Centrum Społeczności
Advertisement
Centrum Społeczności

Cześć wszystkim!

Mamy dla was ważną wiadomość odnośnie projektu Unified Community Platform. Wyciągając wnioski z waszej konstruktywnej krytyki, którą zbieraliśmy, a następnie analizowaliśmy – zdecydowaliśmy o wstrzymaniu wszelkie migracje do UCP na czas rozwiązania krytycznych problemów przywoływanych przez społeczność, a które to blokują nasz przepływ pracy i migracje. Choć nie podajemy żadnych konkretnych dat, musicie być przygotowani na oczekiwanie przynajmniej do października.

Jak do tego doszliśmy?

Dyskutowaliśmy wszelkie błędy zgłaszane przez użytkowników. Zdawaliśmy sobie sprawę z niektórych z tych problemów, jednakże zidentyfikowanie kiedy dany problem przekracza „masę krytyczną” i zdecydowanie w którym momencie musimy się zatrzymać i powiedzieć „hej, mamy tego za dużo, dalej nie pójdziemy w tym stanie” było niezwykle trudne. Obecnie budujemy wewnętrzny proces, który pozwoli nam efektywniej przekazywać problemy do osób podejmujących kluczowe decyzje i zauważać, kiedy osiągamy krytyczny punkt blokujący pracę.

Jednakże nawet po podjęciu tego kroku nic nie może się równać z produktem wypuszczonym w realne środowisko i spływającymi do nas informacjami o tym, jak jest on odbierany. Unified Community Platform działa na wszystkich nowych wiki już od jakiegoś czasu, jednakże to obserwacja większych społeczności na UCP i odbieranie waszego feedbacku, który nie był już tak ogólnikowy, okazały się najważniejsze. Twarde dane i feedback ułatwiły naszemu zespołowi podjęcie konsensusu w kwestii tego co musi zostać zrobione i jaki plan działania przygotować. Wewnętrznie wszyscy jesteśmy zgodni, że doświadczenie użytkowników jest naszym najważniejszym celem. Wiemy, że UCP musi być lepsze, aby zaspokoić potrzeby obecnych i przyszłych społeczności.

Co stanie się dalej?

W tym czasie będziemy pracować nad rozwiązaniem najważniejszych problemów z doświadczeniem związanym z edytowaniem oraz rolą administratora na wiki, które odkryliście na UCP.

Edytor

Edytor wikitekstu z roku 2010 trafi na UCP jako bezpośrednia alternatywa obecnego edytora z roku 2017. Choć nowszy edytor okazał się świetnym narzędziem dla wielu naszych użytkowników, a szczególnie mniej doświadczonych edytorów, stało się jasne, że nie zaspokaja w wystarczającym stopniu potrzeb wielu bardzo zaangażowanych edytorów. Poszerzenie gammy wyboru edytorów pozwoli naszym najwierniejszym użytkownikom na kontynuację pracy bez większych zmian w jej przepustowości, podczas gdy my skupieni będziemy na pracy nad funkcją edytowania kodu źródłowego w edytorze z 2017 roku. Ciągłość oferowanego wyboru w postaci edytora z 2010 roku uzależniona będzie od potrzeb edytorów, możliwości technicznych i żywotności kodu. Nie zamierzamy płakać w kącie gdy okaże się, że znów nie możemy zaktualizować MediaWiki.

Ostatnie zmiany i aktywność w społeczności

Budujemy nową zakładkę w ostatnich zmianach, która wyświetli aktywność w wiadomościach na tablicach i komentarzach pod artykułami. Wprowadzimy także wejście do strony Specjalna:Nowe pliki w ostatnich zmianach w celu ułatwienia moderacji obrazów przesyłanych na wiki. Naszym długodystansowym celem jest znalezienie lepszego rozwiązania dla szeroko pojętej aktywności związanej z moderacją społeczności, jednak sądzimy, że to będzie dobre tymczasowe rozwiązane wypełniające powstałą lukę. Ponadto przyjrzymy się także kwestii przystępności zestawu naszych narzędzi do moderacji, szczególnie pod kątem neuroróżnorodności.

Istotne jest także zrozumienie faktu, że ów kanał aktywności w społeczności nie będzie działał wstecz. Jako proces „nasłuchujący”, zostanie skonstruowany w celu rejestrowania wydarzeń i wyświetlania ich w kanale aktywności. Wyświetli tylko wydarzenia z przeszłości, jednak nie będzie to cała aktywność społeczności przed wydaniem tej funkcji.

Bannery informujące o migracji

Zaktualizujemy nasze komunikaty informujące o zakończonych migracjach, aby te bardziej adekwatnie spełniały swoją rolę. Obecnie migracje są oznaczone jako zakończone podczas gdy niektóre wiadomości na tablicach i komentarze w artykułach mogą być wciąż generowane. Jest to bardzo złe doświadczenie mogące przekonać użytkowników, że treść została utracona podczas migracji, także zajmiemy się naprawą tej luki.

Błędy

Naprawiliśmy już problem związany z wycofywaniem motywów wiki przez zautomatyzowany system. Rzeczy takie jak bot Fandomu niszczący wasz motyw na wiki nie powinny mieć już miejsca.

Pracujemy nad rozwiązaniem problemu ze sporadycznymi błędami zwracanymi przez moduły Lua importowane z Dev Wiki.

Pracujemy również nad rozwiązaniem problemu z buforowaniem kodów CSS. Poprawki powinny skrócić czas niezbędny do wyświetlenia się zmian w CSS-ie na wiki.

Zajmujemy się także stylami znaczników <pre> mającymi wpływ na interfejs edytora źródłowego.

Dalsze kroki

Choć nie uwzględniliśmy ich w naszym planie prac deweloperskich podczas wstrzymania migracji, to zajmiemy się nimi krótko po wznowieniu migracji. Chodzi tu przede wszystkim o sugestie linków w edytorze źródłowym i niestandardowe skróty klawiszowe Fandomu – zostaną one wprowadzone na UCP.

Dlaczego nie możemy się cofnąć?

W czasie przerwy w migracjach nie będziemy przywracać wiki na starą platformę. Stworzenie rozwiązania wycofującego migrację zajęłoby zdecydowanie więcej czasu niż rozwiązanie blokad w dalszych pracach. W skrócie – musielibyście mierzyć się z problemami nawet dłużej gdybyśmy zajęli się teraz tymczasowym wycofaniem migracji zamiast zatrzymania i skorygowania procesu. Zdajemy sobie sprawę, że oznacza to kilka tygodni dodatkowych problemów, jednakże biorąc pod uwagę obecne realia, jest to najlepsza ścieżka, jaką możemy obrać.

Konstruktywne opinie i krytyka, jakie dostarczyliście nam wy – administratorzy i edytorzy – były nieocenione. Rozumiemy w pełni, że nie był to gładki proces, ale głęboko doceniamy cierpliwość i wsparcie, jakie nam okazujecie.

Advertisement