Centrum Społeczności
Advertisement

Narzędzia do moderowania Dyskusji są kluczowe dla budowania zdrowych społeczności – w tym blogu zamierzamy powiedzieć więcej o usprawnianiach, jakie wprowadzimy w tych narzędziach. Wy prosiliście, a my zamierzamy wam to dostarczyć. Zostańcie z nami, aby dowiedzieć się więcej!

Dyskusje są funkcją dostępną na większości społeczności Fandomu od prawie 7 lat. Przez cały ten czas przeszły one wiele zmian i usprawnień, a jedną z najnowszych z nich było wprowadzenie obsługi kreatora motywu w Dyskusjach, aby te oddawały wygląd i ducha reszty wiki. Była to jedna z rzeczy, które pozwoliły nam zrobić pierwszy krok w kierunku stylizowania skórki mobilnej – coś, o czym mówiliśmy więcej z ogłoszonym podczas Community Connect mobilnym kreatorze motywu.

Najwięcej problemów, o jakich od was słyszeliśmy przez lata, dotyczyło kwestii związanych z narzędziami moderacyjnymi oraz funkcjonalnością. W zeszłym roku nasz zespół bezpieczeństwa społeczności spędził dużo czasu przyglądając się temu jak moglibyśmy usprawnić doświadczenie moderowania, aby pomóc wam zarządzać waszymi społecznościami. Współpracując z naszymi zespołami produktu oraz programistami będziemy mogli uczynić to rzeczywistością jeszcze w tym roku.

Dzisiaj więc omówmy to, o czym była mowa podczas spotkań na Community Connect i przyjrzyjmy się nadchodzącym w tym roku usprawnieniom moderacji w Dyskusjach, które uwzględniają poprawki obecnych funkcjonalności oraz dodanie filtru nadużyć do Dyskusji.

Usprawnienia funkcji

Dyskusje posiadają pewne luki w funkcjonalnościach związanych z narzędziami moderacyjnymi, utrudniającym tym samym administratorom i moderatorom robienie tego, co muszą, aby ich społeczności w Dyskusjach funkcjonowały prawidłowo. Jest to kwestia, która do nas docierała wielokrotnie na przestrzeni lat, ale w szczególności w zeszłym roku. Fandom przeprowadził kilka ankiet wśród społeczności, aby zebrać opinie, jakie użytkownicy mają na temat poprawek, jakie chcieliby zobaczyć na stronie, a nasz zespół zajmujący się doświadczeniem użytkowników zainicjował kilka spotkań ze społecznościami, gdzie moderowanie Dyskusji niezmiennie pojawiało się jako coś, czego poprawek od nas oczekujecie. Tak więc dodawanie więcej opcji moderacji jest bezpośrednim rezultatem feedbacku społeczności.

Wciąż pracujemy nad dokładnymi szczegółami tego co będziemy dodawać, ale kluczowe aspekty dotyczą:

  • Ułatwianie administratorom i moderatorom dostępu do narzędzi kluczowych dla moderacji społeczności i podejmowania szybkich akcji takich jak blokowanie problematycznych użytkowników.
  • Dodanie opcji usuwania problematycznych obrazów w postach bez konieczności edytowania ich ręcznie.
  • Stworzenie ogólnie płynniejszego doświadczenia moderacji związanej ze zmianami kategorii i tagów w postach.
  • I nie mniej ważne: dodanie historii edycji postów oraz odpowiedzi.

Te usprawnienia nie będą aplikować się jedynie do Dyskusji, ale także do tablic wiadomości oraz komentarzy pod artykułami, jako że te używają tej samej bazowej technologii.

Filtr nadużyć w Dyskusjach

Jednym z najpotężniejszych narzędzi moderacyjnych, jakie zamierzamy dostarczyć, jest bez dwóch zdań filtr nadużyć w Dyskusjach. Wielu z was może nie wiedzieć, ale filtr nadużyć jest rozszerzeniem MediaWiki, którego używamy na wiki, aby automatycznie zapobiegać określonym złym akcjom, takim jak wandalizm albo spam charakteryzujące się określonymi wzorcami, które mogą zostać wykryte, przeanalizowane i zablokowane, zanim w ogóle się wydarzą. Jest to nieprawdopodobnie potężne narzędzie w naszym arsenale pozwalającym sprawić, że Fandom jest bezpiecznym miejscem, ale jednym z jego ograniczeń w naszym wydaniu był fakt, że utworzone w nim filtry nie mają zastosowania do technologii bazujących na Dyskusjach. Sprawia to, że nie działają one w Dyskusjach, tablicach wiadomości ani komentarzach – to ogromna dziura, gdyż te obszary stanowią kluczowe miejsca odbywania się interakcji pomiędzy użytkownikami, w których mogą występować problemy.

Pomyśleliśmy więc, że na pewno musi istnieć sposób, aby to zbudować? Na szczęście znamy właściwą osobę do tego zadania! Jakiś czas temu członek zespołu SOAP – Noreplyz – zbudował prototyp filtra nadużyć dla Dyskusji, którego mógł używać na anglojęzycznym Community Central, aby ograniczyć spam i inne negatywne zachowania. Przyjrzeliśmy się temu, zrobiliśmy notatki i stwierdziliśmy, że hej, właściwie to możemy to zrobić. Filtr nadużyć w Dyskusjach jest absolutnie wykonalny.

Jesteśmy zatem podekscytowani mogąc powiedzieć, że Noreplyz, który z zawodu jest profesjonalnym programistą, dołączył do naszego zespołu na pół etatu, aby wraz ze swoim kolegą Alexem pracować z naszym zespołem zajmującym się narzędziami twórców, administratorów oraz personelu (CATS – Creators Admins Tools and Staff) nad stworzeniem filtra nadużyć do Dyskusji jako pełnoprawnej funkcji. Współpracuje z Máté, którego niektórzy z was mogą znać jako TK-999, będącym jednym z deweloperów w zespole CATS a przy okazji jest on użytkownikiem Fandomu od ponad 12 lat.

Wkrótce będziemy mieli do przekazania więcej szczegółów na temat zakresu oraz funkcjonalności filtra nadużyć w Dyskusjach. Planujemy wydać go jeszcze tego lata, ale termin ten może ulec zmianie jeśli będziemy musieli wykonać więcej prac. Bądźcie więc na bieżąco z nowymi ogłoszeniami!

Czy Dyskusje trafią na Gamepedię?

Jednym z ważniejszych pytań, jakie padły pod naszym adresem na Community Connect było, czy Dyskusje kiedykolwiek będą dostępne na Gamepedii, więc chcielibyśmy poruszyć ten temat w tym blogu. Z technicznego punktu widzenia, Dyskusje są dostępne do użycia na Gamepedii. Nie istnieją w chwili obecnej żadne techniczne przeszkody to uniemożliwiające – jest to coś, czego nigdy wam nie zakomunikowaliśmy, i był to błąd z naszej strony.

Powodem, dla którego nigdzie ich nie włączyliśmy, był brak narzędzi moderacyjnych. Czuliśmy wyraźnie, że skoro istniały problemy z doświadczeniem płynącym z Dyskusji, które utrudniały administratorom i moderatorom wykonywanie swoich zadań, to dlaczego mieliśmy stworzyć ten problem także dla naszych członków społeczności z Gamepedii?

Tak więc odpowiedzią na pytanie „Czy będą Dyskusje na Gamepedii?” jest jednocześnie tak i nie. Gdy omawiane poprawki zostaną wprowadzone, zdecydowanie będziemy z chęcią mogli je włączyć, jeśli jest to coś, czego dana społeczność zechce. Nie zamierzamy czynić tej funkcji obowiązkową, więc nie musicie się martwić o wielkoskalowe wdrożenie Dyskusji na Gamepedii poza indywidualnymi decyzjami zainteresowanych społeczności.

Jak możesz nam pomóc z tymi usprawnieniami

Teraz gdy już przybliżyliśmy wam, że zamierzamy usprawniać moderację oraz wydajemy filtr nadużyć w Dyskusjach, zdania społeczności staną się niezbędne. Na szczęście wiele z nich już mamy – te plany są oparte na waszych niezwykle pomocnych opiniach zebranych na przestrzeni lat, za które bardzo dziękujemy! Przeprowadziliśmy także sesję dyskusji podczas Community Connect, aby dowiedzieć się, jakie poprawki byłyby najbardziej cenione, zamierzamy także pracować z grupą Community Council, aby pozyskać dodatkowe opinie, gdy nasze plany zostaną doprecyzowane.

Poza tym, jeśli twoja wiki posiada przypisanego asystenta, możesz dać mu znać co myślisz na ten temat! Jeśli wiki nie posiada takiej osoby, nic nie szkodzi – możesz zwrócić się do wsparcia Fandomu poprzez Dyskusje, dać nam znać o swoich pomysłach na Discordzie lub zostawić komentarz pod tym blogiem.

Rail avatar.png
Międzynarodowy Reprezentant Wiki
Rail jest członkiem zespołu IWR i zajmuje się wspieraniem polskich społeczności na Fandomie. Interesuje się nowoczesnymi technologiami, nauką, internetem i wieloma innymi rzeczami. W wolnych chwilach lubi słuchać muzyki i grać w gry.

Advertisement