Przetłumaczyłam tego bloga na język polski za zgodą autora.
Informacje o oryginale i innych moich tłumaczeniach znajdziesz na samym dole. Życzę miłej lektury!

Diversity blog 1.jpg

FANDOM jest różnorodną i skomplikowaną społecznością. Wszyscy mamy odmiennie upodobania, uprzedzenia i pomysły. Pochodzimy także z wielu różnych miejsc i kultur, jesteśmy odmienni w rasie, seksualności, identyfikacji płciowej i na wiele innych, pięknych sposobów.

Większość naszych różnic nie powoduje problemów na wikiach, chyba że dany użytkownik jest przeciwny danej grupie. Na przykład, wiek i religia nie mają zbyt wielkiego wpływu na to, jak ktoś edytuje wiki, ale widzieliśmy przypadki problemów z ludźmi, którzy mają uprzedzenia wobec tego typu spraw. Należy uważać, by nie zwalać wtedy winy na cel ataku i pamiętać, że różnorodna i interesująca wiki jest tworzona przez różnorodną i interesującą społeczność. Nie trzeba wszystkich lubić, ani nawet akceptować, ale to nie znaczy, że nie powinno się być dla innych uprzejmym. Z pewnością można też pilnować się, by nie dyskryminować nikogo. To dotyczy również wykluczania grup ludzi poprzez sprawianie, że wiki jest im nieprzyjazna. Trzeba pamiętać, że różnorodność przyniesie nowe punkty widzenia i sprawi, że wiki stanie się bogatsza.

Inne różnice mogą powodować problemy, zwłaszcza w kwestii komunikowania się pomiędzy sobą. Nie chodzi tylko o język, lecz również o sposób, w jaki interpretujemy język, w którym jest napisany czytany przez nas tekst.

Najprostszym przykładem jest obecność kogoś o słabych zdolnościach językowych w języku używanym na wiki i próby udzielania się na wiki podejmowane przez tę osobę. To może powodować frustrację, a nawet złość oraz wiele nieporozumień. Cierpliwość i obecność native speakera mogą tutaj pomóc.

Chociaż nie powinniśmy kierować się stereotypami, przykładem różnicy kulturowej będącej źródłem nieporozumień jest różnica pomiędzy dwiema kulturami polegająca na tym, że w jednej używa się bardzo bezpośredniego języka, a w drugiej raczej stosuje się delikatne sformułowania. Jedna osoba może nie zrozumieć drugiej, ponieważ nie mówi wprost o co chodzi, a druga pierwszej, bo może uznać jej słowa za niegrzeczne.

Ton jest bardzo trudny do wyczucia, nawet w grupach z tego samego kręgu kulturowego. Sarkazm, złość, grzeczność, wszystko to bardzo łatwo błędnie odczytać. Jak się do tego doda różnice kulturowe, to jeszcze łatwiej się pomylić.

Rozwiązaniem tego jest pamiętanie, że nie każdy przeczyta ten sam tekst w ten sam sposób, należy dobierać słowa ostrożnie i dodać wielką dawkę "zakładania dobrej woli".

Ludzie z niepełnosprawnościami są także częścią Społeczności FANDOMu. To rzadko stanowi problem, ponieważ podobnie jak w przypadku w pełni sprawnych, nowych użytkowników, prędzej taka osoba stanie się cennym edytorem, niż spowoduje kłopoty.

To prawda, że wiele niepełnosprawności może wpływać na odnoszenie się do innych i na sposób, w jaki ktoś jest w stanie uzupełniać wiki. Na przykład, osoba z problemami ze wzrokiem będzie miała trudności z edytowaniem skomplikowanych stron, a przez to wzrasta prawdopodobieństwo popełniania błędów. Ale ta osoba może być cenna dla planowania wiki w sposób, który pomoże innym z problemami ze wzrokiem.

Innym rodzajem niepełnosprawności są choroby psychiczne lub zaburzenia zachowania, takie jak depresja, stany lękowe, spektrum autystyczne. Rzeczy tego typu mogą mieć wpływ na interakcje z daną osobą, co z kolei może oddziaływać na wiki - lecz często w dobry sposób. Znowu: nie powinno się używać stereotypów, ale osoba cierpiąca na autyzm może być szczególnie dobra w organizowaniu artykułów w kategoriach. Natomiast ktoś z depresją może uważać poprawianie literówek za interesujący sposób spędzania wolnego czasu, ponieważ nie zużywa to już i tak niskich zasobów energii tej osoby.

Zrozumienie, że ludzie mają różne umiejętności oraz różne wyzwania, z którymi się zmierzają, to dobra droga do zaakceptowania i pracy z ludźmi wszelkich rodzajów. Na przykład, komunikując się z ludźmi będącymi na spektrum autystycznym, pisanie jasno i wprost, bez komplikacji takich jak emotki czy sarkazm, z pewnością ułatwi kontakt. Rozpisanie informacji w formie prostych podpunktów może zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia nieporozumień.

Jednakże, widziałam wiele rzeczy używanych jako wymówki odnośnie złego zachowania. Dla mnie ważne jest to, że podczas gdy zaburzenie może wymuszać pewne zachowanie, nie wszystko może być przypisywane do choroby lub zaburzenia. Innymi słowy, depresja nie jest wymówką dla zostawiania pustych stron.

Podczas gdy nie ma moralnej „winy” za zachowywanie się w sposób, który narzuca zaburzenie, nie znaczy to że inni są zobligowani do nieskończonej zdolności tolerancji tego zachowania. Czasami ludzie muszą powiedzieć „dość” pomimo swojego zrozumienia.

Podsumowując:

  • zdawaj sobie sprawę z różnorodności ludzi na twojej wiki,
  • stwórz miejsce, gdzie każdy jest mile widziany,
  • pamiętaj, że trudności w komunikowaniu się mogą być kulturowe albo inne,
  • jeżeli masz problem w komunikowaniu się, zmień styl komunikacji,
  • pamiętaj, że różnorodność może być wielką korzyścią dla wiki.

I, co najważniejsze, ciesz się z różnic swoich oraz innych użytkowników FANDOMu!

Powyższy tekst jest tłumaczeniem wpisu na blogu o tytule The Diversity of FANDOM.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.