Przetłumaczyłam tego bloga na język polski za zgodą autora.
Informacje o oryginale i innych moich tłumaczeniach znajdziesz na samym dole. Życzę miłej lektury!

Większość infoboksów streszcza artykuł. Uwidaczniając kilka faktów pozwalają czytelnikowi szybko zorientować się w temacie.

Jednakże, zwłaszcza na wikiach o grach, infoboksy mogą być o wiele bardziej nastawione na prezentowanie danych. Infoboksy w takich społecznościach służą pokazywaniu statystyk – sprawia to, że są o wiele większe. Takie infoboksy wypełnione informacjami mogą wymagać od ciebie, jako administratora, innego podejścia.

Ten blog wyjaśnia jak sprawić, by twoje infoboksy nastawione na dane były użyteczne dla czytelników tak bardzo, jak to możliwe.

Niech twoje dane będą czytelne

Organizacja od razu polepsza twoje infoboksy. Zgrupuj razem powiązane dane, upewniając się, że najważniejsze statystyki są pierwsze.

Powiedzmy, że projektujesz infoboks związany z Dungeons & Dragons. Warto rozplanować statystyki w taki sposób, jaki występuje w Księdze Potworów. Użytkownicy będą spodziewali się tego typu rozplanowania; co więcej, autorzy Księgi Potworów wybrali pomocny format.

Umieścili punkty życia, klasę pancerza i szybkość razem, ponieważ Mistrzowie Gry najczęściej będą się odnosili właśnie do tych statystyk. Będą używane w każdej turze. Kolejnymi najczęściej używanymi statystykami są atrybuty (Siła, Zręczność, Budowa, itd.) – lądują więc na drugim miejscu.

To nie znaczy, że musisz pieczołowicie kopiować wszystko ze źródeł w grze. W Księdze Potworów akcje są wymienione jako kolejne, ale są stosunkowo rzadko używane. Może lepiej podjąć decyzję o nie umieszczaniu ich w twoim infoboksie. Twój czytelnik bardziej skorzysta z tabeli w treści artykułu, która wymienia i opisuje wszystkie akcje.

Podstawy są jasne:

  • porządkuj informacje zależnie od ich istotności
  • trzymaj powiązane dane razem
  • upewnij się, że statystyka podawana twoim czytelnikom jest na tyle ważna, by znajdowała się w infoboksie

Skorzystaj z typów grup

W kodzie infoboksów Fandomu różne typy grup mają różne układy. Twój infoboks będzie bardziej czytelny dla czytelników, jeśli wybierzesz typ grupy, który optymalizuje wyświetlanie danych.

W niektórych przypadkach możesz po prostu pozostać przy typowym układzie bez zmian. Jednak, jeśli wyświetlane statystyki zajmują sporo miejsca, rozważ rozstawienie ich zarówno dla użytkowników komputerów, jak i użytkowników mobilnych.

Wróćmy do przykładu z D&D: chcemy, by pola dla klasy pancerza, punktów życia i szybkości miały odpowiednią szerokość, żeby dane były czytelne. Pewne rodzaje danych, takie jak wartość pancerza, są opisywane przez wartość oraz kwalifikator (np. „22 (naturalny pancerz)”). Za pomocą taga <format> możesz umieścić te dwie osobne informacje razem w jednej linii, żeby miały sens dla czytelników, zachowując ich odrębność. Innym powszechnym przykładem jest koszt, gdzie możesz formatować pojedynczą liczbę (np. „150”) tak, by wyświetlała się jako „150 złota”. Dzięki temu nie ma słowa „złota” w zmiennej o nazwie „koszt”, co pozwala ci na operowanie tą zmienną jako czystą liczbą.

Ale takie formatowanie zwykle wymaga szerszej przestrzeni do wyświetlania. Upewnij się, że wybierasz typ grupy, który pasuje do tego, co chcesz wyświetlić.

Czasem, oczywiście, nie wiesz ile miejsca zajmą twoje dane. Niektóre są tylko pojedynczą cyfrą, oceną w gwiazdkach, albo nawet ikoną. Tutaj pomogą inteligentne grupy, które mogą rozmieścić dane najlepiej wykorzystując szerokość pola. Zmniejszają wysokość infoboksu i jego pojedynczych części, więc są idealnie zaprojektowane do rozmieszczania danych.

W naszym przykładzie D&D umieszczenie atrybutów w inteligentnej grupie z dwoma rzędami z trzema polami każdy – używając kodu <group row-items=”3”> – jest najbardziej logicznym wyjściem. Dane atrybutów są całkiem zwięzłe i czysto liczbowe – coś w rodzaju 4 [15] – więc inteligentne grupy są oczywistym rozwiązaniem.

Wiele elementów to lepsze rozwiązanie, niż jedno skupisko

W niektórych przypadkach infoboksy mogą stać się strasznie długie. Składają się wtedy z kilku różnych grup z różnymi mającymi znaczenie informacjami. Taki stan rzeczy jest frustrujący dla mobilnych i komputerowych użytkowników.

Jedną z najważniejszych rzeczy, o których musisz pamiętać, jest to, że jesteś edytorem. To znaczy, że musisz podejmować decyzje o tym, co trzeba spisać, a co nie. Infoboksy mają być streszczeniem danego tematu. Jeśli twój boks jest fizycznie długi na stronie, niemal na pewno jest naprawdę zbyt długi. Jak opisano wyżej, bardziej szczegółowe informacje mogą (i powinny) być wzięte z infoboksu i umieszczone w treści artykułu.

Przykładem sytuacji, gdy infoboksy mogą stać się zbyt długie, jest strona opisująca wiele bytów. W tym przypadku lepiej nie rozciągać jednego infoboksu, by opisać je wszystkie, tylko rozdzielić go na różne infoboksy dla poszczególnych bytów, co będzie bardziej sensowne dla czytelników. Umieść każdy z nich pod innym „===nagłówkiem===”, dzieląc informacje o konkretnych bytach na odpowiednie sekcje, czyniąc je bardziej dostępnymi i lepiej wykorzystując przestrzeń.

Pomoc przy stylizowaniu

Kiedy używasz statystyk w infoboksach, pamiętaj o kilku rzeczach, żeby statystyki były czytelne.

  • Ikony nie zastępują opisów tekstowych. Ikony są świetne, ale nie przekazują same w sobie informacji. Użycie ikon z gier to zarówno popularne, jak i rozsądne rozwiązanie, ale nie gwarantuje tego, że użytkownik od razu zrozumie co oznacza ta ikona. Dotrzesz do najszerszej możliwej publiczności używając ikony, a także nazwy tekstowej po ikonie lub pod nią.
  • Wykorzystaj zwijanie, ale nie nadużywaj go. Jeśli nie każda grupa jest użyteczna dla każdego czytelnika, umieść grupy w zwijanych elementach. Czytelnik ma dzięki temu większą kontrolę nad długością infoboksu. Na przykład, jeżeli robisz infoboks dla broni występującej w wielu grach, dobrą opcją byłoby ukrycie statystyk tak, by czytelnik widział tylko te, które chce. Łatwo to zrobić z grupami infoboksów, bo taka funkcja jest już wbudowana. Ale uważaj! Nie chcesz, żeby każdy zwijany element stał się kryjówką dla tony danych. Kiedy zaczyna się tak dziać, rozważ utworzenie osobnego infoboksu dla każdej wersji broni – albo nawet osobnych artykułów.

Higiena danych i czytelność kodu

Utrzymanie „czystości” danych (i kodu!) w infoboksach nastawionych na dane jest ważne. Oto kilka rad:

  • Umieszczaj listy w pojedynczej zmiennej. Wyobraźmy sobie, że robisz listę przedmiotów, które dropią z wroga. Zrób jedną zmienną o nazwie „przedmiot” – np. <data source=”przedmiot” /> – i użyj zwykłej listy punktowanej do wyświetlania wszystkich przedmiotów, które upuszcza potwór. Nie umieszczaj każdego przedmiotu w osobnej zmiennej, np. przedmiot1, przedmiot2 i przedmiot3. Powyższa rada ma zastosowanie, kiedy wszystkie elementy na liście są równe. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy znaczenie jest różne. Na przykład: byt ma różne typy, ale jeden jest pierwszorzędny i ma największe znaczenie, użyj wtedy schematu „| typ =” oraz „| typ/drugorzędny =”. Jeśli pojedyncza lista stwarza problemy, rozważ poproszenie o i nauczenie się jak korzystać z rozszerzenia Arrays (Tablice).
  • Nie mieszaj wartości o różnych typach. Jeśli twoje pole z danymi zawiera dwie informacje, które dotyczą dwóch różnych rzeczy, lepiej użyć różnych parametrów wpływających na to samo pole <data>. Na przykład, jeśli coś kosztuje 10 złota i 5 srebra, bardziej sensowne jest użycie osobnych zmiennych dla obu walut. Czyli „złoto=10” oraz „srebro=5” jest lepsze, niż „koszt=10 złota i 5 srebra”. Infoboks może łatwo formatować oba parametry tak, by czytelnik mógł je zrozumieć. A ty dostaniesz surowe dane liczbowe, którymi możesz się bawić gdzie indziej!
  • Używaj formatnum dla wartości liczbowych. Tak właściwie lepszym rozwiązaniem jest wpisać 300000 zamiast 300,000. To nie znaczy, że czytelność musi być gorsza. Użyj po prostu {{formatnum:{{{value}}}}}, a wartość=300000 wciąż będzie odczytywana jako 300,000 w infoboksie – a ty wciąż będziesz w stanie bez problemu użyć surowej liczby w innych funkcjach!

Nadrzędnym celem jest upewnienie się, że parametr ma tylko linię tekstu, wartość liczbową albo inny prosty typ danych (lub listę prostych przedmiotów jednego typu). To sprawia, że wszystko jest bardziej czytelne, ale na tyle rygorystyczne, że gwarantowane jest wprowadzanie poprawnych wartości.

Bardziej zaawansowane boksy

W wielu infoboksach nastawionych na dane informacje muszą być parserowane, operowane, albo wprost wymaglowane! W innych przypadkach trzeba ograniczyć dane do kilku możliwych wartości. A w jeszcze innych jedna statystyka jest wynikiem innych statystyk.

W takich przypadkach możesz parsować te dane o wiele lepiej za pomocą funkcji parsera, a nawet funkcji Lua, w obrębie tagów <format> i <default>.

A jeśli statystyki są dla ciebie trudne, skomplikowane, nie martw się. Zespół Vanguardów bardzo chętnie pomoże!

Twoje przemyślenia

Masz do opowiedzenia historie o tworzeniu infoboksów wypełnionych po brzegi danymi? Jeśli tak, podziel się nimi w komentarzach!

Powyższy tekst to tłumaczenie tekstu Data-Oriented Infoboxes.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.