Przetłumaczyłam tego bloga na język polski za zgodą autora.
Informacje o oryginale i innych moich tłumaczeniach znajdziesz na samym dole. Życzę miłej lektury!

Strona główna danej wiki służy jako brama do najlepszej zawartości stworzonej przez społeczność. Dobrze zaprojektowana strona główna powinna wyróżniać najważniejsze oraz najbardziej popularne artykuły, przy czym powinna być bardzo przyjazna i przyciągająca. Jednym z zalecanych elementów strony głównej jest ładna galeria do nawigacji z rzucającymi się w oczy obrazami, które promują wspomnianą wcześniej ważną i popularną zawartość. Zalecamy też, by taka galeria była jedną z pierwszych rzeczy, które użytkownik widzi, otwierając stronę główną wiki.

FANDOM odkrył w ostatnich badaniach w społecznościach Game of Thrones i Arrowverse, że galerie do nawigacji są najczęściej używanym elementem stron głównych i zbierają więcej kliknięć, niż cokolwiek innego. Galerie nawigacyjne zebrały od 13% do 24% całkowitej liczby kliknięć na stronie głównej. Obie wyżej wymienione społeczności używają takich galerii do wyróżniania postaci.

Zauważono także, że poszczególne strony, które są reprezentowane przez obrazy, są najczęściej wyszukiwanymi: postacie, bronie, miejsca i wiele, wiele innych. Zdjęcia są też świetne dla SEO. Na przykład, spójrzcie na Overwatch Wiki.

Wnioskiem z tych badań jest to, że teraz zalecamy umieszczenie galerii do nawigacji w znaczącym miejscu, jak najwyżej na stronie głównej, żeby użytkownicy mogli z łatwością znaleźć to, czego szukają. Galerię warto umieścić tuż pod wiadomością powitalną i krótkim podsumowaniem tematyki wiki.

Istnieje wiele innych elementów umieszczanych przez społeczności na stronach głównych, czy to linki do mediów społecznościowych, czy filmy, albo nawet portale publikujące artykuły, ale to galerie zgarniają najwięcej kliknięć.

Umieszczając galerię do nawigacji na górze strony przy tworzeniu nowej społeczności albo modernizowaniu już istniejącej, kierujesz użytkowników do zawartości, której najczęściej szukają.

Przez najbliższe kilka miesięcy będziemy publikować serię blogów ze wskazówkami na temat sprawiania, by wiki była jak najbardziej przyjazna SEO. Oczekujcie nowych wpisów!

Powyższy tekst stanowi tłumaczenie wpisu na blogu o tytule Navigation Galleries and Main Pages.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.