Począwszy od 15 lutego zaczniemy migracje dodatkowych wiki z Gamepedii, które przeszły Project Crossover i które NIE były wybranymi wiki w tym projekcie społeczności.

Czołem!

W tym blogu przedstawimy wam skrócone postępy w testach migracji Gamepedii do Fandomu i jak szły nasze prace w tym zakresie.

Od rozpoczęcia listopadowych migracji wiki z testowej grupy monitorowaliśmy wpływ migracji na ruch na wiki. Dla kontekstu warto wspomnieć, że migracje dotyczyły wiki, na których w większości przeprowadzony został Project Crossover, co oznacza, że archiwalne wiki z domeną <nazwa>-archive.fandom.com miał bardzo mało odwiedzin.

Obserwacje wykazały, że duże wiki na Gamepedii po przeniesieniu na adres URL Fandomu obyły się bez większych szkód, co jest bardzo dobrym znakiem dla naszych ram czasowych wyznaczonych dla migracji. Migrując z domeny Wikia do Fandomu obserwowaliśmy początkowy spadek z późniejszym okresem odzyskiwania pozycji, co jednak nie ma miejsca tym razem. Miłym zaskoczeniem okazuje się natomiast fakt, że mniejsze wiki doświadczyły znacznego wzrostu ilości wyświetleń jako bezpośredniej konsekwencji migracji – na tyle znacznego, aby po piątym tygodniu zawyżyć średnią do +74%.

Udało się także zauważyć, że zmiany w algorytmie Google rozpoczęły się podczas pierwszego tygodnia monitorowania i zostały zakończone pod koniec trzeciego tygodnia, co okazało się korzystne dla domeny Fandomu, a to odbiło się pozytywnie na wszelkich aspektach danych związanych z migracjami.

Jednym z zaobserwowanych minusów jest to, że wiki dotychczas zajmujące główną domenę na Fandomie przeniesione pod zarchiwizowane adresy URL, aby zrobić miejsce większym konkurentom z Gamepedii, znacząco straciły w kwestii ilości wyświetleń. Jest to zjawisko, które zamierzamy naprawić nowym procesem migracji z konfliktami domen.

W tym tygodniu rozpoczniemy drugi test, który pozwoli nam sprawdzić jak zachować tyle wyświetleń dla wiki z Fandomu przechodzących w stan archiwalny jak to tylko możliwe. Zamiast wykonywać obie zmiany adresów w tym samym czasie, zamierzamy wykonać przekierowanie z głównego adresu wiki na Fandomie do zarchiwizowanej wiki na pewien okres, po czym przenieść adres Gamepedii na nowy, docelowy adres w domenie Fandomu. W ten sposób sprawdzimy, czy uda nam się „nauczyć” algorytm Google, że treść z Fandomu została przeniesiona na nowy adres, zanim przeniesiemy tam wiki z Gamepedii.

Nowy proces obejmuje:

  1. Wiki z Fandomu traci główny adres URL na rzecz przekierowania do URL archiwum
  2. Dajemy Google czas na zaadaptowanie zmiany
  3. Wiki z Gamepedii jest przenoszona pod główny adres w domenie Fandomu

Jak już wcześniej wspominaliśmy, wewnętrzne prace Google nad algorytmem są ściśle strzeżoną tajemnicą i możemy zrozumieć ich efekty jedynie poprzez testy. Jesteśmy całkiem zachwyceni tym jak aktywne wiki z Gamepedii zareagowały na migrację domen, tak samo jak faktem, że grudniowa aktualizacja algorytmu wywarła na nas pozytywny wpływ. Niemniej zmiana podejścia pozwoli nam nabrać pewności siebie w przeprowadzaniu procesu i obserwowaniu wyników.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.