Centrum Społeczności
Advertisement

Czołem!

Oto nasz ostatni blog ujawniający szczegóły UCP przed jej pierwszym wydaniem, które będzie miało miejsce już w środę 11 marca – tylko dla nowych wiki! Istniejące wiki będą utrzymywane na starych platformach Fandomu i Gamepedii do momentu rozpoczęcia migracji zależącej od tego, czy Unified Community Platform będzie w stanie obsłużyć funkcje używane na tych wiki.

Ten blog skupia się na edytorze na Fandomie, który otrzyma OGROMNĄ aktualizację względem obecnej platformy. Gamepedii ta zmiana nie dotyczy, jako że platforma działa już na MediaWiki 1.33.

Jaką różnicę może zrobić kilka lat!

Gdy Unified Community Platform ujrzy światło dzienne w znacznym stopniu usprawniony zostanie edytor, jako że przeskakujemy do edytora wikitekstu z 2017 roku od Fundacji Wikimedia (WMF). Wzięliśmy ten nowy edytor (z jego trybami wizualnym i źródłowym) a następnie daliśmy mu ulepszony wygląd, aby poprawić jego użyteczność i nasycić go typowym dla Fandomu wrażeniem. Proces ten nazywamy pieszczotliwie Fandomizacją.

A oto makieta finalnego wyglądu, prezentująca jedną z naszych ulubionych stron z Wookieepedii:

Visual Editor - Dropdowns.jpg

Jak widzisz, VisualEditor zyskał powiew świeżości względem jego starszej wersji. Daje ci on do rąk potężne narzędzia edycyjne, z których możesz skorzystać na wyciągnięcie ręki. Zmieniliśmy pasek narzędzi aby pokazywał najważniejsze funkcje bez konieczności szukania ich w rozwijanych menu, jak to miało miejsce wcześniej. Sprawia to, że edytorzy mogą łatwo odkryć i szybko skorzystać z tych opcji, gdy będą im potrzebne.

Zauważyłeś, że edytor jest wyświetlany w oknie dialogowym? Otóż to, ładowanie edytora zostało ustandaryzowane aby nie wymagać przeładowywania strony, co będzie świetną opcją dla osób z ograniczonym transferem danych. Daje to także więcej miejsca do edycji abyś mógł lepiej skupić się na tym co robisz i zmniejsza ilość przewijania. Ponadto dodaliśmy linki do linkujących i powiązanych zmian w narzędziach edycyjnych, mamy więc nadzieję, że po wejściu w edytor znajdziesz w nim wszystko, czego będziesz potrzebował do wykonania zadania!

Przełączanie się pomiędzy trybami źródłowym i wizualnym polega na prostym kliknięciu opcji w rozwijanym menu, aby umożliwić zaawansowanym użytkownikom korzystanie z formatowania wikitekstu, które uwielbiamy.

Source Editor.jpg

Te prezentacje pokazują nasze pierwsze kroki z nowym edytorem. Wraz z daniem użytkownikom tych narzędzi do rąk zaczniemy odbierać opinie i analizować dane telemetryczne, aby dodawać poprawki.

Co z mobilnym edytorem?

Mobilny edytor to coś czym NIEZWYKLE się ekscytujemy w kontekście Unified Community Platform. Jak wspominaliśmy w zeszłym roku, nasze badania wykazały, że mobilne edycje są fantastycznym punktem wejścia dla nowych edytorów. 34% edytorów Gamepedii deklaruje, że wykonało pierwszą edycję na urządzeniu mobilnym. Te same badania wykazały również, że pomimo przyciągania nowych edytorów, mobilne edytowanie nie jest zbyt dobre. Musimy zrobić je lepiej!

Nie spieszymy się pracując nad mobilnym edytowaniem, więc NIE będzie ono dostępne w pierwszym wydaniu UCP. Opublikujemy serię wpisów gdy będziemy mieli więcej do powiedzenia na temat edytora mobilnego, włączając w to prezentacje i inne istotne szczegóły. Mobilny edytor zostanie wydany jakiś czas po rozpoczęciu migracji wiki ze starehj platformy Fandomu na UCP.

Edytor w wersji na tablety będzie jednak dostępny w etapie nowych wiki wydawania UCP, który rozpocznie się w środę! Oto jak wygląda:

Visual Editor - Tablet Portrait.jpg

Kwestia WikiEditora

W pierwszej aktualizacji odnośnie UCP w 2020 roku wspominaliśmy plany wydania nastawionego na edycję źródłową WikiEditora w późniejszym wdrożeniu UCP. Dla kontekstu, WikiEditor to mający swoje początki w 2010 roku edytor od Fundacji Wikimedia, który jest obecnie używany na Gamepedii. Badamy obecnie czy możliwe jest wbudowanie zaawansowanych opcji tego narzędzia w edytor z 2017 roku który wdrażamy w srodę.

Edytor 2017 ma bardziej współczesną architekturę, jest aktywnie rozwijany przez WMF i jak się okazuje, można go łatwo poszerzać ponad jego podstawowe funkcje. Jeśli uda nam się wprowadzić te same zaawansowane funkcje WikiEditora w ramach naszej implementacji edytora 2017, być może zdecydujemy się na całkowite porzucenie implementacji WikiEditora, ponieważ pozwoli to naszym zespołom na pracę nad innymi projektami w celu usprawnienia doświadczenia płynącego z wiki.

A na koniec…

…najlepszym sposobem na zapoznanie się z nowym edytorem będzie przetestowanie go osobiście. Usprawnienia edytowania są na tyle głęboko idące, że nie możemy w pełni ich opisać w blogu, więc gdy udostępnimy UCP dla nowych wiki, zachęcamy do zanurzenia się w nowej platformie i zabawy z nowym edytorem.

W dniu premiery udostępnimy nawet propozycję wiki do eksploracji!

Advertisement