FANDOM


Cześć!

Do pierwszego bloga z serii Admin od kuchni zaprosiliśmy Lighta22, który jest administratorem na Gothicpedii, ELEX Wikii i paru innych projektach.

Seria ta ma na celu podobnie jak Wikianin od kuchni wyróżnić użytkowników z dużym stażem na Wikii, jednak tym razem będziemy koncentrować się na ich działalności jako administrator. Niewykluczone jest również kontynuowanie Wikianina w najbliższym czasie.


Profil Light22


Największy wkład

 1. Gothicpedia – 5 007
 2. Risenpedia – 1 431
 3. Playstation Wiki – 1 000
 4. Centrum Społeczności – 696
 5. Call of Duty Wiki – 691

Statystyki

 • 12 408 edycji globalnie
 • 126 edytowanych wikii
 • Zarejestrowany:
  12.09.2013 (2527 dni)


W jakich okolicznościach po raz pierwszy otrzymałeś uprawnienia administratora?
Dość skomplikowana i komiczna sytuacja. Ponad dwa lata temu chciałem założyć wiki o konsolach Playstation, jednak miałem z tym jakiś problem. Poprosiłem o założenie wiki Wedkarskiego, który potem przekazał mi uprawnienia biurokraty i administratora po raz pierwszy.
Na wikiach o jakiej tematyce udzielasz się najczęściej?
Nie jest trudnym do zauważenia, że najwięcej czasu poświęcam projektom związanym z fabularnymi grami akcji. Próbowałem kiedyś z prowadzeniem wiki na inne tematy, ale dość szybko odpuszczałem, stwierdzając, że to jednak nie dla mnie.
Jakie jest Twoje ulubione zajęcie administratora?
Są takie dni, kiedy godzinami wgapiam się w ostatnie zmiany na wikiach, które administruję i tylko czekam aż jakiś nowy użytkownik popełni błąd, abym mógł go solidnie okrzyczeć i zniechęcić do dalszej pracy. To zdecydowanie moje ulubione zajęcie. :>
A tak całkiem poważnie, najswobodniej czuję się w zajmowaniu się technicznymi sprawami – CSS, szablony związane z HTML-em i tak dalej. No i wbrew temu co pisałem wyżej, satysfakcjonuje mnie pomaganie nowym użytkownikom. Wspaniale jest, kiedy widzi się nowego edytora, który rozumie swoje błędy, jest skory do współpracy i wnosi wiele pożytecznego do treści i społeczności.
Czy dodatkowe przyciski pomagają Ci w codziennym edytowaniu na Wikii?
Do wytłumaczenia innym, co robią źle wcale nie potrzebuję dodatkowych przycisków. Gorzej jest, kiedy chcę wprowadzić jakąś zmianę w wyglądzie czy zabezpieczonej stronie, uprawnienia mi w tym pomagają.
Przedstaw trzy porady, które podałbyś początkującemu administratorowi.
 • Naucz się wikitekstu i języka HTML, to bardzo przydatne przy codziennej pracy administratora.
 • Postaraj się zbudować jak najsolidniejszą społeczność. Stwórz proste i przejrzyste zasady, poradniki redakcyjne i inne, ogólne zalecenia dla innych użytkowników.
 • Nie bój się prosić o pomoc bardziej doświadczonych ludzi, niezależnie od tego, czy twój problem dotyczy kwestii technicznej, czy społecznościowej. Tutaj naprawdę nikt nie gryzie, a trzymając się twardo przy swoim wcale nie zwiększysz poziomu twojej wiki.


Zachęcamy do zadawania pytań Lightowi w komentarzach, a także do zgłaszania propozycji użytkowników do kolejnych blogów na tej stronie. Do następnego razu!

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.