Przetłumaczyłam tego bloga na język polski za zgodą autora.
Informacje o oryginale i innych moich tłumaczeniach znajdziesz na samym dole. Życzę miłej lektury!

Czat pozwala nam na nawiązanie kontaktu z innymi użytkownikami, którzy chcą porozmawiać o zawartości wiki, dyskutować o zasadach, projektach, a nawet rozkręcić miłą rozmowę off-topową. Pomimo tego, że z czatu korzysta się w całym internecie, są ludzie, którzy nadal nie rozumieją jaka etykieta w takim miejscu obowiązuje. Właśnie dlatego kluczowym elementem każdego czatu jest moderator czatu, jeśli chcemy mieć zdrowe i wolne od dramy środowisko.

Gdy jesteś moderatorem czatu, nie jesteś gliną, nie jesteś ochroniarzem ani superbohaterem, jesteś użytkownikiem, który zyskał zaufanie zarówno administratorów, jak i innych użytkowników, przy czym liczą oni na dbanie o zachowanie harmonii pomiędzy osobami obecnymi na czacie. Dobry moderator czatu to ktoś z pasją i rozumiejący tematykę danej wiki, ktoś miły, dobrze komunikujący się z innymi, ale przede wszystkim wystarczająco odpowiedzialny i dojrzały, by dać sobie radę w rozmaitych sytuacjach, współpracować z innymi i rozumieć, że jest częścią całości.

Zapytałem niektórych z naszych doświadczonych hiszpańskich wolontariuszy o sugestie odnośnie etykiety na czacie i opinię na temat tego, jak powinni zachowywać się moderatorzy czatu.

BranDaniMB-badge.png

Moim zdaniem moderatorzy czatu powinni być jak najbardziej cierpliwi, obojętne jaka jest sytuacja. Czasami napotkasz użytkowników, którzy są obecni na czacie, ale nie przeczytali regulaminu, ani tego na czacie, ani tego na FANDOMie. W takich przypadkach należy poświęcić im trochę czasu i wyjaśnić zasady w przyjazny sposób. Trzeba także wiedzieć, kiedy zmienić ton i być bardziej surowym dla użytkowników, którzy już od dłuższego czasu są na FANDOMie. Bycie surowym, a bycie niemiłym to dwie różne rzeczy; pamiętaj o tym, by spędzić nieco czasu nad odpowiedzią na komentarz.

Taxcy Marsopas-badge.png

Moim zdaniem moderatorzy czatu powinni śmieszkować w minimalnym stopniu. Owszem, zawsze można rzucić żartem aby rozładować atmosferę, ale bycie śmieszkiem cały czas może raczej być obraźliwe dla użytkowników i spowodować chaos na czacie. Musisz zademonstrować, że jesteś wystarczająco dojrzały, by poradzić sobie z różnymi sytuacjami. Prostym, ale ważnym aspektem tego jest unikanie „konfrontacji” z trollami lub wkurzającymi użytkownikami, którzy nieuchronnie zostaną zbanowani. Jak zawsze, najlepiej jest po prostu ich zbanować lub wyrzucić. Nie złość ich i nie prowokuj ich - będzie to śmieszne na czacie, ale wtedy problem może się rozrosnąć na wiki i stać się bardziej skomplikowaną sprawą. Ciekawą techniką, która mogłaby być użyta na bardzo aktywnych czatach (może z około 20 użytkownikami) jest znalezienie użytkowników z różnych stref czasowych, dzięki czemu mogą oni objąć większą liczbę godzin. W moim doświadczeniu, hiszpańscy moderatorzy obejmowali poranne godziny w Ameryce Łacińskiej, a z kolei moderatorzy z Ameryki Łacińskiej zajmowali się czatem po południu i wieczorem.

Ważną rzeczą jest różnica pomiędzy angielskimi i nie angielskimi Centrami Społeczności. Na angielskim czacie zazwyczaj siedzą różnorodni ludzie, nie tylko native-speakerzy, ale także osoby znające język i pochodzące z wielu krajów, przez co wszystko jest bardziej urozmaicone i czasami trzeba bardziej uważać, kiedy poruszane są pewne tematy.

Niezależnie od języka, administrowanie i moderowanie to dwie rzeczy ściśle połączone ze sobą. Muszą mieć te same cele. Jeżeli każdy ma inne podejście, pojawią się problemy na czacie i poza nim. Administratorzy jak najbardziej mogą usunąć się w cień i postępować umiarkowanie, ale dobrze byłoby od czasu do czasu zobaczyć ich odpowiedź i postępowanie wobec czegoś.

Czy macie jakieś sugestie, które nie były poruszone w tym blogu? Podzielcie się nimi w komentarzach, jestem pewien, że inni użytkownicy docenią komentarze, a nuż będą mogli wykorzystać pomysły z nich na swoich wikiach.

Dziękuję użytkownikom za czas poświęcony na napisanie o swoich przemyśleniach i za przygotowanie tego wpisu na blogu!

Powyższy tekst stanowi tłumaczenie wpisu na blogu o tytule A Conversation About Chat.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.