Centrum Społeczności
Advertisement

Mamy dzisiaj niewątpliwą przyjemność przedstawić wam naszych nowych międzynarodowych Reprezentantów Wiki na Fandomie. W czasach nieustająco zwiększającej się popularności internetu, który umożliwił fanom na całym świecie odkrywanie źródeł rozrywki i gier z najdalszych zakątków globu, niezwykle ważnym stało się, aby fani mogli tworzyć treści na ich ulubione tematy niezależnie od języka czy miejsca zamieszkania. Obecnie około 20% ruchu na Fandomie dotyczy wiki w dziesiątkach języków innych niż angielski.

Przez lata Fandom wpierał swoje międzynarodowe społeczności, dostarczając im różnorakich narzędzi jak zlokalizowane Centra Społeczności zarządzane przez użytkowników mówiących w tym samym języku, czy zespół IVT skupiony na udzielaniu wsparcia oraz Wiki Language Brigade, którzy skupiali się na tłumaczeniu treści.

Czym zajmą się międzynarodowi Reprezentanci Wiki

Tak jak obiecywaliśmy na początku roku, wciąż rozbudowujemy nasz zespół Społeczności, a dodanie tej nowej grupy reprezentantów wiki jest dopełnieniem jednego z naszych celów – zapewnienia oficjalnego wsparcia dla naszych nieanglojęzycznych społeczności. Grupa została oparta na modelu angielskich Reprezentantów Wiki, z większym naciskiem na kwestie dotyczące zaufania i bezpieczeństwa. Konkretne zadania obejmują:

 • Opiekę nad Centrum Społeczności w każdym ze wspieranych języków jako oficjalnej drogi kontaktu z Fandomem
 • Bezpośredni kontakt i komunikacja Reprezentantów z największymi społecznościami w ich językach
 • Silny nacisk na moderowanie treści w największych językach, obszarze, w którym anglojęzyczny zespół wsparcia społeczności nie jest w stanie udzielać wsparcia tak łatwo jak osoby mówiące w danym języku

W odróżnieniu od International Volunteering Teamu, Reprezentanci Wiki nie będą skupiać się na tworzeniu treści w swoich językach. Jest to aspekt, którego dalszy rozwój w ramach innych projektów jest przez nas wciąż badany.

Wspieranymi przez ten nowy program językami są: hiszpański, francuski, niemiecki, włoski, chiński, polski oraz portugalski (odmiana brazylijska). Inne języki mogą zostać dodane wraz z ich dalszym wzrostem – powyższe języki reprezentują każdy język, który składa się na ponad 1% wyświetleń na Fandomie.

Jedynym wyjątkiem od powyższego stwierdzenia jest język rosyjski. Metoda, z jakiej Fandom korzysta, aby pracować z Reprezentantami Wiki we wszystkich językach, jest obecnie zablokowana w związku z trwającą inwazją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę i wywołanymi tym sankcjami ekonomicznymi. Wyrażamy nadzieję, że ta straszna wojna dobiegnie końca jak najszybciej i będziemy znów w stanie zapewnić wsparcie członkom naszych rosyjskich społeczności poprzez obecność międzynarodowych reprezentantów wiki w przyszłości.

Kim oni są?

Wszyscy z naszych międzynardowych reprezentantów wiki współpracowali z Fandomem jako wolontariusze w przeszłości. Są to zaufani użytkownicy z latami doświadczenia na platformie, którzy cieszą się szacunkiem w swoich lokalnych społecznościach. Pozwólmy się im przedstawić!

 • Bitomic (hiszpański) – Bitomic kręci się w okolicy od kilku lat, spoilerując sobie swoje ulubione seriale i gry tylko po to, aby aktualizować wiki. Możesz spotkać go wymyślającego nadmiernie skomplikowane rozwiązania dla prostych problemów (jego słowa, nie nasze).
 • SacredOwl (hiszpański) – Gdy SacredOwl zadecydował dołączyć do Fandomu, szukał tylko miesca, aby pisać swoje fanfiki z serii Bleach. Nie wiedział jeszcze, że zostanie adminem takiej wiki około roku później. Uwielbia komunikować się z użyciem gifów i powiedzonek z RuPaul’s Drag Race.
 • Mattheus Leonardo (portugalski) – Matt dołączył do Fandomu w 2013 r. na portugalskiej MLP WIki. Od tamtego czasu ogromną przyjemność sprawia mu czynienie Fandomu lepszym na każdy dostępny mu sposób. Dołączył do SOAP w 2016 i został helperem w tym samym roku. Lubi gry wideo, szczególnie symulatory wyścigów.
 • .krowl25 (portugalski) – Dołączył na Fandom w październiku 2012 e. i lubi właściwie wszystko z animacji, gier, komiksów, itd. Preferuje pracować nad technicznymi aspektami i ogólnie wspierać użytkowników, jednak zdarza mu się także pomagać z treścią.
 • KuroUrufu (włoski) – KuroUrufu dołączył do wiki jeszcze w sierpniu 2015 r. rozpoczynając edytowanie i nigdy się w tym nie zatrzymał. Odwiedził każdą włoską wiki co najmniej raz i zdecydowanie można go spotkać na ulubionych włoskich wiki naszych użytkowników.
 • Rail (polski) – Rail jest nerdem kręcącym się po wiki od wczesnego roku 2017. Interesuje się wszelkimi aspektami technicznymi związanymi z wiki, ale także nauką, muzyką, technologią i wielome więcej! Jest także osobą, która mówi do was za pośrednictwem tego bloga :)
 • GerritH (niemiecki) – Gerrit dokonał swoich pierwszych edycjio na wiki w 2011 i od tamtego czasu nadal jest fanem. Lubi długie spacery, przytulne bary i dobrą książkę. Jego ulubione serie włączają (ale nie tylko) Gwiezdne Wojny, Wiedźmina, Marvel Cinematic Universe, Monster Hantera i Mario Kart.
 • Juliepersonne (francuski) – Juliepersonne jest fanką seriali, muzyki i musicali. Gdy dołączyła na Fandom w 2012, miało to miejsce dzięki cudownej atmosferze Wiki Glee. Następnie gdy została zaproszona do francuskiej grupy ConVol (a następnie została helperem!), odkryła szerszą społeczność, którą Fandom ma do zaoferowania. Lubi pomagać na różnych wiki, nawet jeśli temat do niej nie przemawia.
 • 米斯蒂娅 (Mystia) (chiński) - Mystia dołaczył do International Volunteering Team w marcu 2021. Skupia się głównie na dbaniu o chińskie Centrum Społeczności; lubi także pisać proste aplikacje w Pythonie. Jako miłośnik ACG (konkretnie gier), gra dużo w Genshin Impact i Arknights.
 • Luqgreg (narzędzia grupy IWR) - Choć Luqgreg jest Polakiem i posiada masę doświadczenia ze społecznością, jego główną rolą w zespole IWR będzie rozwijanie i tworzenie narzędzi pomagających zapewniać spójne doświadczenie we wszystkich językach. Ponieważ różni wolontariusze na przestrzeni lat posiadali równe poziomy technicznej wiedzy, niektóre z mechanizmów i stron ze zgłoszeniami na Centralach Społeczności w różnych językach są bardzo różne. Oprócz pomagania w ich uporzadkowaniu, Luqgreg skupi się także na narzędziach, które umożliwią personelowi Fandomu automatyzację i usprawnienia w działaniu serwera Fandom/Gamepedia na Discordzie.

Wraz z przedstawieniem wam międzynarodowych reprezentantów, chcielibyśmy również ogłosić, że Marc-Phillip, który spędził na Fandomie ostatnie dwanaście lat wspierając nasz zespół IVT, będzie oficjalnie liderem nowopowstałego zespołu jako Menadżer Społeczności w zespole Bezpieczeństwa Społeczności. IVT oraz pozostałe grupy, które skupiają się na wsparciu nieanglojęzycznych społeczności, zostaną rozwiązane w dalszej części roku, co przekazaliśmy IVT kilka miesięcy temu. Wszelkie braki w obszarach, które obejmie nowe wsparcie zostaną rozwiązane w dalszym rozwoju grupy międzynarodowych reprezentantów wiki. Oczywiście wszyscy zainteresowani użytkownicy mogą śmiało w dalszym ciągu pomagać na swoich lokalnych Centrach Społeczności tak samo jak na wszystkich innych wiki!

Z czasem będziemy w dalszej mierze prezentować tę grupę oraz języki, które ma do zaoferowania Fandom. Do tego czasu jednak – do zobaczenia!

Rail avatar.png
Międzynarodowy Reprezentant Wiki
Rail jest członkiem zespołu IWR i zajmuje się wspieraniem polskich społeczności na Fandomie. Interesuje się nowoczesnymi technologiami, nauką, internetem i wieloma innymi rzeczami. W wolnych chwilach lubi słuchać muzyki i grać w gry.

Advertisement