Centrum Społeczności
Advertisement

Podczas prezentacji dotyczącej narzędzi dla twórców na Community Connect ogłosiliśmy wszystkie nowe funkcje, które będziemy wydawać dla naszych edytorów przez resztę roku. Chcielibyśmy zagłębić się w szczegóły każdej z nadchodzących funkcji, zaczynając od poprawek w skórce mobilnej, w szczególności dotyczących kreatora motywu oraz ulepszonego edytowania.

Zanim jednak przejdziemy do tego, zajrzyjmy lepiej w kontekst, który doprowadził nas do takiego stanu planów rozwoju narzędzi dla twórców.

Kontekst

Przez ostatnich kilka lat nasza uwaga skupiała się przede wszystkim na projekcie Unified Community Platform (2019-2021), UCX i nowej skórce – FandomDesktop (2021) oraz eksperymentach związanych z zaangażowaniem użytkowników (2021). Wszystkie z wymienionych inicjatyw były kluczowe dla rozwoju platformy i bez nich budowanie nowych narzędzi jak robimy to teraz byłoby znacznie bardziej problematyczne. Inwestowaliśmy w tworzenie nowych narzędzi dla twórców takich jak interaktywne mapy i poczyniliśmy znaczące postępy w kwestii poprawiania bieżących błędów, aby wspierać nowe poprawki i funkcje. W połowie roku 2021 wprowadziliśmy nową procedurę sortowania błędów, co pozwoliło nam posortować ponad 750 bugów wraz z działamy produktu, deweloperami, kontrolą jakości oraz zespołami społeczności. W najbliższej przyszłości opublikujemy bloga bardziej skupiającego się na naszej pracy pod kątem naprawiania bugów, włączając w to poprawki zmierzające na dawne wiki z Gamepedii.

Wchodząc dalej w rok 2022, kontynuujemy prace nad dostarczeniem nowych funkcji dla naszych twórców. W przeszłości wiki na Fandomie nie dostawały wielu nowych funkcji skupionych na tworzeniu wiki w związku z tym jak technicznie skomplikowana była stara platforma Fandomu oraz skórka Oasis i jak problematyczne było tworzenie dla nich funkcji. Ten problem został rozwiązany przez projekty UCP oraz UCX. Z drugiej zaś strony wiki z Gamepedii nie otrzymywały tylu nowych funkcji ile chciały z racji na ograniczone zasoby wewnątrz Curse. Będąc częścią platformy bez długu technologicznego, jakim obciążona była stara platforma, obiecaliśmy dostarczyć nowe funkcje i jesteśmy podekscytowani mogąc spełnić tę obietnicę na wiele sposobów.

Na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy zespoły społeczności, produktu oraz inżynierii zebrały się razem, aby ustalić plan działania pozwalający dostarczyć edytorom nowe i ulepszone narzędzia. Początkowo wyszliśmy z założenia, że „platforma jest zabugowana”, bo jest to coś, co słyszeliśmy wielokrotnie od członków społeczności. Przegląd naszych zaległych zgłoszeń pokazał, że platforma jest w najlepszej formie od lat, ale wciąż coś musiało stać za tym, że członkowie naszej społeczności odbierają platformę tak, a nie inaczej. Ustaliliśmy, że na platformie istnieje wiele problemów dotyczących tak zwanej „jakości życia”, lub po prostu dziur w funkcjonalnościach, które sprawiają, że platforma zdaje się być zabugowana – te zaczęły się nagromadzać i tworzyć większy problem.

Postanowiliśmy przeanalizować wszelkie kanały przekazywania opinii, których używaliśmy na przestrzeni ostatnich kilku lat. Wzięliśmy feedback z czatów personelu ze społecznościami, ankiet wśród edytorów, badań z użytkownikami, opinii od grupy Community Council i wielu więcej, aby ustalić plan działań, który moglibyśmy wykonać w dostępnym nam czasie i przy dostępnych zasobach. Przez cały ten feedback przewijała się kwestia niezwykle problematycznego edytowania na skórce mobilnej, więc naturalnie postanowiliśmy się tym zająć.

W skrócie zdajemy sobie sprawę, jak istotne jest dbanie o naszą bazową społeczność i dostarczanie aktualizacji ułatwiających wam edytowanie. W związku z nadchodzącymi usprawnieniami skórki mobilnej mamy nadzieję dostarczyć wam bardziej konfigurowalne rozwiązania pozbawione zabugowanego działania edytora i zapewnić lepsze doświadczenie dla użytkowników.

Poprawki edytowania mobilnego

Fandom używa domyślnego edytora mobilnego wbudowanego w MediaWiki, tak jak Wikipedia oraz inne strony wiki oparte na tym samym silniku, jednak sądzimy, że możemy go ulepszyć. W tej chwili znanych jest nam wiele problemów powiązanych z doświadczeniem mobilnego edytowania. Nie zamierzamy stworzyć nowego edytora, ale zająć się kwestiami jak poprawki funkcjonalności i moderacji. Dodanie mobilnego podglądu będzie jedną z większych zmian względem tego, co jest obecnie dostępne. Zamierzamy też sprawić, że moderacja stanie się prostsza dla edytorów poprzez lepsze wykorzystanie mobilnych stron historii i ułatwienie wycofywania/anulowania wprowadzonych zmian.

Nie mamy konkretnej daty, w której te zmiany zostaną wydane, jako że planujemy wdrażać je jako serię wielu poprawek w dalszej części roku. Będziemy jednak informować o wydaniach gdy te będą mieć miejsce, abyście mogli być na bieżąco!

Mobilny kreator motywu

W tej chwili gdy przejdziesz na FandomMobile, jest to po prostu biała strona. Nie ma nawet opcji wyboru pomiędzy jasnym i ciemnym motywem jak na FandomDesktop. Społeczność prosiła od lat o możliwość konfigurowania skórki mobilnej, choćby tak podstawową jak kolory i motywy. Ponieważ mobilne edytowania jest również naszym obszarem działań, pomyśleliśmy, że warto będzie mieć mobilną stronę, która nie tylko działa dobrze dla społeczności, ale odzwierciedla także jej motyw. Nie wspominając już o tym, że to jedna z najczęściej zgłaszanych do nas próśb, więc jesteśmy podekscytowani mogąc ją wam dostarczyć w ramach aktualizacji skórki mobilnej.

Chcemy pomóc wam wyrazić unikalną tożsamość waszych wiki poprzez oddanie w wasze ręce możliwości dodania motywów do skórki mobilnej. Będzie to obejmować wsparcie jasnego i ciemnego motywu tak jak na komputerach oraz prosty w użyciu interfejs umożliwiający dostosowywanie dla administratorów o wszelkich zakresach umiejętności.

Tu wkraczasz ty

Wprowadzając te poprawki na platformie, będziemy potrzebować waszej pomocy podczas procesu deweloperskiego. Zorganizowaliśmy sesje grupowe podczas Community Connect, aby poznać nastroje użytkowników i zebrać świetne opinie od uczestników. Teraz zachęcamy was do dzielenia się swoimi opiniami! Jeśli masz jakieś pomysły, nie krępuj się dać nam znać na Discordzie, skontaktować się ze wsparciem Fandomu w Dyskusjach lub zostawić komentarz poniżej!

Rail avatar.png
Międzynarodowy Reprezentant Wiki
Rail jest członkiem zespołu IWR i zajmuje się wspieraniem polskich społeczności na Fandomie. Interesuje się nowoczesnymi technologiami, nauką, internetem i wieloma innymi rzeczami. W wolnych chwilach lubi słuchać muzyki i grać w gry.

Advertisement