Centrum Społeczności
Advertisement

Jak niektórzy z Was zapewne wiedzą, Wikia używa silnika MediaWiki jako bazowego oprogramowania. To to samo oprogramowanie, którego używa Wikipedia, ale na Wikii korzystamy z jego bardzo zmodyfikowanej wersji. Obecnie za bazę, używana jest wersja MediaWiki 1.16.

Upgrade underway

Od czasu to czasu synchronizujemy nasze oprogramowanie z najbardziej aktualną i stabilną wersja MediaWiki, którą od maja 2012 jest wersja 1.19.

Dlaczego aktualizujemy?[]

Przede wszystkim: aby udostępnić edytorom nowe narzędzia!

Ponadto, każda kolejna wersja zawiera wiele łatek wcześniejszych błędów i innych udoskonaleń polepszających działanie wiki. Większość z tych zmian dzieje się za kulisami gdzie nie będzie odczuwalna dla użytkowników, jednak ułatwi nam utrzymywanie i aktualizowanie naszego silnika.

Jak aktualizujemy?[]

Rozpoczęliśmy poprzez instalację "czystej" wersji MediaWiki 1.19 i stopniowo dodawaliśmy nasze zmiany do kodu. Ta faza jest już zakończona, więc następnie będziemy testować całą infrastrukturę i własne rozszerzenia z nowym kodem. Zapewnić ma to działanie takie samo (lub lepsze) jak poprzednio.

Meduza[]

Medusa-mosaic

Nasza Meduza jest łagodniejszą kreaturą niż jej mitologiczny odpowiednik

Wikia to tysiące pojedynczych wiki, a nie jedna duża, dlatego musieliśmy stworzyć specjalne narzędzia aby zaktualizować wszystkie wiki i zapewnić ich bezproblemowe działanie. Aby to osiągnąć, każda wiki działa na platformie, którą nazywamy WikiFactory. Platforma ta pozwala na działanie tysięcy wiki korzystających z jednego kodu.

Nasz zespół techniczny zakończył właśnie ulepszenie tego systemu w taki sposób, aby różne wiki mogły korzystać z różnych wersji kodu. Nowy system nazwaliśmy Meduza, ponieważ… cóż, miał się nazywać Hydra (wiele wersji kodu jak wiele głów hydry), ale ktoś pomylił te dwa mitologiczne potwory a nazwa się przyjęła. Meduza miała wiele węży zamiast włosów, więc taka nazwa też pasuje, prawda?

Aktalizacja do MediaWiki 1.19 to pierwszy projekt, w którym wykorzystamy Meduzę do stopniowego przełączania wszystkich wiki na nowy kod.

Harmonogram[]

Projekt aktualizacji zaczęliśmy w kwietniu i mamy nadzieję, że ukończymy go pod koniec lipca. Rozpoczniemy od migracji kilku specjalnych wiki, aby upewnić się, że wszystko przebiega sprawnie. Jeśli wszystko pójdzie gładko, przeniesiemy grupę relatywnie popularnych wiki, aby upewnić się jak całość działa "na żywo". Jak ta faza zostanie zakończona, planujemy przenieść największe 5 000 wiki.

Gdy i to zostanie ukończone, pozostałe z ponad 200 000 wiki na Wikii będą stopniowo przenoszone. Mamy nadzieję ukończyć ten proces pod koniec lipca i będziemy publikować informacje o jego przebiegu. Jak dowiedzieć się, że Twoja wiki została już przeniesiona? Zajrzyj na Specjalna:Wersja, gdzie dowiesz się, która wersja MediaWiki jest wykorzystywana.

Wybrane łatki błędów i nowe funkcje[]

Aktualizacja przyniesie ze sobą wiele poprawek i zmian, wiele z nich głęboko w rdzeniu oprogramowania. Nie wszystkie będą bezpośrednio zauważalne - niektóre poprawią szybkość działania wiki, a inne ułatwią nam późniejsze dodawanie własnych zmian. Jest także wiele, które możecie uznać za interesujące, oto kilka z nich:

 • Domyślny podpis zawierać będzie link do dyskusji użytkownika.
 • Domyślnie dostępny będzie kod dla rozwijanych tabel, z którego skorzystać będzie można przy użyciu klasy CSS "mw-collapsible".
 • Rozszerzenia plików będą automatycznie dodawane do nazw plików w trakcie przesyłania, jeśli użytkownik sam nie określi rozszerzenia.
 • Obrazy będą automatycznie pozycjonowane zgodnie z parametrami EXIF. Zmiana dotknie tylko miniatury.
 • Pole "Drobna zmiana" będzie dostępne w trakcie dodawania nowej strony czy sekcji.
 • Obsługa metadata w plikach SVG (tytuł, opis).
 • Grupa usprawnień sortowania na stronach kategorii, włączając w to:
  • W języku angielskim, duże i małe litery będą sortowane tak samo.
  • Podkategorie, zwykłe artykuły i pliki będą sortowane osobno.
  • Gdy kilka stron zostało tak samo oznaczonych do sortowania, będą sortowane alfabetycznie po nazwie, a nie losowo.
 • Linki językowe w dymku wyświetlać będą tytuł strony
 • I wiele więcej!

Jeśli chcesz zobaczyć pełną listę zmian, zajrzyj na rejestry zmian MediaWiki dla wersji 1.17, 1.18 i 1.19. W trakcie prac nad tą aktualizacją nie będziemy wykonywać naszych cotygodniowych aktualizacji. Jest to uzasadnione koniecznością stabilności obecnego systemu, aby zespół techniczny mógł skupić się na tej aktualizacji. W związku z tym, nie będzie także cotygodniowych informacji o aktualizacjach - zostaną wznowione gdy kod będzie już stabilny. Z góry dziękujemy za Waszą cierpliwość w trakcie gdy przeprowadzana będzie ta aktualizacja.

Pytania? Uwagi? Zostaw je poniżej. Jeśli chcesz zgłosić błąd, napisz komentarz lub prześlij za pomocą Specjalna:Kontakt.

Chcesz dostawać informacje o aktualizacjach?
Advertisement