Centrum Społeczności
Advertisement
Centrum Społeczności

Evolving with the web.png

Cześć!

Mam nadzieję, że wszyscy spędziliście święta bezpiecznie w gronie najbliższych ^^

Jako że rok 2021 się już rozpoczął, porozmawiajmy na temat optymalizacji dla wyszukiwarek internetowych (SEO), albo po prostu sprawianiu, aby Google był zadowolony. Niektórzy z was na pewno już o tym wiedzą, ale zawsze warto przypomnieć: wyniki w wyszukiwarkach internetowych odpowiadają za przytłaczającą większość wejść na naszą platformę, z czego 90% ruchu na wiki pochodzi z wyników Google. Jest to główne źródło ruchu na każdej uznanej wiki, bez wyjątku. Wynika to z faktu, że Google zdaje sobie sprawę, że platforma Fandomu jest najważniejszym autorytetem w świecie wiedzy z różnych uniwersów i dlatego nagradza wasze wiki bardzo wysokimi pozycjami w wynikach. Nie ma lepszego sposoby na przykucie uwagi widowni, która jest zainteresowana tematyką poruszaną przez wiki.

Co to wszystko oznacza?

Istotną częścią tego, co robimy jest zadowalanie Google’a. Oznacza to przystosowywanie się do zmian w tym jak Google przetwarza zawartość wiki w swoich wynikach, jak to przetwarzanie wpływa na ranking wewnątrz tych wyników i jakie nowe wymagania stawiają przed stronami internetowymi. Czyniąc to mamy pewność, że wasza treść wciąż będzie przyciągać nowych czytelników. Niepowodzenie w tej materii oznaczałoby utratę czytelników, co byłoby zagrożeniem dla sukcesu wiki i Fandomu jako takiego.

To istotny problem i trzeba do niego podejść z kilku różnych perspektyw, szczególnie w tym roku. Na wiosnę Google rozpocznie sprawdzanie stron pod kątem kryteriów, które nazywają Core Web Vitals. Upraszczając Core Web Vitals to trzy pomiary biorące pod uwagę kolejno jak szybko strona się ładuje, jak szybko staje się stabilna i jak szybko można wchodzić z nią w wygodną interakcję. Z grubsza Google chce, aby klikając na wynik wyszukiwania strona na która przechodzisz umożliwiała bezproblemowe i szybkie wchodzenie w interakcję. Całkiem sensowna rzecz, czyż nie?

Osiągając wysokie wyniki w Web Core Vitals, czerpiesz korzyści w postaci wysokich wyników twojej strony w powiązanych wyszukiwaniach. Jeśli noty będą kiepskie, strona zostanie ukarana gorszą pozycją w tym samym wyszukiwaniu.

Co Fandom z tym robi?

Szczęśliwie już w tej chwili czerpiemy pewne korzyści z Core Web Vitals płynące z prac nad Unified Community Platform. Usprawnienia wydajności po naszej stronie już poprawiają wyniki platformy w nowych pomiarach.

W ciągu nadchodzących miesięcy będziemy kontynuować prace nad usprawnianiem wydajności wczytywania stron, stabilności treści i interaktywności. Szczególnie staramy się poprawić wydajność reklam, serwerów i designu strony. Badamy także, jak formatowanie konkretnych wiki wpływa na wyniki w pomiarach i sposoby, na które można poprawić to formatowanie, nie tylko aby przyspieszyć ładowanie stron, ale także poprawić doświadczenie użytkowników. Gdy już przeprowadzimy analizę, podzielimy się z wami zestawem zaleceń, dzięki którym wiki będą mogły stać się częścią tych globalnych usprawnień w aspektach, w których nie możemy zapewnić ich automatycznie po naszej stronie.

Usłyszycie od nas na ten temat wiele w następnych miesiącach. Zamierzamy wyjaśniać, jak optymalizacja dla wyszukiwarek wpływa na wasze wiki i chcielibyśmy, abyście wzięli udział w tej rozmowie.

W międzyczasie z przyjemnością postaram się odpowiedzieć na wasze pytania.

Advertisement