FANDOM


Cześć!

W kolejnym blogu z serii Admin od kuchni przedstawiamy sylwetkę Pirra, admina na Need for Speed Wiki, Bakugan Fan Fiction Wiki i kilkunastu (aż 14!) innych projektach.


Profil Pirr


Największy wkład

 1. Bakugan Fan Fiction Wiki – 19515
 2. Centrum Społeczności – 3244
 3. Bakugan Wiki – 1491
 4. Beyblade Fanon Wiki – 1327
 5. Need for Speed Wiki – 1239

Statystyki

 • 39 519 edycji globalnie
 • 128 edytowanych wikii
 • Zarejestrowany:
  18.05.2011 (3238 dni)
W jakich okolicznościach po raz pierwszy otrzymałeś uprawnienia administratora?
Dość ciekawa sytuacja, gdyż swoich pierwszych uprawnień nie dostałem na Bakugan Fan Fiction Wiki (jak możnaby się było spodziewać). Ponad pięć lat temu (26 lipca) założyłem wiki o nazwie "BakuTest Wiki" - swój pierwszy sandbox, na którym chciałem testować różne szablony czy CSSy przed wprowadzeniem na ww. wikię. Ostatecznie wiki porzuciłem, gdyż w tamtym czasie korzystanie z sandboxa wydawało mi się zbyt niewygodne.
Niedługo po powstaniu BakuTest Wiki - dokładnie 22 sierpnia - uprawnienia dostałem na wcześniej wspomnianym BFFW. Zajmowałem się wtedy głównie poprawianiem artykułów i różnymi tego typu rzeczami. Stawiałem również swoje pierwsze kroki w grafice komputerowej zaczynając od Painta (klik), później przenosząc się na Paint.NET i GIMPa - stworzyłem m. in. pierwsze logo strony, które później przekazałem Buzzkowi - założycielowi wiki.
Na wikiach o jakiej tematyce udzielasz się najczęściej?
Przeglądając mój wkład nietrudno zauważyć, że najczęściej pojawiam się na projektach z kategorii kreatywne - wszelakich fanonach, fanfictionach itp. Wielokrotnie próbowałem zająć się dłużej jakąś - "normalną", jak niektórzy twierdzą - wiki, lecz zawsze odpuszczałem.
Brakowało mi jednak tej swobody w tworzeniu artykułów, jaką daje fanon. Tego klimatu, jaki panuje na wielu wiki fanfiction, tej atmosfery wśród społeczności. :>
Jakie jest Twoje ulubione zajęcie administratora?
Siedzę w swoim małym, ciemnym pokoiku i przeglądam różne wiki, by móc napisać do ich administracji w celu uzyskania uprawnień administratora ;) A tak poważnie, najlepiej czuję się, gdy gmeram pod maską wiki - projektując skórki, strony główne czy męcząc się długie wieczory z szablonami, by działały jak ja chcę.
Poza tym, staram się poprawiać różne aspekty prowadzonych przez się wiki, jak kategoryzacja czy jakość grafik. Bardzo lubię pomagać innym użytkownikom, jeśli coś nie działa - miło widzieć uśmiech (nawet ten wirtualny) gdy nagle wszystko, jak za dotknięciem magicznej wędki, nagle przestaje wypluwać miliona tystęcy błędów na sekundę, lub poprostu pochwalić ich kwestiami w stylu "Świetny odcinek, ciekaw jestem co będzie dalej".
Czy dodatkowe przyciski pomagają Ci w codziennym edytowaniu na Wikii?
W sumie... nie odczuwam raczej tego, że je posiadam. Wiadomo, gdy chce zmienić wygląd projektu czy zmienić inną zabezpieczoną stronę, przydają się, jednak na co dzień z nich nie korzystam. Mimo to, dobrze je mieć pod ręką, gdy pojawi się jakiś wandal bądź będziemy mieli taki kaprys, by wyrzucić całą swoją twórczość do kosza.
Przedstaw trzy porady, które podałbyś początkującemu administratorowi.
 • Najważniejsze, znaleźć swój styl. Być może sprawdzisz się w roli dyktatora podejmującego samodzielnie decyzje? A może, jako przysłowiowy kat bezwarunkowo kierujący się wolą społeczności? A może będziesz osobą, zachowującą się tak pomiędzy.
  • Zajmuj się tym, co lubisz. Jeden lepiej sobie poradzi w poprawianiu artykułów, drugi będzie lepiej sobie radził z szablonami i innymi sprawami technicznymi.
 • Pozwól społęczności rozwijać się po swojemu. Wiem, że czasem można się pokusić o zaczerpnięcie niektórych rozwiązań z innych, większych projektów, jednak czy na wiki z 50 artykułami i 3 aktywnymi użytkownikami potrzebny jest regulamin przekraczający długością rozmiar dwóch największych stron razem?
 • Tak, jak wcześniej wspomniał Light22, nie bój się prosić o pomoc innych, bardziej doświadczonych ludzi - wbrew pozorom ani ja ani np. Wedkarski nie gryziemy :).


Zachęcamy do zadawania pytań Pirrowi w komentarzach, a także do zgłaszania propozycji użytkowników do kolejnych blogów na tej stronie. Do następnego razu!

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.