Przetłumaczyłam tego bloga na język polski za zgodą autora.
Informacje o oryginale i innych moich tłumaczeniach znajdziesz na samym dole. Życzę miłej lektury!

FANDOM daje tobie możliwość dodawania filmów bezpośrednio do twoich artykułów, co powołuje je do życia w sposób, jakiego tekst ani nawet obrazy nie są w stanie osiągnąć, przynajmniej nie zawsze. Filmy stają się coraz bardziej znaczącym elementem oczekiwań odbiorców w internecie, co oznacza, że ludzie spędzą więcej czasu w twojej społeczności, jeżeli dostarczysz im odpowiednich filmów do obejrzenia.

Coraz większa liczba ludzi wolałaby kliknąć w ten przycisk, niż przeczytać długi artykuł.

To dlatego filmy stają się coraz ważniejszą częścią zawartości FANDOMu. Przyczyniły się do tego w dużej mierze wyróżnione filmy, lecz poszczególne społeczności także mają możliwość dodawania dodatkowych filmów gdziekolwiek chcą na stronie. Społeczności takie, jak Thomas & Friends czy Tardis w pełni wykorzystują te możliwości od kilku lat. Obecnie zawierają ogromną liczbę filmów.

Wymienione wyżej bogate w filmy społeczności są znakomitym przykładem tego, jak efektywnie z nich korzystać.

Tworzenie biblioteki filmów

Poniżej jest kilka wskazówek na temat efektywnego tworzenia biblioteki filmów:

Wszystkie filmy w jednym miejscu

  • Gdzie mogę znaleźć filmy? Zanim cokolwiek dodasz, musisz wiedzieć gdzie to znaleźć. Najłatwiej jest szukać filmów w Specjalna:Filmy, a stronę tę znajdziesz w zakładce Eksploruj w nagłówku twojej społeczności.
  • Kategorie są kluczowe. Wraz z biegiem czasu i rozbudową twojej biblioteki filmów, przeglądanie Specjalna:Filmy będzie coraz bardziej czasochłonne. Dodawaj jasne i właściwe kategorie do filmów, podobnie jak do artykułów na swojej wiki, co pomoże tobie i innym odnaleźć związane z danym tematem filmy. Dobrymi przykładami kategorii dla filmów są Kategoria:Filmy o postaciach, Kategoria:Trailery i Kategoria:Klipy.
  • Używaj wyszukiwarki! Przy układaniu drzewka kategorii przydaje się przeglądanie już istniejącej biblioteki. Na stronie Specjalna:Szukaj możesz ustawić wyszukiwanie specjalnie pod filmy, a nawet ograniczyć wyszukiwanie tylko do filmów HD.

Dodawanie filmów do stron będzie łatwe, jeżeli społeczność będzie miała dobrze urządzoną bibliotekę.

Najlepsze praktyki

Na stronie Pomoc:Filmy znajdziesz informacje o dodawaniu filmów na wiki. Oprócz zapoznania się z nimi, warto poznać najlepsze praktyki dotyczące dodawania filmów. Na przykład, im wyżej na stronie umieszczony zostanie film, tym szersza publiczność skorzysta z niego. Często używanym przykładem takiej praktyki jest dodawanie kolekcji filmów o danej postaci w odpowiedniej sekcji na końcu artykułu, ale jeden czy dwa filmy trochę wyżej nie zaszkodzą. Wręcz przeciwnie, większa liczba odbiorców się zainteresuje zawartością dodaną przez ciebie.

Na wielu stronach najwyżej znajduje się infoboks i to on dominuje w tej przestrzeni. Jednym z rozwiązań jest wstawienie filmu do samego infoboksu, jeżeli film naprawdę dobrze opisuje postać. Jeżeli nie ma infoboksu, to ciekawy i wciągający filmik o postaci powinien się znaleźć na jego miejscu. Będzie idealnie, jeśli podgląd filmu to w tym przypadku obrazek przedstawiający postać.

Podgląd ustawiony na ponad 400px może być szczególnie interesujący, zwłaszcza że przy ustawieniu go na 400px lub więcej może zostać odtworzony od razu na stronie, zamiast w oknie, które otwiera się zasłaniając tekst na stronie.

Bardzo pomocne jest dodawanie filmów bezpośrednio od wydawcy, oficjalnego konta studia na YouTube lub oficjalnego konta na innej ze wspieranych platform. Filmy z przypadkowych kont mogą znikać bez ostrzeżenia, podczas gdy oficjalne filmy prawdopodobnie zostaną już na stałe.

Oczywiście, to tylko niektóre z wielu najlepszych praktyk przy korzystaniu z filmów. Czy masz jakiekolwiek doświadczenie dotyczące używania filmów na twojej wiki albo jakiekolwiek pytania? Daj nam o tym znać w komentarzach!

Powyższy tekst stanowi tłumaczenie wpisu na blogu o tytule Enhancing Your Wiki with Video.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.