FANDOM


Witajcie po dłuższej przerwie w Adminie od kuchni!

Dzisiaj chciałbym przybliżyć Wam sylwetkę użytkownika, który nieczęsto udziela się na Centrum Społeczności. Pan Maciu, bo pod takim nickiem jest znany, posiada obecnie uprawnienia administratora na Sonic Wiki oraz jest aktywnym użytkownikiem Śródziemie Wiki. Życzę miłej lektury.

AoK-Pan Maciu
1. Witaj w Adminie od kuchni, Maciu. Przedstaw się społeczności – kim jesteś i czym zajmujesz się na co dzień.
Witam serdecznie. Tu przedstawia się Mació, Maciu, czyli Maciej. Jestem zwykłym, nie próbującym się za mocno wyróżniać, uczniem klasy drugiej liceum. Na co dzień zajmuje się nauką na profilu humanistycznym, przeglądaniem/tworzeniem memów i graniem w gry. Czasami próbuję swoich sił w animacji, albo przysyłam Painto różne materiały na jego kanał na YouTube, oraz naszą stronę ze niesamowicie śmiesznymi obrazkami. Obecnie pełnię funkcję administratora na Sonic Wiki, gdzie aktywnie edytuję.
2. Od czego zaczęła się Twoja przygoda z Fandomem? Czy jesteś stałym bywalcem na wiki, na której stawiałeś pierwsze kroki?
Na FANDOMie jestem oficjalnie od 18 listopada 2014 roku, nieoficjalnie edytowałem wiele lat temu z innych kont. Początkowo kombinowałem na Patapon Wiki, swego czasu jednej z moich ulubionych gier, ale tak naprawdę wczułem się w edytowanie dopiero na Śródziemie Wiki. Lubiłem gromadzić informacje na temat gier, książek i w pewnym stopniu filmów. FANDOM przyciągnął mnie, dając możliwość tworzenia takiej internetowej encyklopedii w dość prosty sposób. Na początku 2016 roku przeniosłem się ze Śródziemie Wiki na Sonic Wiki. Czasami zaglądam na tą pierwszą, ale częściej przesiaduję na tamtejszym Discordzie. Niemniej jednak wykonam czasami edycję jeśli zauważę błąd, albo dodam jakiś artykuł.
3. W jakich okolicznościach pierwszy raz otrzymałeś uprawnienia administratora?
Mojego pierwszego administratora oficjalnie nadano mi na Śródziemie Wiki w demokratycznym głosowaniu. Wcześniej byłem tam już moderatorem, oraz miałem na koncie pokaźną sumę 2441 edycji. Decyzja o nadaniu mi uprawnień wynikała również z faktu, że z ówczesnej administracji odeszło, albo miało zamiar odejść, całkiem sporo osób.
4. Co powinno cechować doświadczonego administratora?
Znajomość podstaw wikitekstu i ogólnego funkcjonowania FANDOMu. Doświadczony admin powinien też umieć pomagać użytkownikom, nie popadając przy tym we frustrację. Musi wiedzieć kiedy i komu należy nadać uprawnienia i czy osoba z nich korzystająca rzeczywiście ich potrzebuje. Pomijam nadawanie uprawnień losowym i nieznanym osobom, co jest dosyć oczywiste (chyba). I przede wszystkim doświadczony administrator powinien mieć plan, albo przynajmniej żeby miał pomysł, na kierunek rozwoju swojej Wiki. Ważne jest też, żeby dbał o wygląd strony i nie przesadzał ze zmienianiem nazw uprawnień, ważniejszych przycisków, a także aby unikał kłujących w oczy motywów i muzyki w tle.
5. Czym zajmujesz się zazwyczaj jako administrator? Jesteś typem technika, organizatora działań czy raczej samemu "dłubiesz" przy artykułach? Na co konkretniej poświęcasz najwięcej czasu?
Zazwyczaj zajmuje się po prostu edycjami i poszerzaniem bazy danych na Sonic Wiki. Podczas gdy edytuję dostrzegam jakieś braki, albo nachodzą mnie pewne pomysły. Uważam że trzeba coś dodać, coś zmienić, albo kompletnie się czegoś pozbyć. W moim przypadku organizowanie działań wynika z częstego edytowania. Przygotowuję sobie różne projekty, omawiam z innymi edytorami ogólne zasady edycji, albo sporządzam listę ważnych spraw. Samo planownie nie trwa długo, a raczej wykonanie całej misji. Najwięcej czasu poświęcam na tworzenie artykułów w przestrzeni głównej.
6. (pytanie specjalne od Pio) Co myślisz o istnieniu Zakładu Czarnego w Czarnym?
Czarne gmina jakich wiele. Ale dla mnie super jest.
7. Gdyby wyłącznie od Ciebie zależały decyzje dotyczące przyszłości Fandomu, jaki kierunek zmian byś obrał?
Z chęcią zmieniłbym albo wycofał kanał informacji dla fanów, wyświetlany na dole strony. Nie bardzo podoba mi się sposób, w jaki dobiera sugerowane artykuły (z niewiadomego mi powodu połączył rodzinę Zwierzyńskich z serią gier platformowych). Brakuje mi starych spotlightów, które z chęcia bym przywrócił. To chyba wszystko, co chciałbym zmienić. A właściwie wrócić do poprzedniej formy.
8. Twoje edycje na niektórych wiki można liczyć w tysiącach, jeśli nie dziesiątkach tysięcy. Jak znajdujesz motywację do dalszego działania?
Sam się zastanawiam. Częściowo wynika to z mojego zamiłowania do gier, szczególnie tych z serii Sonic the Hedgehog. Drugi powód to względnie wysoki poziom angielskojęzycznych FANDOMów. Zależy mi na podniesieniu poziomu tych polskich, żeby społeczności fanów były większe i bardziej zgrane. Miło jest również patrzeć na to, kiedy ktoś korzysta z twojej pracy, powołując się na artykuły które napisałeś.
9. Czy chciałbyś kogoś pozdrowić?
Na początku pragnę pozdrowić anonimowego wielbiciela, którego tożsamości nie znam i w ogóle się nie domyślam. Pozdrawiam Painto, bez którego nie zdołałbym podnieść Sonic Wiki z kolan i stworzyć tych wszystkich potężnie śmiesznych memów. Oprócz tego pozdrowienia ode mnie otrzymują również: Hejod123, Szczerbatek100, Pallando158 i Zeratulos za wspólne śmieszkowanie, a także Luz Sonic, któremu dziękuję za sporządzenie transkryptów korzystających z bardzo bogatego języka i składni (proszę przywróć zdjęcie Ziemi na profilowym). Dziękuję za przeprowadzenie wywiadu (ponownie pozdrawiam nieznanego, podkreślam nieznanego, mi cichego wielbiciela) i życzę wszystkim miłej niedzieli ;)

To tyle, jeśli chodzi o wywiad z Maciem, Wyczekujcie następnego wpisu już za dwa tygodnie, tym razem z Pio. Tymczasem, dołączam się do pozdrowień i do następnego razu!