Czołem!

Jak ogłaszaliśmy w ostatnim blogu o Unified Community Platform (bardzo długa, ale wartościowa lektura!), zamierzamy wypuścić nowy proces tworzenia wiki, gdy wydamy już UCP. W tym wpisie porozmawiamy na temat procesu, myślenia jakie za nim stoi, odpowiemy na kilka pytań które mogą zrodzić się w waszych głowach i również na te, o których jeszcze nawet nie myśleliśmy.

Tworzenie wiki na UCP

Aktualnie proces tworzenia wiki na Fandomie jest bardzo prosty. Wprowadzasz jej nazwę, wybierasz URL, odpowiadasz na kilka pytań dotyczących tematyki, wybierasz motyw. Wiki jest już wtedy gotowa do edytowania!

Wraz ze startem UCP proces ten otrzyma dodatkowy aspekt dla tworzenia wiki, które zdają się konkurować z istniejącymi społecznościami. Jeśli nasz system wykryje, że temat może być objęty istniejącymi wiki, zostanie przedstawionych maksymalnie do trzech już istniejących, z którymi ten temat może się pokrywać. Ma to na celu uświadomić ci, że wiki te już istnieją na naszej platformie i – jeśli nie zdawałeś sobie z tego sprawy – zachęcić cię do dołączenia na nie zamiast tworzenia konkurencji. Jest to główne zadanie systemu zapobiegania pokrywających się wiki, jest jeszcze jedno: użytkownicy ze złą wolą tworzący celowo konkurencyjne wiki.

Istnienie podobnych wiki nie odbiera ci jednak możliwości stworzenia nowej wiki. Istnieją wyjątki i przypadki w których nasze rekomendacje mogą być złe i oba scenariusze zaplanowaliśmy. Po potwierdzeniu, że widziałeś nakładajace się wiki, dostaniesz opcję opisania planowanej wiki oraz tego dlaczego powinna być ona dozwolona jako wyjątek:

Gdy system wykryje potencjalne nakładanie się i wybierzesz opcje opisujące dlaczego powinniśmy zezwolić na twoją wiki, wiki zostanie utworzona i oflagowana do przeglądu przez personel który zosttanie przeprowadzony w przeciągu 5 dni roboczych. Jeśli ustalimy, że podany powód nie ma zastosowania, wiki zostanie zamknięta.

Dlaczego to robimy?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, są dwa główne powody tej zmiany: przypadkowa i celowa konkurencja.

Przypadkowa konkurencja

Czy wiesz jaką liczbę wiki o Minecrafcie mamy na Fandomie? Ujmę to w ten sposób…

It's high it's very high.jpg

Powstało tu więcej wiki o Minecrafcie, niż wszystkich wiki na Gamepedii razem wziętych. Pokaźna ich liczba dotyczy modyfikacji i serwerów, ale wiele z nich to zwykłe informacje o Minecrafcie. To pokaźna wewnętrzna konkurencja zanim nawet zaczniesz brać pod uwagę Gamepedię i jej sieć powiązanych wiki o Minecrafcie.

Ogromny odsetek tej konkurencji jest niezamierzony, spowodowany przez użytkowników, którzy nie zdawali sobie sprawy że Minecraft Wiki juz istnieje. Ten system poinformuje ich, że wiki którą chcą utworzyć może już istnieć i zachęci ich aby do niej dołączyć, zamiast tworzyć jej potencjalnego konkurenta. Oczywiście informacje o nakładających się wiki będą ignorowane, tak samo jak wielki banner Minecraft Wiki na Gamepedia.com był ignorowany przez niezliczone rzesze użytkowników, którzy przez lata wysyłali zespołowi sugestie tworzenia wiki o Minecrafcie. W tym miejscu do gry wchodzi przegląd wiki oflagowanych jako nakładających się na inne.

Celowa konkurencja

Na Fandomie istnieje pewien fenomen, który czasami ma miejsce po zablokowaniu użytkownika na wiki. Niezależnie od tego, czy blokada była uzasadniona, czy nie, czuje on, że jego potrzeba tworzenia treści na wiki w tej tematyce jest ważniejsza od kondycji istniejącej społeczności, toteż tworzy jej naśladowcę. Bez względu na to, czy chce dalej rozmawiać na temat wiki, czy celowo zaszkodzić tej na której został zablokowany, tworzenie takiej celowej konkurencji jest nieakceptowalne, a nasz nowy proces tworzenia wiki daje znać bardzo jasno jaką postawę przyjmujemy w tej sprawie: tworzenie takich wiki nie jest już mile widziane na Fandomie.

Dlaczego konkurujące wiki są złe?

Gdy istnieje wiele społeczności na ten sam temat, zabiegają one o edytorów i czytelników a także powielają zawartość, co może doprowadzić do napięcia wśród fanów i obliżyć wyniki w wyszukiwarkach dla obu wiki, co utrudni ludziom odkrycie najlepszej możliwej treści – Twojej treści! Gdy fani są zjednoczeni i pracują wspólne, tworzą oni najlepsze bazy danych i formują najsilniejsze społeczności.

Taka jest filozofia stojąca za obecnym na Gamepedii procesie sugerowania wiki do stworzenia, zamiast tworzenia wiki z ramienia użytkowników. Wprowadzając te zmianę na Fandomie, adaptujemy naszą naukę z bardzo udanego procesu z Gamepedii w sposób którzy może zadziałać tutaj.

Dlaczego teraz?

Pierwsze wydanie Unified Community Platform to najlepszy moment na wprowadzenie takiej zmiany. Wkraczamy we współczesną erę treści wiki ukierunkowanej na fanów z uaktualnieniem do świeżej technologii dającej wiele możliwości nowym pokoleniom edytorów. Zachęcanie ludzi do zagłębienia się w istniejące społeczności zamiast nieświadomego tworzenia ich konkurencji na ten sam temat jest najlepszą polityką dla nowego, wspaniałego świata.

Oczekiwane pytania

„Co z użytkownikami zablokowanymi przez złych administratorów? Czy pozostaną już na zawsze wykluczeni z tego tematu?”

Ograniczenie administratorów prezentujący złą wolę to temat w którym możemy zrobić i zrobimy więcej. Zdajemy sobie sprawę, że istniejąca polityka dająca administratorom możliwość zablokowania dowolnego użytkownika z dowolnego powodu, lub nawet bez powodu nie jest zgodna z nowymi zasadami tworzenia wiki i analizujemy zmiany w naszych politykach, aby temu zaradzić.

„Czy dotyczy to istniejących już wiki o nakładających się na siebie tematach?”

Nie bezpośrednio. Project Crossover już współpracuje z nakładającymi się wiki aby połączyć wysiłki społeczności pod kątem optymalizacji dla wyszukiwarek i korzyści dla ilości edytorów. Ponadto niektóre zduplikowane wiki mogą zostać rozwiązane, gdy nakładająca się wiki zostanie oznaczona do usunięcia.

Oznacza to, że bardzo strategicznie podchodzimy do nakładających się wiki, tak jak w Project Crossover, aby zachęcić społeczności nakładających się wiki między platformami do połączenia ich wysiłków i treści. Polityka ta jednak nie jest planowana z myślą o wstecznym zastosowaniu w szerokim znaczeniu.

Podsumowanie

Proces tworzenia nowych wiki i polityka odnośnie zduplikowanych wiki zmieniają się wraz z wydaniem Unified Community Platform. Zmiany te skupiają się na zachęcaniu przyszłych załozycieli wiki do dołączenia do istniejącej społeczności na ich temat, jeśli taka istnieje. Zignorowanie poprawnie wykrytych istniejących wiki poskutkuje zamknięciem przez personel nowo powstałego duplikatu. Ma to na celu upewnienie się, że nasze wspaniałe społeczności nie są krzywdzone przez konkurencję na platformie – bez znaczenia, czy celowo, czy przypadkowo.

Zmiana polityki jest wymierzona w nowo powstające wiki, nie istniejące już duplikaty.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.