Centrum Społeczności
Advertisement
Centrum Społeczności

Cześć wszystkim!

Jak obiecaliśmy w podsumowaniu Community Connecta 2020 (ang.), nadszedł czas, aby ponownie porozmawiać o Unified Community Platform (w skrócie UCP). W tym poście chciałbym spojrzeć na chwilę wstecz, aby nadać sprawie więcej kontekstu, zanim zagłębimy się w szczegóły projektu. Następnie będziemy mogli porozmawiać o Fazie 1 i Fazie 2, ich znaczeniu, harmonogramie i niektórych specyfikacjach Fazy 1, o których powinniście teraz wiedzieć. Uwaga to będzie długi wpis, zapnijcie pasy!

Czym jest Unified Community Platform?

Podstawowym celem Unified Community Platform jest połączenie Fandomu i Gamepedii w tej samej wersji oprogramowania MediaWiki, tworząc przy tym fundamenty, na których możemy wprowadzać dalsze innowacje. Aktualnie platforma Fandomu to bardzo zmodyfikowana wersja MediaWiki 1.19 i było to celowe działanie. Proces aktualizacji i tempo tworzenia nowych funkcji przez Fundację Wikimedia nie mogło wówczas zaspokoić potrzeb Wikii. Rozwiązaniem wtedy było stworzenie potrzebnych funkcji samemu. Wówczas było to dobrą decyzją. Od tamtej pory tempo rozwoju MediaWiki przerosło nasze własne i w związku z tym powrót do aktualnej wersji MediaWiki jest właściwym rozwiązaniem. Obecnie w platformie Fandomu znajdują się miliony linii niestandardowego kodu (Ciekawostka: baza kodowa wciąż nazywa się Wikia) i przejście na całkowicie nową bazę kodu bez tych milionów niestandardowych linii da nam czystszą architekturę. Poza tym nowa platforma działa na MediaWiki 1.33.

Pomimo że jest to duży krok naprzód, wiemy też, że nie rozwiązuje on wszystkich problemów na platformie. Istnieją jednakże pewne konkretne korzyści z utworzenia tej nowej platformy:

 • Będziemy mieć najnowsze funkcje od Fundacji Wikimedia (twórców MediaWiki). W ciągu siedmiu lat, które minęły od ostatniej aktualizacji oprogramowania MediaWiki (fundamentu platformy wiki) na Fandomie, Fundacja Wikimedia, która utrzymuje także Wikipedię, dokonała wielu usprawnień do tego oprogramowania. Zbudowanie nowej platformy opartej na najnowszym MediaWiki umożliwia nam dostarczenie tych usprawnień dla was, jednocześnie ułatwiając nam nadążanie w przyszłości za nowymi, wciąż wydawanymi przez Fundację usprawnieniami. Użytkownicy Gamepedii są już zaznajomieni z niektórymi z tych usprawnień, jednak dla użytkowników Fandomu i Gamepedii połączona platforma oznacza większy zespół pracujący nad aktualizacjami i nowymi narzędziami dla edytorów. Wygrana dla obu platform.
 • Włączenie większych ilości nowoczesnych rozszerzeń stanie się prostsze. MediaWiki umożliwia hostom dodawanie rozszerzeń, które przynoszą nowe narzędzia na platformę, z których mogą skorzystać edytorzy, budując swoje społeczności. Są one utrzymywane przez zewnętrznych programistów, trochę niczym modyfikacje i dodatki do gier wideo. Takie rozszerzenia zazwyczaj mają swoje wymagania odnośnie do kompatybilności i wiele z tych nowszych nie było dostępnych dla platformy Fandomu z racji na używaną przez nas wersję MediaWiki. Przechodząc na MediaWiki 1.33, możemy uzyskać funkcje płynące z tych rozszerzeń, bez konieczności ponoszenia inżynierii wstecznej przez naszych programistów. Dla Gamepedii większy zespół programistów oznacza, że będziemy mogli przejrzeć i dodać więcej rozszerzeń, o co prosili administratorzy i edytorzy w ostatnich latach.
 • Szybsze tworzenie i wydawanie całkiem nowych funkcji na Fandomie i Gamepedii. Mając pojedynczą platformę, możemy raz stworzyć nowe funkcje i wdrożyć je na wszystkie wiki, zamiast podwajać wysiłki na rzecz obsługi dwóch platform ze znacznymi różnicami w kodzie. Na przykład administratorzy jednakowo na Fandomie, jak i na Gamepedii z pewnością zauważą, że funkcja Panelu Analitycznego, która została stworzona przez nasze zespoły jako niestandardowy kod, różni się znacząco w wyświetlanych danych i działaniu w zależności od platformy. Gdybyśmy byli na jednej platformie taka funkcja mogłaby zostać wdrożona raz bez żadnych większych różnic. Ponadto połączone doświadczenie programistów Fandomu i Gamepedii na jednej, nowoczesnej platformie MediaWiki oznacza, że będziemy mieć szybszą i niezawodną stronę dla wszystkich. Z pewnością edytorzy na Gamepedii będą zadowoleni z polepszonego czasu ładowania i stabilności stron.
 • Mobilne edytowanie na wszystkich wiki! W zeszłym roku przeprowadziliśmy na Gamepedii badania dotyczące tego, jak użytkownicy przechodzą z pasywnego konsumowania treści na wiki do aktywnego udzielania się jako edytorzy i wyniki nas zaskoczyły. 34% zapytanych edytorów odpowiedziało, że ich pierwsza edycja została wykonana na urządzeniu mobilnym. Dając Fandomowi lepszą obsługę edytowania na urządzeniach mobilnych, obniżamy próg wejścia w edytowanie i dajemy lepszą możliwość zarządzania nieanglojęzycznymi społecznościami, które znacznie częściej są odwiedzane przez mobilnych czytelników. Na przykład 67% internautów mówiących po hiszpańsku korzysta z telefonów.
 • Połączenie najlepszych funkcji z obu platform. Wiele niestandardowych funkcji Fandomu czyni aktualizację z obecną bazą kodową wyzwaniem na tyle trudnym, że zdecydowaliśmy się stworzyć platformę od podstaw i przenieść na nią treści wiki. Podczas tego procesu wiele się z nich nauczyliśmy i udowodniliśmy, że wiki i inne funkcje społecznościowe mogą istnieć obok siebie. Podobnie Gamepedia odniosła wielki sukces dzięki funkcjom takim jak system Odznaczeń, który napędza Gamepedia Pro. W Unified Community Platform postaramy się połączyć najlepsze aspekty tych dwóch światów w jedno fantastyczne doświadczenie dla społeczności głęboko zakorzenione w treściach wiki, ale także w pasji wyrażającej fandom.

Etapy wdrażania UCP

Sporo tego, śmiało możecie zaczerpnąć teraz oddech. Woooosah. Woooosah.

Porozmawiajmy o tym, jak praca zostanie podzielona.

Faza 1 – prace trwają

Aktualnie jesteśmy w Fazie 1 tworzenia UCP. Jest to etap w głównej mierze skoncentrowany na technicznej stronie rzeczy i przenoszeniu wszystkiego na jedną platformę. Nie wiąże się ze znaczącymi zmianami w skórce ani odświeżeniem zestawów funkcji. Wkrótce udostępnimy Fazę 1 jako platformę produkcyjną. Następujące etapy wdrożenia będą miały miejsce przez przynajmniej następne 5 miesięcy.

 • Etap wewnętrznych testów. Aktualnie wykonujemy wewnętrzne testy w UCP z naszym zespołem Produktu i zespołami Inżynierów, zespołem rozwoju społeczności i wieloma menadżerami wiki. Celem jest odkrycie i wyeliminowanie jak największej ilości potencjalnych problemów przed publikacją UCP.
 • Etap nowych wiki. Najpierw zmienimy proces tworzenia nowych wiki na Fandomie tak, aby wszystkie nowe wiki (z pewnymi wyjątkami na potrzeby personelu) były tworzone na UCP. Podczas tego etapu UCP dla społeczności na Fandomie będzie w głównej mierze podstawowym MediaWiki ze skórką Oasis. Wiele rozszerzeń wciąż będzie w fazie tworzenia, ale wszystkie podstawowe funkcje wiki, z wyjątkiem tych najbardziej zaawansowanych, będą dostępne. W przypadku wiki wymagających bardziej zaawansowanych funkcji personel Fandomu będzie w stanie przenieść je z powrotem na starą platformę. Robiąc to, będziemy mogli zaobserwować jak UCP działa w prawdziwym świecie. Wszystkie wewnętrzne testy nie mogą równać się z wiedzą, jaką uzyskamy od ludzi spoza firmy korzystających z platformy.
 • Etap prostych wiki na Fandomie. Gdy już będziemy usatysfakcjonowani z działania UCP w rzeczywistym środowisku, przejdziemy do następnego etapu wdrażania, w którym wybierzemy 3 do 4 tysięcy wiki i przeniesiemy je na nową platformę. Pozwoli nam to zobaczyć, jak wiki utworzone na starej platformie zachowają się na UCP. Wiki będą wybierane z połączenia zgłoszeń od administratorów, wyboru personelu i ostatecznie wyboru na podstawie poziomu skomplikowania wiki oraz potrzeb, jakie musi spełniać UCP, aby mogły na niej funkcjonować. Jeśli wiki opiera się w znacznym stopniu na rozszerzeniu którego jeszcze nie skonfigurowaliśmy na UCP, nie będzie ona mogła się zakwalifikować do tego etapu.
 • Pozostałe wiki na Fandomie. Po dokładnej analizie danych z nowo utworzonych wiki i wiki przeniesionych ze starej platformy rozpoczniemy migrację pozostałych wiki w dużych grupach, gdy osiągniemy etapy rozwoju, które odpowiadają za ich wymagane działanie. Ostatnimi migrowanymi wiki na Fandomie będą te zależne od Semantic MediaWiki – ostatniej starszej funkcji, którą będziemy przenosić. SMW to – delikatnie mówiąc – puszka pandory, której otwieranie przynosi więcej szkody niż pożytku.
 • Migracja Gamepedii. Gdy przeniesiemy większość wiki z Fandomu i będziemy zadowoleni z tego, jak działają, zaczniemy przenosić wiki z Gamepedii na nową bazę kodową, korzystając ze strategii migracji etapowej, skupiając się na monitorowaniu danych, aby mieć pewność, że nie wpłynie ona negatywnie na ruch i funkcjonalność. Po przeniesieniu wszystkich wiki z Fandomu i Gamepedii stare wersje zostaną wyłączone i zaczniemy następne etapy na nowej platformie.

W Fazie 1 Fandom i Gamepedia zachowają swoje obecne skórki – Oasis na Fandomie i Wikia.org oraz Hydra dla Gamepedii.

Faza 2 – w planach

Po zakończeniu prac nad Fazą 1 będziemy mogli zacząć się skupiać na ogólnym polepszeniu doświadczenia użytkowników, wydając kolejne usprawnienia i nowe projekty. Ponieważ prace są w dużej mierze w przygotowaniu, nie mamy aż tylu szczegółów o nadchodzących zmianach, jednak tutaj znajdziecie ogólny przegląd:

 • Ujednolicony wygląd i doświadczenie pomiędzy platformami i urządzeniami. Doświadczenia płynące z Fandomu i Gamepedii są dzisiaj bardzo różne, ale ciężko pracujemy nad zaprojektowaniem nowej wersji wiki, która połączy w sobie najlepsze cechy motywu i skórki Fandomu i Gamepedii. Stworzenie bardziej jednolitego wyglądu i doświadczenia płynącego z wiki ma decydujące znaczenie dla poprawy doświadczeń fanów na wszystkich rozmiarach ekranów i typach urządzeń. Będziemy aktywnie prosić o opinie użytkowników podczas tego procesu.
 • Wiele opcji dostosowywania – żaden motyw nie pasuje wszędzie. Wygląd wiki jest istotnym sposobem na wyrażenie jej tożsamości. Niezwykle ważne jest posiadanie rozbudowanych opcji dostosowywania, które umożliwia twórczą ekspresję, ale kluczowe jest także zachowanie dobrego doświadczenia użytkownika. Będziemy szukać nowych sposobów, aby pomóc twojej wiki w odpowiedzialnym rozwoju, który można przenosić pomiędzy różnymi doświadczeniami i uwzględniać więcej niż jedną opcję wyglądu Twojej wiki.
 • Ulepszona płynność pracy administratorów i edytorów. Nasz User Experience Research Team prowadził przez miesiące rozmowy z administratorami i edytorami, aby lepiej rozumieć specyfikę pracy na każdej platformie, oraz jakie zmiany możemy wprowadzić, aby ułatwić wam życie. W drugiej połowie roku nasze zespoły Produktu, Designu i Inżynierii będą pracowały nad zamienieniem waszych opinii w lepszą rzeczywistość, więc bądźcie czujni!
 • Lepsza wykrywalność i SEO. Nasz zespół ds. optymalizacji dla wyszukiwarek internetowych (SEO) ma decydujące znaczenie przy pracach nad UCP, służąc radą jak upewnić się, że wasza niezwykła praca włożona w wiki zostanie dostrzeżona przez wyszukiwarki internetowe. Jednocześnie chcemy zmniejszyć stopień, w jakim polegacie na wyszukiwarkach, aby przyciągnąć potencjalnych edytorów. Projekty takie jak Globalna Taksonomia (ang.) są już w toku, aby zapewnić te ulepszenia. Można jednak wykonać więcej pracy, aby ulepszyć proces odkrywania wiki.
 • Nowe doświadczenia związane z wchodzeniem w wiki i personalizacją. Gdy zapewnimy już lepsze narzędzia i funkcje do przyciągania nowych użytkowników na wasze wiki, naszym kolejnym celem będzie przekształcenie ich w zarejestrowanych użytkowników i umożliwienie im edycji lub zaangażowanie się w dyskusje. Mamy nadzieję usprawnić ten proces i tym samym pomóc w rozwoju społeczności.

A co ze zmianami w Fazie 1?

Gamepedia obejdzie się prawie bez żadnych znaczących zmian w bazowych funkcjonalnościach, ponieważ platforma ostatnio została zaktualizowana do MediaWiki 1.33 jako etap projektu UCP i w związku z tym nie wymaga wielkich zmian. Jak wspomniałem wcześniej, Faza 1 nie uwzględnia zmiany skórki.

Na Fandomie mamy kilka obszarów, w których możemy wykorzystać pewne ulepszenia w Fazie 1. Nie wszystkie z nich pojawią się w dniu premiery Fazy 1, raczej zostaną wdrożone po drodze.

 • Edytor. O tak, dostarczamy wam nowy edytor MediaWiki w Fazie 1. Gdy rozpocznie się etap nowych wiki, będziemy mieć nowy VisualEditor z jego działającym edytorem źródłowym. Łączy to obecne metody używania edytora z funkcjami dostępnymi na tym etapie wdrażania i zapewnia, że możesz edytować zarówno w trybie źródłowym, jak i wizualnym. Zanim przekonwertujemy istniejące wiki na UCP, będziemy mieć nowy VisualEditor i WikiEditor, niezawodne metody edytowania źródła, które mogą współpracować z rozszerzeniami.
 • Ulepszenia Kanałów/Dyskusji. Niezależnie od tego, czy nazywasz je Dyskusjami, czy Kanałami, ich wygląd zostanie ulepszony w związku z Frazą 1 dzięki opiniom od bardzo zaangażowanych społeczności intensywnie korzystających z Forum, które wkrótce zostanie wycofane. Użytkownicy będą mogli przełączyć się pomiędzy obecnym i skondensowanym wyglądem, który bardziej przypomina wygląd i działanie starego forum. Dodatkowo zwiększamy widoczność selektora kategorii, ponieważ subfora zostaną przekształcone w kategorie w miarę migracji społeczności do Dyskusji. Nie jest to koniec rozwoju Dyskusji/Kanałów, ponieważ wiemy, że jest jeszcze dużo pracy do wykonania, aby spełnić wymagania najbardziej zaangażowanych społecznie wiki. Jest to tylko pierwszy krok i okazanie dobrej woli użytkownikom forum oraz wieloletnim użytkownikom Dyskusji.
 • Nowe tworzenie wiki. Wraz z momentem udostępnienia tworzenia wiki na UCP użytkownicy będą przechodzić nowy proces ich tworzenia. Gdy rozpoczniesz tworzenie wiki, system wyszuka istniejące wiki w naszej sieci, które mogą spełniać twoje wymagania, a jeśli znajdzie podobne, będzie wymagał od ciebie zaznajomienia się z faktem ich istnienia. Konieczne będzie też podanie powodu tworzenia nowej wiki. Istnieje kilka ważnych powodów, dla których mógłbyś chcieć stworzyć nową wiki w tym samym fandomie co inna wiki, ale chcemy upewnić się, że istniejące wiki są chronione przed konkurencją od użytkowników, którzy nie zdają sobie sprawy z ich istnienia, lub, co gorsza, aktywnie próbują konkurować z istniejącymi społecznościami. Nasz zespół dokona przeglądu nakładających się wiki i zdecyduje czy ich utworzenie jest dopuszczalne, czy nie.

I oczywiście obiecane wam informacje na temat zamienników dla tablic wiadomości, komentarzy i profili. Więcej szczegółów jest wciąż w drodze!

 • Tablice wiadomości wciąż będą połączone z profilami i będą spełniać tę samą funkcję co obecnie, publiczną komunikację pomiędzy użytkownikami na poziomie wiki. Stara treść tablic wiadomości zostanie przeniesiona do nowego systemu. Strony dyskusji wciąż będą dostępne dla wiki, które wybrały, że chcą ich używać.
 • Komentarze wciąż będą znajdować się na dole artykułów na wiki, które z nich korzystają i cała zawartość obecnie istniejących komentarzy zostanie przeniesiona do nowej implementacji. Zastosowanie pozostaje to samo: prezentowanie komentarzy na temat treści artykułów (lub wyjątkowe zastosowanie, które wiki mogła opracować dla tej funkcji!)
 • Profil został przeprojektowany z nowym wyglądem i kilkoma dodatkowymi opcjami. Wersja podstawowa spełnia ten sam przypadek użycia co istniejący profil, ale posłuży także jako podstawa dla dodatkowych funkcji skupionych na użytkownikach, nad którymi będziemy pracować w Fazie 2 i później.

Podsumowując, Faza 1 jest etapem naszej pracy nad uruchomieniem istniejących wiki na nowej bazie kodowej. Zachęcamy do współpracy z nowymi wiki, aby poznać zmiany, które wprowadzamy. Po zakończeniu prac przejdziemy do nowych doświadczeń i rozbudowywania istniejących funkcji wiki w Fazie 2.

Chociaż przeprowadzimy nową platformę przez szeroko zakrojone wewnętrzne testy, Twoja opinia o tym, jak działa, będzie miała kluczowe znaczenie, ponieważ tworzymy nowy Fandom i Gamepedię. W ciągu nadchodzących tygodni będziemy publikować tutaj dodatkowe wpisy zawierające więcej informacji na temat zastępowanych funkcji oraz liczymy na ich omówienie z wami.

Advertisement