Centrum Społeczności
Advertisement
Centrum Społeczności

Czołem!

Choć niektórzy z was mogą odebrać to jako smutną wiadomość, podjęliśmy decyzję o tym, że funkcja czatu nie zostanie przeniesiona na Unified Community Platform. Choć interakcje w czasie rzeczywistym pomiędzy członkami społeczności są niezwykle ważne (a zwłaszcza takich czasach, jakie mamy teraz), jasnym stało się, że funkcja czatu, jaką mamy teraz, nie spełnia oczekiwań naszych użytkowników z wyjątkiem ich bardzo małej grupy.

Co doprowadziło do tej decyzji?

Czat znajduje się w trudnym położeniu od dawna. Nie jest łatwo go moderować, nie jest przyjazny dla urządzeń mobilnych, a ogólne doświadczenie płynące z jego używania przypomina coś antycznego. Czat jest na Fandomie od okolic roku 2011 i z wielu powodów nigdy nie był utrzymywany ani rozszerzany, pomijając to, że znajdował się w zakładce funkcji eksperymentalnych na stronie rozszerzeń wiki.

Sposób używania czatu najzwyczajniej nie uzasadnia żadnego dodatkowego wsparcia ani inwestycji w tę funkcję. Uśredniając, na naszej platformie każdego dnia wysyłanych jest góra kilkaset wiadomości na czacie. Przyglądając się temu, jak współczesne doświadczenia płynące z czatowania rozwijały się od 2011, zrozumieliśmy, że użycie czatu jest mikroskopijne w porównaniu z tym, jak może działać jeden serwer na Discordzie z silną społecznością wiki. Zbadaliśmy nawet kilka przypadków społeczności z „aktywnym czatem”, które same się do nas zgłosiły i w jednym z nich odkryliśmy, że dana wiki osiągnęła rekord w wysokości 8 użytkowników czatujących w jednym momencie podczas tygodniowej obserwacji, podczas gdy Discord dokładnie tej samej wiki miał minimalnie 228 osób będących online w jednym momencie podczas obserwacji. Choć to tylko jedna wiki, jej przykład reprezentuje podobne doświadczenia dzielone przez personel na przestrzeni lat, które tylko wzmocniły się podczas dyskusji na temat przyszłości czatu.

Z racji tego, że czat nie wspiera urządzeń mobilnych, ogranicza to znaczącą dużą liczbę możliwych użytkowników. W roku 2019 52.5% globalnego użycia internetu pochodziło z urządzeń mobilnych. Liczba ta rośnie jeszcze bardziej pośród wielu krajów nieanglojęzycznych. Na przykład 67% hiszpańskich internautów łączy się z internetem za pomocą telefonów jako ich głównych urządzeń do tego celu. Ponadto wchodzenie na stronę Specjalna:Chat z urządzenia mobilnego jest skrajnie złym doświadczeniem. Naprawdę nie polecam próbować.

Gdzie pójdą użytkownicy czatu?

Nie zamierzamy wynajdować koła na nowo. Istnieją już inne platformy, z których korzystają różne społeczności, takie jak Discord lub Slack. Jak możecie wiedzieć, Fandom sam używa obu z nich. Na Dev Wiki znajdziecie także skrypty oferujące dodanie do prawego panelu wiki banner reklamujący serwer na Discordzie, które dostarczają wielu użytecznych informacji osobom chcącym porozmawiać z innymi użytkownikami wiki na żywo. To tylko niektóre z opcji, które możesz rozważyć.

Wiemy, że to trudne

Dla kilku społeczności wciąż uwielbiających czat to będzie bardzo smutna wiadomość. Po prostu nie jesteśmy obecnie w stanie uzasadnić inwestycji czyniącej tę funkcję opłacalną w świecie, gdzie do znalezienia jest wiele solidnych, dedykowanych konkretnie do tego celu alternatyw, które mogą zaspokajać potrzeby społeczności.

Dane nie przemawiają na korzyść przyszłości czatu, gdy nawet te niektóre, wytrwałe wiki wciąż używające czatu notują znacznie większą aktywność na Discordzie. Brak wsparcia mobilnego w erze internetu rządzącego się zasadą „mobile-first” ugruntował tę decyzję.

Czat pozostanie dostępny na starej platformie aż do końca, gdy wszystkie wiki zostaną już przeniesione na UCP. Wiki na Unified Community Platform nie będą już mieć czatu.

Advertisement