FANDOM


Skin upd.2012 10

Podgląd zmian na przykładzie Centrum Pomocy

W ciągu ostatnich paru miesięcy inżynierowie Wikii rozważali rożne sposoby uczynienia wyglądu wiki bardziej przejrzystym i umożliwiającym łatwiejszą implementację nowych rozszerzeń. W efekcie, 3 października wprowadzonych zostanie kilka zmian w skórce Wikia/Oasis.

Wiemy, że wszystkie zmiany dotyczące wyglądu wiki muszą być ostrożnie zaplanowane, dlatego wprowadzamy w życie kilka zmian naraz, aby wyeliminować konieczność wielokrotnego dostosowywania skórek na Waszych wiki do nowego wyglądu.

Co zostanie zmienione:

 • Szerokość strony zwiększy się z 1000px do 1030px.
 • Paski globalnej nawigacji i narzędzi rozciągać się będą na pełną szerokość strony i oddzielone zostaną od właściwej zawartości wiki.
 • Rozszerzona nawigacja zostanie włączona na wszystkich wiki.

Zmiany wyglądu można podejrzeć już teraz na dowolnej wiki dodając na końcu adresu URL ?wikiagrid=1&wikiafullheader=1. Przykładowo, aby podejrzeć jak wyglądać będzie Centrum Pomocy po zmianie, można skorzystać z tego linku: http://pomoc.wikia.com/wiki/Pomoc:Zawartość?wikiagrid=1&wikiafullheader=1. Nie wszystkie zmiany, w szczególności te dotyczące paska narzędzi, są widoczne na podglądzie. Wiemy też, że wiele elementów wymaga dostosowania szerokości, w związku z tym trzeba pamiętać, że podgląd nie oddaje pełnego zakresu zmian.

Zmiana szerokości strony

Do obecnego 1000 pikseli szerokości strony dodane zostanie 30 pikseli, z czego 10 dodane zostanie do szerokości artykułu. Pełna szerokość strony zawierać będzie (od lewej strony):

 • 10px lewego marginesu
 • 670px głównej treści artykułu
 • 10px separatora miedzy kolumnami
 • 330px prawego panelu (na stronach, na których jest dostępny)
 • 10 prawego marginesu

Zmiany mogą wydawać się niewielkie, ale pomogą one zespołowi inżynierów i projektantów Wikii w utworzeniu bardziej spójnego układu strony, który ułatwiać będzie przyszłą implementację nowych rozszerzeń.

 • Przykładowe tło
 • Nowy układ strony
 • Nowy układ strony z widocznymi reklamami

Zmiana szerokości pasków

Globalny pasek nawigacji zawierający linki do innych ciekawych wiki, avatar użytkownika i menu zarządzania kontem zostanie rozciągnięty na pełną szerokość strony i pojawi się separator pomiędzy paskiem a właściwą zawartością strony.

Celem tej zmiany jest lepsze wizualne oddzielenie paska Wikii, obszaru reklamy i treści strony. W efekcie, centralna część tła wiki, która do tej pory była ukryta, będzie widoczna u góry strony. Na wiki, na których tło w środkowej części nie zawierało elementów obrazu, przydadzą się zmiany, np. wypełnienie środkowej części kolorem.

Pasek narzędzi u dołu strony także rozciągnięty zostanie na pełną szerokość strony. Nadal zadokowany będzie na dole okna, ale nie będzie już "wypychany" do góry przez zawartość stopki strony. Użytkownicy będą mieli możliwość ukrycia paska narzędzi poprzez przycisk w jego prawej części. Gdy pasek narzędzi będzie ukryty, widoczne będzie 25px pikseli tła pomiędzy dolną częścią artykułu a ramką okna przeglądarki.

Rozszerzona nawigacja

Pasek nawigacji znajdujący się po prawej stronie logo wiki zostanie zaktualizowany do nowego stylu na wszystkich wiki. Są dwie główne przyczyny tej zmiany:

 • Wydajność - Aby zapewnić możliwość wyboru wyglądu nawigacji, JavaScript dla obu musi być ładowany. Tylko jeden rodzaj nawigacji oznacza tylko jeden skrypt, co zwiększa szybkość ładowania się stron.
 • Lepsza interakcja - Nasze testy pokazują, że użytkownicy chętnej korzystają z nowej nawigacji i częściej używają znajdujących się w niej linków.

Ta zmiana oznacza, że 3 października "Rozszerzona Nawigacja" zniknie z menu dostępnych rozszerzeń wiki (Specjalna:Rozszerzenia_wiki). Zalecamy włączenie nowej nawigacji przed tym czasem, aby dokonać ewentualnych wymaganych zmian w wyglądzie i zawartości menu.

Pytania? Uwagi? Zostaw je poniżej. Jeśli chcesz zgłosić błąd, napisz komentarz lub prześlij za pomocą Specjalna:Kontakt.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.