Czołem!

Mam dzisiaj przyjemność ogłosić, że osiągnęliśmy kolejny kamień milowy w naszej inicjatywie Unified Community Platform – małą techniczną zmianę, która ma jednak znacznie głębsze podłoże społecznościowe. Na wiki używających UCP zobaczysz od teraz użytkowników oznaczonych jako członkowie zespołu SOAP.

2019 SOAP logo RGB sizes-02.png

Dwa loga zespołu SOAP

Jest to nowa, połączona nazwa dla dwóch grup, które już są znajome dla naszych edytorów. VSTF (Volunteer Spam Task Force) z Fandomu oraz GRASP (Gamepedia Rapid Anti-Spam Patrol) z Gamepedii zostały teraz połączone w jeden zespół. Zdecydowaliśmy się nadać grupie nową nazwę, aby nie faworyzować historii jednej platformy ponad drugą. Wszyscy członkowie zespołu zagłosowali na dostępne do wyboru nazwy, a następnie personel wybrał swoją ulubioną spośród tych, które uzyskały najwięcej pozytywnych opinii. W ten oto sposób wyłoniono nazwę SOAP – Spam Obliteration and Prevention. SOAP (gra słów ze słowem mydło) jest bardzo dobrym akronimem, biorąc pod uwagę, czym zajmuje się zespół – utrzymywaniem sieci w czystości od spamu i szkodliwych treści.

Bardzo cieszy nas osiągnięcie tego momentu, ponieważ jest to kolejny istotny krok w łączeniu Fandomu i Gamepedii. GRASP i VSTF były jedynymi grupami wolontariuszy o pokrywających się obowiązkach na obu platformach, toteż połączenie ich jest kolejnym silnym symbolem rosnącej wzajemnej sympatii pomiędzy naszymi bazami użytkowników. Wspólna komunikacja GRASP i VSTF miała miejsce przez ostatnie dwa miesiące, podczas których przygotowywaliśmy się do połączenia i możemy z przyjemnością oznajmić, że wszystko w zespole działa jak należy.

Ci, którzy nie są zaznajomieni z historycznymi grupami i tym, czym się zajmują, mogą traktować ten wpis na blogu jako formalne instrukcje. Poruszymy także temat tego, w jaki sposób zespół SOAP wykorzystuje nowe technologie, aby adaptować się do współczesnych potrzeb i lepiej służyć nam wszystkim.

Dlaczego wiki są tak częstym celem wandali i spamerów?

Choć wandalizm i spam są często wrzucane do jednego wora, a nasze zespoły wolontariuszy dokładają starań, aby zwalczać oba z tych zjawisk, każde z nich ma bardzo różne podłoża.

Wandalizm jest w znacznej mierze problemem społecznym. W kontekście internetowego projektu uruchamianego przez społeczność wandalizm jest świadomą próbą zniszczenia przydatności treści dla innych czytelników. Nasze oprogramowanie, MediaWiki, umożliwia edytowanie każdemu, co może być bardzo obosiecznym toporem i choć pozwala naszej społeczności tworzyć niezwykłe rzeczy, oznacza to również, że osoby zachowujące się niedojrzale nie muszą wkładać wiele wysiłku, aby spowodować szkody na wiki.

Choć zdecydowana większość edytorów jest dobra, niewielka część złych edycji ma bardzo duży wpływ, ponieważ treść jest nieprawidłowa (zmniejszone zaufanie do społeczności), zniesławiająca lub podżegająca do kłótni (pogorszenie współpracy wewnątrz społeczności) lub czasami wręcz rażąca (atakując Twoje oczy). Niezwykłe, niektórzy ludzie w internecie sprawiają problemy! Szacujemy, że od 1 do 2 procent edycji na naszej platformie każdego dnia można zakwalifikować jako jedną z form wandalizmu.

Spamerzy próbują wszelkich sposobów spamu linkami, włączając w to opisy edycji, tworzenie wiki oraz reklamowanie się na swoich profilach

Spam, choć ma podobne skutki, jest problemem natury ściśle technicznej. Fandom oraz Gamepedia są stałymi celami ataków spamerów, ponieważ nasze SEO (optymalizacja dla wyszukiwarek internetowych) stoi na bardzo wysokim poziomie pośród innych stron w branży. Większość wyszukiwarek internetowych działa na podstawie algorytmów odkrywających i oceniających strony w zależności od tego jak często są one linkowane na innych popularnych stronach. Spamerzy wierzą, że umieszczając kilka linków do swoich (zazwyczaj zdecydowanie niegodnych zaufania) przedsiębiorstw w naszym serwisie, poprawią swoją pozycję w Google i tym samym zyskają zaufanie nowych klientów.

Spam jest umieszczany na naszej stronie na wiele sposobów. Zazwyczaj spamerzy po prostu zakładają wiki, zostawiają na jej stronie głównej pewną ilość spamowych linków i odchodzą. Czasami uruchamiają boty, które publikują linki do ich stron w komentarzach na wiki związanych z tematem ich biznesu. Jedną z naszych ulubionych „przebiegłych” metod na spamowanie jest dokonywanie drobnej zmiany na stronie i umieszczanie spamowego linku w opisie zmian. Jest mało prawdopodobne, abyś kiedykolwiek go nawet zobaczył, ale wyszukiwarki często indeksują strony historii, więc i tak promują strony spamerów. Zabawne jest to, że nasze strony historii posiadają parametr noindex, który uniemożliwia Google'owi ich przeglądanie, jednak większość spamerów po prostu zakłada z góry, że mamy takie same schematy indeksowania jak inne strony działające na MediaWiki, więc i tak próbują.

Spam i wandalizm mogą być również subiektywne. Wiki na temat odgrywania ról mogą zezwalać na społecznościowe podejście do zawartości, które na większości wiki skupiających się wokół treści kanonicznych byłoby uznane za wandalizm, a wiki na temat popularnych marek mogą logicznie linkować do stron na ten sam temat poza Fandomem. Na przykład Wiedźmin Wiki ma linki do kilku zewnętrznych stron i kanałów na YouTube, wokół których również gromadzą się fani Wiedźmina. Jest to akceptowalna praktyka, lecz gdyby ktoś zaczął umieszczać linki do kanałów YouTube o Wiedźminie na każdej stronie, byłaby to jasna próba spamowania.

Aby uniknąć podobnych szarych stref, niezwykle istotne jest, aby społeczności pracowały na jasnych, prostych do wyegzekwowania zasadach. Większość aktywnych i dobrze moderowanych wiki może sama sobie poradzić z okazjonalnymi złymi edycjami. Ta strona pomocy dokładniej wyjaśnia, jak możesz sobie z nimi poradzić, jeśli jesteś administratorem na wiki.

Niestety nie wszystkie wiki mogą być dobrze moderowane, a czasami wyjątkowo paskudny troll czy spamer może dokonać zmasowanego ataku na wiki. I tu wkracza SOAP.

Gdzie wkracza SOAP?

Dwudziestu pięciu członków zespołu SOAP zostało zrekrutowanych po długim okresie pracy jako edytorzy lub administratorzy na niektórych z naszych najpopularniejszych wiki. W dodatku do ich indywidualnego doświadczenia posiadają dostęp do zestawu narzędzi umożliwiających im szybką analizę i sprzątanie złych edycji.

W dowolnie wskazanym momencie przynajmniej pół tuzina członków SOAP jest aktywnych i posiada otwarte coś, co nazywamy „CVN”. Kanał CVN otrzymuje surowe zrzuty każdej edycji, która przechodzi przez sieć Fandomu, a następnie wykonuje analizy, mające oflagować zmiany, które mogą być wątpliwe i wymagają sprawdzenia.

Członkowie SOAP następnie użyją niektórych ze swoich niepublicznych narzędzi, jak CheckUser oraz LookUpContribs, aby ocenić, jak szeroki był zasięg konkretnego przypadku spamu lub wandalizmu. Jeśli dotyczył on tylko jednej wiki, mogą zazwyczaj kliknąć kilka przycisków w skryptach, które zespół SOAP sam napisał, aby wycofać szkody. Ataki na wielu wiki wymagają nieco więcej czasu i analiz, ale zazwyczaj również można szybko uporać się z problemem. Posiadają nawet narzędzie nazywane „Global Nuke” – lepiej nie zadzierać z SOAP!

Tradycyjnie SOAP nie ingeruje w wiki z aktywnym zespołem moderatorów – szanują prawo każdej społeczności do radzenia sobie z własnym wandalizmem, ponieważ członkowie społeczności mają głębszą wiedzę na temat tematyki wiki i wiedzą co jest, a co nie jest wandalizmem i mogą również posiadać własny zestaw reguł dotyczących blokowania użytkowników.

Ale jeśli Twoja społeczność potrzebuje wsparcia, bądź gdy widzisz problem, który nie wydaje się być rozwiązywanym, SOAP zdecydowanie jest otwarty na Twoje zgłoszenia. Właśnie dlatego mamy SOAP Wiki – możesz na nią wejść, wypełnić formularz w kilka sekund i umieścić go na radarze zespołu. Ta wiki jest bardzo aktywnie monitorowana, więc Twoje zgłoszenie powinno zostać szybko obsłużone.

Jesteśmy na Fandomie niezwykle dumni z naszego zespołu SOAP. Są to jedni z naszych najbardziej zaufanych, doświadczonych użytkowników, którzy oferują swój cenny czas, aby utrzymać porządek na waszych społecznościach. To trudne zajęcie, które wymaga czasu – każda wiki czerpie korzyści z inwestycji, jaką ci wolontariusze wkładają w naszą sieć.

SOAP stale się adaptuje

SOAP składa się z osób z różnych krajów, mieszkających w różnych strefach czasowych, co zapewnia, że niezależnie od tego gdzie się znajdujesz i która jest u Ciebie godzina, zespół może obsłużyć Twoje zgłoszenie. Członków SOAP możesz lepiej poznać na stronie Pomoc:Spam Obliteration and Prevention. Są tam ludzie mówiący w pięciu najpopularniejszych językach na Fandomie oraz mieszkający w dziewięciu krajach na całym świecie. Gdy popularność języków wzrasta, szukamy i rekrutujemy edytorów mówiących w tym językach do zespołu. Dla Fandomu tak samo ważne jest utrzymywanie polskich wiki wolnymi od spamu i wandalizmu co robienie tego w angielskich, niemieckich, portugalskich czy włoskich społecznościach. W SOAP znajdują się dwie osoby mówiące po polsku, możesz się do nich zgłosić bezpośrednio, gdy napotkasz opisane wczesniej problemy!

Pełną listę członków SOAP możesz znaleźć tutaj

Niektórzy członkowie są w zespole od samych jego początków niespełna dziesięć lat temu, inni dołączyli raptem kilka miesięcy temu. Są nawet osoby, które niegdyś były w SOAP i zostały na dłużej. Zostały do tego stopnia, że teraz możecie zobaczyć ich pracujących na Fandomie.

Jedną z najwspanialszych rzeczy w naszym zespole jest fakt, że mamy w nim niezwykle utalentowanych technicznie wolontariuszy. Zazwyczaj projektują i tworzą swoje własne potężne narzędzia, które następnie przynoszą korzyści Fandomowi jako takiemu. Wspominałem już, że piszą wiele własnych skryptów, aby zwiększyć wydajność wykonywanych zadań. Wiele z nich z upływem czasu zostało zaadaptowanych do powszechnego użytku przez administratorów i sa teraz dostępne na naszej oficjalnej wiki dla deweloperów.

Niedawno zaczeli nawet przyglądać się wykorzystaniu sztucznej inteligencji w celu identyfikowania dodatkowych złych edycji, które kanał CVN mógł przegapić. Projekt Cynthia jest oparty na niedawnej pracy wykonanej przez Fundację Wikimedia, aby wykorzystywać adaptatywna nalizę tekstu i obrazów w celu nauki lepszego indetyfikowania problematycznych edycji. Te modele przewidywania pomogą nam nauczyć się jak przede wszystkim lepiej zapobiegać spamowi i wandalizmowi. Fandom to miejsce, gdzie skomplikowane i kreatywne idee są pisane i uruchamiane przez naszych użytkowników (wierzcie mi, zespół przeglądu JavaScriptu przeczytał wiele waszych skryptów na przestrzeni lat) a zespół SOAP również wpisuje się w to stwierdzenie.

Pozostańcie w gotowości, gdy będziemy iść dalej z naszymi migracjami do UCP i innymi kamieniami milowymi. Mamy dla was jeszcze kilka ogłoszeń w tym miesiącu. Trzymajcie się!

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.