Centrum Społeczności
Advertisement

Jako administrator udało ci się napisać parę stron, ale nie masz pewności, co zrobić dalej? Nie martw się, tworzenie treści to doskonały punkt wyjścia!

Kluczowe jest zastanowienie się, jak możesz ulepszyć strony i uczynić je bardziej przystępnymi. Robiąc to pielęgnujesz inkluzywność i pomagasz swojej wiki kwitnąć. W tym wpisie razem przejedziemy przez najprostsze i najbardziej fundamentalne metody, na jakie możesz ulepszyć swoje artykuły.

Content page

Strona zawierająca nawigację wiki, kategorie, krótki wstęp, spis treści oraz infoboks. Dobra strona z treścią powinna prezentować się z liczną treścią dobrej jakości, dobrą strukturą, kategoryzacją i infoboksem.

Zwróć uwagę na więcej niż tylko tekst, gdy chcesz stworzyć dobry artykuł. Infoboks jest niezwykle użyteczny do wyświetlania najważniejszych informacji i obrazu, który zilustruje, o czym jest twoja strona. Dodając treść, upewnij się, że jest zorganizowana: podziel tekst w sekcje, dodaj istotne obrazy, użyj odpowiednich kategorii, może dodaj osobną sekcję dla galerii obrazów. Zorganizowana strona jest angażująca w odróżnieniu od prostego ciągu tekstu. Zacznij od szerokiego wstępu, który obejmie imię postaci, jej rolę w fabule, powiązania z innymi istotnymi kwestiami.

Example content page - intro

Kolejny artykuł przedstawiający cytat przed wstępem. Dobrze jest dodać znaczący cytat wypowiedziany przez postać, czyni to ją bardziej rozpoznawalną i pomaga z wprowadzeniem.


Długość i układ treści[]

Treść to kluczowy składnik strony. Powinna być wyczerpująca i zawierać wszystkie niezbędne informacje. Jako ktoś określający się mianem fana, zastanów się, co najbardziej interesowałoby cię na takiej stronie. W przypadku postaci skup się na fizycznym wyglądzie, osobowości, zdolnościach, historii, interesujących faktach i ciekawostkach, itd. Starannie wszystko opisuj, uwzględnij informacje z różnych źródeł jak rozdziały, odcinki, oficjalne strony internetowe, wydania uzupełniające i specjalne, wywiady z twórcami.

Każda sekcja się liczy i powinna być wyczerpująca. Najdłuższe sekcje takie jak np. „historia” powinny być podzielone na podsekcje, które skupią się na poszczególnych epizodach historii postaci w danych mediach bądź sezonach. Zagłębij się w osobowość i relacje postaci, opisując ,jak wchodzi ona w interakcje z innymi i jaki jest jej odbiór. To głównie dotyczy mediów takich jak mangi, anime, seriale telewizyjne i filmy. W grach wideo skup się na informacjach o rozgrywce, uzbrojeniu i pancerzach, systemie walki i innych aspektach, które zainteresują gracza. Nie zaniedbuj jednak lore, które stanowi jeden z fundamentów dobrej gry. Obcując z wiki, czytelnik oczekuje więcej inflacji ponad to, co może już znaleźć, czytając mangę, oglądając serial czy grając w grę – dlatego właśnie wchodzą na takie strony, szukając zasobów encyklopedycznych.


Kategorie[]

Każda strona musi zawierać co najmniej jedną istotną kategorię, a wszystkie kategorie na stronie muszą mieć sens – zarówno pojedynczo jak i wszystkie razem. Unikaj przesadnie ogólnych jak i zbyt konkretnych kategorii, warto również wystrzegać się nadmiernej ilości kategorii na jednej stronie, bo to może być przytłaczające i mylące.

Typowo nazwy kategorii zazwyczaj są zapisywane w liczbie mnogiej, ale nie jest to obowiązkowe. Zaleca się podążanie tym samym stylem kategoryzacji na podobnych stronach, aby zachować spójność i łatwość w nawigacji. Weźmy na przykład stronę postaci: istotne kategorie to na przykład dane biologiczne („Ludzie”, „Kobiety”, „Zmarli”), powiązania i tytuły („Członkowie Najwyższej Rady”, „Rycerze”, „Cesarze”) i ważne cechy charakterystyczne („Łucznicy”, „Podróżnicy w czasie”, „Posiadacze artefaktu”).


Ponadto każda kategoria powinna być sama odpowiednio skategoryzowana. Klikając na kategorię, można przejść do jej strony w przestrzeni nazw Kategoria:, gdzie skategoryzujesz ją samą. Myśl o tym jak o drzewie genealogicznym, które zaczyna się od kategorii rodzicielskiej, rozwidlając się w sekcje np. „Zawartość”, która dalej dzieli się aż do osiągnięcia odpowiedniego poziomu szczegółowości („Zawartość” → „Postacie” → „Kosmici” → „Kryptonianie”). Celuj w szczegółowość, która jest przydatna („Kryptonianie”) unikając przesadnych detali (np. „Kryptonianie urodzeni na Argo i wychowani na Ziemi”). Należy unikać długich nazw kategorii, co da się łatwo osiągnąć, stosując poprzednią poradę. Jeśli strona znajduje się już w podkategorii jakiejś kategorii („Kryptonianie”), to nie ma konieczności dodawać kategorii rodzicielskiej („Kosmici”), bo staje się to koliste.

Categorytree

Typowe drzewko kategorii. Kategoria-rodzic zawiera stronę główną i różne podkategorie, które zawierają swoje podkategorie itd. aż do stron z treścią.

Każda kategoria powinna zawierać dedykowaną sobie stronę, znaną jako strona Kategoria:. Powinna zawierać deskryptywny tytuł i jasny opis tego, co się w kategorii znajduje. Jedno lub dwa zwięzłe zdania zazwyczaj wystarczą, aby wskazać jaki rodzaj stron znajdzie się w kategorii. Na przykład strona „Kategoria:Nephilim” będzie mieć opis: „Postacie z ''[[Devil May Cry]]'' przynależące do rasy [[Nephilim]]. Są to osoby zrodzone z unii [[Demony|demonów]] oraz [[Ludzie|ludzi]].”. Taka strona kategorii opisuje jakie strony się w niej znajdują.

Infoboksy[]

Infoboksy to specjalny rodzaj szablonów z wybranym typem szablonu „Infoboks”, które stanowią bardzo ważny element każdego artykułu. Służą one do wyświetlania najważniejszych informacji w czytelny i zwięzły sposób. Zazwyczaj znajdują się w prawym górnym rogi strony i typowo zawierają nazwę artykuły, istotny obrazek i podstawowe informacje (związki, przynależności, pierwsze pojawienie się w uniwersum, aktorzy i aktorzy dubbingowi, daty urodzenia i śmierci, oraz inne charakterystyczne informacje). Infoboks funkcjonuje jako skrót i wyświetla najważniejsze i najbardziej wyróżniające się aspekty w prosty i łatwy do zrozumienia sposób.

Infoboksy tworzone są w przestrzeni nazw Szablon:, aby zapewnić spójność nazewnictwa na wiki. Stworzenie ich jako szablonów umożliwia proste wykorzystywanie w artykułach. Chociaż technicznie możliwe jest pisanie kodu infoboksów bezpośrednio w artykułach, praktyka ta jest zdecydowanie odradzana. Bezpośrednie dodawanie kodu komplikuje sprawę nowym użytkownikom oraz zwiększa prawdopodobieństwo błędów.

Gdy założysz nową wiki, domyślne infoboksy będą pomocnym punktem wyjściowym. Stanowią bazę dla podstawowych rodzajów artykułów, których możesz potrzebować. Możesz jednak je zmieniać, usuwać i tworzyć nowe zgodnie z potrzebami swojej wiki.

Jak używać infoboksów na stronie[]

VisuaLEditor[]

Aby skorzystać z edytora wizualnego skorzystaj z tych kroków: Jeśli VE to twój domyślny edytor w preferencjach, kliknij przycisk „EDYTUJ”. W innym wypadku wybierz „VisualEditor” z rozwijanej listy obok lub dodaj ?veaction=edit na końcu adresu URL.

Następnie wybierz „WSTAW” na pasku narzędzi i kliknij „Infoboks” z listy. Wybierz pożądany infoboks i wypełnij pola parametrów (np. „Nazwa”, „Obraz”, itd.) w wyświetlonym oknie. Dodatkowe informacje możesz podać niżej, np. parametry które pominięto w początkowej liście ze względu na długość infoboksu. Jeśli dodany zostanie parametr który nie istnieje w szablonie, to znajdzie się on w kodzie wywołanuia szablonu na stronie, ale nie będzie mieć żadnego efektu.

Po wypełnieniu wszystkich pól (lub nawet jeśli niektóre z nich pozostaną puste) kliknij „ZASTOSUJ”. Jeśli pozostała część strony spełnia Twoje wymagania, kliknij „ZAPISZ”. Należy pamiętać, że edytor wizualny umieszcza kod w jednej linii, chyba że podczas wypełniania pól ręcznie dodano podziały linii. Puste pola są całkowicie ignorowane przez edytor wizualny.

Adding an infobox - step 7

Końcowy rezultat w postaci infoboksu na stronie

Bardziej zaawansowane kroki[]

Jeśli szukasz bardziej zaawansowanych porad i najlepszych praktk, zobacz blog „I have added and structured more content, what are the next advanced steps?” (eng.). Obejmuje dodatkowe kroki i zawiera wskazówki dotyczące korzystania z edytora źródłowego w celu dodawania i edytowania infoboksów.

Forum[]

Jeśli czujesz się trochę osamotniony na nowej wiki, rozważ danie znać o niejpoprzez post w Dyskusjach na Centrum Społeczności. Utwórz post przedstawiający tematykę wiki i daj znać innym o twojej pasji do niej.

Advertisement