Centrum Społeczności
Advertisement
Uwaga: Obecnie trwają prace nad poprawą tłumaczeń interfejsu tej funkcji.

Cześć!

W marcu 2021 roku ogłosiliśmy podczas Community Connect, że rozpoczynamy prace nad nową funkcją interaktywnych map. Następnie w maju 2021 powiedzieliśmy wam więcej o tym narzędziu, żeby ponownie na początku roku przedstawić wam kolejne szczegóły na jego temat w blogu na temat naszych planów na rok 2022. Jest to jedna z funkcji, o które wielokrotnie prosiliście i mocno wyczekiwaliście, a ja mam przyjemność ogłosić, że interaktywne mapy wreszcie tutaj są i od jakiegoś czasu można je znaleźć i wykorzystać na wszystkich społecznościach Fandomu!

Historia

Nazywamy to nową funkcją, jednak w istocie jest tylko trochę nowa. Fandom zaimplementował już funkcję map nazywaną Wikia Maps w 2014 roku, a Gamepedia posiadała także wcześniej różne rozwiązania służące wyświetlaniu interaktywnych map. Niemniej jednak Wiki Maps zostały wycofane jakiś czas później, a mapy Gamepedii nigdy nie zostały rozwinięte w jedno scentralizowane narzędzie. Aż do teraz nie byliśmy nigdy w stanie okazać tym narzędziom uwagi i wsparcia, jakiego potrzebowały, jednak prośby o dodanie zunifikowanego, modyfikowalnego narzędzia do tworzenia map w dalszym ciągu były jednymi z najczęściej zgłaszanych przez użytkowników.

Dlaczego więc teraz? Gamepedia nigdy nie była w stanie zbudować w pełni rozwiniętej funkcji map w związku z jej małych rozmiarów zespołem deweloperskim, a stara platforma Fandomu była znaczną przeszkodą w wydajnym budowaniu nowych funkcji w związku ze znaczącym długiem technicznym. Zunifikowana platforma społeczności (UCP) przyniosła czystszą bazę kodu, na której Fandom może tworzyć nowe funkcje, a projekt UCX – włączając w to FandomDesktop – został zrealizowany, aby zapewnić bardziej adaptacyjny design strony, który uwzględniał dodawanie nowych funkcji w przyszłości. Uruchomienie interaktywnych map stanowi bezpośredni rezultat pracy włożonej w projekty UCP oraz UCX, obiecaliśmy także społeczności, że dostarczymy tę funkcję gdy te projekty zostaną ukończone. Obietnica została dotrzymana, a my jesteśmy podekscytowani, mogąc oddać tę nową funkcję w wasze ręce.

Jak feedback społeczności pokierował projektem

Edytor interaktywnych map

W zeszłym roku rozpoczęliśmy pracę z wybraną grupą 20 społeczności w języku angielskim na przestrzeni wielu różnych kategorii wiki, żeby przetestować narzędzie interaktywnych map. Aby nadać temu kontekst, narzędzie to zostało zbudowane w oparciu o bibliotekę open source o nazwie Leaflet napisaną w języku JavaScript i jest definiowane poprzez plik JSON (JavaScript Object Notation). Mapa może zostać stworzona na wiki w przestrzeni nazw „Map” i aby ją osadzić na stronie, należy użyć transkluzji szablonów.

Wysłaliśmy te informacje do grupy testerów społeczności, wraz z instrukcjami tego jak ustawić mapy i proces mógł się rozpocząć! W miesiącach następujących po rozpoczęciu tego pierwszego publicznego testu otrzymaliśmy wiele niesamowitego feedbacku dotyczącego wczesnych funkcji, decyzji związanych z designem i użytecznością, który był absolutnie bezcenny przy formowaniu map takimi, jakie są one dzisiaj. Udało nam się też załatać parę bugów po drodze.

Naszym następnym krokiem było udostępnić tworzenie interaktywnych map dla wszystkich, a dużą częścią tego przedsięwzięcia było stworzenie graficznego edytora, który uprościłby doświadczenie płynące z tworzenia map. Nie każdy czuje się komfortowo lub w ogóle potrafi używać JSON-a, więc istotne dla nas było posiadanie opcji przyjaznej użytkownikom. Nasz zespół był w stanie stworzyć narzędzie przypominające obecny wygląd kreatora motywu, który pozwala użytkownikom na łatwe przesyłanie obrazów map, umieścić na nich znaczniki, dodawać opisy i wiele więcej bez konieczności pracy z kodem źródłowym JSON (jednak wciąż można zobaczyć i edytować kod w edytorze źródłowym!).

Dalsze kroki

Teraz przyszedł czas na publiczne uruchomienie! Wraz z wydaniem graficznego edytora, dodaliśmy także link do niego w menu „Eksploruj” na każdej wiki. Tworzenie map jest ograniczone do użytkowników o określonych uprawnieniach, więc nie każdy może mieć możliwość tworzenia map na każdej wiki. Możecie dowiedzieć się więcej na temat uprawnień jak i narzędzie interaktywnych map w ogóle w odpowiedniej stronie pomocy.

W nadchodzących miesiącach będziemy kontynuować rozwijanie map i implementowanie nowych funkcji, włączając w to opcje dostosowywania map do waszych potrzeb (podpowiedź: niestandardowe znaczniki!), dodatkowe opcji moderacji oparte o podstawowe MediaWiki, rozszerzenia użyteczności i opcje szybkiego edytowania. Jak zawsze, część czasu zespołu deweloperskiego zostaje poświęcona poprawianiu błędów, więc jeśli znajdziesz jakieś (lub chcesz dać znać o funkcji, która by ci się przydała), daj nam znać!

Udanego mapowania! Nie możemy się doczekać, żeby zobaczyć, co stworzycie!

Rail avatar.png
Międzynarodowy Reprezentant Wiki
Rail jest członkiem zespołu IWR i zajmuje się wspieraniem polskich społeczności na Fandomie. Interesuje się nowoczesnymi technologiami, nauką, internetem i wieloma innymi rzeczami. W wolnych chwilach lubi słuchać muzyki i grać w gry.

Advertisement