FANDOM


Przetłumaczyłam tego bloga na język polski za zgodą autora.
Informacje o oryginale i innych moich tłumaczeniach znajdziesz na samym dole. Życzę miłej lektury!

0020 Grand Canyon Junior Ranger Program (5446825960)

US Grand Canyon Junior Ranger Program

W zeszłym tygodniu omawialiśmy drogę od czytelnika do edytora. Kolejnym krokiem jest rozwijanie swoich umiejętności, reputacji oraz relacji na wybranej przez siebie wiki.

Zaangażowani edytorzy to serce i dusza naszych społeczności. Prawdopodobnie zaczynali oni jako czytelnicy i od dłuższego czasu ulepszają swoje umiejętności. Ze względu na znajomość terytorium, zasad, narzędzi i terenu danej społeczności, są oni lokalnymi przewodnikami. Istnieje wiele rzeczy mogących udoskonalać społeczność, które możesz robić jako użytkownik, dzięki którym staniesz się użytkownikiem-ekspertem!

Budujmy razem

Najlepszym sposobem na bycie zauważonym i szanowanym jest wkład, który stanowią edycje o wysokiej jakości. Dobrym postępowaniem jest wprowadzanie drobnych ulepszeń oraz dopieszczanie czyichś edycji. Budujecie coś razem, a nie zastępujecie cudzą pracę swoją własną. Wyrzucanie wielkich fragmentów tego, co ktoś inny napisał, jest niegrzeczne, chyba że jesteś zarządcą społeczności z obowiązkiem egzekwowania zasad czy wymaganego stylu.

Dobrym pomysłem jest tworzenie potrzebnych stron. Tworzenie stron niepotrzebnych (według zasad czy podręczników stylu w konkretnej społeczności) może skończyć się ich szybkim usunięciem i pogorszeniem twojej reputacji, zanim jeszcze uzyskasz dobrą. W większości społeczności wybacza się nieukończone artykuły, a także takie z błędami, jeśli stworzenie ich było potrzebne. Inni ludzie będą budowali taki artykuł dalej, dopracowując go, aby był jak najlepszy. Nie bój się pozwalać im na to (i nie gniewaj się, gdy to robią).

Wychodźmy sobie naprzeciw

Jeśli wiki ma zasady lub podręcznik stylu, przeczytaj je dokładnie i stosuj się do nich, kiedy zaczniesz edytować. Możesz być kreatywny, wyrażając siebie oraz swoją osobowość, ale zawartość dodawana przez ciebie musi być zgodna z regułami obowiązującymi w danej społeczności. To jest jak kolorowanka: możesz używać wielu kolorów, ale musisz trzymać się wyznaczonych konturów. Na wiki nie ma zasad? Zaproponuj jakieś! Nie bój się sugerować czegoś administratorowi albo forum.

Skoro już mowa o zasadach, nie bój się pytać. Jeśli chcesz być aktywnym członkiem społeczności, rozmawianie i nawiązywanie kontaktów z innymi (w odpowiedni sposób) jest konieczne. Kontakt w Dyskusjach, zostawianie wiadomości na tablicach wiadomości czy w dyskusjach użytkownika, to odpowiednie formy interakcji na wiki. Gdy masz pytanie, nie wstydź się! Być może istnieje nawet miejsce, w którym społeczność ma listę rzeczy, które są do zrobienia i z którymi potrzebuje pomocy. W dobrze zorganizowanych, ustanowionych społecznościach wystarczy się rozejrzeć, aby zobaczyć jak można pomóc. Jeśli nie wiesz, gdzie znaleźć takie informacje, po prostu zapytaj zarządcę społeczności, by odpowiednio cię pokierował.

Nawiązujmy przyjaźnie

Bądź dobrym obywatelem. Nie istnieją wymówki dla złego zachowania wobec innych użytkowników, więc zaczynanie (albo uczestniczenie w) personalnych konfliktach jest nie w porządku. Gorąca dyskusja na tematy związane z fandomem to jedno, a bycie złośliwym dla innych to coś całkiem innego, co nie sprzyja nawiązywaniu przyjaźni. Jednocześnie zakładaj, że inni mają dobre zamiary, chyba że oczywiste jest, że nie mają. Będąc grzecznym i zachowując się z klasą nawet wtedy, gdy inni zachowują się paskudnie, zyskasz szacunek.

Może nie jesteś dobry w pisaniu. To jest w porządku, wszyscy kiedyś zaczynaliśmy. Wolisz rozmawiać, niż pisać artykuły? Dyskusje to idealne miejsce dla ciebie! Z rozmów rodzi się inspiracja i jest to inny sposób na popychanie społeczności do przodu. Masz swobodę spędzania wolnego czasu z fanami o podobnych zainteresowaniach i rozmawiania o swoim ulubionym fandomie bez martwienia się o bycie „poprawnym encyklopedycznie”.

Gdziekolwiek się udasz na FANDOMie: jeśli jesteś dobrym, mającym wkład obywatelem, jest tu dla ciebie miejsce. Nie bój się angażować, a znajdziesz tutaj prawdziwy dom.

Powyższy tekst stanowi tłumaczenie tekstu o tytule Becoming a good wiki citizen.

Przetłumaczone przeze mnie blogi:

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.