W marcu rozpoczęliśmy test zupełnie nowego wyglądu nagłówka strony i artykułu, czyli tej części każdej strony, która zawiera nawigację i ważne przyciski akcji, takie jak „Edytuj”. Test objął badanie wpływu na stronę osób z nowym i starym wyglądem nagłówka, a także to, jak czytelnicy korzystają z FANDOMU. Przed rozpoczęciem tego testu, nie aktualizowaliśmy nagłówka od 2011 roku. Wyglądał przestarzale, brakowało mu powiewu świeżości i pozostawiał wiele do życzenia.

Możemy szczęśliwie ogłosić, że przeprowadzony test był wielkim sukcesem i nowy nagłówek ukaże się na wszystkich wiki FANDOMU 12 czerwca!

Jak sprawdziły się testy?

Wiadomość zwrotna od społeczności była zdecydowanie pozytywna, co zgadza się z danymi, które zebraliśmy. W tej sytuacji postanowiliśmy zachować testowe nagłówki na niektórych wiki, mimo że mieliśmy już wystarczająco danych do podjęcia dalszych decyzji. Wielu z Was pytało, czy Wasze wiki mogą przyłączyć się do testu, co było bardzo miło widzieć.

Na 30 testowych wiki zaobserwowaliśmy wzrost wyświetleń na sesję (liczba stron przeczytanych przez użytkownika podczas jednej wizyty), obniżenie wskaźnika odrzuceń (odsetek użytkowników opuszczający serwis po przeczytaniu jednej strony) i wzrost długości sesji (czas spędzony na stronie) w porównaniu do wiki z dawną nawigacją. Oznacza to, że czytelnicy preferują nowy, nowoczesny wygląd, co do czego jesteśmy pewni zarówno dzięki statystykom jak i opiniom. Ponadto, wiemy, że reklamodawcy darzą dużo większą wartością reklamy na stronach wysokiej jakości, co daje nam szansę na posiadanie mniejszej ilości reklam w serwisie. Im lepiej wygląda FANDOM, tym większa jest szansa na to, że odwiedzający spędzą tu więcej czasu i na to, że reklamodawcy będą chcieli pracować z nami nad lepszymi wrażeniami płynącymi z reklam.

Czy pojawią się inne, niezapowiedziane zmiany? Mimo sukcesu testu, zdecydowaliśmy się wprowadzić niewielką ilość zmian do prototypu na podstawie waszych opinii. Tak prezentuje się finałowa wersja:

Oto wersja nagłówka dla zalogowanych. Logo Mass Effect Wiki nie zajmuje całych 250px szerokości, dlatego pozostałe miejsce zostało zajęte przez przesunięcie innych elementów w lewo.

Zatem, jak wyglądają zmiany względem wersji testowej?

  • Większa funkcjonalność dla zalogowanych użytkowników. Zalogowani użytkownicy ujrzą skrót do Panelu administratora obok przycisku kierującego do Aktywności na wiki. W przyszłości pojawi się więcej możliwości dostosowania w tym obszarze.
  • Dostosowywanie. Kreator motywu otrzyma aktualizację, która umożliwi administratorom nadsyłanie tła nagłówka i pozwoli na większą kontrolę nad jego kolorystyką. Oprócz Kreatora, zdecydowaliśmy, że na potrzeby utrzymania nowoczesnego wyglądu na FANDOMIE, uniemożliwimy większość dostosowań za pomocą CSS/JS w obszarze nagłówka. Możecie przeczytać więcej na ten temat w osobnym wątku. Dajcie nam znać, jeśli macie inne opinie na temat Kreatora motywu.
  • Kategorie. Będziemy kontynuować badania nad tym, jak sprawują się kategorie w postaci narzędzia nawigacyjnego w nagłówku strony, w dodatku do kategorii na dole strony. Strony główne nie będą domyślnie wyświetlały kategorii.
  • Przycisk „Dyskutuj”. Jeśli wiki posiada włączone Dyskusje przy jednocześnie wyłączonym Forum, przycisk „Dyskutuj” będzie prowadził do Dyskusji. Jeśli wiki posiada włączone zarówno Dyskusje jak i forum, oprócz tego przycisku pojawi się także link do forum w menu „Eksploruj”. Jeśli wiki posiada tylko włączone forum, wówczas link „Dyskutuj” będzie prowadził do forum. W przypadkach, gdzie żadne z tych rozszerzeń nie zostało włączone, przycisk nie wyświetli się.

Bugi zanotowane w trakcie testu zostały naprawione. Wśród nich znalazły się brakujące przekierowania i brak linku do powrotu do artykułu w historii strony.

Jakie są kolejne kroki?

Jeszcze po tym, gdy nagłówki zostaną włączone, będziemy doszlifowywać kilka innych rzeczy:

  • Urządzenia mobilne. Budujemy nagłówek strony przeznaczony na urządzenia mobilne, co pomoże ulepszyć nawigowanie dla czytelników mobilnych i podniesie konsekwentność wyglądu pomiędzy skórką mobilną a desktopową.
  • Dyskusje. Zespół odpowiedzialny za modernizację wiki pracuje z deweloperami Dyskusji, aby wprowadzić nowy nagłówek strony na Dyskusjach, co podniesie konsekwentność wyglądu pomiędzy wiki i Dyskusjami.

Cieszymy się, że odpowiedź społeczności była tak pozytywna i łączymy się z Waszym podekscytowaniem w oczekiwaniu na ukazanie się nowego nagłówka na całym FANDOMIE. Dajcie nam znać, jeśli macie pytania lub opinie, na które chętnie odpowiemy!

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.