Centrum Społeczności
Advertisement
Centrum Społeczności

Ten blog został opublikowany w maju, gdy rozpoczęły się migracje prostych wiki do Unified Community Platform. Od tego czasu miało miejsce kilkanaście kolejnych wydań, uwzględniających m.in. znaczącą przebudowę kilku istotnych funkcji, niezliczone poprawki błędów oraz pewne długodystansowe poprawki w funkcjonalnościach. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej, skorzystaj z linków po prawej stronie tej strony.

Niżej zobaczysz oryginalnie opublikowany wpis.


Cześć wszystkim!

Mamy przyjemność ogłosić, że Unified Community Platform wchodzi w drugi etap wdrażania – przenoszenie wiki bez zaawansowanych rozszerzeń i zestawów funkcji na nową platformę!

Co to oznacza? Oznacza to, że Unified Community Platform osiągnęła punkt w którym pewna ilość wiki istniejących na starej platformie może teraz zostać przeniesiona aby czerpać korzyści z nowych i usprawnionych narzędzi jak edytowanie mobilne i edytor z 2017 roku od Fundacji Wikimedia. Dokładnie taki, jak używany na Wikipedii.

Pewnie zastanawiasz się, jak będziemy wybierać wiki. Odpowiedzi na to pytanie udzielimy w dalszej części bloga, lecz najpierw chciałbym przybliżyć wam istotne funkcje wydane niedawno, lub z premierą zaplanowaną na najbliższy okres.

Co nowego od premiery UCP i czego spodziewać się wkrótce?

Edytor mobilny

Jak wspomnieliśmy w zeszłym roku, ankieta kierowana do edytorów Gamepedii wskazała, że 34% procent edytorów na tej platformie po raz pierwszy zetknęło się z doświadczeniem edytowania na urządzeniu mobilnym. To ogromna okazja na zaangażowanie nowych edytorów lecz także na wprowadzenie lepszej opcji dla edytorów z krajów, gdzie smartfon jest znacznie częściej wykorzystywany jako główne urządzenie do łączności z internetem. Mobilny edytor został dodany na UCP kilka tygodni temu, możesz dowiedzieć się więcej tutaj (en).

Komentarze artykułów

Przeprojektowane aby działać na tej samej technologii co Dyskusje, komentarze będą pełnić taką samą rolę jak wcześniej a istniejąca zawartość zostanie również przeniesiona. Oznacza to, że chociaż nowy system komentarzy nie będzie wspierał wikitekstu, najpowszechniejsze opcje formatowania tekstu pozostaną na swoim miejscu. Ponadto obserwujemy trendy w używaniu wikitekstu na starych produktach jak fora, tablice wiadomości oraz komentarze artykułów aby dowiedzieć się, czy nie istnieją lepsze sposoby na rozwiązanie zaawansowanego formatowania. Więcej na ten temat będziemy mogli powiedzieć w nadchodzących miesiącach.

Niestandardowy JavaScript

Wraz z wydaniem rozwiązania dla CodeEditora kilka tygodni temu, byliśmy w stanie wspierać lokalny niestandardowy CSS i globalny CSS użytkownika. Z wydaniem procesu przeglądu kodów JavaScript w niedalekiej przyszłości, będziemy w stanie obsługiwać niestandardowy JavaScript na wiki działających pod kontrolą UCP. Globalny osobisty JavaScript ze starej platformy nie zostanie jeszcze przeniesiony, ponieważ Community Central będzie pośród ostatnich wiki z Fandomu przeniesionych na nowe oprogramowanie.

Usprawnienia Dyskusji na podstawie opinii użytkowników Forum

Dzięki fantastycznym opiniom i sugestiom ze strony użytkowników Forum, będziemy wdrażać pierwszą porcję usprawnień do Dyskusji, aby uczynić je bardziej przyjaznymi dla społeczności przenoszących się z Forum. Pierwsze ulepszenia skupiają się na czynieniu kanału Dyskusji przyjaźniejszym fanom bardziej tradycyjnego doświadczenia, z opcjonalnym kompaktowym widokiem listy postów i większym naciskiem na kategorie. Oto drobny podgląd tych usprawnień. Obrazy poniżej nie oddają ostatecznych implementacji.

Obecny widok

Widok kompaktowy (opcjonalny)

Pomijając różnice w widocznej zawartości. To po prostu zmiana designu.

Dzięki wynikom badań zespołu ds. doświadczenia użytkownika (UXR), które przeprowadziliśmy ostatnio, możecie spodziewać się dalszych usprawnień w przyszłości. Więcej o nadchodzących zmian i odkryciach UXR wkrótce w blogu!

Jak wybierane są wiki

Przy pierwszej grupie nasze zespoły produktu i optymalizacji dla wyszukiwarek (SEO) przyjrzały się wiki w oparciu o dostępność funkcji na Unified Community Platform, których te potrzebują. Rozważyliśmy wiki z różnymi poziomami ruchu aby lepiej zrozumieć jak dobrze zostaną zmigrowane na platformę. Wiki były dyskwalifikowane jeśli miały którykolwiek z tych punktów:

 • Niezmigrowane forum
 • MediaGallery
 • Odznaczenia
 • Blogi
 • Niestandardowy JavaScript
 • Semantyczna MediaWiki
 • Współdzielone pliki skonfigurowane z wiki, która nie zostanie również zmigrowana w tym etapie

Zespoły wiki następnie sprawdziły wiki jeszcze raz w oparciu o swoją wiedzą o poszczególnych społecznościach aby upewnić się, że wiki przeznaczone do migracji są dobrze przygotowane do rozwoju na nowej platformie. Na przykład wiki doświadczające napływu nowej treści mogą zostać wykluczone z tej pierwszej fali, aby uniknąć zakłóceń w trwającej dyskusji nad tą treścią.

Ponadto mamy proces dostępny dla wiki które nie zostały jeszcze wybrane do migracji przez pracowników Fandomu, ale same na ochotnika mogą zgłosić się do migracji. Możesz znaleźć więcej informacji na temat tego procesu i jak z niego skorzystać w tym blogu (en).

Jak będzie działała migracja?

Na górze wiki przeznaczonych do migracji wyświetlony zostanie banner podobny do tych, z których korzystaliśmy już w przeszłości do ważnych ogłoszeń dotyczących platformy. Bardzo możliwe, że czytasz tego bloga dzięki linkowi w takim właśnie bannerze!

W dniu migracji cała zawartość wiki zostanie zaimportowana na nowej platformie. Oto jak będzie to działać:

 • Wiki przejdzie w tryb tylko do odczytu
 • Zostanie wykonana kopia zapasowa jej zawartości
 • Zostanie wykonana kopia kopii zapasowej i zostanie na starej platformie
 • Oryginalna kopia zapasowa przejdzie przez zautomatyzowany proces aktualizacji i zostanie ustawiona na nowej platformie
 • W tym procesie skrypt sprawdzi strukturę zawartości wiki, aby wyglądała jak świeża wiki na UCP (lecz z całą treścią, historią edycji itd.)
 • Wykonanych zostanie kilka żądań dostępu do kluczowych stron na wiki na nowej platformie, aby sprawdzić czy nie występują błędy jak niewłaściwie wyświetlana zawartość, krytyczne wyjątki bazy danych itd.
 • Domena wiki zacznie kierować do wersji wiki na UCP a sama wiki przestanie znajdować się w trybie tylko do odczytu.

Będziemy mieć ostrzeżenia o narastających błędach po przeniesieniu wiki na nową platformę i jeśli zepsuje się coś, czego nie da się szybko naprawić, możliwy będzie powrót wiki na starą platformę.

Jeśli z jakiegoś powodu import nie zadziała prawidłowo (tj. Treść nie jest przeniesiona prawidłowo lub usługa importująca się psuje) lub pojawią się inne problemy z migracją, możliwe będzie ustawienie adresu z powrotem na kopię znajdującą się na starej platformie. Powodem dla którego w opiekę nad pierwszą falą migracji zaangażowany został zespół SEO jest chęć upewnienia się, że zbierzemy dobre dane na temat zmian w SEO dla wiki. Przewidujemy korzyści dla wiki pod kątem SEO jako wynik usprawnionej wydajności na nowej platformie.

Dalsze kroki

Ten etap to nasz drugi krok w procesie, dzięki któremu wszystkie wiki znajdą się w dobrym stanie na jednej bazie kodowej działającej na nowoczesnej wersji oprogramowania MediaWiki. Wraz z trwaniem tego procesu coraz to kolejne funkcje ze starych platform Fandomu i Gamepedii będą dodawane na nową platformę.

W międzyczasie chętnie wysłuchamy waszych pytań i w miarę możliwości postaramy się na nie odpowiedzieć. Aby być na bieżąco ze szczegółami cotygodniowych wydań, włącznie z poprawkami błędów i nowymi funkcjami, upewnij się że czytasz dzienniki wdrożeń na forum aktualizacji technicznych.

Advertisement