FANDOM


Od ostatnich znaczących zmian w Dyskusjach minęło dużo czasu, przez co społeczności słusznie czuły się sfrustrowane stanem Dyskusji i brakiem długo oczekiwanych funkcji. Nie winimy was, mieliście rację.

W ciągu ostatnich ośmiu miesięcy mocno zastanawialiśmy się nad naszymi priorytetami i tym, na czym musimy się skupić aby zapewnić lepsze doświadczenie społeczności. W związku z tym jest bardzo wiele rzeczy, które zamierzamy ogłosić w najbliższych tygodniach i miesiącach, jednak teraz mam przyjemność ogłosić, że mamy pewne świeże ulepszenia do Dyskusji, które wejdą w życie już dzisiaj!

Niedawno przeprowadziliśmy eksperyment

Podczas analizowania sposobów w jakie ludzie korzystają z Fandomu zauważyliśmy, że bardzo wielu użytkowników wpada na twoją wiki, znajduje to, czego szukało (na szczęście), a następnie znika na zawsze. Nie postanawiają zostać na dłużej, ponieważ wiki same w sobie nie są najlepsze do przyciągania użytkowników do społeczności i przekształcania ich w stałych edytorów, a nawet czytelników. Dla przeciętnego czytelnika wiki wygląda jak cenne, lecz stojące w miejscu i nieprzeniknione źródło informacji. Jest to jej przeznaczenie, lecz także ograniczenie.

Aby zaradzić temu problemowi, przez ostatnie kilka miesięcy testowaliśmy funkcję znaną jako Kanały społeczności na małej grupie anglojęzycznych społeczności. Pierwotne założenie było takie, aby kanały stały się nową stroną stratową zawierającą treśći zarówno z wiki jak i z Dyskusji, aby zapewnić czytelnikom przekrojowy widok na wiki, ciągle rozwijającej się treści i miejsca, w które można śmiało wkroczyć. Mogą zobaczyć, które artykuły na wiki były ostatnio edytowane, jakie wątki aktualnie podlegają dyskusji i które strony są popularne w danym momencie, a następnie dowiedzieć się czegoś o społeczności.

Rezultatem jest aktualizacja Dyskusji

Nasz pierwotny plan uczynienia kanałów społeczności nową stroną startową nie przyniósł jednak spektakularnych korzyści. Jednakże uczyniło to rozszerzenie doświadczenia w Dysksujach w kilku ważnych aspektach:

  • Wypełnienie luki w wiki. Dyskusje zawsze były oddzielone od ekcyklopedycznych artykułów na wiki. Był to jeden z najczęstszych tematów jakie przewijały się przez otrzymywany przez nas feedback. Dzięki załataniu przepaści poprzez połączone doświadczenie kanałów i Dyskusji, użytkownicy, którzy na nie zajrzą będą mieli większe szanse by nauczyć się czegoś o szerszej, encyklopedycznej zawartości.
  • Unifikacja motywu. Przez lata Dyskusje dysponowały jedynie ciemnym i jasnym motywem kolorystycznym, który był kompletnie niezgodny z tym, nad którego stworzeniem pracowali administratorzy i użytkownicy. Włączenie motywu kanałów społeczności do Dyskusji jasno pokazuje poprzez tło i motyw kolorystyczny, iż jest to jedna i ta sama strona.
  • Łatwość użycia i zaangażowanie. Dyskusje zawsze były proste w użyciu na wszystkich platformach. Są bardziej społecznościowe i ich użytkownicy częściej do nich wracają, ponieważ sądzą, iż publikowanie wpisów jest mniej zniechęcające od edytowania. Poprzez połączenie większej ilości treści, teraz staną się także wprowadzeniem do bardziej obszernej zawartości, którą zaoferować może społeczność.

Te zmiany zostały wykonane na podstawie feedbacku, który do nas przesyłaliście na przestrzeni lat, opinii zebranych w trakcie testu kanałów społeczności oraz bogatych wypowiedzi członków Community Council. Liczymy, że połączenie kanałów i Dyskusji w jedną, rozbudowaną funkcję pomoże naprawić wiele niedociągnięć i ukazać to, co było najlepsze w każdej z obu tych funkcji wcześniej.

Jak to wygląda?

Od dzisiaj, jeżeli twoja społeczność miała włączone Dyskusje, zauważysz nowy wygląd i funkcjonalności w desktopowym i mobilnym wydaniu. Obecne funkcje zostaną zachowane oraz wzbogacone o wszystko co miały do zaoferowania kanały społeczności. Możesz uzyskać dostęp do nowych Dyskusji poprzez dowolny, stały link, który do nich prowadził, lub dodając /f do podstawowego adresu swojej społeczności (na przykład elderscrolls.fandom.com/pl/f)

Discussions Community Feed

Podgląd nowego wyglądu Dyskusji

Dodaliśmy również opcję ustawienia kanałów społeczności jako stronę startową w preferencjach. Będzie to domyślne ustawienie dla każdego nowo zarejestrowanego użytkownika, a każdy zalogowany będzie mógł wybrać pomiędzy kanałem społeczności, stroną główną, ostatnimi zmianami i aktywnością na wiki w swoich preferencjach. Niezalogowani użytkownicy wciąż będą widzieć stronę główną wiki. Jeżeli twoją stroną startową jest kanał społeczności, a odwiedzisz społeczność, która nigdy nie miała Dyskusji, a co z tym idzie także nie ma i kanału, zostaniesz przekierowany do strony głównej wiki.

Wprowadzamy również tagi artykułów

Zmianą wprowadzaną wraz z nowym wyglądem Dyskusji są także tagi artykułów. Podczas tworzenia nowego postu w Dyskusjach, będziesz mógł podejrzeć go również przed publikacją. Na ekranie podglądu możesz przypisać swój post do odpowiedniej kategorii oraz nadać mu tag odpowiadający istniejącemu artykułowi na wiki, aby bezpośrednio połączyć go z odpowiadającą stroną. Dzięki temu, jeżeli opublikuesz coś na temat Geralta z Rivii, możesz bezpośrednio przypisać to do artykułu o Geralcie, aby czytelnicy twojego wpisu mogli łatwo odnaleźc ten artykuł. Możesz także oznaczać posty przy użyciu wielu tagów.

Najnowsze posty oznaczone tagiem zostaną wyświetlone na dole danego artykułu na wiki, aby dać czytelnikom możliwość dołączenia do rozmowy. Idąc dalej, będziemy eksperymentować z innymi sposobami promowania tych postów na wiki oraz wyróżniania artykułów z wiki w postach w Dyskusjach.

Co dalej?

Mimo, iż te zmiany stanowią duży krok naprzód oparty na waszych opiniach, wiemy, że jest jeszcze wiele do zrobienia. Oto następne zmiany, które planujemy wprowadzić do odświezonych Dyskusji:

  • Formatowanie tekstu. Przez lata prosiliście nas o wprowadzenie formatowania tekstu w Dyskusjach, więc zamierzamy dostarczyć tę funkcję w najbliższym czasie. Nie planujemy wspierać wikitekstu w Dyskusjach – nie są one cześcią oprogramowania MediaWiki i takie rozwiązanie mogłoby spowodować więcej problemów technicznych niż mogłoby rozwiązać – jednak pracujemy nad włączeniem formatowania tekstu takiego jak pogrubienie, kursywa oraz listy, czego słusznie oczekują użytkownicy.
  • @wzmianki. Innym często otrzymywanym przez nas zagadnieniem jest konieczność bezpośredniego kontaktu z innymi użytkownikami, którzy nie są aktywni na wiki, więc mogą nie widzieć wpisów na twojej tablicy wiadomości lub stronie dyskusji. Zamierzamy wprowadzić @wzmianki, aby umożliwić pingowanie innych użytkowników. Może to wymagać późniejszego dostrojenia aby zapobiegać spamowi, a nie jest to jedyna rzecz, którą chcemy zrobić aby zapewnić lepszą strukturę Dyskusjom, lecz jest to dopiero początek.

Te zmiany nie zaspokajają wszystkiego o co nas prosiliście, jednak mamy nadzieję, że zaoferują pewne rozwiązania dla długotrwałych problemów i obaw, podczas gdy będziemy kontynuować tworzenie większej liczby funkcjonalności w przyszłości.

Dziękuję że dotarłeś tak daleko! Daj znam znać jeżeli masz jakieś pytania. Będziemy szczęśliwi mogąc na nie odpowiedzieć. W międzyczasie miej oko na kolejne aktualizacje na Fandomie!

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA o ile nie wspomniano inaczej.