motywu Fandomu. Ta funkcja pozwala na dokonanie podstawowych zmian we wszystkich Twoich infoboksach i daje podgląd tego, jak będą wyglądać na Twojej wiki.

Infobox customization TD

Aby dostosować swoje infoboksy, przewiń menu w kreatorze motywu, aż znajdziesz sekcję „Style artykułów”. Tam możesz dokonać zmian.

Możliwa jest także modyfikacja stylu infoboksów za pomocą CSS. Zaleca się jednak użycie niestandardowego CSS w przypadku drobnych zmian i poprawek stylów dodanych w kreatorze motywu. Więcej informacji na temat CSS można znaleźć na stronie pomocy.

Wnioski[]

Dodanie infoboksów do stron to świetny sposób na streszczenie ich treści. Bazując na imponującej różnorodności infoboksów stworzonych przez naszą społeczność edytorów, istnieje niezliczona ilość sposobów na to, aby Twoje infoboksy wyglądały niesamowicie.

Advertisement