Czym jest Fandom?

Wikia, Inc. to firma założona w 2004 roku przez Jimmy'ego Walesa i Angelę Beesley. Kieruje ona Fandomem i innymi wiki. Fandom pozwala użytkownikom na tworzenie własnych wiki działających na oprogramowaniu MediaWiki. Na Fandomie, każdy może utworzyć nową wiki w zgodzie z polityką tworzenia wiki i zasadami użytkowania. Możesz również zobaczyć artykuł w Wikipedii.

Czym jest wiki?

Wiki to strony internetowe, działające na silniku MediaWiki i pozwalające użytkownikom w swobodny sposób edytować zawartość. Zobacz WhatIsWiki aby uzyskać więcej informacji. Możesz również zobaczyć encyklopedyczną definicję w Wikipedii.

Jak mogę edytować?

Po prostu kliknij przycisk Edytuj na górze którejkolwiek strony. Poczytaj też strony pomocy lub skorzystaj z przewodnika.

Czy muszę podawać adres e-mail, aby się zarejestrować?

Nie. Chcemy, aby początek przygody z wiki był tak prosty i otwarty, jak to tylko możliwe. Jednakże dobrze jest podać swój adres e-mail, aby móc odzyskać zapomniane hasło. Założyciele każdej wiki są ponadto namawiani do podania adresu e-mail, aby inni użytkownicy danej wiki mogli się z nimi skontaktować.

Na jakim oprogramowaniu działa Fandom?

Wszystkie wiki używają MediaWiki, silnika wiki, na którym działa również Wikipedia. Oprogramowanie MediaWiki jest dostępne na licencji GPL.

Jak przeszukiwać wiki?

Możesz przeszukiwać wiki, używając searchboxu znajdującego się po prawej stronie w nawigacji. Zobacz też MetaWikipedia:Help:Searching oraz Pomoc:Wyszukiwanie.

Kto jest właścicielem praw autorskich?

Prawa autorskie pozostają przy oryginalnym autorze, ale jeśli zdecydujesz się umieścić coś na Fandomie, jednocześnie zgadzasz się z objęciem tego licencją CC-BY-SA. Oznacza to, że inni użytkownicy mogą modyfikować Twoją pracę, jeśli pozostaje to w zgodności z licencją.

Czym są przestrzenie nazw?

Przestrzenie nazw służą do wydzielenia różnych typów treści. Informacje o użytkownikach są umieszczone w przestrzeni użytkownika. Oznacza to, że tytuł strony będzie poprzedzony prefiksem Użytkownik:. Przykładowo, Użytkownik:Jasonr to strona o Jasonie w przestrzeni nazw użytkownika.

Zobacz Pomoc:Przestrzeń nazw.

Jak bardzo kompletny jest Fandom?

Poszczególne wiki mają różny stopień kompletności. Żadna wiki nie jest nigdy ukończona, ponieważ zawsze jest otwarta na edycje w przyszłości.

Kim jest administrator?

Administrator (także admin, sysop) to po prostu zaufany użytkownik, które może kasować lub zabezpieczać strony na wiki. Aby zobaczyć pełną listę rzeczy, które może wykonać administrator, zobacz stronę stronę specjalna:uprawnienia grup użytkowników. Aby zobaczyć listę adminów na tej wiki, przejdź na stronę specjalna:listadmins.

Zobacz też Pomoc:Uprawnienia grup użytkowników.

Czy mogę używać HTMLa na stronach wiki?

Tak, ale łatwiej używać wikitekstu. Zobacz Pomoc:Wikitekst i Pomoc:HTML.

Czy muszę mieć włączone cookies, aby używać Fandomu?

Tak, jeśli zamierzasz edytować po zalogowaniu na konto. Możesz też wybrać edytowanie jako niezarejestrowany użytkownik, ale oznacza to, że kilka opcji będzie dla Ciebie niedostępnych (np. przenoszenie stron).

Zobacz: Pomoc:Tworzenie konta.

Ktoś skasował dodane przeze mnie treści. Co mam zrobić?

Jeśli Twoja edycja była wandalizmem, mogła zostać zrewertowana. Zobacz Pomoc:Rewert. Jeśli masz przekonanie, że cofnięcie jej było błędem, może omówić to na stronie dyskusji dotyczącej danego artykułu.

Czy mogę używać treści z Fandomu na swojej stronie?

Tak, tak długo jak przestrzegasz zasad licencji CC-BY-SA.

Kto sprawdza edycje?

Każdy użytkownik może sprawdzić edycje. Zalogowani użytkownicy mogą patrolować ostatnie zmiany i zaznaczać sprawdzone edycje. Każdy użytkownik może dokonać rewertu złej edycji, ale administratorzy mogą to zrobić znacznie łatwiej, niż inni użytkownicy.

Jak mogę używać linków interwiki?

Linki na stronie mapy interwiki mogą być używane przez poprzedzenia linkiem słowa lub słów będących tytułem docelowej strony. Przykładowo, aby zrobić link do wiki Meatball, możesz wpisać Meatball:OptimalSearching.

Dla wiki w wielu językach możesz używać linków do innych wersji przez dodanie kodu języka na początku linki. Przykładowo Wikipedia:Fr:Accueil to link do francuskiej Wikipedii przez przekierowanie z http://www.wikipedia.org/wiki/fr:Accueil

Zobacz Pomoc:Linki interwiki.

Czy mogę mieć tu prywatną wiki?

Nie; Fandom dopuszcza tylko publiczne wiki. Zobacz polityką tworzenia wiki.

Czy mogę wybrać inną licencję?

Możesz udostępnić swoje edycje na kilku licencjach, ale muszą być one kompatybilne z licencją CC-BY-SA.

Czy domena może nie mieć członu "wikia" w nazwie?

Możesz przekierować inną domenę do wiki, ale adres URL wiki musi zawierać człon wikia.com. Jeśli posiadasz już duży projekt wiki w innej domenie, skontaktuj się z nami, aby ustalić alternatywne rozwiązanie.

Czy mogę mieć tymczasowe wiki?

Tak. Tak długo, jak wprowadzane przez Ciebie treści nie łamią zasadami użytkowania, możesz stworzyć tymczasową wiki w scratchpadzie, pod adresem scratchpad.wikia.com.

Czy muszę tworzyć nowe konto na każdej wiki?

Nie, konta użytkowników są zakładane jeden raz na całym Fandomie, tak więc musisz założyć konto tylko raz.

Czy mogę przenieść istniejącą wiki na Fandom?

Tak, jeśli jego treść jest udostępniona na licencji CC-BY-SA lub kompatybilnej.

Czy mogę ściągnąć wiki stworzone na Fandomie?

Wszystkie wiki na Fandomie dają możliwość ściągnięcia bazy danych. Zobacz Specjalna:Statystyka.

Czy mogę skopiować na wiki tekst z innej strony?

Nie, jeśli nie jest dostępny na wolnej licencji. Zobacz licencjonowanie. Kopiowanie tekstów z innych miejsc bez uzyskania zgody najczęściej prowadzi do tego, że tak dodane teksty zostają skasowane.

Czy mogę zabezpieczać strony na wiki?

Tylko w szczególnych przypadkach. Zobacz Pomoc:Zabezpieczanie. Niepotrzebne zabezpieczanie stron jest częstą pomyłką.

Czy mogę zablokować edycje niezalogowanych użytkowników?

Tak. Możesz uniemożliwić im edytowanie poprzez stronę rozszerzeń wiki.

Gdzie mogę zgłosić błędy (bugi)?

Najlepiej zrobić to w korzystając ze strony Specjalna:Contact.

Gdzie mogę dostać więcej pomocy?

Możesz zadać pytanie na forum lub przejrzeć Centrum Pomocy.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.