Przez ostatnie kilka miesięcy rozmawialiśmy z Wami o wrażeniach związanych z reklamami na Fandomie. Powiedzieliśmy Wam, dlaczego chcemy polepszyć wrażenia, co zrobiliśmy do tej pory i jak wyglądają nasze dalsze plany. Te dyskusje poprowadziły do wprowadzenia do modernizacji wiki, do której wykorzystamy reklamy w formie wyróżnionego wideo, a to z kolei umożliwi nam pozbycie się reklam z innych części strony i przyspieszy jej działanie.

Jaki zatem będzie tego efekt? Jesteśmy coraz bliżej do odpowiedzi na to pytanie.

Fandom testuje nowe położenie reklam

Równocześnie z rozwojem treści wideo i wprowadzeniem nowych nagłówków stron, testowaliśmy różne położenia reklam w celu odnalezienia „złotego środka” dla czytelników i reklamodawców. Uruchamiając każdy z tych testów, braliśmy pod uwagę te cele:

  • Dla lepszego wyglądu i wydajności stron, musi być na nich mniej reklam.
  • Strony z wyróżnionym wideo muszą mieć jeszcze mniej reklam niż te, które wyróżnionego wideo nie posiadają.
  • Zarówno Fandom jak i jego użytkownicy pragną polepszenia jakości reklam.

Jesteśmy podekscytowani będąc na tym etapie.

Jak wyglądają testy?

W tym miesiącu będziemy testować cztery różne rozwiązania dla wygody użytkowania niezalogowanych użytkowników, zarówno na stronach z wideo jak i bez. W każdym przypadku pojawią się elementy, które będą przewijały się wraz ze stroną.

  • Strony z wyróżnionym wideo będą wyświetlać zminimalizowany odtwarzacz wraz z przewijaniem.
  • Odnowiony moduł „Najpopularniejsze artykuły na Fandomie” będzie wyświetlał bardziej trafne nowości.
  • W przypadku części testów, reklamy będą się przewijały wraz z stroną, ale nie wpłynie to na jej układ.

Oto przykład testu na stronie bez filmu:


Podsumowując, każda z możliwości zakłada mniej wyświetlanych reklam na stronie, dokładniej w jej prawej kolumnie i na samym dole. Spodziewamy się, że ograniczenie ilości reklam wpłynie pozytywnie na wydajność strony.

Skąd będziemy wiedzieć, że nowe położenie reklam osiągnęło sukces?

Ogłaszając modernizację wiki, wspomnieliśmy, że naszym celem jest możliwość zaoferowania Wam nowoczesnego systemu, który dostarcza odpowiednią treść o odpowiednim czasie, jest łatwy do nawigowania i jest przyjaźniejszy zarówno dla użytkowników, jak i reklamodawców.

Będziemy mierzyć sukces nowego położenie reklam przez monitorowanie wydajności strony przy ładowaniu oraz tego, jak ludzie korzystają ze strony (konkretnie mówiąc, ile wynosi liczba wyświetleń na użytkownika). Prawdopodobnie będziemy posiadać parę wersji, które zostaną finałowym produktem. Będą one wybrane na podstawie tego, jak dobrze są w stanie spełnić wcześniej wspomniane cele.

Opinie użytkowników to także istotny czynnik. Dajcie znać, co sądzicie o tych testach. Jesteśmy ciekawi!

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.